Kiedy i na jakich zasadach będzie można jechać do Włoch?

Koronawirus we Włoszech – jesteś ciekaw, jak wygląda aktualna sytuacja i kiedy jechać do Włoch? Jeśli widzisz w tej kwestii więcej niewiadomych niż pewników, ten wpis jest dla Ciebie. (Ostatnia aktualizacja 27 sierpień 2021 r.)

Od 1 września wchodzi w życie nowy dekret, który rozszerza obowiązek posiadania certyfikatu:

➡️ dla personelu szkół (w tym także przedszkoli), uniwersytetów, a także samych studentów.

➡️ dla osób korzystających z transportu dalekobieżnego: w samolocie, na promie (z wyjątkiem promu Mesyna – Reggio di Calabria, czyli lokalny prom z lądu na Sycylię), w pociągach typu IC (Intercity), EC (Eurocity)  i AV (alta velocità) oraz autobusy, które obejmują więcej niż dwa regiony.

➡️ to oznacza, że certyfikat trzeba posiadać także wsiadając do samolotu we Włoszech (zarówno na lot krajowy, jak i zagraniczny), bo obowiązują przepisy danego kraju, a nie dopiero kraju docelowego.

➡️ z obowiązku okazywania certyfikatu są zwolnione dzieci do 12 r. ż. oraz osoby, które mają przeciwskazania zdrowotne do szczepień (potwierdzone medycznie)

Aktualne informacje dot. sytuacji we Włoszech

Od 30 sierpnia cała Sycylia wraca do strefy żółtej. Ponadto od 28 sierpnia 4 gminy Sycylii są w strefie pomarańczowej (wyjaśnienie co to oznacza w dalszej części artykułu). Strefa żółta oznacza przede wszystkim obowiązek noszenia maseczek również na zewnątrz.

Od 6 sierpnia weszły nowe obostrzenia odnośnie funkcjonowania we Włoszech:

➡️ od tego dnia opcja spożywania posiłków WEWNĄTRZ restauracji jest dostępna dla osób, które okażą certyfikat (w praktyce kod QR) zaświadczający o:

🔶 przechorowaniu Covid w ciągu ostatnich 6 miesięcy albo zaszczepieniu przynajmniej jedną dawką lub o negatywnym wyniku testu na Covid w ciągu ostatnich 48 h.

➡️ Certyfikat obowiązuje również na: wstęp na duże imprezy, koncerty, na siłownię, basen, SPA, do kina, teatru, muzeum na festiwale i targi, konferencje, na stadiony i zawody sportowe, do parków rozrywki.

➡️ Nadal można korzystać swobodnie z barów i restauracji przy stolikach na zewnątrz 

➡️ Również spożywanie kawy przy ladzie będzie się odbywa się jak do tej pory, bez dodatkowych obostrzeń. Podobnie zwiedzanie kościołów może się odbywać bez certyfikatów, podobnie jest np. w Panteonie w Rzymie, który formalnie jest kościołem (a nie muzeum). 

➡️ Dzieci do 12 r. ż. są zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu w tych przypadkach

➡️ Zmiana NIE obejmuje również korzystania z transportu publicznego. Bez Green Passu (tak nazywa się certyfikat we Włoszech) można swobodnie korzystać z autobusu, metra, tramwaju – tutaj obowiązują tylko maseczki i zachowanie dystansu.

➡️ Również wstęp do kościołów nie wymaga okazywania certyfikatu, dostęp do sakramentów jest swobodny. Ale już na przyjęciach komunijnych czy weselnych trzeba go okazać. 

➡️ Stan wyjątkowy we Włoszech jest przedłużony do 31 grudnia br.  (do tej pory obowiązywać miał do 31 lipca)

Stan wyjątkowy we Włoszech oznacza tylko tyle, że rząd może szybciej wprowadzać dekrety i rozporządzenia ministrów dotyczące walki z pandemią. Bez konieczności przeprowadzania wielotygodniowych obrad i głosowań. W stanie wyjątkowym dekrety premiera mają tę samą ważność, co ustawy.

➡️Zmianie uległ także sposób ustalania stref dla poszczególnych regionów. Już nie liczba zarażonych jest brana pod uwagę, a liczba osób hospitalizowanych, która przy wariancie Delta jest dużo niższa.


