kiedy jechać do Włoch, koronawirus we Włoszech, aktualna sytuacja we Włoszech, gdzie jechać do Włoch, frecce tricolori,

Kiedy i na jakich zasadach będzie można jechać do Włoch?

Koronawirus we Włoszech – jesteś ciekaw, jak wygląda aktualna sytuacja? Czy można już mówić o podróżowaniu do Italii, a jeśli tak, to kiedy jechać do Włoch? Jeśli widzisz w tej kwestii więcej niewiadomych niż pewników, ten wpis jest dla Ciebie. (Wpis jest aktualizowany na bieżąco)

Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości i pokazać, jak na dzień dzisiejszy wyglądają realia podróżowania i jak mają się zmienić na korzyść turystów z Polski.

Massimo Garavaglia, włoski minister turystyki, w wywiadzie dla gazety La Stampa z 8 kwietnia zapowiedział datę 2 czerwca, jako dzień pełnego otwarcia Italii na turystów zagranicznych. A podróże z uwzględnieniem zaleceń sanitarnych, nawet już w maju.

W wywiadzie dla największej włoskiej gazety, minister powiedział:


Z każdym mijającym tygodniem tracimy część PKB, a nas na to nie stać.

Podkreślił też, że do Święta Republiki 2 czerwca wszystko lub prawie wszystko miałoby być otwarte.

Przypomnij sobie, że w zeszłym roku o tej porze prognozy były pesymistyczne, a równo 2 czerwca otwarto możliwość swobodnego podróżowania do Włoch. Więc w tym roku szanse są o wiele wieksze.


A to oznacza, że już na pewno długi weekend z Bożym Ciałem w czerwcu będzie można spędzić we Włoszech.

Ponieważ sytuacja we Włoszech z tygodnia na tydzień wygląda coraz lepiej i częściej napływają optymistyczne wiadomości – zebrałam je tutaj w całość i każdego dnia aktualizuję.


Poniżej znajdziesz wszystko to, co wiadomo na dzień dzisiejszy odnośnie sytuacji we Włoszech – to, co dotyczy Ciebie, jako pasjonata włoskich podróży.


Warto wiedzieć, jakie są prognozy na najbliższe tygodnie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc podróżować do Włoch, czy trzeba mieć test i czy Polaków obowiązuje kwarantanna.

I jakie realia zastaną Cię na miejscu we Włoszech w maju i czerwcu.

kiedy jechać do Włoch, Pescara, Abruzja

Koronawirus we Włoszech - aktualna sytuacja i najbliższe zmiany.

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 lipca 2021 r.   Stan wyjątkowy oznacza możliwość kontrolowania tego, co się dzieje przez różne dekrety. Tylko tyle. Niech Cię nie 


Znoszenie obostrzeń to co innego
, i to się dzieje i jest konkretna rozpiska na kolejne tygodnie otwierania kolejnych działalności.

Strona polskiego ministerstwa informuje tylko o stanie na DZIŚ. A obecnie, do 30 kwietnia obowiązuje nas kwarantanna po przyjeździe do Włoch. Od 1 maja już nie.


Do 15 maja
 osoby przyjeżdżające do Włoch z Polski mają obowiązek:

 • przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch; 
 • poddania się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie;
 • oraz ponownego wykonania testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego) po zakończeniu kwarantanny


Od 26 kwietnia wróciły żółte strefy, co oznacza znaczne poluzowanie obostrzeń oraz możliwość poruszania się między regionami. Więcej piszę o tym w dalszej części.


Początek fazy otwarcia wiąże się z tym
, że krzywa zachorowań wypłaszczyła się, a także z coraz większą liczbą osób zaszczepionych. Do 9 kwietnia Włosi otrzymali 12 mln dawek szczepionek.


Hotele i campingi we Włoszech są cały czas otwarte.
Nie było tutaj nakazu zamknięcia tych miejsc.

Koronawirus we Włoszech - czy można podróżować już w maju?

Od 10 maja prawie cała Italia znajdzie się w żółtej strefie, z wyjątkiem Sycylii, Valle d’Aosta oraz Sardynii, które mają dużą szansę dołączyć 17 maja.

Przegląd danych i nowy dekret
ma miejsce w każdy piątek. Jeśli planujesz podróż na drugą połowę maja na Sycylię, Sardynię lub regionu Valle d’Aosta, to bardzo prawdopodobne, że za tydzień wszystkie regiony będą już żółte.


W strefach żółtych restauracje są otwarte z obsługą przy stolikach na świeżym powietrzu.

A także otwarte są muzea, kina i teatry – na początek z limitami miejsc i protokołem bezpieczeństwa. Rezerwacje do muzeum trzeba zrobić online, z wyprzedzeniem, na stronie wybranego muzeum. 


