Inspirująca włoszczyzna z niewłoskich blogów #10

W dzisiejszym odcinku poznacie Rzym realny bardziej niż sto przewodników, słownik obrazkowy dla kibiców piłki, fasolkę po wenecku i rowerową wyprawę wokół Gardy. A na koniec konkurs. Z wyjątkowo skutecznymi nagrodami.


 

Do pogadania

.
11 włoskich słów, które na pewno znacie, nawet jeśli nigdy nie uczyliście się języka. Wiecie, co oznaczają? (quiz)

.

* Ucząc się języka, nie tylko dogadacie się za granicą, ale zwiększycie swoją kreatywność i (tu Was zaskoczę) skłonność do nauk ścisłych. Niemożliwe? Nie tym razem.

.

* Niezastąpiona ściąga obrazkowa dla tych pasjonatów sportu, którzy włoską drużynę na EURO 2016 oglądać będą na włoskich kanałach. Uwaga! Pierwszy mecz z Belgią, już 13 czerwca.
.
euro po włosku

źródło
.


Do poczytania

.
Na początek o emigracji, czyli jak zachować polskość, gdy przenosimy się do Włoch?

.

Zastanawialiście się czasem, co skrywa wnętrze Fontanny di Trevi? Dziś macie wyjątkową możliwość, by przejść na drugą stronę mocy.

.

30 rzeźb Igora Mitoraja, polskiego artysty żyjącego we Włoszech, stanęło w Pompejach – kilka z nich zobaczycie tutaj, najlepiej zaś zachwycić się nimi osobiście podczas podróży do Kampanii (koniecznie przed styczniem 2017 r.!)  – do czego Was gorąco namawiam :)

.

?Wychodzę, żeby napić się kawy i zrobić zakupy. Niebo jest nieskazitelnie błękitne; dopiero wybiła dziesiąta, a już zrobiło się bardzo ciepło. Nigdy nie przestanę zachwycać się pięknem i niezwykłością mojej uliczki. Jest niezbyt długa i raczej wąska, ale stoi tu wiele okazałych palazzi, wszystkie mają imponującą historię. Kupowanie pasty do zębów lub chleba w takim otoczeniu jest przeżyciem.”
Tak Rosita Steenbeek pisze w książce (W Rzymie jak w domu). Od kilku dni zaczytuję się w niej z dziką przyjemnością!
.
.
W Rzymie jak w domu.


Do smakowania

.
O tym, jak przyrządzić pyszne danie z fasoli na sposób małych ptaszków, jak smakuje fasolka po wenecku, a jak cieciorka po toskańsku, opowiada nam Tessa Capponi-Borawska. Bardzo polecam!

.

A może reflektujecie na coś tak pysznego, jak Parmigiana di Melanzane z neapolitańską opowieścią w tle?

.

Oto ikona kuchni rzymskiej – suppl? al telefono. Najlepsze z najlepszych są świeże, chrupiące, ciągnące (o tak, to mozzarella właśnie), ciepłe i… tanie. Skąd nazwa? Suppl? to niespodzianka, al telefono – bo po przełamaniu na pół ser rozciąga się tworząc coś na kształt przewodu telefonicznego. Jak wygląda prawdziwe suppl? i jak je przygotować?  Oto odpowiedź. 
.
suppli telefono.


Do pooglądania

.
– Robisz dobrą kawę, bardzo dobrą… Ale troszeczkę za mocną.
– Za mocną?
– Troszeczkę.
– Myślałam, że lubisz taką?
– NO BO LUBIĘ, ale… nie aż tak mocną.
– Dobrze! To następnym razem zrobię mniej mocną. To wszystko?
– Wszystko.
– To super!

I byłoby tak dalej, gdyby nie kolejne sekundy… Cały (i jakże bezcenny) dialog TUTAJ. Fragment pochodzi z krótkiego filmu pt. Mocna kawa wcale nie jest taka zła, który jest WIĘCEJ niż bardzo dobry!

.

Nie sądziłam, że kiedykolwiek polecę Wam tu bajkę Disneya, ale nie mogę się oprzeć. Po pierwsze ze względu na przezabawne nawiązania do Ojca chrzestnego, a po drugie: leniwce pracujące w urzędzie i obsługujące petentów w swoim zawrotnym tempie (rany, jakie to prawdziwe!). Warto!

