Z tej części dowiesz się, co zjeść w Neapolu, jak poruszać się po mieście i co warto zwiedzić w okolicy. Znajdziesz tu kilkadziesiąt porad, zebranych w zgrabną i łatwą do praktycznego wykorzystania całość.


Aby pozwolić sobie na beztroską podróż, warto jak najwięcej szczegółów ogarnąć przed wylotem. I zarówno wczucie się w klimat, jak i samodzielną organizację wyjazdu chcę Ci dziś ułatwić.
.

Jeśli nie widziałeś jeszcze pierwszej części przewodnika po Neapolu, w której zawarłam m. in. :

– gorąco zachęcam Cię do odwiedzenia tego wpisu.
.

.
A jeśli właśnie stamtąd przychodzisz, z przyjemnością oddaję w Twoje ręce obiecaną drugą część. Z tego artykułu dowiesz się, m. in.:

.
Pierwsza część przyda Ci się, jeśli jeszcze się wahasz, czy i po co jechać do Neapolu. A także wtedy, gdy marzy Ci się Neapol i chcesz zaplanować loty, noclegi itp. Druga część przyda Ci się tuż przed samą podróżą. Dzięki niej będziesz lepiej zorientujesz się w działaniu komunikacji miejskiej, z łatwością rozplanujesz zwiedzanie wybranych atrakcji oraz dowiesz się gdzie warto iść i co zjeść w Neapolu.
.
Wierzę, że jeśli czytasz dalej, decyzję już podjąłeś. Wiesz już, kiedy i jak dotrzesz do Neapolu i gdzie będziesz nocować. Jeśli te decyzje jeszcze przed Tobą, raz jeszcze odsyłam Cię do pierwszej części artykułu. Tam ze spokojem przeanalizujesz wszystkie opcje i bez problemu zrobisz pierwszy krok.

.


Oto, co znajdziesz we wpisie:

Pierwszy krok, czyli loty, noclegi i pogoda w Neapolu

.
Najważniejsze, co warto ustalić przed wyjazdem to:

.
Jeśli już to wszystko masz, jedziemy dalej.
.

Kampania, co zobaczyć w Kampanii, street art Neapolu, włoski street art, street art we Włoszech, campania artecard, co to jest campania artecard, gdzie kupić campania artecard, transport w Neapolu, metro w Neapolu, komunikacja miejska w Neapolu,.


A zatem, jesteś w Neapolu. I co dalej?

.
Ta część jest idealna na drugi etap, gdy potrzebujesz już dowiedzieć się, jak poruszać się po mieście, co i gdzie zjeść, z jakich ulg i przywilejów warto korzystać w czasie zwiedzania, gdzie robić zakupy… itp. Czyli wszystko, czego potrzeba na sam początek podróży, gdy do Twojego wyjazdu zostało niewiele czasu.

.

Campania ArteCard. Wszystko, co warto wiedzieć

.

Co to jest Campania ArteCard? To świetne udogodnienie dla turystów, które pozwala poruszać się bezpłatnie na terenie całej Kampanii i korzystać ze zniżkowych wstępów.

W tym miejscu omówię wersję Tutta La Regione, która obejmuje cały region, a nie tylko Neapol. Moim zdaniem jest najbardziej korzystna i zaraz Ci opowiem, dlaczego.
Karta występuje w opcjach: na 3 dni oraz na 7 dni.
.
(Szczegółowe informacje na temat pozostałych kart znajdziesz na tej stronie)
.

Dlaczego warto wybrać wersję ArteCard 3-dniową?
.

.


A co, jeśli zamierzasz być w Neapolu dłużej niż 3 dni? Campania ArteCard

.


Co warto wiedzieć o ArteCard?

.

.


Co to jest ArteCard na 7 dni?

.

Ale jak zabierzesz się za podliczanie, korzystniej wychodzi wersja z bezpłatnym transportem.

.
Kampania, co zobaczyć w Kampanii, co zjeść w Neapolu, campania artecard, co to jest campania artecard, gdzie kupić campania artecard, transport w Neapolu, metro w Neapolu, komunikacja miejska w Neapolu.

Włochy na co dzień i relacje z pierwszej ręki? Dołącz do grupy:

Prawdziwe WŁOCHY – grupa praktyków i entuzjastów

.


