Monopoli, Monopoli co zobaczyć, co zobaczyć w Monopoli, Monopoli co warto zobaczyć, gdzie zjeść Monopoli, noclegi Monopoli, zwiedzanie Monopoli, atrakcje Monopoli, plaże Monopoli

Monopoli. Tam, gdzie życie płynie powoli.

Monopoli. Tu poczujesz smak szczęścia, które płynie z prostego, zwyczajnego życia. To miasto, które trudno zostawić. I nie sposób o nim zapomnieć.


Monopoli co zobaczyć?

.
Tu nie chodzi o to, by zobaczyć i zostawić. W tym miejscu bardzo łatwo zostawić kawałek siebie i im dłużej się przebywa, tym trudniej się wyjeżdża. Polecam sprawdzić na sobie!

Często pytacie mnie, czy na bazę wypadową w Apulii wybrać Bari czy Monopoli. O Bari i jego zaletach już pisałam. Czas przyjrzeć się Monopoli i pokazać je od najlepszej strony. Od strony Prawdziwych Włoch.

To miasto, z którego nie chce się wyjeżdżać.

Za to wciąż chce się tu wracać!
.
Primo Cappuccino, Monopoli, plaże w Apulii, plaże w Monopoli, Apulia plaże, plaże Monopoli, ścieżki rowerowe w Apulii.
Ponieważ właśnie takie miejsca chcę promować na blogu, miejsca, w których można jeszcze poczuć prawdziwe Włochy, poniżej zebrałam dla Ciebie odpowiedzi na setki pytań, jakimi zasypano mnie przez ostatnie miesiące. Mam nadzieję, że wśród tych praktycznych porad znajdą się odpowiedzi i na Twoje wątpliwości. I tak, w niniejszym wpisie dowiesz się: 
.

 • dlaczego w Monopoli warto się zatrzymać na dłużej,
 • do jakich miast można dojechać pociągiem lub autobusem,
 • i które miejsca w Apulii najlepiej odwiedzić
 • porady dla rodzin z dziećmi: zakupy, atrakcje w pobliżu, place zabaw
 • gdzie nocować – sprawdzone miejsca
 • co i gdzie warto zjeść w Monopoli
 • gdzie warto wybrać się na plażę,
 • parkingi strzeżone i publiczne
 • campingi w Monopoli,
 • wypożyczalnie rowerów i ścieżki rowerowe,
 • niedziela i święta – jak wygląda życie w mieście?
 • Monopoli – nietypowe miejsca poza szlakiem

.


Dlaczego warto zatrzymać się w Monopoli?

.

Bo to miasteczko, przez które zmieniają się plany. Nagle się okazuje, że jeden nocleg nie wystarcza, a po kilku dniach nabiera się przekonania, że można by tu spędzić pół życia.
.
– Piotr, wiesz, ile planów już zmieniliśmy przez to Monopoli?
– Żadnego. Mamy jeden plan, tylko że elastyczny :)
.
To dialog z serca miasta – Piazza Garibaldi, który przeprowadziłam z mężem w niedzielne popołudnie, gdy większość mieszkańców Monopoli relaksowała się albo na aperitivo albo w kolejce do gelaterii, której właściciele witali się z co drugim klientem jak ze starym znajomym.

.
Monopoli Włochy

Mieliśmy już za sobą kilka dni w tym miejscu i planowaliśmy, co dalej. Coraz bardziej czuliśmy, że nie mamy ochoty się stąd ruszać. Wszystko, czego potrzebowaliśmy w tej podróży, mieliśmy tutaj! Nie potrzebowaliśmy nowych wrażeń, miejsc, kolejnych dziesiątek zdjęć. Oboje chcieliśmy zostać dłużej w miejscu, gdzie jest nam dobrze. Gdzie czujemy się u siebie. Gdzie idziemy uliczką i co kawałek odpowiadamy na radosne ciao! buongiorno! – tylko dlatego, że jednego Włocha pytaliśmy wczoraj o drogę, a u drugiego robiliśmy zakupy.
.

W Monopoli nie spotkasz grup wycieczkowych, jak w Polignano, ani atrakcji, od których szczęka Ci opadnie z wrażenia. W zamian znajdziesz tu cudowną promenadę, piaszczyste plaże, czyste, lazurowe morze i prawdziwie włoski klimat. Żyje się tu cudownie – a mi właśnie o to chodzi. O klimat, o zwykłych ludzi i niezwykłe historie, które zdarzają mi się tu codziennie. O autentyczność. O odpoczynek od ciągłego zwiedzania, tysięcy nowych ujęć, poczucia, że jesteśmy tu tylko na chwilę i zaraz znów trzeba gdzieś jechać.
.

W Monopoli jest inaczej. Tu czujesz się – jak u siebie. I jak swojego Cię tu traktują.

.
Primo Cappuccino
Monopoli Włochy, Piazza Garibaldi w niedzielne popołudnie.
Tu jest serce miasta i tu gromadzą się Włosi, by świętować.

.


Monopoli – jak się tu dostać?

.
Jeśli dotrzesz samolotem na lotnisko w Bari, to polecam resztę dnia i pierwszą noc spędzić właśnie tam. Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po Bari wraz ze sprawdzonymi miejscami, gdzie spać, zjeść i co warto zobaczyć, żeby nie mieć poczucia, że Bari to tylko dworzec i chaos, a fantastyczne, autentyczne miejsce, które ma do zaoferowania mnóstwo dobrego.
.

