ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalk

Ścieżka w Obłokach – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą.

– Dzieci, czy wiecie, że jesteśmy ponad szczytami drzew? – pytam.
– I to chyba ze sto razy wyżej! – Antek na to.
– No, coś ty! Maks dwanaście razy – kwituje Nastka.


Ścieżkę w obłokach zamarzyłam sobie odwiedzić od dawna, odkąd tylko dowiedziałam się o otwarciu atrakcji i opcji wjechania wózkiem na sam szczyt platformy. Czy zdajecie sobie sprawę, jak wiele par po urodzeniu dziecka przestaje podróżować, bo wydaje im się, że nie mają do tego warunków?
.
Pamiętam wyjazd do Apulii w zeszłym roku, jednocześnie w ciąży i z dwulatkiem. Ilu Włochów patrzyło na mnie i na Piotra z podziwem, że w ogóle ruszyliśmy się z domu. Apulijczycy uświadomili mi wtedy, że Włoszki na południu czekają przynajmniej kilka lat, aż odchowają dzieci, dopiero wtedy zaczynają myśleć o podróżach.
.
Nie odstraszają nas już dalekie trasy, samoloty i tym podobne. Niemniej, miło trafić na atrakcję położoną zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy, przygotowaną szczególnie pod rodziny z dziećmi. Bo jak inaczej nazwać miejsce, które znajduje się ponad drzewami i gdzie można znaleźć się na równi z szybującymi po niebie ptakami, a na którego szczyt wchodzi się bez żadnego problemu?
.
Jakie inne miejsce da poczucie, że da się rozwinąć skrzydła, będąc jednocześnie rodzicem małych dzieci? Że nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobywać szczyty i spełniać marzenia? Tyle, na ile się da. I z poczuciem, że… da się!
.
To dlatego musiałam sprawdzić to miejsce osobiście.

.
ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalkZdjęcie zrobione Lumix TZ200

.
Wiedziałam, że warto tam być, w momencie, gdy planowałam podróż. I wiecie co? Oczekiwania całej naszej rodziny potwierdziły się z nawiązką. Jeśli więc tak jak i my, uwielbiacie panoramy i widoki z samej góry, trzymajcie się mocno, bo za chwilę będziemy “lecieć” wysoko!
.
We wpisie znajdziecie niezbędne informacje, jak dojechać do tego miejsca, jak dość/wjechać na sam szczyt, jak dotrzeć na górę z małymi dziećmi, jak rozbudowuje się okolica i jakie atrakcje są dostępne wokół “ścieżki”, a także jak odebrało tę atrakcję każde z naszych dzieci. A ponieważ jesteśmy rodzicami czwórki, każde z nich jest w innym wieku i każde diametralnie się od siebie różni, możecie zyskać pewien ogląd, czy ta atrakcja spodoba się Waszym pociechom.
.
Bo że spodoba się Wam, co do tego nie mam wątpliwości :)

.
ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalk, primo cappuccinoZdjęcie zrobione Lumix TZ200

.


Niniejszy wpis powstał dzięki współpracy z marką Panasonic. 

.
Jako mama czwórki przekonuję się na każdym kroku, że trzeba mieć naprawdę dobre narzędzie, by uchwycić naszą żywą gromadkę. Na Ścieżce w Obłokach mieliśmy okazję przetestować aparat Lumix TZ200. Co dobrego mogę o nim powiedzieć? To sprzęt, który rozumie rodzica, a już szczególnie rodzica w podróży. Wie, że dzieci są w ciągłym ruchu, więc łapie ulotne momenty z niesłychaną precyzją. A przy tym jest na tyle lekki i poręczny, że spokojnie robiłam nim dobre zdjęcia nawet z niemowlakiem na ręku.
.
Co oprócz tego posiada ten aparat?

 • mocne funkcje w kompaktowej obudowie
 • mocny 15-krotny zoom optyczny LEICA DC VARIO-ELMAR
 • funkcje 4K: wideo, zdjęcia 4K
 • Post Focus – możliwość wskazania na ekranie obszaru do wyostrzenia nawet po wykonaniu zdjęcia
 • szczegółowy i wyrazisty obraz nawet przy słabym oświetleniu (potężna jednocalowa matryca o rozdzielczości 20 Mpx)

.
.


Ścieżka w obłokach – co warto o niej wiedzieć?

.

