Neapol, przewodnik po Neapolu, Wezuwiusz, widok na Wezuwiusz, co zobaczyć w Neapolu, co zwiedzić w Neapolu, co zjeść w Neapolu, Neapol Artecard, metro w Neapolu, transport publiczny w Neapolu

Co i gdzie zjeść w Neapolu? Praktyczny przewodnik cz. II

Z tej części dowiesz się, co zjeść w Neapolu, jak poruszać się po mieście i co warto zwiedzić w okolicy. Znajdziesz tu kilkadziesiąt porad, zebranych w zgrabną i łatwą do praktycznego wykorzystania całość.

Aby pozwolić sobie na beztroską podróż, warto jak najwięcej szczegółów ogarnąć przed wylotem. I zarówno wczucie się w klimat, jak i samodzielną organizację wyjazdu chcę Ci dziś ułatwić.
.

Jeśli nie widziałeś jeszcze pierwszej części przewodnika po Neapolu, w której zawarłam m. in. :

 • informacje o wszystkich aktualnych lotach z Polski (ceny, godziny, miasta)
 • jak dostać się z lotniska do centrum Neapolu,
 • gdzie warto nocować, bo jest bezpiecznie, a w jakie miejsca lepiej się nie zapuszczać
 • krótki przewodnik po bardziej i mniej znanych miejscach, które warto zobaczyć w Neapolu

– gorąco zachęcam Cię do odwiedzenia tego wpisu.
.

.
A jeśli właśnie stamtąd przychodzisz, z przyjemnością oddaję w Twoje ręce obiecaną drugą część. Z tego artykułu dowiesz się, m. in.:

 • jak poruszać się po Neapolu
 • czym jest Campania Artecard i jakie zniżki oferuje
 • gdzie zjeść najlepszą pizzę w Neapolu
 • i co zjeść w Neapolu, gdy na pizzę nie masz ochoty
 • konkretne nazwy dań i nazwy polecanych knajp
 • do jakich miejsc warto pojechać wokół Neapolu

.
Pierwsza część przyda Ci się, jeśli jeszcze się wahasz, czy i po co jechać do Neapolu. A także wtedy, gdy marzy Ci się Neapol i chcesz zaplanować loty, noclegi itp. Druga część przyda Ci się tuż przed samą podróżą. Dzięki niej będziesz m. in. lepiej orientować się w komunikacji miejskiej, z łatwością rozplanujesz zwiedzanie wybranych atrakcji oraz dowiesz się co (i gdzie) warto zjeść w Neapolu.
.
Wierzę, że jeśli czytasz dalej, decyzję już podjąłeś. Wiesz już, kiedy i jak dotrzesz do Neapolu i gdzie będziesz nocować. Jeśli te decyzje jeszcze przed Tobą, raz jeszcze odsyłam Cię do pierwszej części artykułu. Tam ze spokojem przeanalizujesz wszystkie opcje i bez problemu zrobisz pierwszy krok.

.


Pierwszy krok, czyli loty, noclegi i pogoda w Neapolu

.
Najważniejsze, co warto ustalić przed wyjazdem to:

 • LOTY – te warto wybrać wg najniższych cen albo wybrać wg terminu, który Ci najbardziej pasuje.
 • NOCLEGI – z ich rezerwacją nie czekaj do samego końca. Na miejscu rzadko coś utrafisz, a mając zaklepany nocleg, będziesz spokojniejszy. Poczytaj w pierwszej części o tym, w której dzielnicy warto się zatrzymać, a które okolice po zmroku lepiej omijać.
 • TERMIN – warto wiedzieć, kiedy są najlepsze warunki do zwiedzania Neapolu, jaka jest pogoda w ciągu roku i co dzieje się w mieście w poszczególnych miesiącach. Pierwsza część przewodnika pomoże Ci rozwiać wszystkie wątpliwości w tym temacie.

.
Jeśli już to wszystko masz, jedziemy dalej.
.

.


Jestem w Neapolu i co dalej?

.
Ta część jest idealna na drugi etap, gdy potrzebujesz już dowiedzieć się, jak poruszać się po mieście, co i gdzie zjeść, z jakich ulg i przywilejów warto korzystać w czasie zwiedzania, gdzie robić zakupy… itp. Czyli wszystko, czego potrzeba na sam początek podróży, gdy do Twojego wyjazdu zostało niewiele czasu.

.

Campania ArteCard. Wszystko, co warto wiedzieć

.

Czym jest Campania ArteCard? To świetne udogodnienie dla turystów, które pozwala poruszać się bezpłatnie na terenie całej Kampanii i korzystać ze zniżkowych wstępów.

W tym miejscu omówię wersję Tutta La Regione, która obejmuje cały region, a nie tylko Neapol. Moim zdaniem jest najbardziej korzystna i zaraz Ci opowiem, dlaczego.
Karta występuje w opcjach: na 3 dni oraz na 7 dni.
.
(Szczegółowe informacje na temat pozostałych kart znajdziesz na tej stronie)
.

Dlaczego warto wybrać wersję 3-dniową?
.