Z Bari do Monopoli dostaniesz się samochodem (więcej info we wpisie: jak wynająć samochód w Apulii) lub pociągiem: koszt biletu to 3,20 €. Czas przejazdu to 25-40 minut. Pociągi linii Trenitalia kursują na tej trasie kilka razy na godzinę, dokładny rozkład warto sprawdzić wcześniej (polecam zainstalować w telefonie aplikację Train Timetable Italy – bardzo się przyda). Pociągi kursują także w niedziele, tylko rzadziej (uwaga: rozkłady jazdy po 10 czerwca są jeszcze niekompletne, bo to zmiana kursowania na tryb letni, z pewnością będzie więcej opcji niż teraz).
.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak poruszać się pociągami z Bari do innych miast Apulii, biorąc pod uwagę realia włoskie i to, że są tu aż cztery linie kolejowe – przeczytaj wpis o pociągach w Apulii. Od tej pory wszystko będzie dla Ciebie jasne :)
.


Monopoli – idealne miejsce na bazę wypadową

.

Biorąc pod uwagę fakt, że znajdziesz tu wszystko, czego potrzeba do relaksu (plaże, dobre jedzenie, cudne trasy spacerowe), codziennego włoskiego życia (sklepy, markety, knajpy, informacje turystyczne, kościoły, apteki itp.) oraz autentyczny klimat południowego miasteczka i do tego świetnie rozwiniętą komunikację z sąsiednimi miastami – nie wyobrażam sobie lepszego miejsca.
.

Z Monopoli bez problemu dotrzesz do:
.

 • Ostuni (ok. 20 min, koszt: 2,5 €) pociągiem
 • Polignano a Mare (ok. 10 min, koszt: 1,1 €) pociągiem
 • Alberobello – pociągiem bezpośrednio tylko z Bari Centrale, ale z samego Monopoli dostaniesz się tam autobusem (uwaga: w niedziele nie kursują). Przeczytaj uważnie polecany wyżej wpis o pociągach, będziesz wiedział skąd jechać i gdzie kupić bilety.
 • Autobus do Alberobello odchodzi o godz.: 6:45 (podobno też o 5:30, polecam sprawdzać na bieżąco) oraz o 11:00. Warto wybrać się tym porannym, wówczas na ulicach Alberobello jest się wcześnie rano, gdy nie ma szyldów ani turystów, więc warunki do zdjęć i zwiedzania są wyborne. Z Alberobello do Locorotondo można jechać pociągiem (20 minut).
 • Lecce (1 h 15 min, koszt: 7,70 €)
 • Conversano autobusem (czas przejazdu 35 min, koszt: 1,40 €)
  godziny: 8:15, 12:30, 13:50, 14:25, 16:30, 18:40, 19:45.
 • Cisternino – żeby się tu dostać, trzeba pojechać na stację FASANO (a nie na stacji Cisternino, z której nie dostaniesz się do miasteczka – to taki apulijski kiepski żart dla turystów). Dostaniesz się tylko z Fasano, autobusem ze stacji kolejowej. W niedzielę nie radzę ryzykować, w soboty być może jedzie jeden na godzinę, najbezpieczniej jechać w ciągu tygodnia. W razie czego z Fasano do Monopoli jest jedna stacja, więc w razie niepowodzenia wiele nie tracisz (1,1 € i jakieś 7-10 min. w jedną stronę).

.
Jeśli chcesz dostać się np. do miasteczka Matera, Trani czy Castel del Monte, to też jest możliwe, jednak w tym celu najlepiej wrócić do Bari i tam przesiąść się na odpowiedni pociąg/autobus do celu. Jeśli więc masz do dyspozycji np. tydzień i chcesz zwiedzić różne miejsca, polecam podzielić noclegi np. na 3 noce w Monopoli, 3 noce w Bari i 1 nocleg w Materze (tutaj piszę więcej o Materze i dlaczego pozostanie tam na noc to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić).
.

Po drodze do/z Matery warto zwiedzić jeszcze Altamurrę – to urocze miasto najlepszej focacci we Włoszech i słynnego chleba w kształcie serca. Altamurra znajduje się na trasie do Matery, więc kupujesz jeden bilet (5 €) i wysiadasz po drodze, zwiedzasz, po czym wsiadasz w następny pociąg i docierasz do Matery :)
.

Oczywiście, jeśli podróżujesz samochodem, masz o wiele więcej możliwości i spokojnie zwiedzisz pozostałe atrakcje, jakie oferuje środkowa Apulia. O ciekawych miejscach wokół Monopoli dla zmotoryzowanych przeczytasz poniżej.

.
W Monopoli jak w akademiku – tu nie ma mowy o samotności. Jak nie masz w kim wypić kawy, to po prostu wyglądasz przez okno. I już masz towarzystwo. W sobotę tu pachnie praniem, w niedzielę obiadem. A potem wszyscy spotykają się na Piazza Garibaldi (to cudne świętowanie pokazuję na swoim Instagramie) lub na miejskim targowisku, gdzie znajdziecie wszystko to, co reklamują we włoskim TVmarkecie, tylko taniej ;)

.


Monopoli z dzieckiem – wszystko, co warto wiedzieć

.

Jeśli zastanawiasz się czy Apulia w ogóle jest dobrym pomysłem na podróż z dziećmi, nie wahaj się ani chwili. Jako mama czwórki, nie znam lepszego regionu! Po pierwsze dlatego, że Włosi z Południa bardzo kochają dzieci i na każdym kroku je zauważają, traktując ich obecność w życiu publicznym jako coś naturalnego i pożądanego.
.

Po drugie dlatego, że tu odpoczniesz zarówno Ty, jak i Twoje dzieci. Mnogość naturalnych atrakcji już jest spora, a jeśli dodać do tego atrakcje specjalnie dla milusińskich, nie trzeba głowić się, jak zająć im czas.
.