 • Atrakcja położona jest zaledwie 19 km od przejścia granicznego w Międzylesiu. My mieliśmy bazę wypadową w Kotlinie Kłodzkiej, dokładnie w miejscowości Długopole-Zdrój (nasze mieszkanie w budynku starej poczty z pokojem dla dzieci z wejściem w szafie możecie zobaczyć w zapisanych relacjach na Instagramie albo sprawdzić szczegóły w tym miejscu)
  .
 • Ścieżka w obłokach to trasa widokowa o wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamnik (1116 m n.p.m.)
  .
 • z samej góry rozciąga się panorama masywu Kralickiego Śnieżnika, doliny rzeki Moravy, a przy dobrej widoczności nawet na Karkonosze ze Śnieżką.
  .

ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalk, primo cappuccinoZdjęcie zrobione Lumix TZ200
.

 • Z tego też względu warto się tu wybrać tylko i wyłącznie przy dobrej widoczności i najlepiej słonecznej pogodzie. Warto mieć ze sobą coś cieplejszego do narzucenia, bo na samej górze mocno wieje.
  .
 • Potocznie nazywa się ją “Spacer w chmurach”, ale atrakcja obejmuje nie tylko spacer. Można zejść tą samą trasą (idealną dla wózków) długości 750 m albo skorzystać z dość stromej zjeżdżalni w metalowej rurze o długości 101 metrów, która jest czynna cały rok, z wyjątkiem zimy.
  .
 • Na samym szczycie platformy widokowej znajduje się siatka, na której może przebywać na raz wiele osób. Konstrukcja wytrzymuje obciążenie do 4500 kg. Przeżycie niesamowite.
  .

ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalk, primo cappuccinoTa “trawa” pod spodem to las świerkowy :) (zdjęcie zrobione Lumix TZ200)
.

 • Na samą górę można dostać się na kilka sposobów: pieszo, na rowerze, zimą na rakietach śnieżnych lub tak jak to zrobiliśmy my, czyli kolejką linową. Poszlibyśmy piechotą, gdyby nie nasz podwójny wózek, który nie wytrzymałby trekkingowych przeżyć na leśnej trasie, a my prawdopodobnie nie wytrzymalibyśmy na platformie bez pomocy wózka, stąd taka decyzja. Nie żałujemy jej.
  .

.
ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalk, primo cappuccinoZdjęcia zrobione Lumix TZ200

.
Od samego dołu piechotą dociera się na szczyt różnymi szlakami. Warto zarezerwować sobie od 1,5 do nawet 5 godzin na wejście, bo tras jest aż pięć, każda z nich innej długości i innego stopnia trudności. Wszystkie trasy są dokładnie opisane na tej stronie.
.

 • Rodzinom z małymi dziećmi, a tym bardziej z wózkami (a także osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich) naprawdę polecam wjazd kolejką, bo trwa zaledwie 10-15 minut. W tym czasie kolejka pokonuje wysokość 370 metrów. Wózki montowane są na osobny wagonik bez konieczności składania. Nasz podwójny wózek, o dziwo, zmieścił się i nie doznał żadnego uszczerbku :)
  .

WAŻNE: na czas przejazdu kolejką warto “przywiązać” niemowlę do siebie, te najmniejsze w chuście, te już siedzące np. w nosidle ergonomicznym (właśnie w czymś takim nosiłam Samuela). Nie wyobrażam sobie trzymać niemowlę tylko na rękach, bez żadnego zabezpieczenia. Wjeżdżałam z dwójką dzieci jednocześnie i dzięki temu, że Samuel był w nosidle, mogłam skupić się na widokach, jednocześnie doglądając drugie dziecię.
.

 • Kolejką linową można przewozić nie tylko wózki dziecięce czy inwalidzkie, ale także rowery i przyczepki rowerowe.
  .
 • Kolejką można wjechać na górę i w dół lub wybrać bilet tylko w jedną stronę. Cennik wszystkich dostępnych opcji znajdziecie tutaj. My wybraliśmy bardzo korzystny bilet rodzinny, obejmujący 2 osoby dorosłe i maks. 3 dzieci. Maluchy do 3 lat nie płacą w ogóle.
  .
 • Nie ma potrzeby wymieniać złotówek na czeskie korony, bo na miejscu można płacić kartą. Podobno w koronach czeskich cena wychodzi korzystniej, ale dla nas ważniejsza była wygoda i brak konieczności wymiany. Za naszą rodzinę (dwójka dorosłych i dwójka dzieci w wieku 6 i 8 lat) z kolejką linową w obie strony zapłaciliśmy 175 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że za parking ani za wjazd wózka nie płaciliśmy ani grosza, cena wydaje się całkiem spoko.
  .

