Jak ze spokojem planować podróż i z dziką frajdą ją realizować?

Jak zaplanować podróż, która bierze pod uwagę Twoje zainteresowania, marzenia i zaspokaja najgłębsze potrzeby? Warto się do niej przygotować. Zobacz, jak to zrobić ze spokojem i przyjemnością.

Wierzę, że skoro tu trafiłeś, to tęsknisz za podróżami. A nie ma nic bardziej kojącego taką tęsknotę, niż możliwość obmyślania przyszłej podróży w głowie!

Ale i głowę trzeba w końcu uwolnić. I zamiast w notatnikach i aplikacjach w telefonie, zebrać wszystkie potrzebne elementy podróży w jednym miejscu.

Wtedy podróż z marzenia powoli staje się planem. Teraz czas, by ten plan rozbić na małe kroki i ze spokojem je realizować, aż staną się rzeczywistością :)

Czas przygotowań do podróży bywa intensywny i może być stresujący. Trzeba wziąć pod uwagę wiele spraw, zaplanować, gdzie pojechać na wakacje, wybrać i zarezerwować noclegi, loty, ogarnąć pakowanie bagaży, zaplanować opiekę nad domem podczas naszej nieobecności, listę atrakcji i miejsc, które chcemy zobaczyć na miejscu i wiele, wiele innych.


Ale ten moment planowania i organizacji podróży może być prostszy.
Trzeba to wszystko po prostu zapisać. To dlatego, że sama kocham podróżować, ale np. nie lubię pakować siebie i całej swojej rodziny, stworzyłam praktyczne narzędzie do planowania wakacji, który bierze pod uwagę wszystkie aspekty podróży.


Zanim jednak na dobre zaczniemy korzystać z uroków wyjazdu, najważniejszą sprawą jest
upewnić się, że mamy przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, konieczne leki, cały potrzebny sprzęt, kosmetyki, rzeczy dziecięce itd. Do tego trzeba upewnić się, że dopilnowaliśmy przed wyjazdem wszystkich ważnych spraw, zarówno w pracy, jak i w domu. 


Stworzyłam dla Ciebie kontrolną listę do pakowania bagażu, w której znajdziesz miejsce na wszystkie ważne rzeczy, które warto spakować, a także planer wszystkich spraw do załatwienia przed wyjazdem.


Planer Podróży to 18 praktycznie zaprojektowanych szablonów, które biorą pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty podróży.
Począwszy od miejsca docelowego, przez zakwaterowanie, transport, atrakcje turystyczne, pakowanie bagażu, po najprzyjemniejsze punkty, takie jak marzenia do spełnienia, najpiękniejsze momenty wyprawy i wiele innych. 

Oto, co znajdziesz w planerze:

◆ Okładka
◆ Budżet na wyjazd
◆ Planer lotów
◆ Planer noclegów
◆ Planer bazy wypadowej i atrakcji turystycznych
◆ Ogólny planer podróży
◆ Planer tygodniowy
◆ Podróż dzień po dniu
◆ Rzeczy do zrobienia przed wyjazdem
◆ Co spakować w podróż
◆ Osobny planer – rzeczy dla dzieci
◆ Dziennik podróży
◆ Notes podróżny
◆ Marzenia do spełnienia
◆ Miejsca, w których byłem – Polska
◆ Miejsca, w których byłem – Italia
◆ Słownik podróżny – najbardziej praktyczne włoskie zwroty
◆ Słówka i zwroty poznane w podróży

Zobacz, jak w praktyce korzystać z niektórych szablonów planera.

Jak zaplanować podróż - budżet na wyjazd

Czy planujesz wydatki związane z podróżami? Jeśli nie, skorzystaj z szablonu Budżetu Podróżnego, aby zaplanować fundusze na transport (wynajem samochodu, paliwo, pociągi), noclegi, jedzenie, dodatkowe atrakcje do zwiedzania, ubezpieczenie podróżne itp. Wydrukuj tyle kart, ile potrzebujesz. A w czasie podróży zapisuj swoje wydatki, by móc na koniec zrobić podsumowanie. 