Napisałam ten artykuł chwilę po powrocie z podróży z 1,5 rocznym dzieckiem. Jeśli z takim maluchem się da, to da się już z każdym :)
.

Więcej na ten temat poczytasz w osobnym poście dot. podróży z dzieckiem po Apulii, ale póki co, jeśli chodzi o pobyt w samym Monopoli, wiedz, że:
.

 • spokojnie da się tu spacerować z wózkiem, wszędzie. Chodniki są dość wąskie (lub zastawione przez auta), ale spokojnie da się przejechać, a w wielu miejscach są specjalne podjazdy dla wózków inwalidzkich
 • zarówno małe dzieci (do 4 l.) jak i wózki podróżują bezpłatnie komunikacją miejską (pociągi/autobusy)
 • mleko modyfikowane dla niemowląt – warto kupować na bieżąco, tutaj sprzedaje się mleko płynne w kartoniku, po 500 ml (dwie porcje, koszt ok. 1-2 €). Duże opakowania mleka w proszku dostaniesz jedynie w dobrze wyposażonych aptekach (ok. 800 g kosztuje 13 €) lub w specjalistycznych sklepach z rzeczami dla małych dzieci, jak np. Buffi (adres: Via Giovanni Barnaba 37, w ciągu dnia zamknięte w godzinach sjesty, czyli między 12:30-16:30)
 • Gdy nie mogliśmy znaleźć sklepu z modyfikowanym, dostaliśmy dobre mleko 1 litrowe bez laktozy (nazwa – Parmalat). Ekspedientka twierdziła, że mamy kupują je dla małych dzieci. Naszemu maluchowi zasmakowało, więc z braku właściwego mleka, spokojnie te 2 dni daliśmy radę na tym.
 • paczka pieluch to ok. 3,5 € (do kupienia w niemal każdym markecie)
 • specjalistyczne sklepy, w których można kupić WSZYSTKO, co dotyczy dzieci (w tym ubranka, smoczki itp.) są dwa: BUFFI na Via Giovanni Barnaba 37, godziny otwarcia: 9:00-13:00 i 16:30-20:30
  oraz CHICCO na Via Roma 169, godziny otwarcia: 9:00-13:00 i 17:00-21:00

.


Atrakcje dla dzieci w Monopoli i w okolicy

.

 • zarówno w centrum, jak i przy murach oraz porcie są place zabaw, te najciekawsze zaznaczyłam na tej mapce.
 • Jeśli będziesz w Apulii na początku maja też, to od tego miesiąca można obserwować delfiny i wieloryby w Taranto. Bilety są dość drogie (dorośli 40, dzieci 20 €, do 3 lat bezpł.), ale jeśli czujesz, że to coś dla Was, to zdecydowanie warto.
 • jeśli chodzi o plaże, to wybrzeże jest usiane małymi piaszczystymi miejscami, a wiadomo, jak jest plaża, to nagle atrakcje same się mnożą. Zabawa w fale, zamki z piasku, wylegiwanie się na słońcu, gra w piłkę ect. Nie ma nudy, choćby i nawet rodzic chciał się przez tę chwilę ponudzić. Listę polecanych plaż znajdziesz poniżej.
 • Acquapark Egnazia – baseny pod gołym niebem, zjeżdżalnie i masa atrakcji. Odległość ok. 9 km od Monopoli na południe jadąc wzdłuż plaży. Czynny od 17 czerwca do 10 września. Godziny otwarcia: od 10:00 do 18-19. Cennik i szczegóły: pod tym linkiem. Możliwość rezerwacji wstępu oraz miejscówki przez internet (jeśli chce się mieć miejsce np. tuż przy basenach. W opcji również parasole, stoliki, leżaki itp. Szafki na rzeczy osobiste w cenie wstępu.)
 • Zoosafari w Fasano – do Fasano dojedziesz w 10 minut pociągiem, następnie autobusem ze stacji bezpośrednio do Zoosafano. Cennik na poszczególne strefy i atrakcje: pod tym linkiem.
  Godziny otwarcia kas: 9:30 – 15:00 (warto sprawdzić godziny tutaj, bo czasem są otwarte do 14, a czasem do 16.)

.

Zobacz, jak niewiele już dzieli Cię od życia jak w tym filmie.

 Federico Di Pane – Videomaker on Vimeo.

.


Monopoli – gdzie się zatrzymać?

.
Przygotowując tę część, jak zawsze bazowałam na własnym doświadczeniu, a także na poleceniach i relacjach z podróży czytelników Primo Cappuccino (wrażeniami dzielimy się wzajemnie w tej grupie na Fb).
.

Jeśli chcesz zatrzymać się w Monopoli na dłużej i potraktować to miasto jako bazę wypadową, skorzystaj z poniższej listy. Jeśli myślisz o noclegach w innych miasteczkach Apulii, zajrzyj do części o Bari lub do przewodnika po Apulii (znajdziesz tam informacje, jak do nich dojechać, gdzie warto zanocować, zjeść i co warto zwiedzić).
.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów (wg czytelników P.C.):
.

La Cattedrale – uroczy pensjonacik w starym centrum Monopoli, tuż przy katedrze i rzut beretem od publicznej, czystej plaży Portavecchia. Urządzony w typowo apulijskim stylu, z kamiennymi ścianami i małym tarasem na dachu. Do użytku gości jest depozyt bagażu, wypożyczalnia rowerów, łóżeczko niemowlęce.

.zdj. booking.com


B&B Carpe Diem – mały pensjonat zaledwie 100 m od głównej plaży, z przepięknie urządzonymi pokojami, kamiennymi ścianami i wygodnymi, kutymi łóżkami. Cudowna obsługa i przepyszna kawa na śniadanie, a co tego lokalne owoce i wypieki, całość można zjeść w pokoju lub na tarasie z widokiem na morze.

zdj. booking.com
.


