Rzym ciekawe miejsca, co zobaczyć w Rzymie, co zwiedzić w Rzymie, rzym fontanna di trevi

Nie musisz kochać Rzymu. Ale zanim znienawidzisz… Poznaj!

Rzym się kocha albo nienawidzi. Tu nie ma obojętności. Życia nie starczy, by wymienić powody do miłości. Ale przyczyna, dla której znienawidzisz to miasto w godzinę, jest jedna. Decydująca. 


Niedawno natknęłam się na dziwny tekst pt. Czy Rzym trzeba kochać?  i… ani trochę nie zdziwiłam się, że jego autorka… Rzymu nie pokochała. Nie mam też wątpliwości, że ani trochę go NIE poznała. Mam też powody podejrzewać, że się do tej podróży nie przygotowała, nie mając pojęcia ani o prześcieradłach na łóżku, ani o typowo włoskich wtyczkach ani o śniadaniu, które wg niej składało się tylko z cukru (gdzie ta jajecznica?). Nie dziwi mnie to. Dlaczego? Bo zbyt wielu opowieści o Rzymie, ba, o Włoszech w ogóle – nasłuchałam się od ludzi, którzy byli, zerknęli, ocenili i… dziś o Rzymie wiedzą już wszystko.
.
Odwiedziłam Rzym wiele razy, jeszcze więcej o nim czytałam. Czy wiem już wszystko? Ha. No właśnie. Nie ma większego błędu, jak brak pokory w zetknięciu w tym miejscem. Im częściej i dłużej w Rzymie przebywam, im więcej tajemnic odkrywam – tym widzę, ile miejsc, wiedzy i widoków dopiero przede mną.
.
Uważny pobyt w Rzymie znaczy więc dokładnie tyle, co wiem, że NIC nie wiem Sokratesa.

Jak więc zwiedzać Rzym, żeby go nie znienawidzić za nadmiar wszystkiego? Ludzi, zakamarków, wiedzy, dat, murów, samochodów?

Jest na to jedna rada.
.
Rzymu się nie zwiedza. W Rzymie się poszukuje.

.
Primo Cappuccino

.
Gdy więc podróżuję po Włoszech z osobami, które są w Rzymie po raz pierwszy i po pierwszym dniu spędzonym w stolicy słyszę, że:
.

– to miasto jest straszne,

– zamieniłabym Rzym na dwa inne małe miasteczka

albo

– ja wiem, że my mamy to w programie, ale czy nie da się tego jakoś skrócić?

.
…zastanawia mnie fakt, że jeden dzień w Rzymie potrafi ich zmęczyć bardziej niż wcześniejsze 7 dni w sycylijskim (!) upale. Ale rozumiem to, wszak hałas, tłumy turystów, lęk przed kieszonkowcami, zatłoczone metro, obawy, by się nie zgubić, mało toalet, duże odległości, wysokie ceny – to wszystko jest w stanie wytrącić ze spokoju nie tylko pilota, ale przede wszystkim turystę.
.

Wtedy zastanawiam się… gdzie popełniłam błąd? Przecież moim naczelnym celem wizyty w Rzymie zawsze jest sprawić, by:

  • nikt się nie zgubił, nikogo nie okradziono, żeby nie spotkał nas żaden wypadek ani nieprzewidziane okoliczności niesprzyjające (które ze wszystkich sił zawczasu staram się jednak przewidzieć) a przy tym najbardziej jak to możliwe – chcę rozkochać tę moją grupę w rzymskim klimacie! Zaprowadzić ich do miejsc, o których wiedzą tylko rzymianie, zjeść typowo po włosku a nie zostać upchniętym w jedyny wolny stolik w trattorii, która jest włoska tylko z nazwy i każe sobie połową portfela płacić za nadzwyczaj marne jadło. Mieć czas na swobodny spacer po rzymskich wzgórzach, na podziwianie panoramy, na mniej, ale znacznie lepiej…

