loty do włoch, loty z polski do włoch

Kiedy, czym i na jakich zasadach będzie można jechać do Włoch?

Jesteś ciekaw, jak na dzień dzisiejszy wygląda temat podróży do Włoch? Czy w ogóle można już o nich mówić, a jeśli tak, to na jakich zasadach? Jeśli widzisz w tej kwestii więcej niewiadomych niż pewników, ten wpis jest dla Ciebie.

Wszyscy mamy nadzieję, że wrócimy do Włoch. Nie wiemy tylko, kiedy dokładnie to nastąpi. Być może i Ty w ciągu ostatnich miesięcy straciłeś nadzieję, że jakikolwiek wyjazd w tym roku dojdzie do skutku.

A może cały czas miałeś nadzieję? Że Twoje rezerwacje nie przepadną, żę granice na powrót się otworzą, że wszystko wróci do normy i tylko to trzymało Cię przy nadziei, że…


“jeszcze będzie normalnie”?


Nawet jeśli nie planujesz wybrać się do Włoch w najbliższym czasie, dobrze być na bieżąco.
A jednocześnie nie musieć codziennie śledzić serwisów i powiadomień, które rozpraszają uwagę, nie zawsze niosąc ze sobą przełomowe informacje.

Zebrałam w tym wpisie to, co wiadomo na dzień dzisiejszy odnośnie sytuacji we Włoszech – to, co dotyczy Ciebie, jako pasjonata włoskich podróży. 

Warto wiedzieć również to, kiedy otworzą się granice polskie, kiedy będzie można przejechać przez takie kraje, jak Czechy czy Austria. I, oczywiście, kiedy, dokąd i jakie linie ponownie zabiorą pasażerów z Polski do Włoch.

I jakie realia zastaną turystów na miejscu we Włoszech.

Na dzień dzisiejszy przez Austrię można przejechać bez zatrzymywania się na parkingach ani bez tankowania czy korzystania z toalet (wyjątkiem jest awaria pojazdu). Mandaty za złamanie przepisów są wysokie (do 1,5 tys. €)

Granicę z Włochami można przekroczyć w miejscowościach: Brenner i Tarvisio.

Otwarcie granic we Włoszech i nowe zasady

Jak już zapewne wiesz, 3 czerwca oworzyły się granice we Włoszech bez konieczności odbycia kwarantanny. Z podróżami do Włoch najlepiej wstrzymać się do połowy czerwca, kiedy to ostatecznie dowiemy się, czy możliwy będzie przejazd tranzytowy do Włoch i powrót do Polski bez odbywania kwarantanny (aktualizacja poniżej: znamy już datę otwarcia granic dla Polaków)

Jakie będą towarzyszyć osobom odwiedzającym Włochy? Włochy to 20 różnych regionów, które mogą różnić się nowymi zasadami funkcjonowania i wymogami od turystów. Dlatego wspomnę o najnowszych szczegółach odnośnie sytuacji w regionach.

Te zasady będą się zmieniać w miarę upływ czasu, możesz się więc spodziewać tutaj aktualizacji w miarę rozwoju sytuacji. 

 

Aktualizacja na 3.06.2020:
Od 15 czerwca 2020 r. będziemy mogli wjechać na terytorium Republiki Czeskiej, jak obywatele kraju o niskim ryzyku. Osoby wracające z krajów o niskim (Austria) i średnim stopniu ryzyka (Włochy) nie będą musiały zgłaszać tego faktu. Lista krajów będzie aktualizowana co tydzień.


Aktualizacja na 10.06.2020:

Od 16 czerwca Austria otworzy granicę z Włochami, to oznacza, że nie będzie wymagana kwarantanna ani testy.


Premier Mateusz Morawiecki potwierdził dziś oficjalnie, że granice między Polską a krajami strefy Schengen zostaną otwarte 13 czerwca. 

To oznacza, że od 16 czerwca można planować podróż do Włoch samochodem z tankowaniem i noclegami na całej trasie.

Przejazd przez Czechy, Słowację i Słowenię

Aktualizacja na 19.06.

Przejazd przez Czechy jest możliwy i swobodny dla wszystkich Polaków za wyjątkiem osób mieszkających na Śląsku. Każdy obywatel Polski musi być w stanie udowodnić, że nie mieszka w województwie śląskim.