Transport publiczny w Neapolu – porady

.

Jeśli nie chcesz jednak korzystać z rozwiazań, jakie daje Arte Card, zostają pojedyncze bilety za autobusy, kolejkę czy metro, ale i to da się ogarnąć.
.
Aktualne ceny wszystkich biletów znajdziesz na stronie ANM (Azienda Napoletana Mobilita). Do wyboru masz bilety jednorazowe, bilet całodobowy, bilet tygodniowy i miesięczny.
.
Na tej stronie można pobrać mapę transportu publicznego w Neapolu. Warto mieć ze sobą wydrukowaną mapę, a do tego zainstalowaną w telefonie aplikację Naples Metro & Rail Map.
.
Poruszanie się komunikacją po Neapolu ułatwia także aplikacja Moovit, która pomaga zaplanować dojazd do konkretnego miejsca. Aplikacji zdarzają jej się drobne wpadki, ale w większości przypadków sprawdza się dobrze.
.
Jeśli będziesz potrzebować więcej szczegółów, to po dokładne informacje, jak poruszać się po Neapolu, zajrzyj do wpisu Agnieszki.

.


Co zjeść w Neapolu?

.
Dobre miejsca we Włoszech nie muszą się promować. Nie jest jednak tak, że na każdej ulicy dobrze karmią. Dobrze pytać miejscowych, gdzie warto zjeść w okolicy. I oni Ci powiedzą! Może się zdarzyć, że znajdziesz się daleko od miejsc, które polecam poniżej. Nie ma wówczas najmniejszego sensu głodzić się i szukać danego lokalu na drugim końcu miasta, tylko rozejrzeć się po okolicy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, popatrz, gdzie robi się głośno i tłoczno w porze w godzinach 12:00-14:00 lub wieczorami ok. 19:00-20:00. Tam dobrze karmią :)

.
Mówi się, że w Neapolu na każdym kroku można kupić pyszne jedzenie i wypić świetną, esencjonalną kawę. Ale jak to z turystycznymi miastami bywa, są też miejsca, gdzie można się rozczarować. To nie koniec świata, bo także negatywne emocje czegoś nas w podróży uczą.

Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz na dobre jedzenie, w następnym podpunkcie przygotowałam dla Ciebie listę knajp z kuchnią neapolitańską, która Cię nie rozczaruje.

.
Włoskim zwyczajem, przed kolacją, warto wybrać się na aperitivo, czyli drink (najczęściej aperol) połączony z czymś małym do zjedzenia, serwowany między 18:00 a 20:00. Taki aperol nie tylko wzmaga apetyt, ale też skutecznie wprowadza w stan beztroski i odprężenia po intensywnym dniu.
.

Jeśli zaś chodzi o pizzę, musisz wiedzieć, że:

.


Co zjeść w Neapolu –
najlepsze pizzerie

.
Na pizzę w Neapolu warto wybrać się do:
.

.
Tych miejsc jest więcej, nie sposób samodzielnie sprawdzić wszystkich. Jeśli więc trafisz na miejsce, które Cię zachwyci, a nie ma go na powyższej liście, koniecznie daj mi znać w komentarzu. Z przyjemnością uzupełnię swój artykuł o Twoje polecenie.

 


Co zjeść w Neapolu? Neapolitański streed food, czyli uliczne jedzenie

.
Neapol słynie z ulicznego jedzenia (cibo di strada, streed food). W ciągu dnia spokojnie wyżywisz się takimi przysmakami kuchni neapolitańskiej, jak:
.

.


Co zjeść w Neapolu – typowe dania kuchni neapolitańskiej

.

Jeśli chodzi o tradycyjne jedzenie w Neapolu, najlepsze smaki znajdziesz w najmniej eleganckich miejscach, gdzie kamią prosto i każą płacić mało. Poniżej polecę Ci kilka miejsc, ale jeśli nie znajdziesz ich na swojej drodze, nie wpadaj w panikę. Spokojnie zapytaj napotkanych mieszkańców, gdzie według nich najlepiej karmią. Zaznacz, że chodzi Ci o miejsca, gdzie jedzą neapolitańczycy, nie turyści. I bądź pewien, że trafisz do miejsca, które choć wyglądem nie zachęca, to rozkochuje autentycznością.
.
Z jakimi specjałami kuchni neapolitańskiej się tu spotkać?
.