Podsumowując, jeśli wybieracie się do Włoch w sierpniu lub we wrześniu
 to w zasadzie niewiele się zmienia – jeśli nie posiadacie certyfikatu szczepień lub przechorowania, a preferujecie posiłki na świeżym powietrzu, to podróżowanie nadal może być całkiem swobodne. obej

Wenecja, Wenecja Plac Św. Marka, Bazylika Św. Marka, Wenecja co zobaczyć, co robić w Wenecji,

Koronawirus we Włoszech - co trzeba zrobić przed przyjazdem do Włoch?

Od 21 czerwca zamast obowiązkowych testów dla wszystkich, przy przekraczaniu włoskiej granicy trzeba tylko:

➡️ zarejestrować swój przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione).  Jeśli podróżuje rodzina, wystarczy, że tylko jedna osoba wypełni formularz, dodając informacje o pozostałych członkach (w formularz trzeba podać m. in. takie informacje, jak numer siedzenia w samolocie, więc dobrze wypełnić go już po rezerwacji lotu). Po wypełnieniu, na skrzynkę mailową przyjdzie kod QR.

➡️ przedstawić certyfikat (gdzie go pobrać i jak używać poniżej) w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim potocznie zwany: “green pass”) zaświadczający o (trzeba spełnić tylko JEDEN z poniższych warunków):

🔶 ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE

🔶 przebytej chorobie COVID-19; (w ciągu ostatnich 6 miesięcy)

🔶 negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

➡️ Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 roku życia! (wcześniej zwolnione były tylko dzieci do 2 r. ż.)

Certyfikaty można pobrać w formie kodu QR na stronie pacjent.gov.pl  w zakładce Certyfikaty (można także wydrukować, warto mieć go ze sobą).


Z cyfrowym certyfikatem EU COVID-19
nie trzeba będzie przechodzić kwarantanny, samoizolacji czy wykonywać testów. Aby nie dyskryminować osób niezaszczepionych, także testy mają być w przyszłości powszechnie dostępne i bezpłatne.

  W przypadku osób zaszczepionych, certyfikat będzie ważny 15 dni po podaniu pierwszej dawki i wygasa 9 miesięcy po podaniu drugiej dawki

  Dla osób, które wyleczyły się z COVID-19, certyfikat będzie ważny przez 6 miesięcy od zakończenia izolacji.

Dla osób, które uzyskały negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, przez 48 godzin.

We Włoszech NIE obowiązują maseczki na zewnątrz (prócz Kampani i Sycylii)

Od 28 czerwca cała Italia jest w strefie białej, za wyjątkiem Sycylii, która od 30 sierpnia wraca do strefy żółtej.

To oznacza zniesienie maseczek na świeżym powietrzu (poza Kampanią i Neapolem, gdzie władze utrzymały nakaz zakrywania nosa i ust na ulicach, placach i na nadmorskich promenadach – na razie obowiązuje to do września oraz Sycylią).

Bez maseczek można także przebywać na plażach oraz w strefie “jedzenia”, czyli ogródki restauracyjne, bary na zewnątrz i tam, gdzie się serwuje jedzenie.

Natomiast obowiązek maseczek jest i będzie nadal w przestrzeni publicznej, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu, w komunikacji miejskiej, sklepach, kościołach, muzeach itp.

I tego ostatniego punktu i turyści, i Włosi, przestrzegają. Służby także przypominają o maseczkach w takich miejscach.

kiedy jechać do Włoch, koronawirus we Włoszech, Monopoli, Apulia, plaże Apulii, plaże wokół Bari

Czy można wjechać do Włoch bez szczepień?

Tak, jak najbardziej. Unijne cyfrowe zaświadczenie Covid-19 tylko ułatwieniem dla osób, które przeszły Covid albo się zaszczepiły. 


Opcja, która obowiązywała do tej pory (ujemny test na Covid, koszt 90-150 zł), będzie nadal możliwa. Nie wszyscy chcą lub mogą się zaszczepić, stąd trzeba będzie spełnić tylko JEDEN z trzech warunków (zaświadczenie o przechorowaniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy, szczepienie lub test).