W jaki sposób Polacy mogą udowodnić, gdzie mieszkają? Poprzez okazanie:

– zaświadczenia o zameldowaniu
– wydruku aktu notarialnego
– lub okazanie umowy najmu


Osoby spoza Śląska mogą przejechać przez województwo śląskie do Czech (i dalej do Austrii), mogą także na terenie Czech robić postoje na tankowanie itp. 


Gdy tylko liczba aktywnych przypadków zachorowań na Covid-19 na Śląsku spadnie do akceptowalnego poziomu – te zasady zostaną wycofane, jak informuje Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. 


Słowacja otwiera granice od 20 czerwca, co oznacza, że Polacy mogą wjeżdżać na teren tego kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny. 


Przejazd przez Słowenię dla Polaków jest możliwy tylko w czasie 12 godzin. Co oznacza, że tranzyt przez Słowenię jest możliwy, jednak bez noclegu. 

Gdzie jechać do Włoch i na jakich zasadach?

Od 1 czerwca zniesiony został nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, gdzie można zachować odległość od innych osób. Maseczki trzeba nosić wewnątrz publicznych budynków oraz zaleca się, by zakładać je także w czasie rozmowy z osobami, z którymi się nie mieszka.

Tego dnia zaczną na nowo funkcjonować centra spa i termy.

Sama Wenecja rozpoczyna oficjalne przygotowania do festiwalu filmowego we wrześniu. W tym roku festiwal odbędzie się w planowanym terminie od 2 do 12 września.

 

→ Zobacz praktyczny przewodnik po Wenecji 

Sycylia, w prowincji Trapani od prawie miesiąca nie było nowych przypadków zachorowań na Covid, wobec czego WHO orzekła, że prowincja Trapani jest wolna od koronawirusa.

Zobacz praktyczny przewodnik po Sycylii 

Sardynia

Chcąc przyjechać na Sardnię trzeba będzie przedstawić negatywny wynik testu na Covid. Więcej na temat wymogów tutaj

Aktualizacja na dzień 03.06.2020:
To już pewne! Na Sardynii nie będą wymagane żadne wymagane certyfkaty na negatywną obecność wirusa. Na razie ta informacja dotyczy turystów z Włoch, a od 25 czerwca także spoza Italii. Tutaj więcej informacji. 

Po przyjeździe trzeba będzie się tylko zarejestrować w sieci lub za pomocą aplikacji “Covid 19 Region Sardinia” i wykazać, czy możliwy był kontakt z wirusem.

Jest też pomysł przyznawania voucherów na darmowe wstępy lub zakupy dla chętnych turystów, którzy zdecydują się na wykonanie badań laboratoryjnych poswiadczających nieobecność wirusa. 

 

Aktualizacja na dzień 19.06

Aby przyjechać na Sardynię, nie trzeba robić żadnych testów, a jedynie wypełnić formularz na stronie Sardynii dot. przyjazdu i na 48 godzin przed wypełnia się ankiete dotyczącą zdrowia.

Formularz wypełnia się na tej stronie.


Umbria obecnie należy do najbardziej bezpiecznych regionów w Europie, jednym z najlżej dotkniętych przez pandemię.  

→ Zobacz praktyczny przewodnik po Asyżu

Kalabria

W całym regionie od pięciu dni nie odnotowano nowych zachorowań na Covid, co pozwala sądzić, że sytuacja jest opanowana i z dnia na dzień jest coraz bezpieczniej, jeśli chodzi o podróżowanie.

→ Zobacz praktyczny przewodnik po  Kalabrii  (mało popularne miejsca)

Marche

W całym regionie obecnie jest już tylko kilkadziesiąt zachorowań, na 1,5 miliona mieszkańców. 

Jak wygląda sytuacja w Rzymie, co można zwiedzić, w jakich godzinach, na jakich zasadach?

