panorama Rzymu, Rzym samochodem, widok na Rzym, punkty widokowe Rzymu, kopuła bazyliki Św. Piotra, Rzym, loty do Rzymu, koronawirus we Włoszech, czy można teraz jechać do Włoch

Jak teraz wyglądają podróże do Rzymu? To warto wiedzieć

Dlaczego właśnie Rzym warto wybrać za cel podróży tej jesieni?  W tym wpisie dowiesz się, o czym pamiętać, lecąc samolotem, a co trzeba wiedzieć, jadąc samochodem? Poznasz aktualne zasady zwiedzania, loty do Rzymu i wiele innych wskazówek.

Zanim Ci to opowiem, zabieram Cię na spacer. Taki, na który sama chciałabym zostać zabrana kilkanaście lat temu, gdy po raz pierwszy odwiedziłam to miasto. 

Forum Romanum, zwiedzanie Forum Romanum, gdzie kupić bilety do Koloseum, bilety na Forum Romanum, zwiedzanie Rzymu, Rzym

Rzym. Forum Romanum

Zamiast zamieszkać w hotelu, wynajęłabym prywatne mieszkanie gdzieś w dzielnicy Monti albo na Zatybrzu, żeby codziennie spotykać swoich sąsiadów z kamienicy w ulubionym barze tuż za rogiem i poznać zwyczajne rzymskie życie.

Przygotowałabym się do tej podróży, to na pewno. Dowiedziałabym się wszystkiego, co warto wiedzieć przed podróżą do Włoch oraz tego, czego w Rzymie lepiej nie robić.

Przeczytałabym najpierw ten artykuł, zanim pochopnie oceniłabym włoski styl życia lub zaczęła rozgłaszać znajomym, że czego innego się spodziewałam po pobycie w Rzymie.

Pierwszego dnia po przyjeździe, zamiast iść pod Fontannę di Trevi, wybrałabym się na któreś ze wzgórz, by podziwiać najpiękniejszą panoramę Rzymu. Leżałabym na trawniku i gapiła się na ten widok bez końca.

panorama Rzymu, widok na Rzym, punkty widokowe Rzymu, kopuła bazyliki Św. Piotra, Rzym, loty do Rzymu, koronawirus we Włoszech, czy można teraz jechać do Włoch

Jednego dnia chciałabym przypadkiem trafić na taki nietypowy ślub w Rzymie, najlepiej na Zatybrzu, a innego wybrać się za miasto i poznać cudownie zżytą społeczność Castel Gandolfo.

Jeśli moja podróż odbyłaby się w grudniu, wybrałabym się na zwiedzanie Rzymu z tą nastrojową piosenką w uszach i na pewno odwiedziłabym któryś z tych klimatycznych, mniej znanych kościołów zamiast najpopularniejszych bazylik.

Teraz na pewno zabrałabym ze sobą taką odporną na kradzieże, saszetkę do ochrony dokumentów i pieniędzy, żeby móc bez stresu skupić się na podziwianiu Rzymu. Jeśli jeszcze nie znasz tego rozwiązania, musisz wiedzieć, że z takim patentem moje podróże są zdecydowanie bardziej beztroskie. 

Zwiedzałabym Rzym po swojemu. We własnym tempie. Posiedziałabym pod pomnikiem, jadła lody na krawężniku, przyglądała się ludziom, zanurzała w smaku kawy, zawieszała na czymś wzrok i zachwycała tak długo, jak długo miałabym na to ochotę.

Czułabym całą sobą ten Rzym. Nie z obojętnością! Ale z lekkim dystansem. Do mętnej i trudnej do ogarnięcia mnogości atrakcji i emocji. Znalazłabym coś swojego, zapisała w pamięci i zabrała ze sobą.

Tak wyglądała już każda moja kolejna podróż do Rzymu. Ale moja pierwsza podróż do Włoch wyglądała inaczej. Dlatego wiem, że Italii trzeba dać szansę. Sobie również.

Rzym, zwiedzanie Rzymu, koronawirus w Rzymie

Rzym. Łuk Konstantyna Wielkiego

Rzym - co trzeba teraz wiedzieć przed podróżą?