 • Campania ArteCard na 3 dni kosztuje 32 € (dla osób w wieku 18-25 lat cena 25€) i obejmuje darmowy transport publiczny (metro, autobusy, kolejki a także Linia 2, którą obsługuje Trenitalia, ale która między stacjami Pozzuoli – San Giovanni funkcjonuje jako metro)
 • umożliwia 2 x darmowe wejścia do wybranych atrakcji oraz do 50% zniżki na trzecią (lista miejsc, na które obowiązuje ArteCard tutaj)
 • ważność karty rozpoczyna się w momencie jej aktywacji podczas wizyty w wybranej atrakcji (np. w muzeum) lub podczas pierwszego przejazdu komunikacją
 • karta nie obejmuje przejazdów autobusami linii Alibus (na lotnisko i z powrotem) oraz np. prywatnych busów na Wezuwiusz
 • jeśli karta jest ważna 3 dni, to nie oznacza, że liczy się 24 h x 3 dni, tylko jeśli rozpoczniemy jej używanie o godzinie 20:30 to już skasuje jeden dzień. Warto dobrze rozplanować całe trzy dni i zacząć zwiedzanie z samego rana.

.


A co, jeśli zamierzasz być w Neapolu dłużej niż 3 dni?

.

 • Masz jeszcze do wyboru bilety jednorazowe, jeśli planujesz tylko 1-2 przejazdy w ciągu dnia
 • lub bilet całodobowy, który opłaca się kupić, jeśli wiesz, że będziesz potrzebował się przemieszczać min. 3-4 razy.
 • Czasami się okazuje, że ponowny zakup trzydiowej ArteCard to bardzo korzystna opcja. Taki zakup zwraca się już w jeden aktywny dzień np. podczas dojazdu kolejką do Pompeji i Herculanum czy przejazdu na Wybrzeże Amalfi. Gdy dodasz do tego jazdę metrem po Neapolu, wizytę w Muzeum Archeologicznym, to już wychodzisz na czysto. A do dyspozycji zostają Ci jeszcze dwa dni.
 • cena karty wydaje się wysoka do momentu, aż podliczysz wszystkie pieniądze wydane na komunikację. Gdy dodasz jeszcze zniżki za wstępy, może się okazać, że ArteCard zwróci się z nawiązką. Dodatkowa korzyść, to oszczędzony czas. Kolejki w Pompejach czy do pałacu w Casercie bywają tak duże, że już za samą możliowść ich ominięcia warto wykupić taką usługę.


Co jeszcze warto wiedzieć o ArteCard?

.
*
Jako darmowe wejście możesz wykorzystać np. bilet łączony na Pompeje i Herkulanum (koszt ok. 20 €) jeśli doliczysz do tego dojazd, to już sporo pieniędzy na zakup karty się zwraca. To samo można zrobić z katakumbami San Gennaro i San Gaudioso, tu także bilet łączony może być wykorzystany jako darmowe wejście.

* Aby ominąć kolejkę np. w Pompejach, nie ważne jaka by ona nie była ogromna, należy z kartą podejść do okienka, gdzie przyjmowane są bilety zakupione online, dać swoją kartę i poczekać na wydrukowanie biletu. Mając kartę nie trzeba martwić się też o korzystanie z kolejki Circumvesuviana czy metro, po prostu wchodzi się i wychodzi z niej bez myślenia o bilecie.

* Reggia di Caserta – czyli wpisany na listę UNESCO Pałac Królewski w Casercie z przylegającym do niego niesamowitym parkiem, akweduktem i pobliskim miasteczkiem San Leucio. Zarówno w czasie dojazdu do Pałacu jak i przy wstępie możesz wykorzystać ArteCard. Pamiętaj tylko, że zwiedzanie jest niedostępne we wtorki. Szczegóły na stronie pałacu.

* ArteCard obowiązuje tylko na transport lądowy – tzn. że nie obejmuje rejsu z Sorrento do Amalfi, ale objazd Wybrzeża Amalfi autobusami SITA już tak. Korzystając z ArteCard można dojechać kolejką do Sorrento, pospacerować po mieście i stąd już autobusem podjechać do Positiano albo dalej do Amalfi czy Ravello.

* Jeśli chcesz płynąć na Procidę (a zdecydowanie warto!) to z kartą ArteCard korzystniej wyjdzie Cię rejs z Pozzuoli. Do Pozzuoli dojedziesz darmową komunikacją, a stamtąd bilety na Procidę są dużo tańsze niż z portu w centrum Neapolu.

* Campania Arte Card najlepiej kupować albo na lotnisku albo na dworcu przy Piazza Garibaldi. Wiem, że swego czasu można było ją kupić także w kiosku w Sorrento a także przez internet.

* Przy korzystaniu z metra czy kolejki Circumvesuviana, wystarczy po prostu “kasować” kartę. Jeśli jest jakiś problem, wtedy można skorzystać z wejścia dla niepełnosprawnych. W razie wątpliwości zawsze możesz podejść do obsługi i pokazać, że karta nie działa.

.


Dla porównania – 7 dniowa ArteCard:

.

 • kosztuje 34 €
 • nie obejmuje darmowego transportu
 • różni się także tym, że masz 5 darmowych wejść do różnych płatnych atrakcji, a na szóstą 50% zniżki.

Ale jak zabierzesz się za podliczanie, korzystniej wychodzi wersja z bezpłatnym transportem.