HolidayMonopolijeden z najczęściej polecanych noclegów wśród czytelników Primo. Niezwykłe miejsce z tarasem, cudownym apulijskim klimatem i doskonałą lokalizacją. W cenie śniadanie serwowane na miejscu. Jeśli chcesz poczuć ducha Apulii, zdecydowanie polecam to miejsce.


B&B Casa Dolce Casa – przytulne i komfortowo urządzone mieszkanka położone nieco dalej od starego centrum Monopoli, ale nadal w bliskiej odległości od plaży (maleńka Spiaggia Porto Bianco – ok. 5 minut spacerem). Idealnie nada się dla osób ceniących spokój, możliwość relaksu we własnym lub w większym gronie. Do dyspozycji gości sprzęt do grillowania, meble tarasowe, altana w ogrodzie, aneks kuchenny i jadalnia. Śniadania w formie bufetu na słodko lub na słono (na życzenie, warto zgłosić wcześniej). Spacerem z dworca kolejowego – 25 min (2 km), na miejscu jest też bezpłatny parking.


– Terracielo Guest House – cudne miejsce z wystrojem dopracowanym w detalach położone przy plaży (publiczna, urocza plaża Portavecchia). Oprócz aneksu kuchennego do dyspozycji gości stoliki i kuchnia na tarasie, ekspres do kawy, zestaw kosmetyków, a także centralne ogrzewanie (rzadko spotykane w południowych Włoszech, a które przydaje się poza letnim sezonem), świetne położenie i możliwość wypożyczenia rowerów. Apartament z tarasem ma dodatkowo w wyposażeniu bramki zabezpieczające dla dzieci, łóżeczka niemowlęce na zapytanie, nie w każdym pokoju jest możliwość dostawki.

.


Magenta – to świetne rozwiązanie dla osób aktywnych, które chcą potraktować Monopoli typowo jako bazę wypadową, bo apartament znajduje się trzy minuty spacerem od dworca kolejowego. Bardzo czyste, przyjemne i klimatycznie urządzone mieszkanko z pełnym wyposażeniem oraz windą. Nie ma parkingu oraz możliwości dostawki łóżeczka.

.


B&B Portorossomiejsce z cudownym widokiem na morze (poniżej na zdjęciu). Czyściutko, przyjemnie, wygodnie i komfortowo. Na życzenie łóżeczko niemowlęce, a nawet podgrzewacz do butelek, który właściciel zakupił specjalnie przed naszym przyjazdem (nowy, jeszcze zapakowany). W cenie śniadanie włoskie w barze uliczkę dalej. Spacer do centrum miasteczka wzdłuż morza to cudowna opcja z rana tuż po kawie i świetnym cornetto. Parking pod domem, a ze stacji spacerem ok. 20 min.  Tutaj też zaczyna się ścieżka rowerowa na południe od Monopoli.

.
Primo Cappuccino, Monopoli, plaże w Apulii, plaże w Monopoli, Apulia plaże, plaże Monopoli, ścieżki rowerowe w Apulii

Monopoli Włochy (zdjęcie z tarasu w B&B Portorosso)

.


– B&B Borgo San Martino nocleg w dobrej cenie, mimo że w centrum starego Monopoli. Wyjątkowy wystrój, całość mieści się w odrestaurowanym budynku z XVII wieku, 3 minuty od portu, blisko publicznego parkingu i plaży Portavecchia. Łóżeczko dla niemowląt na życzenie, a typowo włoskie śniadania podają w lokalnym barze.

zdj. booking.com
.


Palazzo Rattazzi – świetnie urządzony, z balkonem i wszelkimi wygodami, w pełni wyposażony (w kosmetyki, suszarkę, pralkę również). Znajduje się w połowie spaceru między dworcem kolejowym a portem Monopoli, na granicy nowszej i starszej części Monopoli, przy czym ta nowsza również ma klimat i pozbawiona jest chaosu większych miast. Parking dostępny tylko w okolicznych uliczkach.

zdj. booking.com
.

 .
Pozostałe noclegi w Monopoli, które z całego serca polecam rozpisałam już wcześniej we wpisie Co zobaczyć w Apulii – 15 najciekawszych atrakcji wokół Bari. Znajdziesz tam kilka cudnych miejsc w centrum Monopoli, a także w innych miasteczkach Apulii.
.

Podlinkowane nazwy skierują Cię do Booking.com, gdzie często (zwłaszcza poza sezonem) można utrafić korzystne obniżki. Godną polecenia opcją jest porównywarka HotelsCombined.pl, która zawiera w sobie nie tylko booking.com, ale o wiele więcej portali, takich jak np.: Agoda, Venere, Expedia, Hotels.com, Hotelclub, Hostelbookers, Lastminute w jednym miejscu. Możesz więc mieć pewność wyszukania najtańszego noclegu z możliwych.
.

Jeśli zastanawiasz się nad couchsurfingiem (darmowe noclegi w domach gospodarzy) – ta opcja bywa na południu Włoch niepewna, jak donoszą mi moje czytelniczki. Zdarzają się niemoralne propozycje, podobnie jak w Palermo. Po prostu, idea couchsurfingu nie wszędzie jest poprawnie zinterpretowana. Dobrze jest też wiedzieć jak wynająć mieszkanie we Włoszech i tę opcję także bardzo polecam.

.


