jak tanio podróżować po Sycylii, przewodnik po Sycylii, Sycylia, tanie jedzenie we Włoszech, tanie podróże do Włoch, tanie podróżowanie po Sycylii, tanie podróżowanie Sycylia, zwiedzanie Sycylii

Jak tanio podróżować po Sycylii?

Gdyby Bóg zobaczył moje królestwo Sycylii, nie wybrałby Palestyny. Jeśli chcesz się dowiedzieć, za co król Fryderyk Hohenstaufen wychwalał tę krainę, a przy tym nie zrujnować portfela, poznaj Sycylię na bogato – za niewiele. 


Jeśli tu trafiłeś, wiesz już, że do Włoch da się podróżować tanio. No dobrze, możesz pomyśleć, da się tak polecieć do Bergamo na weekend, ale na pewno nie da się tak zwiedzić największego regionu Italii, i to na drugim końcu półwyspu!
.
Zgadzam się, że Sycylia oznacza długą podróż, nie da się jej zaliczyć w kilka chwil i zazwyczaj wiąże się z kosztami, ale razem z Natalią, autorką bloga Italia by Natalia i wielką pasjonatką sycylijskich podróży, chcemy dziś ukazać inne oblicze Sycylii. Sycylię, o jakiej się nie mówi – autentyczną i za niewielkie pieniądze.
.
Chcesz poznać jej sekrety? To zaczynamy!
.


Jak tanio podróżować po Sycylii? 5 wskazówek.

.

1. Odwiedzaj sycylijskie targowiska

.
Targi i uliczne jedzenie to wspaniały sposób na poznanie prawdziwego oblicza Sycylii przy jednoczesnym zaoszczędzeniu pieniędzy na jedzenie. W dzień na targowiskach można kupić m.in. świeże ryby i owoce morza, mięso, wędliny, sery, owoce i warzywa, a wszystko to za cenę dostosowaną do zwykłego, skromnego mieszkańca.
.
Na targu można nie tylko kupić produkty, ale też wspaniale i tanio zjeść gotowe dania. Wieczorny street food na targu Vucciria w Palermo znalazł się na piątym miejscu pod względem najlepszego ulicznego jedzenia na świecie według portali Forbes i Reuters!
.
Uliczne jedzenie w stolicy Sycylii to nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale również niezwykła atrakcja i możliwość podpatrzenia życia lokalnej społeczności, gdyż zagraniczni turyści wieczorem na Vucciria to nadal zdecydowana mniejszość.
.
jak tanio podróżować po Sycylii, przewodnik po Sycylii, Sycylia, tanie jedzenie we Włoszech, tanie podróże do Włoch, tanie podróżowanie po Sycylii, tanie podróżowanie Sycylia, zwiedzanie Sycylii, cozze, zakupy na Sycylii, mercatoJak tanio podróżować po Sycylii? Zamawiaj doksonałe uliczne jedzenie.

.

2. Nocuj w apartamentach z kuchnią lub na campingach.

.
Jeśli podróżujesz samolotem z małym bagażem podręcznym, wybierz nocleg w apartamencie z kuchnią, dzięki której zaoszczędzisz poprzez samodzielne gotowanie, nie rezygnując przy tym z lokalnej kuchni.
.
Jeśli podróżujesz samochodem
i masz miejsce na większy bagaż, zabierz ze sobą namiot lub przyczepę. Baza campingowa na Sycylii jest bogata i dobrze zorganizowana, a przy tym niektóre campingi są atrakcją samą w sobie dzięki wspaniałej lokalizacji.
.
Jednym z najbardziej niezapomnianych doświadczeń podczas moich podróży po Sycylii był nocleg na campingu na południowym wybrzeżu wyspy – pomiędzy Agrigento a Mazara del Vallo, gdzie wysokie białe klify otaczały z trzech stron piniowy las, wychodzący prosto na długą plażę o drobnym, jasnym piasku.
.
We wrześniu camping był prawie pusty, więc rozbiłam namiot przy samej plaży. Całościowy koszt dla namiotu, samochodu, dwóch osób i psa w tym terminie wyniósł 18 euro za dobę, a kąpiel w morzu pod rozgwieżdżonym niebem była bezcennym przeżyciem.
.