.
.

Włochy na co dzień i relacje z pierwszej ręki? Dołącz do grupy:

Prawdziwe WŁOCHY – grupa praktyków i entuzjastów

.


Transport publiczny w Neapolu – porady

.

Jeśli nie chcesz jednak korzystać z rozwiazań, jakie daje Arte Card, zostają pojedyncze bilety za autobusy, kolejkę czy metro, ale i to da się ogarnąć.
.
Aktualne ceny wszystkich biletów znajdziesz na stronie ANM (Azienda Napoletana Mobilita). Do wyboru masz bilety jednorazowe, bilet całodobowy, bilet tygodniowy i miesięczny.
.
Na tej stronie można pobrać mapę transportu publicznego w Neapolu. Warto mieć ze sobą wydrukowaną mapę, a do tego zainstalowaną w telefonie aplikację Naples Metro & Rail Map.
.
Poruszanie się komunikacją po Neapolu ułatwia także aplikacja Moovit, która pomaga zaplanować dojazd do konkretnego miejsca. Aplikacji zdarzają jej się drobne wpadki, ale w większości przypadków sprawdza się dobrze.
.
Jeśli będziesz potrzebować więcej szczegółów, to po dokładne informacje, jak poruszać się po Neapolu, zajrzyj do wpisu Agnieszki.

.


Co warto zjeść w Neapolu?

.
Dobre miejsca we Włoszech nie muszą się promować. Nie jest jednak tak, że na każdej ulicy dobrze karmią. Dobrze pytać miejscowych, gdzie warto zjeść w okolicy. I oni Ci powiedzą! Może się zdarzyć, że znajdziesz się daleko od miejsc, które polecam poniżej. Nie ma wówczas najmniejszego sensu głodzić się i szukać danego lokalu na drugim końcu miasta, tylko rozejrzeć się po okolicy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, popatrz, gdzie robi się głośno i tłoczno w porze w godzinach 12:00-14:00 lub wieczorami ok. 19:00-20:00. Tam dobrze karmią :)

.
Mówi się, że w Neapolu na każdym kroku można kupić pyszne jedzenie i wypić świetną, esencjonalną kawę. Ale jak to z turystycznymi miastami bywa, są też miejsca, gdzie można się rozczarować. To nie koniec świata, bo także negatywne emocje czegoś nas w podróży uczą.

Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz na dobre jedzenie, w następnym podpunkcie przygotowałam dla Ciebie listę knajp z kuchnią neapolitańską, która Cię nie rozczaruje.

.
Włoskim zwyczajem, przed kolacją, warto wybrać się na aperitivo, czyli drink (najczęściej aperol) połączony z czymś małym do zjedzenia, serwowany między 18:00 a 20:00. Taki aperol nie tylko wzmaga apetyt, ale też skutecznie wprowadza w stan beztroski i odprężenia po intensywnym dniu.
.

Jeśli zaś chodzi o pizzę, musisz wiedzieć, że:

 • w Neapolu, królestwie pizzy, zjesz pizzę neapolitańską. Jest jeszcze pizza rzymska, czyli cienka, chrupiąca, z większą ilością dodatków. Czy takie odmiany, jak frittata, focaccia itd.
 • W pizzeriach Neapolu spotkasz się przeważnie z dwoma rodzajami pizzy (np. margherita czy marinara – bez sera). Nawet w najbardziej obleganych pizzeriach nie zapłacisz za krążek więcej niż 2-7 €. To prosta potrawa, która ma zachwycać ciastem, sosem i oryginalną mozzarellą z mleka bawolego (mozzarella di bufala), specjalności Kampanii.

.


Gdzie zjeść pizzę?
Najlepsze pizzerie Neapolu.

.
Na pizzę w Neapolu warto wybrać się do:
.

 • Pizzeria Al 22 (via Pignasecca 22) – pizza na miejscu 4-8 €
 • Pizzeria di Matteo (via dei Tribunali 94) – pizza 3,5-7 €, butelka wina 5 €. W środku super klimat i wydziarani pizzaioli, którzy mają niezłą frajdę z kręcenia pizzy i pozowania do zdjęć. Przy czym pizza wychodzi im arcy-genialna.
 • słynnego Gino Sorbillo lub Pizzeria da Michele (to tu kręcono sceny do filmu Jedz, módl się i kochaj). Jeśli masz cierpliwość stać w kolejce przynajmniej 20 minut (tyle stoi się tuż po otwarciu), a bywa że stoi tu i dwie godziny. Dopiero po fakcie dowiedziałam się, że można ominąć kolejkę, zamawiając pizzę na wynos. Smakuje tak samo, a czas zaoszczędzony. A jeśli chcesz koniecznie dostać się do środka jakiejkolwiek dobrej pizzerii, bądź przed wejściem przynajmniej na kwadrans przed otwarciem. Tylko wtedy możesz liczyć na zajęcie stolika.
 • Pizzeria Brandi (Salita S. Anna di Palazzo 1/2)  – podobno to właśnie tu wieki temu wymyślono tradycyjną pizzę margheritę.
 • Antica Pizzeria Port d’Alba – pizzeria szczyci się mianem pierwszej na świecie. Można tu zjeść pizzę z pieca, który liczy sobie, bagatela, 200 lat.
 • Pizzeria da Concettina ai Tre Santi (Via Arena della Sanità 7) – warto tu zajść w porze obiadowej, kiedy jest niewiele ludzi, bo wieczorami i w weekendy czas oczekiwania poważnie się wydłuża.

