panorama Rzymu, Rzym samochodem, widok na Rzym, punkty widokowe Rzymu, kopuła bazyliki Św. Piotra, Rzym, loty do Rzymu, koronawirus we Włoszech, czy można teraz jechać do Włoch

Jak teraz wyglądają podróże do Rzymu? To warto wiedzieć

Dlaczego właśnie Rzym warto wybrać za cel podróży?  W tym wpisie dowiesz się, o czym pamiętać, lecąc samolotem, a co trzeba wiedzieć, jadąc samochodem? Poznasz aktualne zasady zwiedzania, loty do Rzymu i wiele innych wskazówek.

Zanim Ci to opowiem, zabieram Cię na spacer. Taki, na który sama chciałabym się wybrać kilkanaście lat temu, gdy po raz pierwszy odwiedziłam to miasto. 

Forum Romanum, zwiedzanie Forum Romanum, gdzie kupić bilety do Koloseum, bilety na Forum Romanum, zwiedzanie Rzymu, Rzym

Rzym. Forum Romanum

Zamiast zamieszkać w hotelu, wynajęłabym prywatne mieszkanie gdzieś w dzielnicy Monti albo na Zatybrzu, żeby codziennie spotykać swoich sąsiadów z kamienicy w ulubionym barze tuż za rogiem i poznać zwyczajne rzymskie życie.

Przygotowałabym się do tej podróży, to na pewno. Dowiedziałabym się wszystkiego, co warto wiedzieć przed podróżą do Włoch oraz tego, czego w Rzymie lepiej nie robić.

Przeczytałabym najpierw ten artykuł, zanim pochopnie oceniłabym włoski styl życia lub zaczęła rozgłaszać znajomym, że czego innego się spodziewałam po pobycie w Rzymie.

Pierwszego dnia po przyjeździe, zamiast iść pod Fontannę di Trevi, wybrałabym się na któreś ze wzgórz, by podziwiać najpiękniejszą panoramę Rzymu. Leżałabym na trawniku i gapiła się na ten widok bez końca.

panorama Rzymu, widok na Rzym, punkty widokowe Rzymu, kopuła bazyliki Św. Piotra, Rzym, loty do Rzymu, koronawirus we Włoszech, czy można teraz jechać do Włoch

Jednego dnia chciałabym przypadkiem trafić na taki nietypowy ślub w Rzymie, najlepiej na Zatybrzu, a innego wybrać się za miasto i poznać cudownie zżytą społeczność Castel Gandolfo.

Jeśli moja podróż odbyłaby się w grudniu, wybrałabym się na zwiedzanie Rzymu z tą nastrojową piosenką w uszach i na pewno odwiedziłabym któryś z tych klimatycznych, mniej znanych kościołów zamiast popularnych bazylik.

Teraz na pewno zabrałabym ze sobą taką odporną na kradzieże, saszetkę do ochrony dokumentów i pieniędzy, żeby móc bez stresu skupić się na podziwianiu Rzymu. Jeśli jeszcze nie znasz tego rozwiązania, musisz wiedzieć, że z takim patentem podróżuje się zdecydowanie bardziej beztrosko

Zwiedzałabym Rzym po swojemu. We własnym tempie. Posiedziałabym pod pomnikiem, jadła lody na krawężniku, przyglądała się ludziom, zanurzała w smaku kawy, zawieszała na czymś wzrok i zachwycała tak długo, jak długo miałabym na to ochotę.

Czułabym całą sobą ten Rzym. Nie z obojętnością! Ale z lekkim dystansem. Do mętnej i trudnej do ogarnięcia mnogości atrakcji i emocji. Znalazłabym coś swojego, zapisała w pamięci i zabrała ze sobą.

Tak wyglądała już każda moja kolejna podróż do Rzymu. Ale moja pierwsza podróż do Włoch wyglądała inaczej. Dlatego wiem, że Italii trzeba dać szansę. Sobie również.

Rzym, zwiedzanie Rzymu, koronawirus w Rzymie

Rzym. Łuk Konstantyna Wielkiego

Rzym - co trzeba teraz wiedzieć przed podróżą?

Zwiedzanie Rzymu - atrakcje turystyczne, muzea i galerie

Ay móc zarezerwować wstęp do atrakcji turystycznych w Rzymie, trzeba to teraz przeważnie robić online, nawet jeśli wejście jest bezpłatne.