.

Oprócz tego doskonałe makarony (Kampania słynie z produkcji najlepszych makaronów w Italii, a więc i na świecie), a wszystkie dania okraszone szczególną odmianą pomidorów san marzano, które uprawia się tu od wieków. Wiele dań polewa się sosem pomidorowym (zwanym pummarola).
.

Świetne lokalne jedzenie znajdziesz w:

* I sapori della Peschiera Azurra (Via Portamedina 5) – targ rybny wraz ze sklepem, w którym możesz wybrać sobie rybę/owoce morza i poprosić o przyrządzenie na miejscu. Do tego zamawiasz wino w plastikowym kubeczku i obiad gotowy.

* Trattoria da Nennella (Vico Lungo Teatro Nuovo 103-105) – otwarta w godzinach 12:00-15:00 i wieczorami 19:00-23:00. W ciągu dnia stołują się tu neapolitańczycy, wieczorami bywa tu więcej turystów. Gości przyciąga tu nie tylko świetne jedzenie, ale także głośny właściciel, który lubi zwracać na siebie uwagę i często robi przed gośćmi małe przedstawienie :)

.

Co zjeść w Neapolu

.


Co zjeść w Neapolu? Słodycze! 

.

Słodycze królują w Neapolu na tyle mocno, że musiałam poświęcić im osobny rozdział. To istny raj nie tylko dla wielbicieli pączków, chruścików, faworków, ale także nutelli, lodów czy rajskich sfogiatelle i cannoli.
.
Najlepsze słodycze w Neapolu:
.
* Zeppole di San Giuseppe
– ptysie nadziewane kremem i ozdobione wiśniami. Tradycyjny deser, który smaży się na ulicach w Dniu Ojca, który we Włoszech przypada 19 marca. Co ciekawe, pod nazwą zeppole dostaniesz je także w wersji na słono, jako dodatek do obiadu.

* Babbà – tradycyjna neapolitańska słodkość z polskimi korzeniami. To pączki w kształcie grzybka, nasączone rumem lub innym alkoholem (np. w Sorrento likierem limoncello). W cukierniach spotkać można też w wersji pokrojonej na plasterki i przełożoną kremem.

* Fiocchi di neve – czyli “płatki śniegu”. To małe bułeczki z nadzieniem z ricotty i bitej śmietany. Najlepsze zjesz w Pasticceria Poppella w dzielnicy Sanità (otwarta w godz. 6:00-22:00), gdzie produkuje się dziesięć tysięcy bułeczek tygodniowo.

* Struffoli – malutkie kuleczki z drożdżowego ciasta (“mini-pączusie”) polane syropem i udekorowane kolorową posypką.

* Ciambella – czyli nic innego, jak słynne donuty, tylko w wersji neapolitańskiej.

* Sfogliatella – absolutne szaleństwo dla kubków smakowych. Jeśli zastanawiasz się, co zjeść w Neapolu na śniadanie, to świeże i cieplutkie sfogliatelle, prosto z pieca i nadziewane ricottą, będą idealne. I właśnie o poranku polecam udać się do najlepszych cukierni (pasticceria), jeśli nie chcesz spędzić połowy dnia na czekaniu w kolejce. A te potrafią się ciągnąć! Zwłaszcza popołudniami i wieczorami, gdy poza turystami także neapolitańczycy wychodzą na miasto.

W poszukiwaniu sfogliatelli na ciepło rozglądaj się za szyldami z napisem Sfogliate calde, albo od razu udaj się do najlepszej pasticerii w Neapolu – Sfogliatelle Calde Attanasio Unica w okolicy dworca głównego.
.

* Pastiera napoletana – tarta z nadzieniem z mleka, ricotty i kandyzowanych owoców, którą poznasz po charakterystycznej kratce na górze. To najpopularniejsze ciasto Neapolu. Pojawia się głównie w okresie Wielkanocy, ale spotkasz je w cukierniach przez cały rok.

* Torrone – bloki czekoladowe z orzechami laskowymi, które tradycyjnie przygotowuje się tu przed świętem zmarłych (torrone dei morti), pojawiają się w cukierniach pod koniec października.