Godzina policyjna na razie pozostaje bez zmian, od 22:00 do 5:00. 
Od czerwca godzina policyjna będzie trwać od 23:00 do 5:00 rano, a być może nawet zostanie zniesiona. Warto wiedzieć, że w czasie godziny policyjnej spokojnie można wrócić do domu, np. z restauracji. Nikt nie każe Ci spać pod gołym niebem. Trzeba mieć przy sobie wypełnioną autodeklarację z wpisaną nazwą hotelu, w którym się zatrzymałeś.

kiedy jechać do Włoch, koronawirus we Włoszech, Monopoli, Apulia, plaże Apulii, plaże wokół Bari

Dobre wiadomości na maj i czerwiec

 • Od 15 maja ponownie będą otwarte plaże we Włoszech, kąpieliska oraz baseny.
 • Od 1 czerwca restauracje i bary otworzą się także w środku, a nie tylko na świeżym powietrzu i przy stolikach.


Do 2 czerwca
premier Włoch, Mario Draghi, planuje pełne otwarcie turystyki we Włoszech. Tego dnia ma miejsce najważniejsze święto narodowe, święto Republiki. Dla Włochów to jest symboliczna data. Rok temu, pomimo dramatycznej sytuacji w marcu, Italia jako pierwszy kraj w Europie, równo 3 czerwca otworzyła granice dla turystów.


W tym roku sytuacja jest dużo lepsza.
Krzywa epidemiologiczna pokazuje powolną, ale znaczącą poprawę. Tak więc, bardzo możliwe, że w czerwcu albo testy zostaną zniesione dla turystów, albo wejdzie tzw. Green Pass dla podróżujących.

W połowie maja 
do żółtych stref powinny dołączyć: Valle d’Aosta, Sycylia i Sardynia.


Wolna od koronawirusa jest już wyspa CAPRI. Wkrótce podobna sytuacja będzie na wyspach: Procida i Ischia
. Odbywają się tam masowe szczepienia mieszkańców. Są to malutkie wyspy, gdzie Włosi chcą ratować turystykę.


Zobacz też:

 1. Wybrzeże Amalfijak tu dotrzeć, gdzie nocować i co warto zobaczyć.
 2. NEAPOL wszystko, co chciałbyś wiedzieć, ale boisz się pytać. 

Od 16 maja znika kwarantanna we Włoszech

Na konferencji 4 maja, premier Mario Draghi oświadczył, że NIE będzie przedłużenia kwarantanny po 15 maja. Od połowy maja podróżowanie po Włoszech będzie swobodne.

Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się Was doczekać


Takimi słowami, na które wszyscy długo czekaliśmy, premier zakończył konferencję. 

Green Pass dla podróżujących - co oznacza, od kiedy obowiązuje i czy będzie konieczny?

Co obejmuje Green Pass, czyli tzw. zielona przepustka? Według zapowiedzi Komisji Europejskiej będą mogły się o nią ubiegać osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

 • mają ujemny wynik testu (test NAAT/RT-PCR lub szybki test antygenowy)
 • zostały zaszczepione
 • przechorowały COVID (mogą to potwierdzić dodatnim wynikiem testu lub zrobiły test na przeciwciała) w ciągu ostatnich 6 miesięcy


Green Pass – od kiedy będzie dostępny?

Europejska Zielona Karta będzie gotowa od drugiej połowy czerwca. W międzyczasie włoski rząd wprowadzi krajową zieloną przepustkę, która zacznie obowiązywać od drugiej połowy maja.


Czy test trzeba zrobić także dzieciom?

Testy obowiązują dzieci powyżej 2 roku życia. Poniżej tego wieku dzieci są zwolnione. Bardzo możliwe, że ta granica wieku się niedługo przesunie.

Czy będzie można wjechać do Włoch bez zielonego paszportu?

Tak, jak najbardziej. Paszport (Covid Green Pass) ma być tylko ułatwieniem dla osób, które przeszły Covid albo się zaszczepiły.


Opcja, która obowiązywała do tej pory (ujemny test na Covid, koszt 90-150 zł), będzie nadal możliwa. Nie wszyscy chcą lub mogą się zaszczepić, stąd trzeba będzie spełnić tylko JEDEN z trzech warunków (zaświadczenie o przechorowaniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy, szczepienie lub test).

Włosi wprowadzają Certificato Verde Nazionale od 16 maja – przepustkę, która umożliwi wjazd turystom do Włoch. Będzie można z niej skorzystać na miesiąc szybciej, niż Unia Europejska wprowadzi Green Pass.

Wjazd do Włoch będzie możliwy na podstawie zaświadczeń papierowych. 

A dopiero unijny Green Pass w czerwcu na podstawie QR kodów.

Co konkretnie oznacza stan wyjątkowy we Włoszech (i czy trzeba się tego obawiać)?

Strona rządowa polskiego MSZ informuje (na czerwono) o przdłużeniu stanu wyjątkowego we Włoszech do 31 lipca br. Niektórzy mylnie odbierają to jako przedłużenie kwarantanny i zakazu podróżowania po Italii. To błąd.

Na tej samej stronie widnieje informacja, że kwarantanna trwa tylko do 15 maja, ale mało kto dociera już do tego miejsca.


Stan wyjątkowy we Włoszech oznacza
tylko tyle, że rząd może szybciej wprowadzać dekrety i rozporządzenia ministrów dotyczące walki z pandemią. Bez konieczności przeprowadzania wielotygodniowych obrad i głosowań. W stanie wyjątkowym dekrety premiera mają tę samą ważność, co ustawy.

