Wenecja, gondolier, zwiedzanie Wenecji

Będziesz się czynnie troszczyć czy bezczynnie zamartwiać?

Walcząc o lepsze jutro nie zapominaj o dobru na dziś..
zdj. Piotr Jankowski


Buongiorno!
.

Zamiast wytłumaczenia, dlaczego tak rzadko ostatnio do Ciebie piszę, wolę zapytać, jak Ty się masz? Jak się czujesz z tymi nieoczekiwanymi zmianami, które zadziały się w każdej niemal dziedzinie życie?
.
Czy pozwalasz sobie na płacz?
Na poczucie bezsilności?
A może cały czas trwasz w stanie gotowości? W trybie zagrożenia?
.
Trwanie w tym stanie, w poczuciu ciąglego zagrożenia to przyczyna przewlekłego (czyli najbardziej groźnego dla zdrowia) stresu czy psychicznego wyczerpania. To uciekanie w czynności, które mają dać szybką ulgę, ale na dłuższą metę wcale jej nie dają, tylko wpędzają w jeszcze większy stres.
.


Jak się wyrwać z tego koła?

.

Dodaj do niego tryb UKOJENIA. To coś, o czym nie mówią w programach informacyjnych. To stan, na którym nikt nie zarobi, bo się nie klika, niemal nikt o nim nie pisze.
.
Poszukaj chwil, rozmów, punktów, które Cię wspierają
, i dają Ci poczucie bezpieczeństwa. Zwolnij. Przyjrzyj się temu, co czujesz, jak reaguje Twoje ciało. Co wytrąca Cię z równowagi a co sprawia, że do niej wracasz? Unikaj pierwszego, za wszelką cenę.
.
Nic, absolutnie nic się nie stanie, gdy na dzień, dwa wyłączysz dopływ informacji albo zredukujesz go do minimum. #Zostańwdomu i zaopiekuj się sobą.
.
Może tym ukojeniem będzie rozmowa lub wideorozmowa z kimś, kto wiesz, że nie zawali Cię listą swoich problemów, tylko doda otuchy? Może rozmowa, w której to Ty dodasz otuchy komuś innemu?
.
A może muzyka, jak ta, która koi do snu na odległość. Może masz swoje typy? (chętnie podchwycę)

.

.

A do tego zdjęcie z podróży (może to z widokiem na zachodzące słońce nad Rzymem?) które postawisz obok kubka z kawą, wspominając jakąś historię, spotkanie.

Zasiewając w sobie ufność, że w całym tym szaleństwie jest na świecie potężne dobro, jest mnóstwo dobrych ludzi, i w Polsce, i we Włoszech – którzy, po prostu, są, siedzą w domach lub pracują, bo muszą. Walczą o lepsze jutro.
.
O dobre dziś też trzeba walczyć.
.
O takie „dziś”, dzięki któremu jutro znów wstaniemy wyspani, z ochotą do działania, do czynnego troszczenia się o siebie i innych, zamiast bezczynnego zamartwiania się.
.


Tryb przetrwania, tryb realizowania zadań i tryb ukojenia

.
Życzę Ci, żebyś walczył o to ostatnie. O pierwsze dwa tryby troszczy się telewizja i otoczenie. O ostatnim nikt Ci nie będzie przypominał.
.
Walcz o siebie. Nie tylko o to, by ochronić się przed wirusem.
Ale o ochronę swojej duszy, swoich wartości, swoich pasji.
.
O lepsze jutro, które zaczyna się DZIŚ.

..