* Sospiri – kruche ciasteczka obłożone ricottą i oblane lukrem migdałowym. Ciasto kształtem przypomina specjalność Katanii, tzw. “cycki św. Agaty” (I minnie di Sant’Agata)

.
Słodycze Neapolu to temat rzeka, mogłabym jeszcze długo wymieniać. O ich bogactwie przekonasz się w pierwszej lepszej pasticerii. Ale wiesz, że wszystkie te słodkości to nic w porównaniu ze słynnymi (i najbardziej genialnymi słodyczami) cannoli. Jak posmakujesz tych pyszności, reszta przestanie się liczyć. I żeby nie było, że nie ostrzegałam!

.
Poza wymienionymi słodkościami w Neapolu króluje… Nutella! Oprócz wszędobylskich rogalików zwanych brioche con nutella, znajdziesz tu takie cuda jak frytki z nutellą, a nawet pizzę z czekoladowym kremem.

.
Ogromny wybór słodkości (także sfogliatelle) znajdziesz w Gran Bar Riviera (Riviera di Chiaia 181, w godz. 6:00-22:00)
.

Jeśli po tym wszystkim, starczy Ci jeszcze miejsca na lody, po świetne receptury i niebanalne smaki polecam zajrzeć do:

.

sfogliatella, baba, słodycze Neapolu, neapolitańskie słodycze, włoskie słodycze, cannolo, włoskie cannoli, desery we Włoszech, co zjeść w Neapolu, co zjeść na deser w Neapolu, neapol cukiernia, cukiernie w Neapolu, pasticceria NeapolCo zjeść w Neapolu

.
Mam nadzieję, że z powyższą listą poczujesz się mniej zagubiony w gąszczu neapolitańskich słodyczy, a powyższe smaki rozpoznasz w mgnieniu oka :) A jeśli poznasz coś, czego nie ma na mojej liście, podziel się swoim odkryciem. Dzięki Twoim poleceniom kolejne osoby będą mogły jeszcze lepiej przygotować się do podróży.

.


Gdzie robić zakupy w Neapolu?

.

Na większe zakupy warto wybrać:

.


Najlepsze targowiska rybne i warzywne w Neapolu

.

Jeśli zastanawiasz się, co zjeść w Neapolu, najlepiej wybierz się na jedno z tych targowisk i poszukaj świeżych sezonowych produktów – one Cię nigdy nie zawiodą. Podstawą włoskiej kuchni są proste składniki wysokiej jakości, z taką bazą (i odrobiną wiedzy) uda Ci się każda potrawa :)
.

* I sapori della Pescheria Azurra – kupisz tu świeże ryby, owoce morza, ośmiornice i co tylko zapragniesz.

* Mercato Pignasecca na Via Pignasecca 14 (9:00-19:00, od poniedziałku do soboty) – targ nie tylko z owocami morza, dostaniesz tutaj także świeże owoce, warzywa i przeróżne potrawy. To świetne miejsce, jeśli chcesz zrobić różne produkty spożywcze w jednym miejscu, bez konieczności zwiedzania w tym celu całego miasta. A jeśli w trakcie zakupów poczujesz głód, bez problemu kupisz tu neapolitańskie uliczne jedzenie. Miłośnikom flaków polecam knajpę o nazwie Le Zendraglie (czynna cały tydzień oprócz niedziel).

* Targ Porta Nolana na Piazza Mercato (8:00-14:00 od poniedziałku do niedzieli) – jeden z najbardziej popularnych i najbardziej zatłoczonych targów w Neapolu. Znajdziesz tu ryby i owoce morza wszelkiego rodzaju, od leszcza po homara, wszystko świeże z porannych połowów. Największy spektakl rybnych zakupów można tu zaobserwować w noc z 23/24 grudnia, gdy tradycją mieszkańców Neapolu jest zaopatrywanie się w ryby, które przygotowują później na świąteczną kolację (święta i tradycje Bożego Narodzenia we Włoszech opisałam tutaj)

* Mercato di Fuorigrotta na Via Canzanella Vecchia (7:30-13:30, od poniedziałku do soboty) – targ uliczny podzielony na część zadaszoną, w której kupisz świeże ryby i produkty spożywcze, a także na część na zewnątrz, w której kupisz odzież, obuwie, ceramikę czy drobne sprzęty, w samej tylko części zewnętrznej znajduje się ok. 100 stoisk.