Monopoli – kempingi w okolicy

Camping Santo Stefano – zlokalizowany przy samej plaży (mała, zaciszna), z prywatnym parkingiem i przestronnym ogrodem. Na miejscu wypożyczalnia rowerów i przechowalnia bagażu. Bezpłatny pobyt dla dzieci do 6 lat. Odradzam pobyt w sierpniu, bo okoliczne dyskoteki pełne włoskich plażowiczów nie dają spać (jeśli ktoś chce spać, oczywiście) ;) Kamping bardzo spokojny, bez animacji i specjalnych atrakcji, za to dobrze strzeżone, bezpieczne dla rodzin miejsce z przyjazną obsługą. Dużo śródziemnomorskiej zieleni i tras dobrych na spacery wzdłuż morza.

zdj. booking.com


Dom wakacyjny CAPITOLO – znajduje się tuż przy plaży, 6 km na południe od centrum Monopoli. Przeznaczony dla 6 osób. Do dyspozycji basen, ogród, grill, 3 sypialnie, pokój dzienny, jadalnia i w pełni wyposażona kuchnia. Przy domu bezpłatny parking. Spokojna okolica, bliziutko do szeregu plaż na wybrzeżu oraz do parku wodnej rozrywki. Idealne dla paczki przyjaciół, jak i dla rodzin z małymi dziećmi, do dyspozycji cały parter domu (100 m2) łącznie z ogrodem i basenem (do ceny trzeba doliczyć opłatę za sprzątanie i pościel). W każdej chwili można podjechać stąd do Monopoli, np. wieczorami żeby zjeść coś w lokalnej trattorii.

.
Primo Cappuccino, Monopoli, co zobaczyć w Monopoli, co zwiedzić w Monopoli, Monopoli zwiedzanie, co warto zobaczyć w Apulii, Apulia, przewodnik po Monopoli, przewodnik po Apulii, najpiękniejsze miasteczka Apulii, Monopoli port, co robić w Monopoli, co robić w Apulii

.


Co i gdzie warto zjeść w Monopoli?
Sprawdzone miejsca

.

 • Da Marcella Sapori Mediterranei – pyszne owoce morza, makarony i zestaw przekąsek
 • Gelateria Artigianal – świetna lodziarnia, w której dostaniesz pyszne lody w cenie 1,50 € za dwie gałki, a do tego pyszną kawę, cudo!
 • Ai Portici – polecam pizzę dla dwóch osób, która składała się z 2 pizz nałożonych na siebie, do tego pyszna mozzarella.
 • Elia – przeurocze miejsce z widokiem na morze (idealne na aperitivo)
 • Osteria Perricci – wyglądaja niepozornie i nikt nie zabiega przed wejściem o klientów – i słusznie kolejki się ustawiają od 20! Moje doświadczenia potwierdzają relacje czytelników Primo: serwują  tam wszystko, co pochodzi z morza i mają pyszne ciasto migdałowe – cały obiad tj. linguine z langustynkami, 0.5l białego wina i ciasteczko kosztuje ok. 13 €. Wspaniałe kulinarne doświadczenie za niewielką cenę.
  Warto zajść w ciągu dnia (przygotowują knajpę na wieczorne otwarcie) i zarezerwować stolik na wieczór, bo potem o wolny bywa trudno.
  Lokalizacja: Via Orazio Comes 1, godziny otwarcia: 19:00-23:00 (najlepiej być tu już o 19:00, żeby trafić na wolny stolik, albo zarezerwować go w ciągu dnia pod +39 080 937 2208) (w środy zamknięte).
  .

.

 • La Rustichella – świetne miejsce z tzw. cibo di strada (czyli uliczne jedzenie we Włoszech, gdzie spróbujesz i genialnej pizzy, siedząc na stołku przy wyjściu (i nie płacąc opłaty coperto za nakrycie ani obsługę kelnera), za 2 € arancini, za 1 € pysznych crochette di patate wypełnione mozzarellą, a także składane pizze z rucolą i pomidorami w środku, jedne z najlepszych jakie jadłam w Apulii. W środku non stop ruch, mnóstwo Włochów. Adres: Via Porto 36, godziny otwarcia: 11:00-14:00 i 17:00-00:00
 • Madià – miejsce, gdzie spróbujesz kolejnego cibo di strada – słynnych apulijskich panzerotti wypełnionych przeróżnym nadzieniem, przygotowywane na bieżąco. Ich opakowania zawierają nawet instrukcję obsługi, jak jeść panzerotii, by się nie brudzić (zwykle jest to niemal niemożliwe). Do wyboru również ciasto pełnoziarniste. Adres: Via Orazio Comes 19
  .

Primo Cappuccino, Monopoli, co zobaczyć w Monopoli, co zwiedzić w Monopoli, Monopoli zwiedzanie, co warto zobaczyć w Apulii, Apulia, przewodnik po Monopoli, gdzie zjeść w Apulii, gdzie zjeść w Monopoli, Monopoli gdzie zjeść

.

 • Piadineria Artigianale Romagnola “La Jolanda” przy Piazza Garibaldi – sklep spożywczy z lokalnymi produktami, daniami na ciepło (na szybko, do podgrzania), a także miejsce, gdzie na zamówienie panie robią kanapki ze wszystkiego, co dostępne w lodówce (prosciutto, formaggio, suszone pomidory, oliwki, mozzarella itp.) w cenie ok. 1,5-2 € za dużą, pożywną kanapkę (panini).
 • Premiato Caffe’ Venezia – bar na Piazza Garibaldi, typowo włoski klimat (śpiewy i śmiech całymi rodzinami). Tuż obok polecanej wyżej Barrumba Caffe.
 • Piazza Palmieri – tu dostaniesz genialnie przyrządzone krewetki + orecchiette z sosem mięsnym. Adres: Largo Palmieri 3, godziny otwarcia: 12:00-15:30 i 19:00-23:00 (we wtorki zamknięte).

.


Plaże w Monopoli

.