.

Ile mamy z Włochów? Czas się przekonać, jak wielu z nas ma włoską nie tylko duszę, ale i geny! Myślę, że to byłaby świetna przygoda, poznać swoje prawdziwe pochodzenie. Poddalibyście się takiemu badaniu?

.

Cztery dynamiczne, pełne słońca, wody, pizzy i rowerów minuty we Włoszech, na które zaprasza Was jedna z Czytelniczek. Udostępniam, bo dobre i bardzo poprawia humor.
.

LAGO DI GARDA 2015 from vnstudio on Vimeo.
.


Do podróżowania

.
20 ciekawostek o Kaplicy Sykstyńskiej, o której początkowo uważano, że jej dzieła nadają się do publicznych toalet.

.

* 10 błędów często popełnianych na lotnisku – po lekturze aż głupio będzie je popełnić.

.

Lubicie nietypowe miejsca? Mam dla Was absolutną perełkę – Civitacampomarano, miasto, które ma Internet w realu:
* skrzynka pocztowa z dużą kopertą (symbol e-mail),
* tradycyjna budka telefoniczna zwana Whatsapp,
* ławeczka do plotek sąsiedzkich z symbolem Twittera
* czy miejska tablica ogłoszeń ochrzczona mianem Facebook.  Jest i miastowa Wikipedia, czyli jedna z mieszkanek, o której mówi się, że wie prawie wszystko. Chcecie więcej?
.
Campomarano


Uwaga, konkurs!

.
Do włoskiego języka trzeba serca, gorących emocji, wielkiej miłości i podwójnego zaangażowania. Gdy do tego dodać dobre narzędzia, każda włoszczyzna staje się lekkostrawna. A ponieważ właśnie czytacie dziesiąte – jubileuszowe wydanie #InspirującejWłoszczyzny, a na dodatek jutro 10. czerwca – moje urodziny, z tych dwóch cudnych powodów mam dla Was prezenty! Jeśli macie ochotę trochę się pobawić a przy okazji wygrać coś fajnego, proszę bardzo :)  Wystarczy, że odpowiecie na pytanie:

.
Który tekst na blogu jest Wam szczególnie bliski i dlaczego?
.

Ku jasności, to może być każdy wpis, jaki sobie wybierzecie, niezależnie daty powstania i kategorii. Obowiązuje pełna dowolność :) Konkurs trwa od 9 do 13 czerwca do północy. Nagrody powędrują do autorów sześciu najciekawszych odpowiedzi. Na zwycięzców czeka aż 6 egzemplarzy książki pt. Włoski w tłumaczeniach 2 (kurs na poziomie A2/B1) Wydawnictwa Preston Publishing.


***  Ogłoszenie wyników  ***

Serdecznie dzięki kieruję do wszystkich uczestników za liczne i niezwykle ciekawe odpowiedzi. Miałam ogromną trudność w wyborze zwycięzców  i szczerze żałuję, że nie mogę nagrodzić wszystkich.
.
A oto lista nagrodzonych osób (kolejność najzupełniej przypadkowa):

1. Dorota, która pięknie napisała o „Najpiękniejszym z włoskich kolorów
2. 3xF za odwagę w wykorzystaniu „Przepisu na ciasteczka amaretti
3. Miłosz za miłość do gotowania i komentarz do „Przepisu na spaghetti z sosem pomidorowym wg Sophie Loren”
4. Kamil za przeniesienie Toskanii na własne podwórko, dzięki „Toskanio, błagam, zadziej się”
5. Joanna Szustopol, która nauczyła się „pędzić” w trybie slow i za cudny komentarz o „Moja przyszłość jest wieczna
6. Dorota za inspirujący komentarz do „Na nic nie czekam. Nie wierzę w jutro
.
Wszystkim Wam serdecznie dziękuję za udział w zabawie, a zwycięzcom ogromnie gratuluję!
.


zdj. tytuł. Sebastian Basto Żebrowski

zdj. z Civitacampomarano streetartnews.net