Trudno jest znaleźć oficjalne adresy stron każdej z atrakcji, gdyż obecnie jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe strony pośredniczące w sprzedaży biletów.

Rezerwując bilety przez te strony, ani nie masz pewności, czy w razie czego pieniądze zostaną zwrócone, a sama opłata za rezerwację zwykle jest wyższa niż na oficjalnej stronie.

Czy jest jedna strona do rezerwacji wszystkich wstępów?

Jest strona coopculture.it, na której można kupić wejściówki do kilku miejsc oraz portal Musei in Comune. Nie ma jednej strony gromadzącej wszystkie atrakcje w Rzymie.

Zdecydowanie lepiej wchodzić na stronę każdej atrakcji osobno i tam rezerwować. Zdaję sobie sprawę, że to może być uciążliwe, gdybyś miał samodzielnie szukać adresów stron w internecie, dlatego przygotowałam przykładową listę miejsc wraz z oficjalnymi adresami.

Gdzie zatem rezerwować bilety w Rzymie?

Ponieważ polecam kupować bilety tylko na oficjalnych stronach, poniżej podaję bezpośrednie adresy. Jeśli jakiejś atrakcji będzie Ci brakować, odezwij się w komentarzu pod wpisem, a ja w miarę możliwości, uzupełnię tę listę o kolejne miejsca. 
 

 1. Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie i koniecznie Ogrody Watykańskie adres strony.

 2. Koloseum, Forum Romanum i Palatyn (rodzaje biletów, ceny i rezerwacja on-line) – adres strony.

 3. Galleria Borghese adres strony.
 4. Zamek Św. Anioła
  adres strony.

 5. Galleria Arte Antica w Palazzo Barberini i Palazzo Corsini adres strony.

 6. Galleria Spada
  adres strony.

 7. MAXXI – Museo Nazionale Delle Arti Del XXI Secolo (Muzeum Sztuki XXI wieku) adres strony.

 

 • Muzea Watykańskie i Koloseum to są miejsca gdzie zwykle są dzikie tłumy natomiast teraz w obu obiektach są bardzo korzystne warunki zwiedzania. We wnętrzach oczywiście obowiązuje zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz utrzymanie dystansu 1,80 m.
 • Niektóre bilety są łączone np. na jednym bilecie możesz wejść do Koloseum + Forum Romanum + Palatyn

Koloseum, zwiedzanie Koloseum, gdzie kupić bilety do Koloseum, bilety do Koloseum

Rzym. Koloseum

Jak przenieść się do Rzymu w jedną minutę?

Jeśli chcesz zobaczyć panoramiczny Rzym ze szczytu kopuły Bazyliki Św. Piotra, przenieść się do wnętrza Bazyliki Św. Piotra, zejść do Nekropolii Watykańskich czy udać na Plac Św. Piotra, bez wychodzenia z domu – zapraszam na wirtualne zwiedzanie Rzymu i Watykanu.

A poniżej zapraszam Cię na wycieczkę do wnętrza Galerii Borghese. Bez stania w kolejkach, maseczek i żadnych rezerwacji :)

Rzym a koronawirus- jak teraz wygląda zwiedzanie?

Zobacz te trzy krótkie relacje ze zwiedzania Rzymu w ostatnim czasie (te i inne relacje z włoskich podróży możesz znaleźć w grupie Prawdziwe Włochy na Facebooku).

Wierzę, że Cię uspokoją i dodadzą odwagi do planowania własnej podróży.

Właśnie jestem w Rzymie. W miejscach publicznych obowiązują maseczki, w metro, w restauracjach i kościołach. Dodatkowo ustawione są pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Ogólnie Rzym jest pusty, turystów brak.

 

(Sylwek)

Spędziłam w Rzymie cały lockdown. Teraz to wygląda prawie jak normalność, przynajmniej na osiedlach poza turystycznym centrum. Zostały maseczki, płyny do dezynfekcji, ograniczenia w transporcie (środki miejskie, pociągi, Cotral, etc).

Wciąż można się natknąć na zamknięte drzwi z powodu covid-u, więc przy okazji planowania zwiedzania polecam sprawdzać strony internetowe danych atrakcji, a także ich kanały społecznościowe, żeby nie było zawodu. W większości jest obowiązkowa rezerwacja terminu online, wiele miejsc ograniczyło też powierzchnię do zwiedzania (np. Museo Nazionale Romano) albo zwiedza się w małych grupach (np. Koloseum).