Zwiedzanie Rzymu - atrakcje turystyczne, muzea i galerie

Ay móc zarezerwować wstęp do atrakcji turystycznych w Rzymie, trzeba to teraz przeważnie robić online, nawet jeśli wejście jest bezpłatne.

Trudno jest znaleźć oficjalne adresy stron każdej z atrakcji, gdyż obecnie jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe strony pośredniczące w sprzedaży biletów. Rezerwując bilety przez te strony, ani nie masz pewności, czy w razie czego pieniądze zostaną zwrócone, a sama opłata za rezerwację zwykle jest wyższa niż na oficjalnej stronie.

Czy jest jedna strona do rezerwacji wszystkich wstępów?

Jest strona coopculture.it, na której można kupić wejściówki do kilku miejsc oraz portal Musei in Comune. Nie ma jednej strony gromadzącej wszystkie atrakcje w Rzymie.

Zdecydowanie lepiej wchodzić na stronę każdej atrakcji osobno i tam rezerwować. Zdaję sobie sprawę, że to może być uciążliwe, gdybyś miał samodzielnie szukać adresów stron w internecie, dlatego przygotowałam przykładową listę miejsc wraz z oficjalnymi adresami.

Gdzie zatem rezerwować bilety w Rzymie?

Ponieważ polecam kupować bilety tylko na oficjalnych stronach, poniżej podaję bezpośrednie adresy. Jeśli jakiejś atrakcji będzie Ci brakować, odezwij się w komentarzu pod wpisem, a ja w miarę możliwości, uzupełnię tę listę o kolejne miejsca. 
 

 1. Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie i koniecznie Ogrody Watykańskie adres strony.

 2. Koloseum, Forum Romanum i Palatyn (rodzaje biletów, ceny i rezerwacja on-line) – adres strony.

 3. Galleria Borghese adres strony.
 4. Zamek Św. Anioła
  adres strony.

 5. Galleria Arte Antica w Palazzo Barberini i Palazzo Corsini adres strony.

 6. Galleria Spada
  adres strony.

 7. MAXXI – Museo Nazionale Delle Arti Del XXI Secolo (Muzeum Sztuki XXI wieku) adres strony.

 

 • Muzea Watykańskie i Koloseum to są miejsca gdzie zwykle są dzikie tłumy natomiast teraz w obu obiektach są bardzo korzystne warunki zwiedzania. We wnętrzach oczywiście obowiązuje zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz utrzymanie dystansu 1,80 m.
 • Niektóre bilety są łączone np. na jednym bilecie możesz wejść do Koloseum + Forum Romanum + Palatyn

Koloseum, zwiedzanie Koloseum, gdzie kupić bilety do Koloseum, bilety do Koloseum

Rzym. Koloseum

Jak przenieść się do Rzymu w jedną minutę?

Jeśli chcesz zobaczyć panoramiczny Rzym ze szczytu kopuły Bazyliki Św. Piotra, przenieść się do wnętrza Bazyliki Św. Piotra, zejść do Nekropolii Watykańskich czy udać na Plac Św. Piotra, bez wychodzenia z domu – zapraszam na wirtualne zwiedzanie Rzymu i Watykanu.

A poniżej zapraszam Cię na wycieczkę do wnętrza Galerii Borghese. Bez stania w kolejkach, maseczek i żadnych rezerwacji :)

Rzym a koronawirus- jak teraz wygląda zwiedzanie?

Osobiście zrelacjonuję Ci swój pobyt w Rzymie na przełomie października/listopada (trzymaj kciuki, żeby się udał), póki co, przedstawiam Ci trzy krótkie relacje z pobytu i zwiedzania Rzymu w ciągu ostatnich tygodni (te i inne relacje z włoskich podróży możesz znaleźć w grupie Prawdziwe Włochy na Facebooku). Wierzę, że Cię uspokoją i dodadzą odwagi do planowania swojej własnej podróży.