 • Od 1. czerwca otwarte Koloseum, na nowych zasadach, m. in. przy wejściu każdemu mierzona będzie temperatura, w środku trzeba będzie zakładać maseczki, a samo Koloseum otwarte będzie dłużej, przynajmniej do 19:00. Obok biletu za 16,5 € będzie również opcja ulgowa za 9,5 € na zwiedzanie popołudniowe
 • od początku czerwca otwierają także plaże w Lazio
 • Poza Bazyliką Św. Piotra otwarte od 1. czerwca będą również Muzea i Ogrody Watykańskie:

  Pon – czw: 10:00-20:00 (ostatnie wejście o 18:00)
  Pią – sob: 10:00-22:00 (ostatnie wejście o 20:00)
  nieczynne: niedziela, 11.06, 29.06, 14.08, 15.08
  – nie obowiązuje obecnie darmowe wejście w ostatnią niedzielę miesiąca
  rezerwacja biletów odbywa się przez stronę muzeum
  obowiązkowe jest noszenie maseczek, które zasłaniają i usta i nos
  przy wejściu będzie kontrola temperatury, osoby z temperaturą powyżej 37.5°C nie będą wpuszczane
  należy zachować odstęp jednego metra pomiędzy zwiedzającymi (nie dotyczy rodzin)
  grupy mogą składać się z max.10 osób (plus przewodnik)
  bary i restauracja na terenie Muzeów będą otwarte

   

→ Zobacz praktyczny przewodnik po Rzymie i Lacjum

Od wtorku można już zwiedzać park archeologiczny w Pompejach.

Nadmorskie gminy są w trakcie planowania ponownego uruchomienia turystyki na nadchodzące lato. Dostęp do bezpłatnych plaż w większości przypadków będzie ograniczone ilościowo i kontrolowany, aby uniknąć spotkań. A same plaże podzielone na mniejsze obszary, żeby zapewnić odstępy i 10 metrów kwadratowych dla każdego parasola. 

Np. w Agropoli i w okolicach Castellabate, aby uzyskać dostęp do plaży, trzeba będzie dokonać rezerwacji za pośrednictwem aplikacji lub telefonu, a na podstawie napływu ludzi będzie można podzielić dzień na dwa przedziały czasowe, rano i po południu.

→ Zobacz praktyczny przewodnik po Kampanii 

Przewodnik po Neapolu – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą 

Wybrzeże Amalfi: jak to dotrzeć, gdzie się zatrzymać i co warto zobaczyć?

Od 25 maja znów można tu jechać nad morze. Ponadto otwierają się m. in. takie atrakcje jak Zoosafari w Fasano (więcej o samym zoo pisałam tutaj), region ma zamiar być otwarty dla turystów, a władze nie przewidują żadnych dodatkowych obostrzeń, poza wymaganymi, jak maseczki w pomieszczeniach i zachowanie dystansu od innych. 


→ Zobacz praktyczny przewodnik po Bari i przewodnik po Apulii 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Ania | Włochy w Polsce (@primo.cappuccino)

Aktualizacja na 09.06.2020:

W regionach: Bazylikata, Abruzja, Molise, Kalabria, Sardynia, Umbria, Dolina Aosty nie było dziś ani jednego nowego przypadku zachorowań.

W Apulii, Sycylii i Frulii Wenecji-Julijskiej oraz w Trydencie – po jednym przypadku.

W Kampanii i Marche dwa przypadki, w Veneto cztery przypadki, a w Toskanii dziewięć. 

Loty do Włoch z Polski - od kiedy i skąd będą możliwe?

Od 1 czerwca zostaną uruchomione loty wewnątrz kraju, na lotniskach na podłodze będą oznaczone miejsca, gdzie pasażer będzie mógł stawać w kolejce, tak, by zachować odpowiedni dystans.

“Jeżeli zaobserwujemy, że te połączenia krajowe działają dobrze, że ta organizacja się udaje, że jest bezpiecznie, to wtedy będzie można myśleć o kolejnych etapach” – zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. 

40 proc. normalnego rozkładu lotów Ryanair zostanie uruchomione 1 lipca. Na zachętę przewoźnik dorzuca promocję na bilety. 

Na ten moment przy wielu połączeniach obowiązuje tzw. Elastyczny Bilet – to często oznacza, że możesz bezpłatnie zmienić daty lub anulować lot.  Takie rozwiązanie oferuje Ryanair w związku z planowanym uruchomieniem lotów. 

Na stronie przewoźnika możesz sprawdzić czy Twój lot został anulowany czy przełożony na inny termin.