* Mercato di Antignano na Piazza Antignano (7:30-13:30, od poniedziałku do piątku) – targ jest podzielony na dwie części, w pierwszej znajdziesz produkty spożywcze, a w drugiej odzież, buty i przeróżne akcesoria. Na gotowe rybne przysmaki można wybrac się do knajpy Fish Experience na Via Antignano 10/12 (czynne wieczorami od 20:00, w niedzielę w godzinach 13:00-16:00, w poniedziałki zamknięte)

* Mercato Ittico di Pozzuoli na Via Nicola Fasanonie 17 (7:00-17:00, od poniedziałku do soboty) – tutaj znajdziesz nie tylko ryby z lokalnych połowów, ale także te pochodzące z mórz Sycylii czy Kalabrii. Targ jest znany przede wszystkim ze skorupiaków, doskonałej jakości krabów i krewetek.

.
Neapol, gdzie zjeść pizzę w Neapolu, cytryny z Kampanii, co zjeść w Neapolu, gdzie iść na targ w Neapolu, targowiska w Neapolu, włoski targ, targowiska we Włoszech, włoski rynek, mercato, targowiska w NeapoluCo zjeść w Neapolu

.


Najlepsza mozzarella w Neapolu

..

Mozzarellę di bufala najlepiej szukać w małych sklepikach z nabiałem. Najlepszą mozzarellę (i inne typowo regionalne przysmaki) znajdziesz w:

.
* I sogni di Latte (Via Michele Kerbaker 13) na wzgórzu Vomero – sklepik otwarty w godzinach 9:00 – 20:00, w niedzielę zamknięty.
* Salumeria Buonocore (Corso Vittorio Emanuele 258) także na Vomero – działa w godzinach: 6:30-15:00 i 16:30-21:00 poza niedzielą.
* Caseificio La Bufarella (Via Nuova San Rocco 77) na Capodimonte – sklep działa w godzinach 8:30-13:30 i 16:30-20:00, w niedzielę czynne tylko do 13:00.
* Caseificio Marigliano (Via Sigismondo Castromediano 10) przy dworcu głównym – działa w godzinach: 7:30-20:00, w niedzielę do 15:00
* Sagra (Via Ruoppolo 29) na Vomero – otwarty w godzinach: 9:00-13:30 i 16:00-20:00, nieczynne w poniedziałki.
.

Jeśli w poszukiwaniu mozzarelli di bufala możesz wybrać się w okolice Neapolu, polecam udać się do Caseificio Vicedomini. Jeśli będziesz przed 13:00, zdążysz przyjrzeć się produkcji sera, po tej godzinie zrobisz jedynie zakupy.

.


Czy Neapol to dobra baza do zwiedzania Kampanii?

.

Mówiłam już o zakwaterowaniu, transporcie, jedzeniu, ale przecież na zwiedzaniu Neapolu urok Kampanii się nie kończą. Przeciwnie, Neapol to początek! Spokojnie można spędzić w nim i tydzień, a wciąż mieć niedosyt. Z Neapolem jest trochę jak z Rzymem. Jak się naprawdę zanurzysz w to miasto, będzie Ci szkoda czasu na to, by z niego wyjeżdżać.

.
Przychodzi jednak moment, gdy od dużego miasta chce się odetchnąć, nabrać do niego dystansu. Wówczas nie mogę polecić Ci nic lepszego niż spacer na punkty widokowe. Najpiękniejsze widoki i najbardziej klimatyczne miejsówki Neapolu opisałam tutaj). Czy wiesz, że o niektórych z nich nie wiedzą nawet sami neapolitańczycy?
.

Jak jeszcze odpocząć od chaotycznego, choć (nie przeczę) entuzjastycznego Neapolu? To proste. Wyjechać z miasta. Chociaż na jeden dzień. Można wyjeżdżać i codziennie, każdego dnia w inne miejsce. Z możliwościami jakie daje Campania ArteCard (patrz początek tekstu), Kampania stoi przed Tobą otworem.

Baza w Neapolu daje Ci niesamowite możliwości poruszania się po regionie.