Właśnie jestem w Rzymie. W miejscach publicznych obowiązują maseczki, w metro, w restauracjach i kościołach. Dodatkowo ustawione są pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Ogólnie Rzym jest pusty, turystów brak.

 

(Sylwek)

Spędziłam w Rzymie cały lockdown. Teraz to wygląda prawie jak normalność, przynajmniej na osiedlach poza turystycznym centrum. Zostały maseczki, płyny do dezynfekcji, ograniczenia w transporcie (środki miejskie, pociągi, Cotral, etc). Wciąż można się natknąć na zamknięte drzwi z powodu covid-u, więc przy okazji planowania zwiedzania polecam sprawdzać strony internetowe danych atrakcji, a także ich kanały społecznościowe, żeby nie było zawodu. W większości jest obowiązkowa rezerwacja terminu online, wiele miejsc ograniczyło też powierzchnię do zwiedzania (np. Museo Nazionale Romano) albo zwiedza się w małych grupach (np. Koloseum).


(Iwona)

Teraz jest idealny czas na podróż dla tych, którzy nigdy w Rzymie nie byli. Zakochają się jeszcze bardziej, niż ci, którzy znają stolicę z dużą ilością turystów. W mieście są “pustki”, nie stoi się w kilkugodzinnych kolejkach, jest bezpiecznie i swobodnie. To dobry czas na kilkudniowy wypad, choć zawsze to mało. W niedzielę o 12:30 weszliśmy do Bazyliki św. Piotra bez kolejki. Mieliśmy też czas na południowy pobyt nad morzem w Osti.


(Michał)

Rzym, czego nie robić w rzymie, czego unikać w Rzymie, Villa Borghese, czego unikać w Rzymie, co robić w Rzymie, nietypowe miejsca w Rzymie, zwiedzanie Rzymu

Rzym. Park miejski na wzgórzu Janikulum

Rzym - gdzie szukać aktualnych i prawdziwych informacji o sytuacji w mieście?

Informacji najlepiej szukać na stronie Ambasady RP w Rzymie
ta strona. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze i aktualne informacje dla turystów. Jeśli chcesz zweryfikować prawdziwość nowych wiadomości nt. podróżowania do Włoch, zaglądaj w pierwszej kolejności na tę stonę – link.

 
Obecnie najważniejsza informacja przed podróżą do Rzymu jest taka, że:

Na terenie całego kraju w ogólnodostępnych pomieszczeniach zamkniętych, w tym w środkach transportu zbiorowego oraz tam, gdzie nie jest możliwe utrzymanie bezpiecznego dystansu interpersonalnego, obowiązuje nakaz noszenia maseczek (dopuszcza się użycie każdego rodzaju maseczek, w tym maseczek tkaninowych). Nakaz nie obowiązuje dzieci poniżej 6 roku życia, osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić maseczek, oraz osób, które wchodzą w interakcje z tymi dwiema grupami;

 • W dniu 17 sierpnia br. został wprowadzony dodatkowo obowiązek noszenia maseczki w godz. 18.00-6.00 także na otwartej przestrzeni w miejscach, gdzie mogą tworzyć się spontaniczne zgromadzenia (place, ulice, bulwary nadmorskie).

 
Aktualizacja (3 październik 2020): We Włoszech wchodzi obowiązek noszenia maseczki na otwartej przestrzeni na całym terytorium podczas całej doby. Taki nakaz obowiązuje już w regionach: Rzym i Lacjum, Kampania, Sycylia i Kalabria.

Na dzień dzisiejszy, każdy obywatel Polski może bez przeszkód przyjechać do Rzymu.

Nie trzeba mieć wyników testu na Covid, nie trzeba odbywać kwarantanny ani we Włoszech, ani po powrocie do Polski.

Loty do Rzymu odbywają się teraz z:

Czy przed podróżą do Włoch trzeba wypełniać jakieś covidowe dokumenty?

Takie dokumenty otrzymuje się przed wylotem, jeszcze na lotnisku lub już na pokładzie. Trzeba mieć tylko swój długopis, bo ich nie rozdają. Dokumenty powinny być zebrane w samolocie, ale w praktyce wygląda to tak, że czasem zbierają, a czasami nie (ale generalnie trzeba mieć przy sobie wypełnione).

