włoskie inspiracje, Etna, Etnea, Sycylia, stoki Etny

Inspirująca włoszczyzna z niewłoskich blogów #7

Dziś o włoskiej diecie na długowieczność, Etnie – idealnej dla narciarzy i podróży do Włoch śladami Gwiezdnych Wojen. Tylko na początek!


Styczniowa lista najciekawszych włoskich linków w sieci dopiero dziś, ale na szczęście 28 styczeń to ciągle styczeń – miesiąc (mam nadzieję) największych zawirowań w tym roku, bo liczę, że większych już nie będzie. Mój mąż kilka dni temu wrócił do domu i powoli dochodzi do siebie. Przeżył (tylko pozornie niegroźny wypadek), który, niestety, w efekcie prawie pozbawił go życia. I choć nasza rodzina powoli wraca do normalności, to wszystkie sprawy skumulowały się na mojej głowie i staram się w tym jakoś odnaleźć. Na szczęście mam duże wsparcie i sporo kawy w zapasie – istnieje spora szansa, że nie zamienię się w kłębek nerwów.
.
Gorąco liczę, że u Was pierwszy miesiąc roku przebiegał mniej intensywnie i macie dziś chwilę czasu na wyjątkowo dobrą lekturę! :)
.

Do pogadania

.
Co można powiedzieć Włochom
o naszym kraju? Wróć. Co pozytywnego można im powiedzieć o Polsce? Po tej lekturze nie będziecie potrafili przestać o niej rozmawiać.
.

* Lista 1000 najczęściej używanych słów w języku włoskim. Jak je poznacie, to już zawsze się dogadacie :)
.

* Do zachwycania się Sardynią, pośpiewania w tamtejszym dialekcie i skutecznego rozgrzania się wyjątkowo cudnymi dźwiękami.
.

.


Do poczytania

.
*
9 filmów nakręconych we Włoszech ze wskazówkami, jak dotrzeć do pokazanych miejsc. Konkretne miejsca z konkretnych scen, w których fajnie znaleźć się na żywo.
.

Przyjemnie popatrzeć na świetnie ubranych Włochów. Jak dobrze się ubrać po włosku, niekoniecznie po 50-tce? Blog o włoskiej modzie męskiej w prawdziwie włoskim klimacie.
.

* O Wenecji powiedziano już chyba wszystko. Ale nie to, że spokojnie można ją zastąpić Cieszynem. Można? Sami oceńcie.
.

Podróż śladami Gwiezdnych Wojen, czyli krótka lista miejsc, gdzie kręcono międzygalaktyczną sagę. Italia też tam jest!
.
12576166_964529120268339_1471985505_n

Kalendarz Włoski 2016 do pobrania
.


Do smakowania

.
*
Oto jak toskańska wołowina przyczyniła się do powstania kopuły we Florencji. Jeśli budujecie dom lub planujecie remont, ta potrawa doda Wam energii i… rozmachu!
.

* Strona, na której znajdziecie opis wszystkich produktów regionalnych (jedzenie, alkohole, potrawy) z całego Półwyspu Apenińskiego. Jestem zachwycona tym projektem!
.

* Arancini alla siciliana, czyli sycylijskie krokiety w Waszej kuchni na każdy dzień, w którym je sobie wymarzycie (i przyrządzicie!).
.

Tajemnica diety na długowieczność? Dwa składniki, wino… i czekolada. Brzmi jak sen?
.

inspirująca 2

Wszystkie zdjęcia pochodzą z mojego Instagrama
.


Do pooglądania

.
O tym, dlaczego lepiej nie umawiać się z dziewczynami, które uwielbiają podróżować. Krótko i genialnie nakręcone!
.

Po tym filmiku dowiecie się, jak wygląda w Neapolu kawa długa, krótka, dziadka i na trzy C ;)  A także, gdzie i ile kaw dziennie pijają Neapolitańczycy.

.

Przez lata Wam wmawiano, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a Wy w to wierzyliście? I dobrze, bo mieli rację.
.

* Jak sobie radzą Sycylijczycy, gdy brakuje im śniegu a do Alp daleko? Zjeżdżają na nartach z… Etny!
.

.


Do podróżowania

.
Pytanie: jak tanio podróżować, często oznacza po prostu: jak spakować się w bagaż podręczny? Garść przydatnych wskazówek.

.

* Genua jest tak odmiennym i niezwykle specyficznym miastem na tle innych zakątków Italii, że nie wiedzieć o tych rzeczach przed podróżą, to sporo utrudnień i nie zawsze przyjemnych zaskoczeń.

.

Korzystacie z noclegów w serwisie AirBnb? Jeśli nazwa nic Wam nie mówi, to najbardziej genialny serwis pośredniczący w wynajmie pokoi i mieszkań (nie tylko) we Włoszech. Wiele razy korzystałam i zawsze z cudownym skutkiem. Rejestrując się przez moje konto, dostaniecie duuużą zniżkę na pierwszą rezerwację, a dzięki Wam i ja zapłacę odrobinę mniej za kolejną podróż (która ostatnio marzy mi się ogromnie). Dobry deal?

To na koniec łapcie jeszcze to, może się przydać – 6 rzeczy, o których warto pamiętać dokonując rezerwacji na AirBnb.

.

* Spektakularne miasteczka położone na skale, które zdecydowanie warto umieścić na trasie podróży.
.
.

Włochy na własną rękę, podróże do Włoch, ciekawostki o Włoszech, Włochy informacje praktyczne

.
Na koniec zapraszam Was do grupy na Facebooku, w której wspieramy się wzajemnie w planowaniu samodzielnych podróży do Włoch. Jest fajnie, są świetni ludzie i już się dzieje!
.


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Zostaw komentarz, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Jeśli podobał Ci się tekst, dołącz do mnie na Facebooku, gdzie codziennie znajdziesz świeże inspirujące zdjęcia i ciekawostki.

* Po więcej informacji zapraszam Cię do grupy, w której się wspieramy i dzielimy konkretnymi pomysłami na podróżowanie do Włoch na własną rękę.