.
Niestety, w takich chwilach bywam bezsilna. Błąd nie należy do mnie. Popełniono go już na samym początku, planując program zwiedzania i wciskając w niego najwięcej jak się da. A tak nie da się zwiedzać z trybie slow. Świadomie, z ogromną chęcią poznania włoskiej kultury, rzymskich zaułków, które zachwycają, zamiast odstraszać.
.
Primo Cappuccino
.
Wyobraź sobie, że proponuję takiemu nowicjuszowi spacer po Villa Doria Pamphili (przepiękny park na wzgórzu Janikulum) zamiast Fontanny di Trevi – zabiłby mnie wzrokiem! Obiecano mu przecież fontannę, a on marzy o niej, jako o najważniejszym miejscu w Rzymie. Schody Hiszpańskie i Koloseum – obowiązek! A potem zdziwienie, że nic się nie odkryło, bo ze sto razy widzieli te miejsca w telewizji (internecie ect.) I tak by można dalej, dalej, dalej? Przez, nie przeczę, piękne miejsca, ale na tyle mocno rozreklamowane i tym samym zatłoczone, że okoliczności odbierają im cały urok, a nam chęć podziwiania.
.
Dlatego jak najczęściej staram się mieć wpływ na tworzenie programu wyjazdu lub wybieram te, które odpowiadają mojemu stylowi podróżowania, by w pracy – tak jak w życiu, być autentyczną. Nie wciskać ludziom, że to właśnie jest Rzym, gdy jest zupełnie przeciwnie.
.

Co warto zobaczyć w Rzymie, by się w nim zakochać, by chcieć tu wrócić, by poznać miasto, a nie tylko oferowane atrakcje turystyczne?

Pisałam już o najpiękniejszych (i nieznanych) punktach widokowych Rzymu, o tym jak zwiedzać Rzym bez spinania się, niedługo podzielę się z Tobą listą zakamarków, kościółków, uliczek, które mnie osobiście zachwyciły najbardziej. Kolejnym razem zdradzę Ci listę nieznanych miejsc w Rzymie, gdzie można, po pierwsze dobrze (a nawet wyśmienicie!), a po drugie tanio zjeść, choć te dwie cechy nie zawsze będą szły w parze – i nie zawsze powinny. Sam się o tym przekonasz.
.
Zatem co warto zobaczyć?

Jeszcze chwila i wszystko będzie jasne, proponuję więc spotkać się tu w niedzielę wieczorem. Bo pierwsze dwa miejsca, do których Cię zaprowadzę, idealnie do niedzieli pasują. Spotkajmy się w tym samym miejscu, w którym teraz jesteś, wyjątkowo bez kawy – za to z kieliszkiem dobrego wina (w końcu to wieczór i do tego rzymski).
.

A potem? Pozwól się poprowadzić.

Jakiś ciepły wieczór, Rzym (lub tam, gdzie jesteś teraz – wierzę, że u Ciebie też jest tak fajnie).
Przewodniki, mapy, wygórowane oczekiwania, 100 niewygodnych pytań do pilota i równie niewygodne buty – zostawiamy w domu :)
Kieliszek z winem w zupełności wystarczy, żeby chłonąć, widzieć głębiej i pewne rzeczy, nareszcie zacząć rozumieć.
.
To co, widzimy się?

.
ps. Jeśli zastanawiasz się, gdzie możecie niedrogo zarezerwować nocleg w Rzymie, przygotowałam dla Ciebie listę najdogodniejszych hoteli, pensjonatów i kempingów. Polecam też wynajem pokoju lub całego mieszkania i tutaj opisuję, jak zrobić to najtaniej, a przy tym możliwie najbezpieczniej.
.


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.
* Zapisz się na Kawowe Listy i otrzymuj Kalendarz Włoskich Wydarzeń na każdy kolejny miesiąc.
* Dołącz do grupy Prawdziwe Włochy – grupa praktyków i entuzjastów.


 

Więcej w Rzym bez paniki
Co zabrać na wyjazd do Włoch?

O czym warto pamiętać tu i teraz, żeby potem było nam lżej na duszy i pewniej na ciele? Szybkie, skuteczne pakowanie na...

Zamknij