.
Tych miejsc jest więcej, nie sposób samodzielnie sprawdzić wszystkich. Jeśli więc trafisz na miejsce, które Cię zachwyci, a nie ma go na powyższej liście, koniecznie daj mi znać w komentarzu. Z przyjemnością uzupełnię swój artykuł o Twoje polecenie.

 


Neapol i uliczne jedzenie. Co można zjeść na szybko?

.
Neapol słynie z ulicznego jedzenia (cibo di strada). W ciągu dnia spokojnie wyżywisz się takimi przysmakami kuchni neapolitańskiej, jak:
.

 • Crocchè di patate – panierowane krokiety ziemniaczane z serem i jajkami w środku
  .
 • O’cuoppo, czyli rożek z papieru napełniony smażonymi lub dodatkowo panierowanymi owocami morza, algami w cieście
  .
 • Frittatina di pasta – smażone placki przygotowane ze spaghetti z dodatkiem boczku, sosu beszamelowego i sera (to świetny pretekst do zwiedzania Neapolu wzdłuż i wszerz w celu “rozchodzenia” pochłoniętych setek kalorii)
  .
 • Frittatina di patate – smażone, chrupiące kulki lub placki, z miękkim środkiem z pureè ziemniaczanego, nadziewanego szynką/serem.
  .
 • Arancini (panierowane ryżowe kule, walce lub stożki z nadzieniem z mięsa, warzyw lub mozzarelli)
  .
 • Pizza a portafoglio (lub pizza a libretto) – taką pizzę dostaniesz w papierze, złożoną na czery części, idealną jako uliczna przekąska.
  .
 • Pizza fritta (znana nie tylko w Neapolu) – pizza smażona na głębokim tłuszczu. Ciężkostrawna, to fakt. Dla mnie jedyna wersja, za którą warto cierpieć niestrawność, to ta z kwiatami cukinii (con i fiori di zucca)
  .
 • Fritta mista – czyli smażone owoce morza, krewetki, kalmary, małe mątwy, ośmiorniczki czy rybki. Najlepsze dostaniesz na targu rybnym Pescheria Azurra
  .
 • Frutti di mare – np. w formie insalata di polipo e calamari. W wielu miejscach Neapolu dostaniesz świeże owoce morza z porannego połowu, nie tylko panierowane, ale także w formie sałatki.

.


Typowe dania kuchni neapolitańskiej

.

Jeśli chodzi o tradycyjne jedzenie w Neapolu, najlepsze smaki znajdziesz w najmniej eleganckich miejscach, gdzie kamią prosto i każą płacić mało. Poniżej polecę Ci kilka miejsc, ale jeśli nie znajdziesz ich na swojej drodze, nie wpadaj w panikę. Spokojnie zapytaj napotkanych mieszkańców, gdzie według nich najlepiej karmią. Zaznacz, że chodzi Ci o miejsca, gdzie jedzą neapolitańczycy, nie turyści. I bądź pewien, że trafisz do miejsca, które choć wyglądem nie zachęca, to rozkochuje autentycznością.
.
Z jakimi specjałami kuchni neapolitańskiej się tu spotkać?
.

 • Le polpette – wyglądem przypominają polskie mielone, ale w Neapolu dostaniesz je w wersji z orzeszkami piniowymi, rodzynkami i zieloną pietruszką
  .
 • Spaghetti z omułkami (le vongole) lub małżami (le cozze)
  .
 • Pasta e patate – czyli makaron z ziemniakami i serem, niezwykle sycące połączenie
  .
 • Pasta e fagioli – to danie spotkasz w różnych wersjach, najczęściej zapiekane w cieście
  .
 • Ragù napoletano – sos pomidorowy z mięsem wieprzowo-wołowym
  .
 • Ragù alla genovese – wersja sosu pomidorowego, ale z mięsem wołowym i cebulą
  .
 • Polpo alla Luciana – czyli ośmiornica gotowana w pomidorach.

.

Oprócz tego doskonałe makarony (Kampania słynie z produkcji najlepszych makaronów w Italii, a więc i na świecie), a wszystkie dania okraszone szczególną odmianą pomidorów san marzano, które uprawia się tu od wieków. Wiele dań polewa się sosem pomidorowym (zwanym pummarola).
.

Świetne lokalne jedzenie znajdziesz w:

* I sapori della Peschiera Azurra (Via Portamedina 5) – targ rybny wraz ze sklepem, w którym możesz wybrać sobie rybę/owoce morza i poprosić o przyrządzenie na miejscu. Do tego zamawiasz wino w plastikowym kubeczku i obiad gotowy.

* Trattoria da Nennella (Vico Lungo Teatro Nuovo 103-105) – otwarta w godzinach 12:00-15:00 i wieczorami 19:00-23:00. W ciągu dnia stołują się tu neapolitańczycy, wieczorami bywa tu więcej turystów. Gości przyciąga tu nie tylko świetne jedzenie, ale także głośny właściciel, który lubi zwracać na siebie uwagę i często robi przed gośćmi małe przedstawienie :)

.