Pamiętaj też o zabraniu ze sobą maseczki na pokład samolotu.

Samochodem do Rzymu - co warto wiedzieć?

Na początek zwyczajnie odradzam Ci zwiedzanie Rzymu i poruszanie się po centrum własnym autem. Podróżowanie samochodem po Rzymie to niemal gwarancja dodatkowego stresu i mandatów, które przyjdą na Twój adres, gdy Ty już dawno zapomnisz o swojej podróży.

Mandat może przyjść np. za to, że zaparkowałeś na złym miejscu (np. wyznaczonym tylko dla mieszkańców danej dzielnicy).

W dzień do wielu stref nie można swobodnie wjechać, są też korki, dużo przypadków okradzionych aut czy choćby wybite szyby, wiec szkoda psuć sobie wyjazd takimi incydentami.

Sporą część Rzymu da się zwiedzić na nogach. Muszę też wspomnieć, że komunikacja w Rzymie działa świetnie, metro i autobusy dowiozą Cię w niemal każdy zakątek w obrębie miasta i do wielu cudnych miejsc na obrzeżach.

Co jednak zrobić, gdy wybierasz się w podróż do Włoch samochodem, chcesz zostawić auto na parkingu w Rzymie i poruszać się komunikacją?

Rzym - sprawdzone noclegi z parkingiem przy hotelu

Poniżej znajdziesz kilka noclegów w samym Rzymie sprawdzonych przez czytelników Primo Cappuccino i członków grupy Prawdziwe Włochy, którą założyłam właśnie po to, by umożliwić pasjonatom Italii wzajemne wsparcie i wymianę doświadczeń z podróży:

Magdalena:

Polecam nasz nocleg Mammo’s House. Pod budynkiem, w którym był apartament mieliśmy miejsca parkingowe. Dzielnica spokojna, a pod apartamentem mogliśmy zjeść doskonały posiłek w knajpie, gdzie zatrzymywali się tylko miejscowi. Przestrzegam tylko przed wjeżdżaniem do centrum (tak pokierowała nawigacja), to nie jest na nasze nerwy człowieka z północy. Jadąc z powrotem dobrze przestudiowaliśmy mapy, żeby wyjechać na autostradę, omijając centrum. Pod apartamentem jest przystanek autobusu.

 


Joanna poleca:

Pierwszy raz do Rzymu pojechaliśmy samochodem. Spaliśmy w Hilton Garden Inn Rome Claridge za Villa Borghese. Hotel był z garażem i nie ruszyliśmy samochodu przez 5 dni. Wszędzie na nogach chodziliśmy i to jest sposób, aby najwięcej zobaczyć i poczuć klimat. Hotel to sieciówka, więc nie można spodziewać się domowej atmosfery, ale było komfortowo i wygodnie. Cicha dzielnica z “lokalsami”, a podczas naszego pobytu, w hotelu pracował kelner z Polski, więc mieliśmy dzięki niemu bonusy na śniadaniu.

Wskazówka:
W Rzymie są płatne strefy, więc aby wjechać do centrum tylko po to, żeby zostawić samochód na hotelowym parkingu, należy mieć takie pozwolenie zagwarantowane przez hotel – trzeba zapytać w momencie rezerwacji noclegu, czy hotel ma pozwolenie ZTL dla swoich klientów.Innym rozwiązaniem jest hotel na obrzeżach miasta wraz z parkingiem, ale blisko stacji metro, żeby łatwo było dostać się do centrum.

 

Jola poleca:

My spaliśmy w Bracciano, małe, urocze miasteczko pod Rzymem. Dojazd kolejką, potem metro do centrum Rzymu. Koszt biletu w obie strony 8 €. 

