Jak efektywnie i ze spokojem planować podróże?

I stało się. Znów możemy podróżować. Może nie wszędzie i nie z taką swobodą, jak kiedyś, ale możemy i to już jest dużo!

Wierzę, że skoro tu trafiłeś, podobnie jak ja, tęsknisz za podróżami. A nie ma nic bardziej kojącego taką tęsknotę, niż możliwość obmyślania przyszłej podróży w głowie!

Ale i głowę trzeba w końcu uwolnić. I zamiast w notatnikach i aplikacjach w telefonie, zebrać wszystkie potrzebne elementy podróży w jednym miejscu.

Wtedy podróż z marzenia powoli staje się planem. Teraz czas, by ten plan rozbić na małe kroki i ze spokojem je realizować, aż staną się rzeczywistością :)

Czas przygotowań do podróży bywa intensywny i może być stresujący. Trzeba wziąć pod uwagę wiele spraw, zaplanować, gdzie pojechać na wakacje, wybrać i zarezerwować noclegi, loty, ogarnąć pakowanie bagaży, zaplanować opiekę nad domem podczas naszej nieobecności, listę atrakcji i miejsc, które chcemy zobaczyć na miejscu i wiele, wiele innych.


Ale ten moment planowania i organizacji podróży może być prostszy.
Trzeba to wszystko po prostu zapisać. To dlatego, że sama kocham podróżować, ale np. nie lubię pakować siebie i całej swojej rodziny, stworzyłam praktyczne narzędzie do planowania wakacji, który bierze pod uwagę wszystkie aspekty podróży.


Zanim jednak na dobre zaczniemy korzystać z uroków wyjazdu, najważniejszą sprawą jest
upewnić się, że mamy przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, konieczne leki, cały potrzebny sprzęt, kosmetyki, rzeczy dziecięce itd. Do tego trzeba upewnić się, że dopilnowaliśmy przed wyjazdem wszystkich ważnych spraw, zarówno w pracy, jak i w domu. 


Stworzyłam dla Ciebie kontrolną listę do pakowania bagażu, w której znajdziesz miejsce na wszystkie ważne rzeczy, które warto spakować, a także planer wszystkich spraw do załatwienia przed wyjazdem.

Planer rzeczy do pakowania został podzielony na różne kategorie, dzięki czemu łatwiej jest ogarnąć każdy dział.

Drugi szablon, który możesz bezpłatnie pobrać, jest przeznaczony na listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Dzięki niej możesz rozłożyć sobie przygotowania do podróży na większą liczbę dni, a nawet tygodni przed wyjazdem i ze spokojem te zadania realizować.

Wydrukuj tyle kopii, ile chcesz potrzebujesz (pamiętaj, że są tylko do osobistego użytku). Możesz wydrukować jeden egzemplarz dla każdej osoby. Jeśli masz dzieci, daj każdemu z nich osobną listę, aby mogły ją wypełnić. Dzieci będą czuły się włączone w przygotowania i przejmą trochę odpowiedzialności za pakowanie potrzebnych rzeczy. Dzieci często myślą też o rzeczach, na które my dorośli, w ferworze przygotowań, zapominamy – więc dobrze sprawdzić, co wpisały, a co może uprzyjemnić Wasz wyjazd.

Planer Podróży to 18 praktycznie zaprojektowanych szablonów, które biorą pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty podróży.
Począwszy od miejsca docelowego, przez zakwaterowanie, transport, atrakcje turystyczne, pakowanie bagażu, po najprzyjemniejsze punkty, takie jak marzenia do spełnienia, najpiękniejsze momenty wyprawy i wiele innych. 

Oto, co znajdziesz w planerze:

◆ Okładka
◆ Budżet na wyjazd
◆ Planer lotów
◆ Planer noclegów
◆ Planer bazy wypadowej i atrakcji turystycznych
◆ Ogólny planer podróży
◆ Planer tygodniowy
◆ Podróż dzień po dniu
◆ Rzeczy do zrobienia przed wyjazdem
◆ Co spakować w podróż
◆ Osobny planer – rzeczy dla dzieci
◆ Dziennik podróży
◆ Notes podróżny
◆ Marzenia do spełnienia
◆ Miejsca, w których byłem – Polska
◆ Miejsca, w których byłem – Italia
◆ Słownik podróżny – najbardziej praktyczne włoskie zwroty
◆ Słówka i zwroty poznane w podróży

Zobacz, jak w praktyce korzystać z niektórych szablonów planera.