Jak zaplanować podróż - planer miejsca docelowego

Zobacz, które miejsca już odwiedziłeś, a które z nich wciąż na Ciebie czekają, Marzysz o konkretnym miasteczku, a może w któreś miejsce zamierzasz wrócić? Zaznacz jednym kolorem obszary na mapce, w których byłeś, a innym kolorem te, w które chcesz pojechać. Zapisz sobie te miejsca i choć jedno z nich wpisz w plan podróży. 

Planer podróży dzień po dniu

Zaplanuj każdy dzień pod kątem tego, gdzie będziesz nocować, w jakich knajpach warto spróbować lokalnych specjałów, o czym tego dnia warto pamiętać do spakowania (np. coś na komary wpisz w dniu, w którym planujesz wizytę w Puszczy Białowieskiej lub zwiedzanie zielonych terenów Płw. Gargano; krem z filtrem na dzień, w którym wybierasz się na plażę; a np. lornetkę w dniu, w którym planujesz wspiąć się na jakiś punkt widokowy). 

Planer tygodniowy

Z tym szablonem zaplanujesz cały tydzień z góry i będziesz w stanie przewidzieć swoje działania, wiedząc, gdzie będziesz następnego dnia. O wiele łatwiej będzie Ci też zaplanować zakwaterowanie, transport i pozostałe kwestie.

Planer tygodniowy jest tak pomyślany, byś mógł go wykorzystywać do planowania różnych elementów codzienności, jak np. plan jadłospisu na cały tydzień. Być może musisz planować specjalną dietę dla siebie lub kogoś z rodziny – to także są bardzo ważne punkty podróży.

Możesz tak samo wykorzystać ten szablon do planowania ubioru – są osoby, które pakują ubrania wg konkretnego klucza, wg przewidywanej pogody itp. I do tego tygodniowy planer przyda się idealnie. 

Jak zaplanować podróż - ogólny planer podróży

Ten planer pozwoli Ci przelać na papier najważniejsze aspekty dotyczące wyjazdu. Wypisz w punktach najważniejsze rzeczy, które chcesz zobaczyć, zwiedzić. Zapisz, gdzie chcesz nocować, czym planujesz dojechać na miejsce i ważne informacje dot. przejazdu. Wpisz też, czego tak naprawdę chcesz doświadczyć w tej podróży, może chodzi Ci o odpoczynek, relaks, czas z bliskimi, a może wręcz przeciwnie, o aktywne spędzanie czasu i wyciśnięcie z każdego dnia maksimum możliwości? Dobrze wziąć to pod uwagę przy dalszym planowaniu.

Planer lotów

Ile razy zastanawiałeś się, o której godzinie kończy się odprawa bagażu na lotnisku lub którą właściwie linią tym razem lecisz? Wiesz, co dokładnie zrobić w wypadku opóźnień lub jak w ogóle dojechać na dane lotnisko lokalną komunikacją?

To wszystko możesz wpisać zawczasu w specjalne miejsce w Planerze Podróży. Znajdziesz tu wszystko, co dotyczy lotów, datę, adres lotniska, cenę czy ważne info, takie jak miejsce w samolocie. 

Planer podróży - ogarniamy noclegi

I tu jest sporo rzeczy do zapamiętania, jak np. godzina zameldowania i wymeldowania z hotelu, ile wynosi zaliczka lub dopłata za nocleg, hasło do wi-fi i wszelkie wskazówki, które zawczasu wysłał Ci właściciel noclegu. A jeśli noclegów jest więcej, to już robi się chaos i wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wpisać wszystkie ważne informacje w planerze noclegów i mieć je pod ręką. 

planer podróży, jak zaplanować podróż

Planer podróży - baza wypadowa

Choć wszystkie karty planera są niesamowicie pomocne, to ten szablon jest moim zdecydowanym faworytem, bo pozwala ogarnąć i z pomysłem zaplanować wszystko to, co chcemy zobaczyć na miejscu. Wydrukuj ten szablon tyle razy, ile razy będziesz zmieniać miejsce noclegu i zobacz „z lotu ptaka” najciekawsze atrakcje wokół swojej bazy wypadowej.

planer podróży, jak zaplanować podróż

Marzenia do spełnienia

Jeśli czegoś nie zaplanujesz i tego nie zapiszesz, to jest spore prawdopodobieństwo, że to się nie spełni. Planując podróż z tym szablonem, możesz przenieść się myślami już do przebiegu samej podróży i wyobrazić sobie, co będziesz robić, co chcesz przeżyć i jak chcesz się czuć w tej podróży.