.


Słodycze Neapolu. Jakich specjałów szukać w cukierniach?

.

Słodycze królują w Neapolu na tyle mocno, że musiałam poświęcić im osobny rozdział. To istny raj nie tylko dla wielbicieli pączków, chruścików, faworków, ale także nutelli, lodów czy rajskich sfogiatelle i cannoli.
.
Oto, co znajdziesz w cukierniach Neapolu:
.
* Zeppole di San Giuseppe
– ptysie nadziewane kremem i ozdobione wiśniami. Tradycyjny deser, który smaży się na ulicach w Dniu Ojca, który we Włoszech przypada 19 marca. Co ciekawe, pod nazwą zeppole dostaniesz je także w wersji na słono, jako dodatek do obiadu.

* Babbà – tradycyjna neapolitańska słodkość z polskimi korzeniami. To pączki w kształcie grzybka, nasączone rumem lub innym alkoholem (np. w Sorrento likierem limoncello). W cukierniach spotkać można też w wersji pokrojonej na plasterki i przełożoną kremem.

* Fiocchi di neve – czyli “płatki śniegu”. To małe bułeczki z nadzieniem z ricotty i bitej śmietany. Najlepsze zjesz w Pasticceria Poppella w dzielnicy Sanità (otwarta w godz. 6:00-22:00), gdzie produkuje się dziesięć tysięcy bułeczek tygodniowo.

* Struffoli – malutkie kuleczki z drożdżowego ciasta (“mini-pączusie”) polane syropem i udekorowane kolorową posypką.

* Ciambella – czyli nic innego, jak słynne donuty, tylko w wersji neapolitańskiej.

* Sfogliatella – absolutne szaleństwo dla kubków smakowych. Świeże i cieplutkie, prosto z pieca, nadziewane ricottą, są idealne na typowo włoskie śniadanie. I właśnie o poranku polecam udać się do najlepszych cukierni (pasticceria), jeśli nie chcesz spędzić połowy dnia na czekaniu w kolejce. A te potrafią się ciągnąć! Zwłaszcza popołudniami i wieczorami, gdy poza turystami także neapolitańczycy wychodzą na miasto.

W poszukiwaniu sfogliatelli na ciepło rozglądaj się za szyldami z napisem Sfogliate calde, albo od razu udaj się do najlepszej pasticerii w Neapolu – Sfogliatelle Calde Attanasio Unica w okolicy dworca głównego.
.

* Pastiera napoletana – tarta z nadzieniem z mleka, ricotty i kandyzowanych owoców, którą poznasz po charakterystycznej kratce na górze. To najpopularniejsze ciasto Neapolu. Pojawia się głównie w okresie Wielkanocy, ale spotkasz je w cukierniach przez cały rok.

* Torrone – bloki czekoladowe z orzechami laskowymi, które tradycyjnie przygotowuje się tu przed świętem zmarłych (torrone dei morti), pojawiają się w cukierniach pod koniec października.

* Sospiri – kruche ciasteczka obłożone ricottą i oblane lukrem migdałowym. Ciasto kształtem przypomina specjalność Katanii, tzw. “cycki św. Agaty” (I minnie di Sant’Agata)

.
Słodycze Neapolu to temat rzeka, mogłabym jeszcze długo wymieniać. O ich bogactwie przekonasz się w pierwszej lepszej pasticerii. Ale wiesz, że wszystkie te słodkości to nic w porównaniu ze słynnymi (i najbardziej genialnymi słodyczami) cannoli. Jak posmakujesz tych pyszności, reszta przestanie się liczyć. I żeby nie było, że nie ostrzegałam!

.
Poza wymienionymi słodkościami w Neapolu króluje… Nutella! Oprócz wszędobylskich rogalików zwanych brioche con nutella, znajdziesz tu takie cuda jak frytki z nutellą, a nawet pizzę z czekoladowym kremem.

.
Ogromny wybór słodkości (także sfogliatelle) znajdziesz w Gran Bar Riviera (Riviera di Chiaia 181, w godz. 6:00-22:00)
.

Jeśli po tym wszystkim, starczy Ci jeszcze miejsca na lody, po świetne receptury i niebanalne smaki polecam zajrzeć do:

 • Taralleria Napoletana (Via San Biagio Dei Librai 3), czynna od 9:00 do końca dnia
 • Mennella il Gelato (Via Toledo), czynna od 10:00 aż do nocy
 • Gelateria al Polo Nord (Via Pietro Colletta 41/43), czynna od 10:00 aż do nocy

.

.

Mam nadzieję, że z powyższą listą poczujesz się mniej zagubiony w gąszczu neapolitańskich słodyczy, a powyższe smaki rozpoznasz w mgnieniu oka :) A jeśli poznasz coś, czego nie ma na mojej liście, podziel się swoim odkryciem. Dzięki Twoim poleceniom kolejne osoby będą mogły jeszcze lepiej przygotować się do podróży.

.


Gdzie robić zakupy w Neapolu?

.