Budżet na podróż - planer do druku

Czy planujesz wydatki związane z podróżami? Jeśli nie, skorzystaj z szablonu Budżetu Podróżnego, aby zaplanować fundusze na transport (wynajem samochodu, paliwo, pociągi), noclegi, jedzenie, dodatkowe atrakcje do zwiedzania, ubezpieczenie podróżne itp. Wydrukuj tyle kart, ile potrzebujesz. A w czasie podróży zapisuj swoje wydatki, by móc na koniec zrobić podsumowanie. 

Planer miejsca docelowego

Zobacz, które miejsca już odwiedziłeś, a które z nich wciąż na Ciebie czekają, Marzysz o konkretnym miasteczku, a może w któreś miejsce zamierzasz wrócić? Zaznacz jednym kolorem obszary na mapce, w których byłeś, a innym kolorem te, w które chcesz pojechać. Zapisz sobie te miejsca i choć jedno z nich wpisz w plan podróży. 

Planer podróży dzień po dniu

Zaplanuj każdy dzień pod kątem tego, gdzie będziesz nocować, w jakich knajpach warto spróbować lokalnych specjałów, o czym tego dnia warto pamiętać do spakowania (np. coś na komary wpisz w dniu, w którym planujesz wizytę w Puszczy Białowieskiej lub zwiedzanie zielonych terenów Płw. Gargano; krem z filtrem na dzień, w którym wybierasz się na plażę; a np. lornetkę w dniu, w którym planujesz wspiąć się na jakiś punkt widokowy). 

Planer tygodniowy

Z tym szablonem zaplanujesz cały tydzień z góry i będziesz w stanie przewidzieć swoje działania, wiedząc, gdzie będziesz następnego dnia. O wiele łatwiej będzie Ci też zaplanować zakwaterowanie, transport i pozostałe kwestie.

Planer tygodniowy jest tak pomyślany, byś mógł go wykorzystywać do planowania różnych elementów codzienności, jak np. plan jadłospisu na cały tydzień. Być może musisz planować specjalną dietę dla siebie lub kogoś z rodziny – to także są bardzo ważne punkty podróży.

Możesz tak samo wykorzystać ten szablon do planowania ubioru – są osoby, które pakują ubrania wg konkretnego klucza, wg przewidywanej pogody itp. I do tego tygodniowy planer przyda się idealnie. 

Ogólny planer podróży

Ten planer pozwoli Ci przelać na papier najważniejsze aspekty dotyczące wyjazdu. Wypisz w punktach najważniejsze rzeczy, które chcesz zobaczyć, zwiedzić. Zapisz, gdzie chcesz nocować, czym planujesz dojechać na miejsce i ważne informacje dot. przejazdu. Wpisz też, czego tak naprawdę chcesz doświadczyć w tej podróży, może chodzi Ci o odpoczynek, relaks, czas z bliskimi, a może wręcz przeciwnie, o aktywne spędzanie czasu i wyciśnięcie z każdego dnia maksimum możliwości? Dobrze wziąć to pod uwagę przy dalszym planowaniu.

Planer lotów

Ile razy zastanawiałeś się, o której godzinie kończy się odprawa bagażu na lotnisku lub którą właściwie linią tym razem lecisz? Wiesz, co dokładnie zrobić w wypadku opóźnień lub jak w ogóle dojechać na dane lotnisko lokalną komunikacją?

To wszystko możesz wpisać zawczasu w specjalne miejsce w Planerze Podróży. Znajdziesz tu wszystko, co dotyczy lotów, datę, adres lotniska, cenę czy ważne info, takie jak miejsce w samolocie. 

Planer noclegów

I tu jest sporo rzeczy do zapamiętania, jak np. godzina zameldowania i wymeldowania z hotelu, ile wynosi zaliczka lub dopłata za nocleg, hasło do wi-fi i wszelkie wskazówki, które zawczasu wysłał Ci właściciel noclegu. A jeśli noclegów jest więcej, to już robi się chaos i wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wpisać wszystkie ważne informacje w planerze noclegów i mieć je pod ręką. 

Planer bazy wypadowej

Choć wszystkie karty planera są niesamowicie pomocne, to ten szablon jest moim zdecydowanym faworytem, bo pozwala ogarnąć i z pomysłem zaplanować wszystko to, co chcemy zobaczyć na miejscu. Wydrukuj ten szablon tyle razy, ile razy będziesz zmieniać miejsce noclegu i zobacz “z lotu ptaka” najciekawsze atrakcje wokół swojej bazy wypadowej.