Aktualne informacje o konkretnych trasach samolotowych, a także zasady dotyczące odwoływania lotów, zmian rezerwacji czy zwrotu biletów można znaleźć na stronach odpowiednich linii lotniczych lub uzyskać od Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych.

Loty do Włoch - rozkład lotów Ryanair

Wczoraj portal Routes Online opublikował pełną listę połączeń, które zaczną obowiązywać od 1 lipca. Na tej stronie poznasz nowe zasady podróżowania samolotami (m. in. odstępy w czasie odprawy i wchodzenia do samolotu czy konieczność noszenia maseczki przez czas trwania lotu). Rokład lotów z Polski do Włoch przedstawia się następująco:

Loty z Gdańska

Gdańsk – Mediolan Bergamo od 3 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Gdańsk – Piza od 3 LIPCA: 2 razy w tygodniu

Loty z Katowic

Katowice – Alghero od 4 LIPCA: 1 raz w tygodniu
Katowice – Katania od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu

Loty z Krakowa

Kraków – Bari od 3 LIPCA: 3 razy w tygodniu
Kraków – Bolonia od 1 SIERPNIA: 2 razy w tygodniu
Kraków – Cagliari od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Kraków – Katania od 3 LIPCA: 2 razy w tygodniu (4 razy w tygodniu od 2 SIERPNIA)
Kraków – Mediolan Bergamo od 23LIPCA: 2 razy w tygodniu (3 razy w tygodniu od 3 LIPCA)
Kraków – Neapol od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Kraków – Palermo od 4 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Kraków – Rzym Ciampino od 22 LIPCA: 2 razy w tygodniu (5 razy w tygodniu od 4 SIERPNIA)

Loty z Poznania

Poznań – Rzym Ciampino od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu

Loty z Warszawy

Warszawa Modlin – Cagliari od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Warszawa Modlin – Bologna od 4 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Warszawa Modlin – Milan Bergamo od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Warszawa Modlin – Neapol od 2 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Warszawa Modlin – Pisa od 4 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Warszawa Modlin – Rome Ciampino od 22 LIPCA: 2 razy w tygodniu (codziennie od 1 SIERPNIA)

Loty z Wrocławia

Wrocław – Cagliari od 3 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Wrocław – Palermo od 1 LIPCA: 2 razy w tygodniu
Wrocław – Rzym Ciampino od 1 SIERPNIA: 1 raz w tygodniu

A jeśli nie Włochy, to co?

Uruchomienie połączeń z Italią to jedno, a wątpliwości dotyczące wyjazdu do Włoch w najbliższych tygodniach i miesiącach – to drugie.


Sama mam w rodzinie osoby w grupie podwyższonego ryzyka, stąd przynajmniej do jesieni wstrzymuję się z wyjazdem do Włoch. Dotychczasowe podróże, jak pewnie większość osób, z ciężkim sercem musiałam odwołać. Nadchodzący wyjazd do Włoch w czerwcu, który planowałam sam na sam córeczką, odwołałam także.

Wierzę jednak, że jeszcze to sobie porządnie odbiję! 

A póki co, oprócz opowieści o włoskich miejscach, zamierzam skutecznie zarażać Was dalej jedynym wirusem, z którego nikt nie chce się leczyć. Chodzi, oczywiście, o Wirusa Włoskiego Bakcyla :)

Na najbliższe miesiące planuję kolejne podróże po Polsce w poszukiwaniu włoskich klimatów. Jeśli czytałeś już artykuł Lublin – bardziej włosko już być nie może, to wiesz, że takich miejsc w Polsce nie brakuje, trzeba tylko wprawnego oka lub dobrego przewodnika, by je odnaleźć i cieszyć się nimi na całego.

 

A jeśli nie wierzysz, że w takich miejscach naprawdę poczujesz się jak we Włoszech, daj mi się zaprosić do:

A jak wyglądają Twoje plany podróżnicze na ten rok? Masz już jakieś? Włochy, Polska czy jeszcze inne opcje?

 

Więcej w Autentyczna KALABRIA, Dostojny Piemont, Kryminalna Wenecja, Mistyczna UMBRIA, Rzym bez paniki, Sycylia na bogato, Tajemnicza APULIA, Toskania od zaraz
Zamknij