Publiczne plaże w samym Monopoli:

 • to z pewnością klimatyczna i urocza – plaża Porto Rosso. I kawałeczek wcześniej – Spiaggia Porto Bianco (maleńka piaszczysta plaża, kwadrans spacerem od centrum). Oraz nieco większa, w centrum, tuż przy zamku, Spiaggia Porta Vecchia – bardzo ładna, z krystalicznie czystą wodą i praktycznie w samym centrum. Przy tych plażach nie ma opłat ani infrastruktury, trzeba mieć swoje ręczniki, parasole itp.
 • W odległości 2-3 km od centrum Monopoli, idąc na północ w stronę Polignano a Mare, są urocze, niemal puste odcinki dzikich plaż, piaszczyste, z fragmentami grot skalnych, które genialnie komponują się z turkusową wodą. To np.
  Cala Monaci (i pobliska Grotta Verde),
  Cala Susca (tuż przy parkingu) i kawałeczek dalej absolutnie fantastyczna miejscówka Cala Suschetta, czyli maleńki fragment plaży wbity w pomiędzy skały,
  – podążając wybrzeżem aż do samego Polignano a Mare, co kawałek natrafisz na fascynujące miejsca, załamania skalne, groty i malutkie plaże.
 • z ciekawszych miejsc polecam Torre Incina, wieża obronna z czasów Karola V Habsburga (służąca też do obserwacji morza, w razie ataku ze strony wojsk tureckich), która została odrestaurowana i dziś można w niej wynająć pokój – tutaj szczegóły i zdjęcia wnętrz. Przy wieży znajduje się Cala Incina – fragment plaży między skałami.
 • z kolei na południe od Monopoli znajduje się drugi kraniec linii obronnej Monopoli, Torre Cintola i przepiękne wybrzeże z pozostałościami fortyfikacji – Calette di Torre Cintola (na zdjęciach poniżej). Spokojnie można tutaj rozłożyć ręcznik i poopalać się, jednak (jak informują tablice) obowiązuje tu zakaz kąpieli i pływania (także jeśli co, to na własną odpowiedzialność). Jeśli więc nocujesz w Capitolo pod Monopoli lub planujesz wypad rowerem w te okolice, zdecydowanie warto tu zajrzeć.

.
Primo Cappuccino, Monopoli, plaże w Apulii, Monopoli plaża, Apulia plaże, plaża w MonopoliZa plecami mam plażę Portavecchia. Tu czas płynie zdecydowanie najwolniej :)
.


Plaże wokół Monopoli, które warto wziąć pod uwagę:
.

 • Spiaggia di Porto Ghiacciolo – to plaża u stóp średniowiecznego zamku Santo Stefano. Niezapomnianym przeżyciem jest pływanie w turkusowej wodzie z widokiem na zamek. Plażę z dwóch stron skały, ale środkiem idzie złoty piasek i płytkie zejście do wody. Jest też bar i można wypożyczyć parasole i leżaki. To kameralne i przyjemne miejsce, przy którym jest duży, płatny parking.
 • Plaża w Torre Canne – 20-25 km od Monopoli. Białe plaże Torre Canne oznaczone są Błękitną Flagą, czyli oznaczeniem za najczystsze plaże Włoch, są to też miejsca o krystalicznie czystej wodzie. Od wybrzeża Torre Canne do wybrzeża Torre San Leonardo znajdziesz przepiękne, szerokie plaże oraz szlaki piesze w parku regionalnym Torre Canne, w tym wydmy, gaje oliwne i wszechobecną śródziemnomorską roślinność.

.
Plaża w Torre Canne
z całym zapleczem i prywatnym parkingiem:
Lido La Zanzara, 72010 – Torre Canne di Fasano (BR), Tel. 333.70.15.078
Na miejscu: możliwość wypożyczenia pontonów, łodzi, rowerów wodnych. Bar, paninoteca, szybkie obiady. Plaża otwarta 24 h, w pełni wyposażona.
Parking: Lido Bizzarro, koszt zostawienia auta na cały dzień (parking kryty) 6 €.
Cennik: parasol 6 €, leżak 4, kabina 7 €.

.
Jest też cała masa mniejszych, dzikich plaż, na których niemal nie ma ludzi, a urokiem są w stanie dorównać najpiękniejszym plażom we Włoszech – wszystkie polecane miejsca zaznaczyłam na poniższej mapce, którą przygotowałam TUTAJ.
.
źródło: google.pl/maps

.


Wypożyczalnie rowerów w Monopoli

.

W Monopoli jest kilka wypożyczalni rowerów, skuterów i samochodzików piaggio na trzech kółkach (gdyby ktoś miał akurat taką wizję zwiedzania okolicy):

 • Scopri Monopoli, Via Argento 38 oferują wszystkie trzy rozwiązania, cenowo wychodzi to tak, że np. za dwa rowery na cały dzień płaci się 20€, bez żadnego depozytu, otwarte praktycznie cały dzień (8:30-21:00)
  .
 • pozostałe miejsca, gdzie można wypożyczyć rowery i godzin otwarcia:
  APULIA La finestra sul mare, Via Porto 8, otwarte we wszystkie dni: 9.00-13.00 / 16.30-21.00
  Nardelli Sport, Via Pasquale Camicia 17, poniedziałki: 8.00-13:00, wt-sb: 8.00-13.00 / 16.00-20.00
  .
 • w pociągach Apulii przewóz rowerów jest gratis. Normalnie w innych częściach kraju taka usługa kosztuje 3,5 €. Więcej informacji tutaj (kupując bilet trzeba zaznaczyć opcję z rowerem, ew. dopytać w kasie lub na konduktora na stacji, gdzie w pociągu są miejsca na rowery).
  .