(Iwona)

Teraz jest idealny czas na podróż dla tych, którzy nigdy w Rzymie nie byli. Zakochają się jeszcze bardziej, niż ci, którzy znają stolicę z dużą ilością turystów. W mieście są “pustki”, nie stoi się w kilkugodzinnych kolejkach, jest bezpiecznie i swobodnie.

To dobry czas na kilkudniowy wypad, choć zawsze to mało. W niedzielę o 12:30 weszliśmy do Bazyliki św. Piotra bez kolejki. Mieliśmy też czas na południowy pobyt nad morzem w Osti.


(Michał)

Rzym, czego nie robić w rzymie, czego unikać w Rzymie, Villa Borghese, czego unikać w Rzymie, co robić w Rzymie, nietypowe miejsca w Rzymie, zwiedzanie Rzymu

Rzym. Park miejski na wzgórzu Janikulum

Rzym - gdzie szukać aktualnych i prawdziwych informacji o sytuacji w mieście?

Informacji najlepiej szukać na stronie Ambasady RP w Rzymie
ta strona. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze i aktualne informacje dla turystów. Jeśli chcesz zweryfikować prawdziwość nowych wiadomości nt. podróżowania do Włoch, zaglądaj na tę stonę – link.

Wszystkich najnowszych informacji dotyczących podróżowania do Włoch znajdziesz we zakładce Koronawirus we Włoszech lub we wpisie Kiedy jechać do Włoch i na jakich zasadach. Aktualizuję go na bieżąco.

 

Loty do Rzymu odbywają się teraz z:

Czy przed podróżą do Włoch trzeba wypełniać jakieś covidowe dokumenty?

Na ten moment przed podróżą do Włoch trzeba:

➡️zarejestrować swój przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione).  Jeśli podróżuje rodzina, wystarczy, że tylko jedna osoba wypełni formularz, dodając informacje o pozostałych członkach (w formularz trzeba podać m. in. takie informacje, jak numer siedzenia w samolocie, więc dobrze wypełnić go już po rezerwacji lotu). Po wypełnieniu, na skrzynkę mailową przyjdzie kod QR.

➡️przedstawić certyfikat (potocznie zwany: „green pass”) zaświadczający o (trzeba spełnić tylko JEDEN z poniższych warunków):

🔶 ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE

🔶 przebytej chorobie COVID-19; (w ciągu ostatnich 6 miesięcy)

🔶 negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

➡️ Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 roku życia 

 

Szczegóły i aktualne informacje we wpisie “Koronawirus we Włoszech – na jakich zasadach można teraz  jechać do Włoch”

Samochodem do Rzymu - co warto wiedzieć?

Odradzam zwiedzanie Rzymu i poruszanie się po centrum własnym autem. To gwarancja dodatkowego stresu i mandatów, które przyjdą na Twój adres, gdy Ty już dawno zapomnisz o swojej podróży.

Mandat może przyjść np. za to, że zaparkowałeś na złym miejscu (np. wyznaczonym tylko dla mieszkańców danej dzielnicy).

W dzień do wielu stref nie można swobodnie wjechać, są też korki, okradzione auta czy choćby wybite szyby, wiec szkoda psuć sobie wyjazd takimi incydentami.

Sporą część Rzymu da się zwiedzić na nogach, akomunikacja w Rzymie działa świetnie. Metro i autobusy dowiozą Cię w niemal każdy zakątek w obrębie miasta i do wielu cudnych miejsc na obrzeżach.

Co jednak, gdy wybierasz się w podróż do Włoch samochodem, chcesz zostawić auto na parkingu w Rzymie i poruszać się komunikacją?

Rzym - sprawdzone noclegi z parkingiem przy hotelu

Poniżej znajdziesz kilka noclegów w samym Rzymie sprawdzonych przez czytelników Primo Cappuccino i członków grupy Prawdziwe Włochy, którą założyłam właśnie po to, by umożliwić pasjonatom Italii wzajemne wsparcie i wymianę doświadczeń z podróży: 

 

Joanna poleca:

Pierwszy raz do Rzymu pojechaliśmy samochodem. Spaliśmy w Hilton Garden Inn Rome Claridge za Villa Borghese. Hotel był z garażem i nie ruszyliśmy samochodu przez 5 dni. Wszędzie na nogach chodziliśmy i to jest sposób, aby najwięcej zobaczyć i poczuć klimat. Hotel to sieciówka, więc nie można spodziewać się domowej atmosfery, ale było komfortowo i wygodnie. Cicha dzielnica z “lokalsami”, a podczas naszego pobytu, w hotelu pracował kelner z Polski, więc mieliśmy dzięki niemu bonusy na śniadaniu.