Podsumowując, stan wyjątkowy we Włoszech
nie ma dla turystów żadnego znaczenia. W zeszłym roku w wakacje również obowiązywał ten stan, a można było podróżować do Włoch bez testów i kwarantanny oraz bez maseczek na otwartej przestrzeni.

kiedy jechać do Włoch, Otranto, Salento, Apulia, koronawirus we Włoszech

Koronawirus we Włoszech - co oznaczają kolory stref ?

Otrzymuję codziennie wiele zapytań o kolor danego regionu w danym dniu, ale możesz to w razie potrzeby sprawdzać samodzielnie na tej stronie.

Dla orientacji przygotowałam dla Ciebie krótki opis, co w praktyce oznacza każdy z kolorów.


Zasady w strefie białej:

 • życie wygląda w miarę normalnie, za wyjątkiem nakazu noszenia maseczek i dystans społeczny.
 • restauracje mogą być otwarte do późna
 • muzea są otwarte także w dni powszednie.


Zasady w strefie żółtej:

 • Bary i restauracje czynne tylko do godziny 18:00.
 • Sprzedaż żywności na wynos do godziny 22:00
 • muzea są otwarte w dni powszednie


Zasady w strefie pomarańczowej:

 • Zakaz wyjazdu ze strefy (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pracy, nauki lub zdrowia).
 • Bary i restauracje są zamknięte. Możliwy jest tylko zakup jedzenia na wynos, w barach do 18:00, a w restauracjach do 22:00. Przy czym spożywanie posiłków na zewnątrz jest zabronione.
 • Sklepy otwarte do godziny 21:00, a galerie handlowe od poniedziałku do piątku.


Zasady w strefie czerwonej:

 • Zakaz przemieszczania się (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pracy, nauki lub zdrowia, a także niezbędbe zakupy lub aktywność fizyczna w okolicy swojego domu). 
 • Bary i restauracje są zamknięte. Możliwy jest tylko zakup jedzenia na wynos, w barach do 18:00, a w restauracjach do 22:00. Przy czym spożywanie posiłków na zewnątrz jest zabronione.
 • Sklepy są zamknięte, za wyjątkiem aptek, drogerii i sklepów spożywczych.
 • Otwarte pozostają także salony fryzjerskie, kwiaciarnie, pralnie, księgarnie, sklepy z zabawkami dla dzieci lub sprzętem komputerowym.
 • Tylko bary i restauracje przy autostradach, na lotniskach i w szpitalach są czynne.

kiedy jechać do Włoch, Polignano a Mare, Apulia, Polignano

Czy we Włoszech trzeba nosić maseczki?

Na dzień dzisiejszy tak, na zewnątrz jak i w budynkach, podobnie jak w Polsce. Na ten moment, maseczek nie trzeba mieć na plaży.

W zeszłym roku na początku czerwca poszczególne regiony znosiły obowiązek maseczek. W tym roku będzie pewnie podobnie.


Obecnie z maseczek zwolnione są:

 • dzieci do 6. roku życia
 • osoby, których stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust
 • osoby uprawiające w danym momencie aktywność fizyczną (np. jogging), ale podczas spaceru już tak.

Czy rezerwując noclegi we Włoszech, warto teraz korzystać z Booking?

Tak, jak najbardziej. Przede wszystkim dlatego, że na Booking większość ofert ma możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji nawet na krótko przed przyjazdem, a mniejsze agencje często wymagają zaliczek.

Na blogu znajdziesz dużo polecanych i sprawdzonych miejsc:

 

Czy spodziewać się wyższych cen niż w poprzednich latach?

W tym roku zapowiada się sezon bez turystów z Ameryki, Azji czy Rosji, więc popularne miasta, jak np. Wenecja, Florencja, Piza czy Rzym raczej utrzymają stare ceny, zamiast je podnosić. Natomiast popularne miejsca wypoczynku nad morzem, nad Gardą czy Como, mogą być droższe.

Kiedy jechać do Włoch - aktualne informacje przed podróżą.

Z tygodnia na tydzień spodziewamy się, że zdejmowane będą kolejne obostrzenia. Wraz ze zniesieniem kwarantanny, Włochy otwierają się na turystów z zagranicy już w połowie maja, a nie jak przewidywano, dopiero od 2 czerwca.

Zapisz sobie ten post
, bo będę tu informować o wszystkich zmianach, które dotyczą podróży do Włoch – przez kolejne miesiące :)  Jeśli znasz język włoski, polecam zaglądać też na stronę włoskiego Ministerstwa Zdrowia. Jeśli nie, nic nie szkodzi, bieżące informacje znajdziesz także w tym wpisie.

Jeśli choć odrobinę poprawiłam Ci humor tymi informacjami, daj mi znać! A jeśli czegoś zabrakło Ci zabrakło w moim wpisie, chcesz coś od siebie dodać czy o coś zapytać, czekam na Ciebie w komentarzach. Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Jeśli czujesz, że to dobry materiał, poślij go, proszę, dalej.

A tymczasem, przesyłam Tobie przedsmak tego, co oferuje Italia :)