Ścieżki rowerowe w Monopoli

.

Miasto planuje rozbudowę tras rowerowych zarówno na północ jak i na południe od Monopoli, ale wiadomo, jak to z finansami publicznymi w regionie bywa (zwykle ich brakuje). Póki co możemy się cieszyć ciekawą, choć krótką ścieżką od Via Tomasso Aldo Moro do Via Procaccia (poza miasto, na południe wzdłuż morza) – ok. 1,5 km (cała trasa na mapce tutaj).
.

W drugą stronę, na północ do Polignano a Mare jest zaledwie 8-9 km, jednak trasa jest średnio urokliwa (wzdłuż drogi łączącej miasteczka), ale w każdej chwili można z niej odbić na krórąś z licznych uroczych plaż czy grot wzdłuż wybrzeża, o których pisałam powyżej.
.

Rowerem można się także dostać do Cisternino, przewożąc rower pociągiem do stacji Fasano, potem to jakieś 8-9 km do centrum Cisternino, od stacji Fasano do centrum Fasano to już tylko 4-5 km. To samo do Ostuni, 5 km od stacji, generalnie jadą autobusy, ale w weekendy bywa gorzej, raz jadą, raz nie, wówczas spokojnie można podjechać ten kawałek rowerem.

.


Co warto zobaczyć w Monopoli? Nietypowe miejsca poza szlakiem

.

Monopoli to przepiękne miasteczko zbudowane z białego wapienia i marmuru. Łatwo się tu zgubić w labiryncie ciasnych uliczek, które w środku tygodnia pachną świeżym praniem, a w niedzielę rodzinnym obiadem.

.
Primo Cappuccino, Monopoli, co zobaczyć w Monopoli, co zwiedzić w Monopoli, Monopoli zwiedzanie, co warto zobaczyć w Apulii, Apulia, przewodnik po Monopoli, przewodnik po Apulii, najpiękniejsze miasteczka ApuliiTo miasto przypomni Ci, jak się odpoczywa. Na zewnątrz. Powoli (co nie zawsze oznacza, że “wolno”). Rodzinnie. Smacznie. Radośnie. Więcej będąc niż mając. (Piazza Garibaldi)

.
Miasteczko nie wyróżnia się bardzo na tle apulijskich perełek, ale niewątpliwie ma swój urok. Do piaszczystej plaży jest tu rzut beretem, a spacerując wzdłuż morza co kawałek można natknąć się na uroczą, małą, piaszczystą plażę, na której odpoczywają głównie miejscowi i dzieci.
.
Primo Cappuccino, Monopoli, co zobaczyć w Monopoli, co zwiedzić w Monopoli, Monopoli zwiedzanie, co warto zobaczyć w Apulii, Apulia, przewodnik po Monopoli, przewodnik po Apulii, najpiękniejsze miasteczka Apulii
.
Polecam zajrzeć do głównej katedry Maria Santissima della Madia, kto wie, może akurat trafisz w niej na ślub lokalnej pary zakochanych?
.

.
Dalej można iść do portu, skąd pochodzą najsłynniejsze zdjęcia niebieskich łódek Monopoli, mury obronne z armatami, na które można się wspiąć przy lungomare Santa Maria. Promenadą warto dojść do plaży Porta Vecchia przy ścianie zamku. Jest cudna i czysta, a korzystają miejscowi, kąpiąc się czy lub opalając na skałach pod zamkiem.
.

Warto iść dalej promenadą wzdłuż morza, gdzie natrafisz po drodze jeszcze na kilka mniejszych plaż i urocze ścieżki spacerowe.
.
Primo Cappuccino, Monopoli, plaże w Apulii, plaże w Monopoli, Apulia plaże, plaże Monopoli, ścieżki rowerowe w Apulii
.
Z miejsc mniej oczywistych, warto odwiedzić kapliczkę z drzwiami ozdobionymi czaszkami – Chiesa del Purgatorio (choć może niekoniecznie z dzieckiem, wewnątrz zmumifikowane ciała) – warto zajrzeć do środka nie tylko ze względu na piękny ołtarz. Właściwa nazwa to Chiesa di Santa Maria del Suffragio detta del Purgatorio (via Padre Nicodemo Argento 16).

Najlepiej udać się tam w godzinach popołudniowych (jest szansa, że będzie otwarty) ok. 16:00-18:00. Wewnątrz znajduje się 9 mumii, w tym jedyna mumia dziecka w całej Apulii (należąca do 2-letniej Plautilli Indelli), która pochodzi z czasów, gdy jedno na troje dzieci nie dożywało 2 r. ż.
.

Primo Cappuccino, Monopoli, Monopoli co warto zobaczyć, co warto zwiedzić w Monopoli, Monopoli informacje praktyczne, noclegi w Monopoli.
Najlepsze, co może Cię tu spotkać, to kompletnie zagubić się w plątaninie białych uliczek. A gdy się już zagubisz, błagam, nie wyciągaj telefonu i nie włączaj GPS. Z głową pochyloną nad telefonem nigdy nie poczujesz się jak apulijczyk.

Zamiast tego, rozejrzyj się, a gwarantuję Ci, że obok zaraz pojawi się jakaś przyjazna włoska dusza, która – gdy pytającym wzrokiem i bezradnie rozłożonymi rękami zapytasz o “Piazza Garibaldi?”, “Cattedra?” – pokieruje Cię po okolicy lepiej niż google.
.

Bo ludzie Apulii są tysiąc razy lepsi niż google. Wielokrotnie się o tym przekonałam.

.