Marzenia do spełnienia

Jeśli czegoś nie zaplanujesz i tego nie zapiszesz, to jest spore prawdopodobieństwo, że to się nie spełni. Planując podróż z tym szablonem, możesz przenieść się myślami już do przebiegu samej podróży i wyobrazić sobie, co będziesz robić, co chcesz przeżyć i jak chcesz się czuć w tej podróży.

Co tu wpiszesz, zależy tylko od Ciebie. To mogą być od lat odkładane marzenia, albo całkiem przyziemne punkty, jak np. spróbowanie lokalnej potrawy czy zrobienie czegoś (nawet małego!) po raz pierwszy w życiu

 

Notes podróżny

Beata Pawlikowska mówiła kiedyś, że “jedno zdanie zapisane w podróży jest cenniejsze, niż cała strona zapisana po powrocie”. To zdanie wiele razy motywowało mnie, żeby wziąć notes ze sobą i zapisywać najważniejsze momenty i swoje myśli w ciągu dnia. Choć czasu było mało, to robiłam to wieczorami, albo siadając gdzieś przy stoliku na kawie w ciagu dnia. Czasem wystarczyło nawet pięć minut.

Świadomość, że zapisałam te konkretne zdania w konkretnym miejscu, że właśnie takie myśli, pomysły, spostrzeżenia uwieczniłam na papierze (niczym zapisane kadry), to niezwykłe uczucie, gdy się to czyta po kilku tygodniach, miesiącach i latach.

To jak ze starymi listami. Mają swoją historię, ten papier przeżył to samo, co my. I on będzie pamiętał. Często o wiele lepiej, niż my. 

Warto na tych parę chwil przysiąść w czasie podróży, by sobie to wspomnienie zagwarantować w przyszłości.

Ten planer to wypadkowa wszystkiego, co uważam za ważne przed podróżą, w trakcie podróży i po podróży. Wychodzę z założenia, że podróżujemy nie tylko gdy wyjeżdżamy, ale TRZYKROTNIE – gdy tę podróż planujemy, gdy ją odbywamy i gdy ją wspominamy po powrocie.


W taki sposób planowałam karty planera
, żeby był jak najbardziej pomocny. Im więcej szczegółów w nim zapiszemy, tym w głowie pojawia się więcej MOŻLIWOŚCI. Człowiek podświadomie sam szuka sposobu, żeby to co zapisał, zrealizować

Spotanicznośc jest fajna, ale kiedy się na nią decydujesz, a nie kiedy wydarzenia zaskakują negatywnie. Plan polega na tym, że sobie jest, a ty w każdej chwili możesz pójść inną drogą czy zmienić każdy jego szczegół już w trakcie trwania podróży. Ale nie robisz tego w panice. Masz podstawy, które możesz modyfikować. Plan przemyślany, bo zgodny z tym co czujesz, czego potrzebujesz, o czym marzysz.

Po pobraniu tego planera, poczujesz się znacznie spokojniej, z poczuciem, że najważniejsze rzeczy masz zebrane w jednym miejscu. I że zapisane marzenia stają się planami, a te w końcu rzeczywistością.
Bo marzenia same się nie spełniają. Trzeba je spełniać :)

Jeśli chcesz pokazać mi, jak, gdzie i do czego wykorzystujesz planer, możesz użyć tego hashtagu:

#planerpodróży i oznaczyć @primo.cappuccino na Instagramie lub @primocappuccino.pl na Facebooku 🙂

Dzięki temu na pewno tego nie przegapię ♥️ 


Życzę Ci przyjemnego planowania kolejnych podróży i jak najlepszego ich przeżycia!


A jak to jest z Tobą
, czy podczas planowania podróży korzystasz z jakichś narzędzi? Lubisz planować czy kompletnie Cię to nie kręci?

Więcej w Autentyczna KALABRIA, Dostojny Piemont, Kryminalna Wenecja, Liguria pełna uroku, Mistyczna UMBRIA, Rzym bez paniki, Sycylia na bogato, Tajemnicza APULIA, Toskania od zaraz, Żywiołowa Kampania
Kiedy, czym i na jakich zasadach będzie można jechać do Włoch?
Zamknij