co zabrać do Włoch, co zabrać na wyjazd do Włoch, co spakować do Włoch

Inspirująca włoszczyzna z niewłoskich blogów #5

Garść włoszczyzny do smakowania, posłuchania, oglądania i podróżowania. Na drugi w tym tygodniu poniedziałek, podwójny piątek i kolejną niedzielę :)

W końcu udało mi się ubrać ten cykl w konkretne ramy i od dzisiaj właśnie tak będzie on wyglądał. Zbyt dużo dzieje się na świecie, by o tym nie mówić ani słowa :)
.

Do pogadania

.
*
Chcielibyście mówić po włosku, ale ciężko Wam zacząć? Gdy poznacie te 150 zwrotów dla początkujących, reszta pójdzie Wam jak z płatka. Najlepiej zapętlać aż do skutku! :)
.

*  13 dziwnych włoskich wyrażeń (czasem zbyt dosłownie) przetłumaczonych na język angielski. [ang]
.

* Dlaczego czytanie książek w oryginale to najlepsza metoda nauki języka obcego, nawet jeśli nie znacie go zbyt dobrze?
.
kawiarka, jak parzyć kawę, jak używać kawiarki, włoska kawiarka, gdzie kupić kawiarkę


Do poczytania

.

* Co to jest polski produkt czyli konsumenckie rozterki patrioty. W kontekście Włochów, którzy są żywą reklamą swoich marek no i oczywiście wczorajszego polskiego święta.
.

* Wróciła woda w Fontannie do Trevi! [it] A tym samym nadszedł czas na remont kolejnych czterech rzymskich fontann, w tym jednej z moich ulubionych na wzgórzu Janikulum – Fontanny Acqua Paola. Kto nigdy przy niej nie był, polecam punkty widokowe Rzymu, tuż obok niej znajdziecie taras, z którego widać Rzym w jednej z najpiękniejszych panoram.
.

* Słynny dziennikarz National Geographic zdradza, jak pisać o podróżach. Jeśli piszecie, mocno polecam!
.
Primo Cappuccino blog


Do smakowania

.
* Coś, co powinno być normą, dziś staje się niezwykłe, czyli o tym, jak nie korzystając w kawiarni ze smartfonów, otrzymacie darmową kawę.

.
* Slow Food w najlepszym, bo polskim wydaniu. Jeśli nie zdążyliście posmakować Gęsiny na Św. Marcina, do jutra macie okazję skosztować autorskich dań w swoim mieście.
.

* Jamie Olivier i jego makarony na wszystkie możliwe sposoby. Objadałabym się do granic!
.
sklep Lindt, cappucciok


Do pooglądania

.
*
Dużo się o nim mówi w kontekście Włoch, bo przecież pościgi w Rzymie i Monica Bellucci to ważne akcenty i spora promocja. Chcecie wiedzieć, jakie są oceny filmu? Spectre. Iść czy nie iść.
.
* Widok pustych Schodów Hiszpańskich czeka nas aż do wiosny 2017, póki co zobaczcie, co słychać na słynnym rzymskim placu tuż pod schodami!

.
* Najlepsze włoskie komedie 2015 roku, w sam raz na wichury, deszcze i oddalającą się wizję włoskich podróży (bo do wiosny jeszcze trochę czasu). [ang]
.

* Najcudowniejszy filmik o Rzymie, jaki kiedykolwiek widziałam!
.

R O M A from Oliver Astrologo on Vimeo.


 

Do podróżowania

.
*
O tej porze roku we Włoszech najłatwiej się zakochać. Zobaczcie więc, dokąd najlepiej jechać teraz na urlop? Tekst o wszystkim, co warto wiedzieć, planując wyjazd w region Wenecji Euganejskiej.

.
* Jeśli wolicie Południe i to nie byle jakie, tylko np. Wybrzeże Amalfi, poznajcie urocze miasteczko Salerno. Dobrą miejscówę i bliskość siedmiu cudów Kampanii macie jak w banku!

.
* Takie warsztaty osłodzą niejeden Wasz listopadowy poranek. Trzy dni w Bergamo spędzone w towarzystwie energicznych kobiet próbujących podróży na własną rękę to połączenie doskonałe :)

.
* Zanim wyruszycie gdziekolwiek, zobaczcie, jak się spakować w podróż i jak wygląda bagaż idealny w każdej wyjazdowej okoliczności.
.
Primo Cappuccino blog
Wszystkie zdjęcia pochodzą z mojego Instagrama


Z okazji minionego Święta Cappuccino (8 listopada) i przypadające na ten dzień imieniny Primo Cappuccino, taka historia kawowa. Polecam ją, ku przestrodze, bo różni bariści po tym świecie chodzą, i mogą wcisnąć Wam jakieś dziwne kawy białe, czarne, pistacjowe, rumowe, lub (co gorsza) poziomkowe ;)
.


A swoją drogą, dziwię się, że nikt jeszcze nie nakręcił remake słynnego Słodkiego Listopada pod nowym inspirującym tytułem: Sweet Coffee November. Piłabym bez opamiętania! Dla miłośników herbaty też się w listopadzie znajdzie sporo okazji, choćby te włoskie komedie, czy książki, do których już nie tylko gorąca herbata, ale przede wszystkim grzane wino pasuje. W takich chwilach jesień bije lato na głowę!

Póki jednak jasno i na wino za wcześnie, dajcie znać, który z linków Was zaciekawił i czy taki podział na kategorie ułatwia Wam ich czytanie? Bo, jakby co, mi on bardzo ułatwia pisanie, ale jak wiadomo, dla siebie tego nie robię, więc moje zdanie się tu mało liczy ;)

.


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Jeśli podobał Ci się tekst, dołącz do mnie na Facebooku, gdzie codziennie znajdziesz świeże inspirujące zdjęcia i ciekawostki.

* Po więcej informacji zapraszam Cię do grupy, w której się wspieramy i dzielimy konkretnymi pomysłami na podróżowanie do Włoch.