Jeśli dysponujesz ograniczonym czasem, zobacz przede wszystkim:
.
słynny stary port – najlepiej wejść do niego przez historyczną bramę przy Via Porto. Jest on rzeczywiście warty zobaczenia i bardzo fotogeniczny dzięki małym łódkom wyciągniętym na brzeg – klasyczne zdjęcia Monopoli pochodzą właśnie stąd.
.
Primo Cappuccino, Monopoli, co warto zwiedzić w Apulii, Monopoli co warto zwiedzić, Monopoli informacje praktyczne, Monopoli zwiedzanie, noclegi w Monopoli, przewodnik po Monopoli

.
–  krypta w kościele Santa Maria degli Amalfitani
– bezpośrednio ze starego portu warto przespacerować się do widocznej w oddali niedużej latarni morskiej wieńczącej koniec małego falochronu. Z tego punktu będziesz mieć świetny widok na stare miasto i port, z innej perspektywy. Na początku falochronu natkniesz się także na nieduży zamek.
bastion Santa Maria (polecam zrobić zdjęcie z ciasnej uliczki po przeciwnej stronie bastionu)
.
w porcie o poranku lub po godzinie 18:00 rybacy sprzedają efekty swojej pracy, możesz zaobserwować mieszkańców ustawiających się w kolejkach do kutrów. Czas oczekiwania Włosi wykorzystują, oczywiście, na dyskusje.
.
Monopoli, Primo Cappuccino
.
we wtorki warto odwiedzić lokalny targ, najczęściej na Piazza Falcone e Borselino, gdzie można kupić wszystko od ubrań, przez meble i sprzęty domowe, po starocie czy . Warto popytać miejscowych, gdzie coś takiego jeszcze się odbywa, bo ostatnio trafiłam głównie na ogromne targowisko wzdłuż obrzeży starego miasta, który jak się okazało, odbywa się raz w roku. Jeśli natrafisz na jeszcze inne targi czy atrakcje, daj znać!

w każdą sobotę od 8:00 do 13:00 w północnej części miasteczka, tj. wzdłuż Via Vittorio Veneto aż do Via Cosmino Pisonio odbywa się targ warzywno-owocowy.
.

W razie potrzeby, Informację Turystyczną znajdziesz na via Garibaldi 8 (godziny otwarcia 10:30-12:00 i od 15:30-19:00), tam możesz poprosić o mapkę z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami.

.


Parkingi w Monopoli

.

Kiedy już wynajmiesz samochód w Apulii, warto wiedzieć, gdzie bezpiecznie zaparkować.

Parking strzeżony/płatny: Via Cappuccino 152a, Monopoli. W centrum i przy centrum jest sporo parkingów bezpłatnych lub miejsc postojowych (płatnych i bezpłatnych), ale strzeżonych jest jak na lekarstwo. Jeden z największych parkingów znajduje się przy porcie, na Via Nazaro Sauro 10 (i tu najłatwiej znaleźć miejsce).

inne parkingi przy porcie: Largo Portavecchia, przy Palazzo Palmieri (ale o wolne miejsca trudno)
.

Kogo by z miejscowych nie zapytać, mówią, że parkingi tutaj są bezpieczne. Ale pewnie mówi tak każdy, kogo nie spotkało nic nieprzyjemnego. Wiadomo, najważniejsza sprawa, by NIC nie zostawiać na widok. Inaczej wygląda auto zapakowane po brzegi lub z atrakcyjnymi przedmiotami na widoku, a inaczej przeciętny samochód, który się niczym nie wyróżnia, a wewnątrz zieje pustką.

.


Monopoli – miejsce, gdzie czas staje w miejscu

.

Dlaczego warto zatrzymać się w Monopoli? Przede wszystkim dlatego, że tu zatrzymasz się naprawdę. Przystopujesz z gonitwą, natłokiem myśli, sprawami do załatwienia, miejscami do zwiedzenia i punktami do odhaczenia.
.

Istnieje niebezpieczeństwo, że po takiej podróży długo nie będziesz mógł dojść do siebie… Ale chyba o to chodzi. By zacząć życie na nowo. Pozwolić, by ta podróż całkowicie je odmieniła. Nie przez to, że rzucisz za siebie wszystko, co stare. Ale przez to, że po powrocie, zaczniesz na stare rzeczy patrzeć nowymi oczami.
.

Jeśli choć odrobinę Cię zachęciłam, daj mi znać! A jeśli czegoś Ci w moim artykule zabrakło, chcesz coś od siebie dodać czy o cokolwiek zapytać, czekam na Ciebie w komentarzach. Nieźle się napociłam, by napisać dla Ciebie ten post. Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Jeśli czujesz, że to dobry materiał, poślij go, proszę, dalej.
.

Klimat Monopoli to nie tylko zasługa miejsca, ale przede wszystkim ludzie – tacy jak ten, siedzący w porcie, wygrzewający się w zachodzącym słońcu dziadek, który swoją radością dzieli się z każdym, kto MA CZAS przystanąć i posłuchać.

I chyba o to chodzi w podróżowaniu :)

.

.

Takiej podróży Ci życzę. Takich powrotów także.
.
Choć zapewniam, wracać z tego miejsca, za nic w świecie, nie będzie Ci się chciało.
.

.


O regionie Apulii przygotowałam dla Ciebie jeszcze:

Bari i 1001 powodów, dla których warto pojechać do Apulii.

Co zobaczyć w Apulii? 15 najciekawszych miejsc wokół Bari.

Pociągiem po Apulii– linie kolejowe, rozkłady, ceny biletów.

Książki o Apulii, które warto czytać przed podróżą.

Włoskie pranie – skąd się wziął ten fenomen?

Autentyczna podróż do Włoch – jak ją przeżyć?

Kradzieże we Włoszech – jak ich uniknąć? Siedem prostych sposobów.