Inspirująca włoszczyzna z niewłoskich blogów #9

Ile milionów wydają Włosi codziennie na kawę i czemu kawa z masłem jest zdrowa? Jak reagować na włoskie komplementy i czy oszczędzanie w podróży to rzeczywiście taki szlachetny pomysł?

fot. Roberto Pellegrino


.

Do pogadania

.
10 powodów, dla których nie warto wkuwać słówek. Bardzo przydatna lekcja!

.

* Jeśli podstawowe (i najprzyjemniejsze) słówka już znacie, specjalnie dla was – słówko bella w całkowicie nowej odsłonieZobaczcie, jak zareagować, gdy włoska młodzież puści w waszym kierunku taki oto komplement :)

.

Mamy dwoje uszu i tylko jedne usta, z czego można wywnioskować prostą zasadę przy nauce języka – dwa razy tyle słuchać, co mówić ;) O ile do mówienia potrzebujemy towarzystwa, do słuchania włoskiego radia tylko sprawnego łącza. 42 włoskie stacje do wyboru, kanały tylko z muzyką (Radio Italia), czy tam dla seniorów (Italia anni 60), z muzyką klasyczną, miłosną, audycje nadawane z konkretnych regionów Włoch i w przeróżnej tematyce.
.
Primo Cappuccino

.


Do poczytania

.
O Polsce z entuzjazmem, na który trudno się u Polaków natknąć, bo przecież Polska to brzydki kraj.

.

O pozdrawianiu się przez biegaczy, o pozdrawianiu się na górskich szlakach i geście unoszonej dłoni na trasach autokarowych (zawsze mi się podoba, jak kierowcy pozdrawiają się przy mijaniu). Poczucie przynależności i wtajemniczenia, które wzięło się… ze starożytnego Rzymu! Warto przeczytać i praktykować tę magię.

.

O tym, że nie każde oszczędzanie to cnota. Zwłaszcza, gdy ów „oszczędny” szczyci się tym, że podróżował prawie za darmo, bo tu mu stawiali, a tam go przenocowali. Niestety to nie znaczy, że podróż była tania, tylko że ktoś inny za to zapłacił.

.

Ile kofeiny zawiera kawa espresso, parzona, yerba mate, Coca-Cola czy kawa (pozornie) bezkofeinowa? Znamy odpowiedź!
.
Primo Cappuccino

.


Do smakowania

.
Na wejście, uwaga, tiramisu pistacjowe :) W końcu znalazłam przepis! Kto się pisze? Jeśli wolicie przepis w polskiej wersji, zaczekajcie chwilę, stworzę taki, gdy nareszcie zdobędę pistacjową pastę.

.

Podróże i domowe włoskie jedzenie w jednym znajdziecie od niedawna w Rzymie. Pod tym linkiem dowiecie się, jak zjeść prawdziwą włoską kolację w prywatnym rzymskim domu – za cenę dużo niższą niż w obleganych rzymskich restauracjach (którym się ten pomysł oczywiście – nie podoba!).

.

Kawa z masłem? Nie tylko dobra, ale i ponoć zdrowa (i odchudzająca!). Nie wierzycie? Też nie wierzyłam :)

.

Do włoskiego jedzenia – genialna płyta, którą sprezentowałam sobie na święta. To już nie tylko Slow Food, ale… Soul Kitchen, czyli lista najpiękniejszych włoskich utworów na włoską kolację, a najlepiej jeszcze na samodzielne (z partnerem bądź z przyjaciółmi) jej przygotowanie. Co powiecie np. na śpiewającą Sophie Loren? Do spaghetti idealna!
.
Primo Cappuccino

.


Do pooglądania

.
Włosi wydają na kawę 50 milionów euro dziennie w ponad 130 tysiącach barów w kraju. Podczas, gdy w Polsce służy ona głównie do porannego przebudzenia, we Włoszech kawa napędza wielką machinę zwaną gospodarką. Też bym tak chciała u nas!

.

Sycylia, jaka jeszcze istnieje. Do pooglądania i pozachwycania się, póki mamy możliwość.

.

O Gdańsku – po włosku.
.

.


Do podróżowania

.
* Trzy dni w Cinque Terre, od których nie będziecie mogli oderwać wzroku. Są latarnie, pranie jest i passeggiata z udziałem mieszkańców. Rozgośćcie się!

.

* Atrakcje Wenecji za mniej niż 10 euro? Tak, to całkiem możliwe.

.

* 12 małych białych i przeuroczych miasteczek, idealnych na wyjazd do Włoch w środku lata. Wybitnie białe (no, może poza Materą) i jeszcze bardziej cudowne. Jest w czym wybierać!

.

* Lamezia Terme w Kalabrii i Katania na Sycylii to nowe połączenia lotnicze z Wrocławia. Wrocławianie, Wy szczęściarze! :)

.

* Jak robić lepsze zdjęcia komórką, nie tylko w podróży? Oto wyczerpująca odpowiedź, czyli: Telefonem też można. Subiektywny poradnik fotografii mobilnej.
.
Primo Cappuccino

Zdjęcia pochodzą z mojego Instagrama

.

Które z poleceń przyciągnęło dziś Waszą uwagę? :)

Dziękuję za nią!
.


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie:

* Zostaw komentarz, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Jeśli podobał Ci się tekst, dołącz do mnie na Facebooku. Tam codziennie znajdziesz nowe inspirujące zdjęcia i informacje.

* Po więcej informacji zapraszam Cię do grupy, w której się wspieramy, inspirujemy i dzielimy konkretnymi pomysłami na jak najlepsze podróżowanie do Włoch na własną rękę.

.