Amatrice, Amatriciana, trzęsienie ziemi we Włoszech, all'amatriciana, pasta all'amatriciana, przepis na pastę all'amatriciana

Pasta all’amatriciana. Czyli jak dzisiaj pomóc Włochom?

To, co zrobisz w najbliższej chwili, może się niczym nie różnić od tego, co robisz na co dzień. Ale równie dobrze możesz zrobić coś, co całkowicie zmieni życie innych. Co wybierasz?


Nie umiałabym napisać o tym, co najpiękniejsze we włoskim świecie lub co Italia może nam dziś zaoferować. Po prostu mi to nie gra, piszę więc zupełnie co innego, choć Ty i tak pewnie już o wszystkim wiesz. Trzęsienie ziemi, minionej nocy. W kontekście tego, że we wtorek, tuż przed snem życzyłam Tobie porządnego odpoczynku, a kilka godzin później ten odpoczynek został setkom ludzi brutalnie przerwany – czuję się niepewnie. Pewnie jak każdy.
.
Czuję się dziwnie, bo nadal mam wszystko. Ci ludzie nie mają już nic. Może nawet i nikogo. Kilka sekund, które całkowicie zmienia ludzkie życie. I trudno tu mówić o pechu, szczęściu czy używać innych (zawsze zbyt ogólnych) słów. Tego chyba nie da się opisać. Bo ci, których domy ocalały a bliscy przeżyli, widzą cierpienia tych drugich. I choć ulga jest, kiepskie to jednak szczęście mieć świadomość, że wystarczyła sekunda więcej i…
.
W tej chwili przypomina mi się film, którego nie polecam, bo nie pamiętam tytułu, ale ten jeden krótki dialog między bohaterami sprawił, że chciałabym, by tak wyglądała każda minuta mojego życia. A przynajmniej ta ostatnia.
.
– Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że została ci minuta życia?
– Chciałbym, by była ważna.
.
Tyle.

.
To fragment newslettera, który wysłałam do Ciebie w środę wieczorem, 24 sierpnia. Dzień później świat obiegła informacja, że liczba ofiar gwałtownie wzrosła. Mną równie mocno wstrząsnęła wiadomość, że wśród nich znalazła się 8-letnia dziewczynka, która w momencie trzęsienia ziemi przykryła swoim ciałem 4-letnią siostrę. Młodsza wyszła z tragedii bez szkody. Żyje dzięki siostrze.
.
Ostatnia minuta życia.
Każda minuta.
Ma sens.
.


Dlaczego powstał ten wpis?

.
Dzisiejszy list nie należy do specjalnie optymistycznych, ale mam nadzieję, że nie zabrakło w nim radości. Takiej wewnętrznej, którą gdzieś tam w sobie noszę i staram się choć trochę przelać jej na wszystko, co piszę. Czasem to trudne. Czasem trzeba się mocniej postarać. Bo martwienie się o rzeczy, na które nie mamy wpływu, nie sprawi, że będzie lepiej.
.
Lepiej działa działanie.
Skupianie się na tym, co możemy robić tu i teraz, by tym, którzy stracili wszystko – choć odrobinę ulżyć w trosce o przyszłość.
.
Dlatego wraz z grupą blogerów, dziennikarzy i organizacji italofilskich w Polsce wzięliśmy sprawy w swoje ręce i chcemy działać. Tak jak umiemy i jak nam pozwalają nowoczesne technologie.
.
Amatriciana, trzęsienie ziemi we Włoszech, Akcja blogerzy Włochom


Dziś nie pozostaje mi jednak nic innego, jak gorąco namówić Cię do wsparcia tej akcji. Wiem, że wśród moich wspaniałych Czytelników są tacy, którzy już wyjechali do Italii pomóc Włochom – własnymi rękami. Wielu jest takich, którzy pomagają myślami, modlitwą czy wsparciem finansowym. To jest piękne! Wystarczy bowiem, że każdy z nas zrobi cokolwiek. To, co może.
.
Włochom przyda się każda pomoc. Aby płynęła ona wszelkimi kanałami, potrzebne są i nasze ręce. Siła tysięcy małych działań przynosi najlepsze owoce. Jeśli chcesz i możesz – pomóż. Jeśli uważasz, że warto – podziel się tą informacją dalej.
.