 

Czy test trzeba zrobić także dzieciom?

Testy obowiązują dzieci powyżej 6 roku życia. Poniżej tego wieku dzieci są zwolnione.

kiedy jechać do Włoch, Pescara, Abruzja

Gdzie we Włoszech można wykonać szybki test?

Apteki

Najprostszym sposobem będzie wykupienie testu w aptece.

 • Test (wymaz) to po włosku “il tampone”

Najlepiej się wcześniej skontaktować się z apteką i dowiedzieć, czy jest konieczna rezerwacja. Jeśli trzeba się umówić, podaj konkretny dzień oraz godzinę, a także informację, czy potrzebujesz wynik w języku angielskim. Czas oczekiwania na wynik szybkiego testu to 15 minut.

Koszt: 15-40 €
Jak wyszukać punkt: Najlepiej wpisać w Google “tampone rapido antigenico” (szybki test antygenowy) + nazwa miasta, w którym chcesz wykonać test. 

 

Lotniska

Odpłatnie można wykonać test także na lotniskach włoskich – sprawdź, czy lotnisko, z którego masz lot, oferuje taką możliwość i czy trzeba się wcześniej zarejestrować.

Warto sprawdzić również, w jakich godzinach działa punkt testowy, przykładowo lotnisko Roma-Ciampino robi to w godzinach 00:00 – 16:00.

Koszt: 20 € (w przypadku lotniska Roma Ciampino).

Bezpłatnie - w punktach Croce Rossa Italiana

W punktach Włoskiego Czerwonego Krzyża (Croce Rossa Italiana) możliwość wykonania testu jest BEZPŁATNY, punkty znajdują się na wybranych stacjach kolejowych:

 • Roma Termini,
 • Milano Centrale,
 • Bari Centrale,
 • Bologna Centrale,
 • Cagliari,
 • Napoli Centrale,
 • Firenze Santa Maria Novella,
 • Palermo Centrale,
 • Reggio di Calabria centrale,
 • Torino Porta Nuova,
 • Venezia Santa Lucia,
 • Genua Piazza Principe


Inicjatywa powstała dzięki dofinansowaniu z Komisji Europejskiej. Dziennie wykonuje się do 3 000 testów antygenowych na terenie całego kraju przy pełnej wydajności.

A to oznacza, że chętnych jest sporo i jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych testów, najlepiej udać się do tych punktów z samego rana. 

TUTAJ możesz sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się punkt wymazowy oraz godziny otwarcia na wybranej przez siebie stacji.

Wynik testu (po włosku i po angielsku) przychodzi na maila 15 minut po teście. 

Co konkretnie oznacza stan wyjątkowy we Włoszech (i czy trzeba się tego obawiać)?

Stan wyjątkowy we Włoszech zostanie przedłużony do 31 grudnia br. 


Stan wyjątkowy we Włoszech oznacza
tylko tyle, że rząd może szybciej wprowadzać dekrety i rozporządzenia ministrów dotyczące walki z pandemią. Bez konieczności przeprowadzania wielotygodniowych obrad i głosowań. W stanie wyjątkowym dekrety premiera mają tę samą ważność, co ustawy.

kiedy jechać do Włoch, Otranto, Salento, Apulia, koronawirus we Włoszech

Koronawirus we Włoszech - co oznaczają kolory stref ?

Otrzymuję codziennie wiele zapytań o kolor danego regionu w danym dniu, ale możesz to w razie potrzeby sprawdzać samodzielnie na tej stronie.

Dla orientacji przygotowałam dla Ciebie krótki opis, co w praktyce oznacza każdy z kolorów.


Zasady w strefie białej:

 • życie wygląda w miarę normalnie, za wyjątkiem nakazu noszenia maseczek i dystans społeczny.
 • restauracje mogą być otwarte do późna
 • muzea są otwarte także w dni powszednie.