WAŻNE: nie ma możliwości opłacenia biletu w euro. W grę wchodzą czeskie korony albo karta.
.

 • Na Ścieżkę w Obłokach nie można wchodzić z psami (ani innymi zwierzętami). Specjalnie dla nich przygotowano kojce, w których mogą poczekać na właścicieli.
  .

Na koniec gratka dla tych, którzy rzeczywiście chcieliby polatać w okolicy Sky Walk – Ścieżka w Obłokach. I tym razem wystarczy jedna minuta, by się tam przenieść.

.

.
Atrakcja jest idealna dla rodzin z dziećmi tak samo, jak okoliczny teren jest świetny dla paralotniarzy. Będący na samym szczycie Sky Walk, wyjątkowo ci pierwsi na tych drugich mogą popatrzeć z góry :)
.

A jak na tę całą atrakcję zareagowały dzieci, dla których w dużej mierze przygotowaliśmy tę podróż?

Gabryś (2,5): – Aaaale tu wysoto!

Antek (8): – Mogę poskakać na tej siatce?  (Tu, wiadomo, ogarnęła mnie zgroza)

Nastka (6): – Mamo, nie pękaj, wskakuj!
.

Zdjęcie zrobione Lumix TZ200

.
Jak na osobę, która przez pół życia miała lęk wysokości i tak daleko podeszłam ;) Lęku nie mam już od dawna, ale świadomość, że pod nami jest prawie 60 metrów przestrzeni, robi wrażenie!

.
Na koniec kilka ciekawostek na temat samej konstrukcji:
.

 • W czasie budowy zużyto 380 ton stali i prawie 600 m3 drewna modrzewiowego (zarówno klejonego jak i drewnianych bali)
 • konstrukcja jest osadzona w skale na głębokości 6,5 m
 • platforma jest przystosowana do wiatrów dochodzących do 200 km/h

.
ścieżka w obłokach, spacer w chmurach, sky walk, skywalk, primo cappuccino.

Zdjęcia zrobione Lumix TZ200

.
Na zdjęciu górna stacja kolejki linowej. Nieopodal jest również schronisko, toalety, budki z lodami (a jakże).
.
Na Ścieżce w Obłokach co jakiś czas odbywają się niecodzienne spektakle, jak choćby Acrobatic Night Show 3. sierpnia od 21:00. Kto wie, może akurat Wam uda się z niego skorzystać?

.
Jestem bardzo ciekawa, czy słyszeliście już o Ścieżce, a może planujecie się do niej wybrać? Jeśli macie jakiekolwiek pytania, dajcie znać w komentarzu, postaram się odpowiedzieć. I już teraz obiecuję Wam, że i my wrócimy do tego miejsca w przyszłości.

.
.
Zdjęcia zrobione Lumix TZ200

.
Po pierwsze dlatego, że obiecaliśmy to Antkowi (marzy mu się zjechać metalową rurą), po dugie dlatego, że tym razem chcemy wejść tam piechotą i po trzecie dlatego, że już nie możemy się doczekać, aż ukończą budowę toru saneczkowego, którym będzie można zjechać na dół w zamian za kolejkę linową – w momencie wjazdu widać plac budowy. Cała trasa zapowiada się fantastycznie!
.
No i po czwarte dlatego, że… kto wie, może następnym razem odważę się poleżeć na górze, jak ci państwo? ;)
.


Nieźle się napracowałam, żeby stworzyć ten wpis. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

Zostaw komentarz, dla Ciebie to chwila, a dla mnie ważna wskazówka.

Dołącz do grupy Prawdziwe Włochy – grupa praktyków i entuzjastów.

Obserwuj mnie na Instagramie, gdzie znajdziesz moc włoskich inspiracji.

* Jeśli uznasz, że ten tekst może się komuś przydać, poślij go dalej, a sprawisz mi wielką radość.

Więcej w Pilot a życie rodzinne, włoskie miejsca w Polsce
włoski ekspres do kawy, dobry ekspres ciśnieniowy, ekspres delonghi, jaki ekspres ciśnieniowy wybrać,
Czy ekspres do kawy może zmienić życie na lepsze?

Bo po dobrej kawie wszystko jest prostsze.

Zamknij