Co tu wpiszesz, zależy tylko od Ciebie. To mogą być od lat odkładane marzenia, albo całkiem przyziemne punkty, jak np. spróbowanie lokalnej potrawy czy zrobienie czegoś (nawet małego!) po raz pierwszy w życiu

 

Notes podróżny

Beata Pawlikowska mówiła kiedyś, że „jedno zdanie zapisane w podróży jest cenniejsze, niż cała strona zapisana po powrocie”. To zdanie wiele razy motywowało mnie, żeby wziąć notes ze sobą i zapisywać najważniejsze momenty i swoje myśli w ciągu dnia. Choć czasu było mało, to robiłam to wieczorami, albo siadając gdzieś przy stoliku na kawie w ciagu dnia. Czasem wystarczyło nawet pięć minut.

Świadomość, że zapisałam te konkretne zdania w konkretnym miejscu, że właśnie takie myśli, pomysły, spostrzeżenia uwieczniłam na papierze (niczym zapisane kadry), to niezwykłe uczucie, gdy się to czyta po kilku tygodniach, miesiącach i latach.

To jak ze starymi listami. Mają swoją historię, ten papier przeżył to samo, co my. I on będzie pamiętał. Często o wiele lepiej, niż my. 

Warto na tych parę chwil przysiąść w czasie podróży, by sobie to wspomnienie zagwarantować w przyszłości.

Planer Podróży, który dla Ciebie stworzyłam, zawiera wszystko to, co uważam za ważne przed podróżą, w trakcie podróży i po podróży. Wychodzę z założenia, że podróżujemy nie tylko gdy wyjeżdżamy, ale TRZYKROTNIE – gdy tę podróż planujemy, gdy ją odbywamy i gdy ją wspominamy po powrocie.


W taki sposób planowałam karty planera
, żeby był jak najbardziej pomocny. Im więcej szczegółów w nim zapiszesz, tym w głowie pojawi się więcej możliwości. Jestem pewna, że z dobrym planem, znajdziesz okazję, żeby z dziką frajdą go zrealizować.

Spotanicznośc jest fajna, ale kiedy się na nią decydujesz, a nie kiedy spotkają Cię przykre niespodzianki. Plan polega na tym, że sobie jest, a ty w każdej chwili możesz pójść inną drogą czy zmienić każdy jego szczegół już w trakcie trwania podróży.

Ale nie robisz tego w panice! Masz świetny plan, który w każdej chwili możesz zmodyfikować. Plan, który dobrze przemyślałeś, i który jest zgodny z tym, co Cię interesuje, czego potrzebujesz i o czym marzysz.

Używanie planera podróży sprawia, że poczujesz się spokojniejszy. Mając poczucie, że najważniejsze rzeczy zebrałeś w jednym miejscu. I że zapisane marzenia stają się planami, a te w końcu rzeczywistością.
Bo marzenia same się nie spełniają. 

Trzeba je spełniać :)

Jeśli chcesz pokazać mi, jak, gdzie i do czego wykorzystujesz planer, możesz użyć tego hashtagu:

#planerpodróży i oznaczyć @primo.cappuccino na Instagramie lub @primocappuccino.pl na Facebooku 🙂

Dzięki temu na pewno tego nie przegapię ♥️ 


Życzę Ci przyjemnego planowania kolejnych podróży i jak najlepszego ich przeżycia!

To też może Cię zainteresować:

1. Trzy dowody na to, że stać Cię na podróżowanie.
2. Co zabrać w podróż do Włoch?
3. Gdzie jechać w pierwszą podróż do Włoch?