Zasady w strefie żółtej:

 • Bary i restauracje czynne tylko do godziny 18:00.
 • Sprzedaż żywności na wynos do godziny 22:00
 • muzea są otwarte w dni powszednie


Zasady w strefie pomarańczowej:

 • Zakaz wyjazdu ze strefy (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pracy, nauki lub zdrowia).
 • Bary i restauracje są zamknięte. Możliwy jest tylko zakup jedzenia na wynos, w barach do 18:00, a w restauracjach do 22:00. Przy czym spożywanie posiłków na zewnątrz jest zabronione.
 • Sklepy otwarte do godziny 21:00, a galerie handlowe od poniedziałku do piątku.


Zasady w strefie czerwonej:

 • Zakaz przemieszczania się (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pracy, nauki lub zdrowia, a także niezbędbe zakupy lub aktywność fizyczna w okolicy swojego domu). 
 • Bary i restauracje są zamknięte. Możliwy jest tylko zakup jedzenia na wynos, w barach do 18:00, a w restauracjach do 22:00. Przy czym spożywanie posiłków na zewnątrz jest zabronione.
 • Sklepy są zamknięte, za wyjątkiem aptek, drogerii i sklepów spożywczych.
 • Otwarte pozostają także salony fryzjerskie, kwiaciarnie, pralnie, księgarnie, sklepy z zabawkami dla dzieci lub sprzętem komputerowym.
 • Tylko bary i restauracje przy autostradach, na lotniskach i w szpitalach są czynne.

kiedy jechać do Włoch, Polignano a Mare, Apulia, Polignano

Czy we Włoszech trzeba nosić maseczki?

Na dzień dzisiejszy tak, na zewnątrz jak i w budynkach, podobnie jak w Polsce. Na ten moment, maseczek nie trzeba mieć na plaży.

Od 28 czerwca w białej strefie NIE trzeba już zakładać maseczek na świeżym powietrzu, gdy możliwe jest zachowanie dystansu od innych osób min. 1,5 m (poza Kampanią i Neapolem, gdzie władze utrzymały nakaz zakrywania nosa i ust na ulicach, placach i na nadmorskich promenadach – na razie obowiązuje to do września).


Z maseczek zwolnione są:

 • dzieci do 6. roku życia
 • osoby, których stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust
 • osoby uprawiające w danym momencie aktywność fizyczną (np. jogging), ale podczas spaceru już tak.

Czy rezerwując noclegi we Włoszech, warto teraz korzystać z Booking?

Tak, jak najbardziej. Przede wszystkim dlatego, że na Booking większość ofert ma możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji nawet na krótko przed przyjazdem, a mniejsze agencje często wymagają zaliczek.

Na blogu znajdziesz dużo polecanych i sprawdzonych miejsc:

 

Czy spodziewać się wyższych cen niż w poprzednich latach?

W tym roku zapowiada się sezon bez turystów z Ameryki, Azji czy Rosji, więc popularne miasta, jak np. Wenecja, Florencja, Piza czy Rzym raczej utrzymają stare ceny, zamiast je podnosić. Natomiast popularne miejsca wypoczynku nad morzem, nad Gardą czy Como, mogą być droższe.

Kiedy jechać do Włoch - aktualne informacje przed podróżą.

Jestem ciekawa, czym teraz zaskoczą nas Włosi :)  W tym tygodniu znieśli już chyba wszystko, co było trzeba, by podróże były swobodne. A więc w drogę!

Zapisz sobie ten post
, bo będę tu informować o wszystkich zmianach, które dotyczą podróży do Włoch – przez kolejne miesiące :)  Jeśli znasz język włoski, polecam zaglądać też na stronę włoskiego Ministerstwa Zdrowia. Jeśli nie, nic nie szkodzi, bieżące informacje znajdziesz także w tym wpisie.

Jeśli choć odrobinę poprawiłam Ci humor tymi informacjami, daj mi znać! A jeśli czegoś zabrakło Ci zabrakło w moim wpisie, chcesz coś od siebie dodać czy o coś zapytać, czekam na Ciebie w komentarzach. Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Jeśli czujesz, że to dobry materiał, poślij go, proszę, dalej.

A tymczasem, przesyłam Tobie przedsmak tego, co oferuje Italia :)


ps.
Ten artykuł nigdy by nie powstał, gdyby nie aromatyczny doping w moim kubku. Dlatego jeśli przydaje Ci się to, co robię i kibicujesz mi w dalszym rozwoju, 
możesz postawić mi kawę.