Jak mogę pomóc Włochom?

.
1. Przez wsparcie akcji Caritasu, który zorganizował akcję zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi. Można wpłacać nawet najdrobniejsze sumy lub wysłać SMS:

  • SMS z hasłem POMAGAM: numer 72052 (koszt 2,46 z VAT)
  • wpłaty na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WŁOCHY

Szczegóły akcji tutaj.

.
2. Poprzez wpłatę na konto włoskiego czerwonego krzyża Croce Rossa Italiana – Servizio Donazioni.

  • Tytuł przelewu: Terremoto Centro Italia
  • Wpłata na konto  IBAN: IT40F0623003204000030631681,  BIC/SWIFT: CRPPIT2P086

Szczegóły akcji tutaj.

.
3. Można także wpłacać pieniądze na specjalne konta miast, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

.
4. Zamawiając pastę all’Amatriciana w restauracjach, które wzięły udział w naszej akcji i zdecydowały się przekazać część dochodów na rzecz poszkodowanych.


Apel do restauratorów w Polsce.

.
Razem z włoskim szefem kuchni Marco Ghia apelujemy do restauratorów w Polsce. Serwujcie w swoich lokalach makaron all’Amatriciana i, wzorem Włochów, przekażcie 2 zł od każdego zamówienia potrzebującym. I koniecznie dajcie nam o tym znać, używając w Waszych wpisach w mediach społecznościowych oznaczeń: #AMAtriciana #polishbloggersforitaly.
.
Dzięki temu będziemy wiedzieć o Waszym udziale i przekażemy tę informację dalej, aby wszyscy wiedzieli, że i u Was, poprzez zamawianie tego specjalnego dania można pomóc potrzebującym.
.
all'amatriciana, przepis na pastę all'amatriciana, trzęsienie ziemi we Włoszech, polishbloggersforitaly .
Jeśli jesteś restauratorem i przyłączasz się do akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, poinformuj o tym cały świat. TA strona tworzy mapę lokali, które biorą udział w akcji. Można na niej zgłosić swój lokal podając jego dane i przesyłając zdjęcie plakatu popierającego akcję.
.
Umieść w swoim lokalu powyższą informację, że przyłączyłeś się do akcji.
.
Mapa lokali jest dostępna tutaj. Jak na razie Polska to biała plama, ale wszyscy wierzymy, że wkrótce będzie pełna czerwonych punktów, w których można zjeść Pastę all’Amatriciana..
.
A tutaj znajdziesz przepis na to słynne danie :)

.


W akcji uczestniczą:
Italia poza szlakiem
Lente – magazyn śródziemnomorski
Bazylikata, Apulia i okolice
Anna’s Blog PLorIT
To-Toskania
Via Italiana
Włoski przez Skype
Włoskielove – język włoski i kultura Włoch w praktyce
Dorota Czalbowska, Genua your next stop
Hello Italy – twórcze planowanie podróży
Italia by Natalia
Majowa Italia
Ciekawaosta w Alpach
Studia, parla, ama
Oliwa do chleba
Autostradadelsole
Zależna w podróży
Blond Italia
Włochy okiem blondynki
Uwielbiam włoskie klimaty

Organizacje polsko-włoskie:
Associazione Culturale Polacco Sarda
Stowarzyszenie Miłośników Włoch Italianissima
Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy

Akcję wspiera:
Marco Ghia, włoski szef kuchni w Polsce.
.
zdj gł. Leo Hidalgo (@yompyz) via Foter.com / CC BY-NC


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Jeśli podobał Ci się tekst, dołącz do mnie na Facebooku, gdzie codziennie znajdziesz świeże inspirujące zdjęcia i ciekawostki.

* Po więcej informacji zapraszam Cię do grupy, w której się wspieramy i dzielimy konkretnymi pomysłami na podróżowanie do Włoch na własną rękę.