Na większe zakupy warto wybrać:

 • na większe zakupy po przyjeździe do Neapolu masz np. Conad tuż przy Piazza Garibaldi lub większy market Coop, nieco dalej, przy Via Arenaccia (w budynku razem z Decathlon). Pod tym linkiem możesz zobaczyć wszystkie supermarkety w okolicy dworca.
 • targowiska, o których wspomnę za chwilę, a na których zakupisz świeże owoce, warzywa, sery i ciepłe przekąski. Zaopatrzysz się tam także w ubrania czy różnego rodzaju sprzęty i akcesoria.
 • sklepy i galerie przy Via Toledo czy Via Tribunali – tu znajdziesz przede wszystkim markowe ubrania, torebki itp.
 • W okolicy Neapolu jedną z najsłynniejszych galerii handlowych jest: Vulcano Buono w miejscowości Nola (140 sklepów), od wtorku do niedzieli 10:00-22:00, w poniedziałki od 12:00.
 • Auchan Giugliano w miejscowości Giuliano in Campania (pon-ndzt od 9:00 do 21:00)
 • La Reggia Outlet w pobliżu Caserty (pon-ndz w godzinach 10:00-21:00)
 • Centro Commerciale Campania w Marcianise (pon-ndz w godzinach 9:00-22:00)

.


Najlepsze targowiska rybne i warzywne w Neapolu

.

* I sapori della Pescheria Azurra – kupisz tu świeże ryby, owoce morza, ośmiornice i co tylko zapragniesz.

* Mercato Pignasecca na Via Pignasecca 14 (9:00-19:00, od poniedziałku do soboty) – targ nie tylko z owocami morza, dostaniesz tutaj także świeże owoce, warzywa i przeróżne potrawy. To świetne miejsce, jeśli chcesz zrobić różne produkty spożywcze w jednym miejscu, bez konieczności zwiedzania w tym celu całego miasta. A jeśli w trakcie zakupów poczujesz głód, bez problemu kupisz tu neapolitańskie uliczne jedzenie. Miłośnikom flaków polecam knajpę o nazwie Le Zendraglie (czynna cały tydzień oprócz niedziel).

* Targ Porta Nolana na Piazza Mercato (8:00-14:00 od poniedziałku do niedzieli) – jeden z najbardziej popularnych i najbardziej zatłoczonych targów w Neapolu. Znajdziesz tu ryby i owoce morza wszelkiego rodzaju, od leszcza po homara, wszystko świeże z porannych połowów. Największy spektakl rybnych zakupów można tu zaobserwować w noc z 23/24 grudnia, gdy tradycją mieszkańców Neapolu jest zaopatrywanie się w ryby, które przygotowują później na świąteczną kolację (święta i tradycje Bożego Narodzenia we Włoszech opisałam tutaj)

* Mercato di Fuorigrotta na Via Canzanella Vecchia (7:30-13:30, od poniedziałku do soboty) – targ uliczny podzielony na część zadaszoną, w której kupisz świeże ryby i produkty spożywcze, a także na część na zewnątrz, w której kupisz odzież, obuwie, ceramikę czy drobne sprzęty, w samej tylko części zewnętrznej znajduje się ok. 100 stoisk.

* Mercato di Antignano na Piazza Antignano (7:30-13:30, od poniedziałku do piątku) – targ jest podzielony na dwie części, w pierwszej znajdziesz produkty spożywcze, a w drugiej odzież, buty i przeróżne akcesoria. Na gotowe rybne przysmaki można wybrac się do knajpy Fish Experience na Via Antignano 10/12 (czynne wieczorami od 20:00, w niedzielę w godzinach 13:00-16:00, w poniedziałki zamknięte)

* Mercato Ittico di Pozzuoli na Via Nicola Fasanonie 17 (7:00-17:00, od poniedziałku do soboty) – tutaj znajdziesz nie tylko ryby z lokalnych połowów, ale także te pochodzące z mórz Sycylii czy Kalabrii. Targ jest znany przede wszystkim ze skorupiaków, doskonałej jakości krabów i krewetek.

.
.


Najlepsza mozzarella w Neapolu

..

Mozzarellę di bufala najlepiej szukać w małych sklepikach z nabiałem. Najlepszą mozzarellę (i inne typowo regionalne przysmaki) znajdziesz w:

.
* I sogni di Latte (Via Michele Kerbaker 13) na wzgórzu Vomero – sklepik otwarty w godzinach 9:00 – 20:00, w niedzielę zamknięty.
* Salumeria Buonocore (Corso Vittorio Emanuele 258) także na Vomero – działa w godzinach: 6:30-15:00 i 16:30-21:00 poza niedzielą.
* Caseificio La Bufarella (Via Nuova San Rocco 77) na Capodimonte – sklep działa w godzinach 8:30-13:30 i 16:30-20:00, w niedzielę czynne tylko do 13:00.
* Caseificio Marigliano (Via Sigismondo Castromediano 10) przy dworcu głównym – działa w godzinach: 7:30-20:00, w niedzielę do 15:00
* Sagra (Via Ruoppolo 29) na Vomero – otwarty w godzinach: 9:00-13:30 i 16:00-20:00, nieczynne w poniedziałki.
.