 


Małgorzata poleca:

Od siebie polecam Roma Camping In Town, cały kompleks pilnowany, auto koło domku, baseny, po zwiedzaniu wieczorem jest gdzie iść się pobawić. Auto bierzemy tylko na nocne zwiedzanie Rzymu (do północy komunikacja publiczna działa, poźniej jest bardzo mocno okrojona). Parkujemy wtedy na Parcheggio Saba Villa Borghese, bezpiecznym parkingu z dobrą lokalizacją do zwiedzania.
Sam camping to bardzo wygodne lokum. Samochód spokojnie można zostawić pod domkiem, a autobusem spod bramy campingu można dojechać do stacji metra Cipro przy Watykanie. Można też kupić bilety na kilka dni i swobodnie poruszać się komunikacją miejską.

 


Wskazówka:
Poniżej możesz porównać ceny noclegów w Rzymie i w okolicy z różnych portali jednocześnie

A co, jeśli przy Twoim noclegu nie ma parkingu?

Jeśli hotel znajduje się w ścisłym centrum i nie gwarantuje parkingu dla swoich klientów, wówczas można zostawić samochód na dobrym strzeżonym parkingu na czas pobytu w Rzymie i nie ruszać go aż do wyjazdu. Takim parkingiem jest np.

 • Parcheggio Saba Villa Borghese przy Viale del Galoppatoio 33 w Rzymie. Opłaty, zarówno za godzinę, jak i za kilka dni możesz obliczyć tutaj

Rzym, czego nie robić w rzymie, czego unikać w Rzymie, Villa Borghese, czego unikać w Rzymie, co robić w Rzymie, nietypowe miejsca w Rzymie, zwiedzanie Rzymu

Widok na Rzym ze wzgórza Mario

Zwiedzanie Rzymu - przydatne aplikacje

Jeśli chcesz zostawić auto na miejscu, a poruszać się komunikacją miejską polecam:

aplikację Train Timetable Italy do sprawdzania cen i połączeń kolejowych (o aplikacji, o zasadach kasowania biletów i poruszania się pociągami pisałam już w artykule pt. Pociągi w Apulii)

aplikację Rome2Rio do sprawdzania połączeń autobusów miejskich, pociągów itd. 

A jeśli mimo wszystko, chcesz poruszać się samochodem po Rzymie, polecam aplikację MyCycero – która na podstawie lokalizacji oblicza opłatę za parkowanie w danym miejscu, a także przedłużenie czasu parkowania za pomocą smartfona. Można jej także używać do płacenia za bilety. 

widok przez dziurkę do klucza, Ogród Pomarańczowy w Rzymie

Rzym. Widok na kopułę Bazyliki Św. Piotra przez “dziurkę od klucza”

Jeśli choć odrobinę Cię zachęciłam do podróży do Rzymu, daj mi znać! A jeśli czegoś zabrakło Ci zabrakło w moim poście, chcesz coś od siebie dodać czy o coś zapytać, czekam na Ciebie w komentarzach. Nieźle się natrudziłam, by napisać dla Ciebie ten post. Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Jeśli czujesz, że to dobry materiał, poślij go, proszę, dalej.


A tymczasem jestem bardzo ciekawa, czy pierwszą podróż do Rzymu masz już za sobą, a może chodzi Ci po głowie taki wypad? 

Jeśli chcesz o coś zapytać lub coś od siebie dopowiedzieć, odezwij się tu pod wpisem a nie w social mediach, bo tu Twoje słowa nie uciekną, a w social mediach to wiadomo, przeleci raz dwa i tyle z naszego kontaktu :)

A jeśli chcesz mieć Rzym na co dzień

Jeśli kochasz Włochy, ale to właśnie Rzym zajmuje w Twoim życiu szczególne miejsce, podsyłam kilka inspiracji do powieszenia na ścianę lub noszenia ze sobą na co dzień, które będą Ci o tym mieście nieustannie przypominać :)

I już myślę nad wpisem o dobrych książkach, które skutecznie przeniosą Cię w rzymskie realia. Chcesz taką listę na blogu?

w Rzymie jak w domu

“W Rzymie jak w domu” Rosita Steenbeek


aut. zdjęć: Sylwia Stokłosa

Więcej w Filmy o Włoszech, Toskania od zaraz
Zamknij