.
Najciekawsze miejsca, jakie warto zobaczyć w okolicach Neapolu to np.:
.

* Wybrzeże Amalfi – kolejką Circumvesuviana z Neapolu dostaniesz się do Sorrento, a z dworca w Salerno autokarem do Positiano czy dalej, Amalfi czy jeszcze dalej, do Minori. Choć jeśli mowa o Positiano, osobiście uważam, że są piękniejsze miejsca. Oczywiście warto obejrzeć to miasteczko, bo urok, bo filmy, które tu kręcono, bo nietypowy układ budynków, ale miasteczko sprawia wrażenie przereklamowanego. To wrażenie potęgują tłumy turystów i wszechobecny ścisk. Wszystko zależy od sezonu turystycznego, więc możesz trafić w czasie, gdy będą pustki, i kto wie, może Ciebie Positiano urzeknie :)

Dojazd autobusem z Sorrento do Positiano: ok. 2€/os. Do Amalfi: 3 €/os. Autobusem zajedziesz aż do Maiori. Trasa jest kręta i ekstremalna, ale dla kierowców z Wybrzeża to chleb powszedni, więc bez obaw możesz skupić się na podziwianiu widoków za oknem. A te zapierają dech w piersi!
.
Pamiętaj, by nie jechać ani na czczo, ani bezpośrednio po obfitym posiłku. I że największe szanse na miejsce siedzące masz na pierwszym przystanku w Sorrento oraz w przeciwną stronę, z Maiori do Sorrento. Potem może być ciężko, a na stojąco i w ścisku tą trasą nie najlepiej się podróżuje. Wszystko zależy do sezonu, ale ścisk bywa czasem i w październiku.

Możesz wybrać się też w podróż drogą morską, rejs do Amalfi kosztuje ok. 18 €.
.


* Wezuwiusz przy dobrej pogodzie, Pompeje (ale błagam, nie w 2 godziny tylko daj sobie czas) lub/i Herculanum – jeśli chodzi o sam Wezuwiusz, to koszt ok. 20 € (10 € za przejazd Vesuvio Express ze stacji kolejki Ercolano Scavi + 10 € za wstęp do parku). Do Pompejów także dostaniesz się kolejką Circumvesuviana, zrobisz to bezpłatnie wykupując wcześniej ArteCard (więcej o tym sposobie dowiesz się z początku wpisu).
.

Kolejka Circumvesuviana jest ogromnym udogodnieniem na terenie Kampanii, dojedziesz nią aż do Sorrento. Pamiętaj, by uważać na kieszonkowców, zarówno w kolejce, metrze czy w autobusach. Jak się uchronić przed kradzieżami dowiesz się więcej z wpisu: 7 prostych sposobów, jak uniknąć kradzieży we Włoszech.
.


.* Wyspa Ischia, Capri (ta najlepiej poza sezonem) i moja ulubiona Procida – jeśli chcesz płynąć na Procidę, to przypominam tylko, że z kartą ArteCard korzystniej wyjdzie Cię rejs z Pozzuoli, do którego dojedziesz komunikacją za darmo. Stamtąd bilety na Procidę są dużo tańsze niż z portu w centrum Neapolu

.
Procida, co warto zobaczyć w Kampanii, Procida co warto zobaczyć, jak się dostać na Procidę z Neapolu, zwiedzanie Procidy, Procida ciekawe miejsca, Procida co warto zobaczyć

.
*
Rzym – szybką koleją (zwaną Frecciarossa) dostaniesz się tu zaledwie w godzinę (bilet kosztuje ok. 45 €, normalnym pociągiem ok. 2,5 h za 11 €), a kupując bilety z dużym wyprzedzeniem łatwiej ustrzelić niższą cenę (rozkład i ceny na Trenitalia.it). Tak, wiem że Rzym wymaga dłuższej podróży niż jeden dzień. Śmiem twierdzić, że i jeden miesiąc to za mało na to miasto.

Jeśli znasz już Rzym, a bardzo chcesz zajrzeć do niego na kilka godzin, to warto, żebyś wiedział o szybkim połączeniu z Neapolem, może Ci się nawet przydać w sytuacji, gdy lot będziesz miał nie z Neapolu, a z Rzymu właśnie. Szybkie połączenie na tej trasie przydaje się świetnie także w sytuacji, gdy masz ochotę na prawdziwą pizzę, a na tę w Rzymie nie masz co liczyć. Wtedy nie ma wyjścia i trzeba przyjechać do Neapolu.
.