Jeśli w poszukiwaniu mozzarelli di bufala możesz wybrać się w okolice Neapolu, polecam udać się do Caseificio Vicedomini. Jeśli będziesz przed 13:00, zdążysz przyjrzeć się produkcji sera, po tej godzinie zrobisz jedynie zakupy.

.


Czy Neapol to dobra baza do zwiedzania Kampanii?

.

Mówiłam już o zakwaterowaniu, transporcie, jedzeniu, ale przecież na zwiedzaniu Neapolu urok Kampanii się nie kończą. Przeciwnie, Neapol to początek! Spokojnie można spędzić w nim i tydzień, a wciąż mieć niedosyt. Z Neapolem jest trochę jak z Rzymem. Jak się naprawdę zanurzysz w to miasto, będzie Ci szkoda czasu na to, by z niego wyjeżdżać.

.
Przychodzi jednak moment, gdy od dużego miasta chce się odetchnąć, nabrać do niego dystansu. Wówczas nie mogę polecić Ci nic lepszego niż spacer na punkty widokowe. Najpiękniejsze widoki i najbardziej klimatyczne miejsówki Neapolu opisałam tutaj). Czy wiesz, że o niektórych z nich nie wiedzą nawet sami neapolitańczycy?
.

Jak jeszcze odpocząć od chaotycznego, choć (nie przeczę) entuzjastycznego Neapolu? To proste. Wyjechać z miasta. Chociaż na jeden dzień. Można wyjeżdżać i codziennie, każdego dnia w inne miejsce. Z możliwościami jakie daje Campania ArteCard (patrz początek tekstu), Kampania stoi przed Tobą otworem.

Baza w Neapolu daje Ci niesamowite możliwości poruszania się po regionie.

.
Najciekawsze miejsca, jakie warto zobaczyć w okolicach Neapolu to np.:
.

* Wybrzeże Amalfi – kolejką Circumvesuviana z Neapolu dostaniesz się do Sorrento, a z dworca w Salerno autokarem do Positiano czy dalej, Amalfi czy jeszcze dalej, do Minori. Choć jeśli mowa o Positiano, osobiście uważam, że są piękniejsze miejsca. Oczywiście warto obejrzeć to miasteczko, bo urok, bo filmy, które tu kręcono, bo nietypowy układ budynków, ale miasteczko sprawia wrażenie przereklamowanego. To wrażenie potęgują tłumy turystów i wszechobecny ścisk. Wszystko zależy od sezonu turystycznego, więc możesz trafić w czasie, gdy będą pustki, i kto wie, może Ciebie Positiano urzeknie :)

Dojazd autobusem z Sorrento do Positiano: ok. 2€/os. Do Amalfi: 3 €/os. Autobusem zajedziesz aż do Maiori. Trasa jest kręta i ekstremalna, ale dla kierowców z Wybrzeża to chleb powszedni, więc bez obaw możesz skupić się na podziwianiu widoków za oknem. A te zapierają dech w piersi!
.
Pamiętaj, by nie jechać ani na czczo, ani bezpośrednio po obfitym posiłku. I że największe szanse na miejsce siedzące masz na pierwszym przystanku w Sorrento oraz w przeciwną stronę, z Maiori do Sorrento. Potem może być ciężko, a na stojąco i w ścisku tą trasą nie najlepiej się podróżuje. Wszystko zależy do sezonu, ale ścisk bywa czasem i w październiku.

Możesz wybrać się też w podróż drogą morską, rejs do Amalfi kosztuje ok. 18 €.
.


* Wezuwiusz przy dobrej pogodzie, Pompeje (ale błagam, nie w 2 godziny tylko daj sobie czas) lub/i Herculanum – jeśli chodzi o sam Wezuwiusz, to koszt ok. 20 € (10 € za przejazd Vesuvio Express ze stacji kolejki Ercolano Scavi + 10 € za wstęp do parku). Do Pompejów także dostaniesz się kolejką Circumvesuviana, zrobisz to bezpłatnie wykupując wcześniej ArteCard (więcej o tym sposobie dowiesz się z początku wpisu).
.

Kolejka Circumvesuviana jest ogromnym udogodnieniem na terenie Kampanii, dojedziesz nią aż do Sorrento. Pamiętaj, by uważać na kieszonkowców, zarówno w kolejce, metrze czy w autobusach. Jak się uchronić przed kradzieżami dowiesz się więcej z wpisu: 7 prostych sposobów, jak uniknąć kradzieży we Włoszech.
.


.* Wyspa Ischia, Capri (ta najlepiej poza sezonem) i moja ulubiona Procida – jeśli chcesz płynąć na Procidę, to przypominam tylko, że z kartą ArteCard korzystniej wyjdzie Cię rejs z Pozzuoli, do którego dojedziesz komunikacją za darmo. Stamtąd bilety na Procidę są dużo tańsze niż z portu w centrum Neapolu

.

.
*
Rzym – szybką koleją (zwaną Frecciarossa) dostaniesz się tu zaledwie w godzinę (bilet kosztuje ok. 45 €, normalnym pociągiem ok. 2,5 h za 11 €), a kupując bilety z dużym wyprzedzeniem łatwiej ustrzelić niższą cenę (rozkład i ceny na Trenitalia.it). Tak, wiem że Rzym wymaga dłuższej podróży niż jeden dzień. Śmiem twierdzić, że i jeden miesiąc to za mało na to miasto.