.
jak tanio podróżować po Sycylii, przewodnik po Sycylii, Sycylia, tanie jedzenie we Włoszech, tanie podróże do Włoch, tanie podróżowanie po Sycylii, tanie podróżowanie Sycylia, zwiedzanie Sycylii Jak tanio podróżować po Sycylii? Nocuj na campingach.

.

3. Zrezygnuj z muzeów

.
Bilety kosztują, standardowy wstęp do obiektu na Sycylii to wydatek ok. 6-10 €/os.  Odpuść sobie zaglądanie do miejsc, które z powodzeniem można obejrzeć w internecie. Na Sycylii najlepszym zwiedzaniem jest nieśpieszne spacerowanie po malowniczych miasteczkach. Prawie każde z nich jest jednym wielkim muzeum.
.
Klimat sycylijskiej ulicy jest niepowtarzalny, a przy tym darmowy. Podobnie z wieloma atrakcjami stworzonymi przez naturę. Jednak są trzy takie miejsca, na wstępie do których w mojej ocenie nie można oszczędzać:

teatr w Taorminie z widokiem na morze i Etnę jednocześnie – jeden z najpiękniejszych w Europie,
– dziewiczy spektakl przyrody w Rezerwacie Zingaro
– oraz wypełniona zmumifikowanymi zwłokami krypta pod kościołem Kapucynów w Palermo, ale to miejsce tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
.

jak tanio podróżować po Sycylii, przewodnik po Sycylii, EriceSycylia. Erice
.

4. Podczas krótkiego wyjazdu skup się na jednej części wyspy.

.
Sycylia jest duża, duże są też odległości pomiędzy jej największymi atrakcjami. Dla przykładu: aby dojechać z miasteczka San Vito lo Capo (słynie z pięknej i długiej plaży o niemal białym piasku), do miasta Noto (perła baroku sycylijskiego) należy pokonać aż 400 km, natomiast runda dookoła wyspy wzdłuż wybrzeża to ok. 1000 km.
.
Jeśli wybierasz się na Sycylię na mniej niż dwa tygodnie, skup się na jednej części wyspy. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy i czasu na długich przejazdach. Wyspa obfituje w olbrzymią ilość atrakcji. Możesz więc spędzić ciekawy urlop nie przekraczając granic jednej prowincji.
.
Zaledwie dwa miesiące temu po raz siódmy podróżowałam na Sycylię, a całe dziesięć dni spędziłam wyłącznie w prowincji Trapani (na zdjęciu poniżej), odwiedzając tylko miejsca, których nie widziałam wcześniej.
.
przewodnik po Sycylii, Sycylia, zwiedzanie Sycylii, TrapaniSycylia. Trapani

.

5. Omijaj restauracje i lokale z menu turistico.

.
Małe knajpki z prostym jedzeniem, im są skromniejsze, tańsze i im więcej w nich lokalnej ludności – tym lepiej, zarówno dla Twojego portfela, jak i podniebienia. Można je znaleźć nawet w popularnych kurortach. Unikaj jak ognia restauracji z menu turistico, lokali z krzykliwymi napisami w obcych językach oraz z osobami zachęcającymi do wejścia.
.
Takie miejsca są nastawione na turystów, niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia. A kuchnia sycylijska to prawdziwy raj i dobrze przyrządzony posiłek. I lepiej pozwala poczuć klimat wyspy, niż niejedno muzeum.
.
jedzenie we Włoszech, street food na Sycylii, street food we Włoszech, uliczne jedzenie, fritto mistoSmażone owoce morza z lokalnego baru w Trapani

Za współpracę przy tworzeniu tego wpisu serdecznie dziękuję Natalii.

.


A tymczasem bardzo mnie ciekawi, czy byłeś już na Sycylii, planujesz ją w przyszłości, a może Twoja podróż odbędzie się już za chwilę? Jeśli chcesz zadać pytanie lub podzielić się wrażeniami z podróży, z przyjemnością przeczytam je zarówno ja, jak i inni miłośnicy włoskich podróży :) W końcu po to się tu spotykamy! Żeby się wspierać i nieustannie inspirować

I dokądkolwiek wyruszasz, życzę Ci jak najwięcej autentycznych przeżyć! One są warte dużo więcej niż opasłe przewodniki i gigabajty zrobionych zdjęć.
.

Przeczytaj też: 

Sycylia Wschodnia. Przewodnik po okolicach Katanii


.