* Salerno lub Vico Equense – bezpośredni autokar z Neapolu to koszt ok. 10 €/os. Oba miasteczka są świetne jako baza wypadowa, jeśli nie chcesz nocować w Neapolu. Jeśli masz więcej czasu, gorąco polecam całe Wybrzeże Amalfi z bazą wypadową w Salerno lub Vico Equense, jedynych miasteczkach w okolicy, w których nie zostawicie miliona monet.

.
Przeczytaj też: Wybrzeże Amalfi – jak tu dotrzeć, gdzie nocować i co warto zobaczyć?

.


* Reggia di Caserta – Pałac Królewski zwany włoskim Wersalem (uwaga, we wtorki nieczynny). Więcej o tym miejscu dowiesz się z akapitu poświęconego podróżowaniu z Arte Card.
.


* Bari – wielu z Was pyta mnie w mailach, czy dobrym pomysłem jest łączyć Neapol ze stolicą Apulii? Kampania i Apulia to regiony tak przebogate, że szkoda tracić czas na przejazd z jednego wybrzeża na drugie, tylko po to, żeby zaliczyć miasto.
.
Wg mnie, zarówno Bari, jak i całą Apulię warto zostawić sobie na osobną podróż. W jej organizacji też z przyjemnością Ci pomogę, od A do Z, wystarczy, że zajrzysz w któryś z podlinkowanych wpisów a krok po kroku, dowiesz się wszystkiego, czego potrzeba do samodzielnej organizacji podróży.

.

Neapol, gdzie zjeść pizzę w Neapolu, cytryny z Kampanii, co zjeść w Neapolu, gdzie iść na targ w Neapolu, targowiska w NeapoluCo zjeść w Neapolu

.


Podsumowanie

.
Najtrudniejsza w podróżowaniu jest decyzja, by ruszyć. We wszystkim, co czeka Cię dalej, pomoże Ci powyższy przewodnik. Czy to oznacza, że mając podróż zaplanowaną w szczególe, pozbawisz się tego co w podróży najcenniejsze – przygód?
.
Wręcz przeciwnie. Dopiero z takim planem będziesz mógł pozwolić sobie na beztroskę i spontaniczne przeżywanie tego, co przyniosą Ci kolejne dni podróży.
.

Spora część tego wpisu odpowie Ci na pytanie, co zjeść w Neapolu i dodatkowo, gdzie tego szukać, tak by się nie rozczarować. W polecanych przeze mnie miejscach możesz się natknąć na kolejki. To normalne, stoją w nich nie tylko przyjezdni, ale i neapolitańczycy. Nie uciekaj od nich!

.
Kolejki w Neapolu to doskonała okazja, by na chwilę zwolnić oraz pretekst do tego, by móc przyglądać się społeczności, zwyczajom, posłuchać lokalnego dialektu, a na koniec dostać za to nagrodę w postaci doskonałego jedzenia.
.
Poświęciłam tak dużo miejsca neapolitańskiej kuchni także dlatego, byś mógł zaplanować, ile czasu przeznaczyć na Neapol, tak, by móc posmakować choć cząstki tych pyszności.
.
Podążając w tej podróży za tym, co widzisz, wsłuchaj się też w to, co podpowiada Ci wnętrze. Tylko wtedy to będzie Twoja podróż. Niepowtarzalna od początku do końca. I choć Neapol odwiedziło przed Tobą miliony osób, nikt nie przeżyje jej w taki sam sposób.
.
Pewnego dnia zechcesz wspomnieć tę podróż jak film, minuta po minucie.
Życzę Ci wtedy, by był wart obejrzenia.
.

Do zobaczenia na włoskim szlaku

Ania | @primo.cappuccino

.

.


Za udostępnienie zdjęć serdecznie dziękuję: By Milena (zdjęcia w tekście) i Paulina Trzepla – Kowalska (zdjęcia słodyczy i targowiska).

Zd. główne: Geomangio on Foter.com / CC BY-NC-SA