Jeśli znasz już Rzym, a bardzo chcesz zajrzeć do niego na kilka godzin, to warto, żebyś wiedział o szybkim połączeniu z Neapolem, może Ci się nawet przydać w sytuacji, gdy lot będziesz miał nie z Neapolu, a z Rzymu właśnie. Szybkie połączenie na tej trasie przydaje się świetnie także w sytuacji, gdy masz ochotę na prawdziwą pizzę, a na tę w Rzymie nie masz co liczyć. Wtedy nie ma wyjścia i trzeba przyjechać do Neapolu.
.


* Salerno lub Vico Equense – bezpośredni autokar z Neapolu to koszt ok. 10 €/os. Oba miasteczka są świetne jako baza wypadowa, jeśli nie chcesz nocować w Neapolu. Jeśli masz więcej czasu, gorąco polecam całe Wybrzeże Amalfi z bazą wypadową w Salerno lub Vico Equense, jedynych miasteczkach w okolicy, w których nie zostawicie miliona monet.

O samym Wybrzeżu Amalfi będę pisać jeszcze tej jesieni na pewno o jego dostępności powiadomię wszystkie osoby zapisane na newsletter, więc jeśli nie masz czasu zaglądać tu codziennie, zapisz się tutaj, a osobiście powiadomię Cię o nowym przewodniku.
.


* Reggia di Caserta – Pałac Królewski zwany włoskim Wersalem (uwaga, we wtorki nieczynny). Więcej o tym miejscu dowiesz się z akapitu poświęconego podróżowaniu z Arte Card.
.


* Bari – wielu z Was pyta mnie w mailach, czy dobrym pomysłem jest łączyć Neapol ze stolicą Apulii? Kampania i Apulia to regiony tak przebogate, że szkoda tracić czas na przejazd z jednego wybrzeża na drugie, tylko po to, żeby zaliczyć miasto.
.
Wg mnie, zarówno Bari, jak i całą Apulię warto zostawić sobie na osobną podróż. W jej organizacji też z przyjemnością Ci pomogę, od A do Z, wystarczy, że zajrzysz w któryś z podlinkowanych wpisów a krok po kroku, dowiesz się wszystkiego, czego potrzeba do samodzielnej organizacji podróży.

.
.


Podsumowanie

.
Najtrudniejsza w podróżowaniu jest decyzja, by ruszyć. We wszystkim, co czeka Cię dalej, pomoże Ci powyższy przewodnik. Czy to oznacza, że mając podróż zaplanowaną w szczególe, pozbawisz się tego co w podróży najcenniejsze – przygód?
.
Wręcz przeciwnie. Dopiero z takim planem będziesz mógł pozwolić sobie na beztroskę i spontaniczne przeżywanie tego, co przyniosą Ci kolejne dni podróży.
.

Spora część tego wpisu odpowie Ci na pytanie, co zjeść w Neapolu i dodatkowo, gdzie tego szukać, tak by się nie rozczarować. W polecanych przeze mnie miejscach możesz się natknąć na kolejki. To normalne, stoją w nich nie tylko przyjezdni, ale i neapolitańczycy. Nie uciekaj od nich!

.
Kolejki w Neapolu to doskonała okazja, by na chwilę zwolnić oraz pretekst do tego, by móc przyglądać się społeczności, zwyczajom, posłuchać lokalnego dialektu, a na koniec dostać za to nagrodę w postaci doskonałego jedzenia.
.
Poświęciłam tak dużo miejsca neapolitańskiej kuchni także dlatego, byś mógł zaplanować, ile czasu przeznaczyć na Neapol, tak, by móc posmakować choć cząstki tych pyszności.
.
Podążając w tej podróży za tym, co widzisz, wsłuchaj się też w to, co podpowiada Ci wnętrze. Tylko wtedy to będzie Twoja podróż. Niepowtarzalna od początku do końca. I choć Neapol odwiedziło przed Tobą miliony osób, nikt nie przeżyje jej w taki sam sposób.
.
Pewnego dnia zechcesz wspomnieć tę podróż jak film, minuta po minucie.
Życzę Ci wtedy, by był wart obejrzenia.
.

Do zobaczenia na włoskim szlaku

Ania | @primo.cappuccino

.
Kalendarz Włoskich Eventów, wydarzenia we Włoszech, co się dzieje we Włoszech w 2020, dzieje się we Włoszech, ciekawe wydarzenia we Włoszech, Włochy ciekawe wydarzenia, turnieje we Włoszech, sagry, festiwale we Włoszech, włoskie wydarzenia, włoskie święta, Włochy dni wolne

.


Za udostępnienie zdjęć serdecznie dziękuję: By Milena (zdjęcia w tekście) i Paulina Trzepla – Kowalska (zdjęcia słodyczy i targowiska).

Zd. główne: Geomangio on Foter.com / CC BY-NC-SA

Więcej w Żywiołowa Kampania
Neapol. Wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać.

Neapol. Albo zaciekawia od razu i kocha się go na zabój. Albo odpycha, lecz daje się mu drugą szansę. Albo...

Zamknij