Wskazówka:
W Rzymie są płatne strefy, więc aby wjechać do centrum tylko po to, żeby zostawić samochód na hotelowym parkingu, należy mieć takie pozwolenie zagwarantowane przez hotel – trzeba zapytać w momencie rezerwacji noclegu, czy hotel ma pozwolenie ZTL dla swoich klientów.Innym rozwiązaniem jest hotel na obrzeżach miasta wraz z parkingiem, ale blisko stacji metro, żeby łatwo było dostać się do centrum.

 

Jola poleca:

My spaliśmy w Bracciano, małe, urocze miasteczko pod Rzymem. Dojazd kolejką, potem metro do centrum Rzymu. Koszt biletu w obie strony 8 €. 


Małgorzata poleca:

Od siebie polecam Roma Camping In Town, cały kompleks pilnowany, auto koło domku, baseny, po zwiedzaniu wieczorem jest gdzie iść się pobawić. Auto bierzemy tylko na nocne zwiedzanie Rzymu (do północy komunikacja publiczna działa, poźniej jest bardzo mocno okrojona). Parkujemy wtedy na Parcheggio Saba Villa Borghese, bezpiecznym parkingu z dobrą lokalizacją do zwiedzania.
Sam camping to bardzo wygodne lokum. Samochód spokojnie można zostawić pod domkiem, a autobusem spod bramy campingu można dojechać do stacji metra Cipro przy Watykanie. Można też kupić bilety na kilka dni i swobodnie poruszać się komunikacją miejską.

 


Wskazówka:
Poniżej możesz porównać ceny noclegów w Rzymie i w okolicy z różnych portali jednocześnie

Jeśli przy Twoim noclegu nie ma parkingu

Jeśli hotel znajduje się w ścisłym centrum i nie gwarantuje parkingu dla swoich klientów, wówczas można zostawić samochód na dobrym strzeżonym parkingu na czas pobytu w Rzymie i nie ruszać go aż do wyjazdu. Takim parkingiem jest np.

 

 • Parcheggio Saba Villa Borghese przy Viale del Galoppatoio 33 w Rzymie. Opłaty, zarówno za godzinę, jak i za kilka dni możesz obliczyć tutaj

Rzym, czego nie robić w rzymie, czego unikać w Rzymie, Villa Borghese, czego unikać w Rzymie, co robić w Rzymie, nietypowe miejsca w Rzymie, zwiedzanie Rzymu

Widok na Rzym ze wzgórza Mario

Zwiedzanie Rzymu - te aplikacje ci się przydadzą

Jeśli chcesz zostawić auto na miejscu, a poruszać się komunikacją miejską polecam:

aplikację Train Timetable Italy do sprawdzania cen i połączeń kolejowych (o aplikacji, o zasadach kasowania biletów i poruszania się pociągami pisałam już w artykule pt. Pociągi w Apulii)

aplikację Rome2Rio do sprawdzania połączeń autobusów miejskich, pociągów itd. 

A jeśli mimo wszystko, chcesz poruszać się samochodem po Rzymie, polecam aplikację MyCycero – która na podstawie lokalizacji oblicza opłatę za parkowanie w danym miejscu, a także przedłużenie czasu parkowania za pomocą smartfona. Można jej także używać do płacenia za bilety. 

widok przez dziurkę do klucza, Ogród Pomarańczowy w Rzymie

Rzym. Widok na kopułę Bazyliki Św. Piotra przez “dziurkę od klucza”

Jeśli choć odrobinę Cię zachęciłam do podróży do Rzymu, daj mi znać! A jeśli czegoś zabrakło Ci zabrakło w moim poście, chcesz coś od siebie dodać czy o coś zapytać, czekam na Ciebie w komentarzach. Nieźle się natrudziłam, by napisać dla Ciebie ten post. Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Jeśli czujesz, że to dobry materiał, poślij go, proszę, dalej.


Masz już za sobą pierwszą podróż do Rzymu czy marzy Ci się w końcu tam pojechać?

w Rzymie jak w domu

“W Rzymie jak w domu” Rosita Steenbeek


aut. zdjęć: Sylwia Stokłosa