Zamperini, Louis Zamperini, niezłomność, Niezłomny film, filmy o niezłomności

3 filmy o niezłomności, które pomogą ci nie tylko w podróży.

Niezłomny i inne filmy o niezłomności, sile i dążeniu do celu, które ostro namieszały mi w głowie. Wierzę że z Wami będzie podobnie. Bo są filmy, których się nie pamięta kwadrans po obejrzeniu. I są filmy, które siedzą w głowie la


Ten tekst miał ujrzeć światło ponad tydzień temu. Nie ujrzał, bo nie byłam w stanie podejść do komputera. No, to ujrzy dziś.  Wzbogacony o przeżycia z ostatnich dni, w ciągu których o wiele lepiej zrozumiałam sens tego, co chcę ci dziś opowiedzieć
.
Szkic tego wpisu czekał w notatkach ponad dwa lata. Wiedziałam, że to ważny temat, a jednocześnie nie czułam, że mam prawo go poruszać. Dopiero teraz wiem, że to najwłaściwszy moment na pisanie. Przeżywam okres, w którym liczy się niezłomność właśnie, i w którym wytrwałość, dyscyplina i nadzieja, że lada dzień sytuacja wróci do normy, to podstawa przeżycia kolejnej godziny.

Stąd trzy filmy, które dały mi dobrą podstawę do przetrwania tego, co się dzieje.
.
Niech tobie też dodadzą sił, z czymkolwiek się dzisiaj mierzysz.
.
.


Niezłomny

i inne filmy o niezłomności, które dodadzą Ci sił

.
Kolejność nie ma znaczenia, bo tak naprawdę nie wiem, który z tych filmów przemówi do ciebie najbardziej. Ale wiem, że każdy z nich niesie ze sobą unikatową wartość, a historie, które im towarzyszą, dodają sił i odwagi do walki. Pomagają przetrwać najtrudniejszy moment życia. Nieważne, czy chcesz wytrwać w jakimś postanowieniu, zmagasz się z ciężką chorobą czy zwyczajnie masz spadek energii i brak ci motywacji, by cokolwiek zmienić w życiu.
.
Potrzebujesz bodźca, który kopnąłby cię w tyłek i pomógł zmienić bieg życia?
.
Te filmy, poza świetną fabułą i oczywistą rozrywką, jakiej dostarcza dobre kino, przekazują głęboką wartość i dają poczucie, że czas, który inwestuje w ich oglądanie, zwróci się z dużą nawiązką.

.


Niemożliwe (Lo Imposible, 2012)

.

Film opowiada historię hiszpańskiej rodziny, która przeżyła tsunami w Tajlandii w 2004 roku. W chwili przyjścia fali cała piątka była na plaży. W efekcie katastrofy życie straciło wówczas 200 tysięcy ludzi.
.
To, co mnie urzekło i co przez ostatnie lata nie pozwalało mi o nim zapomnieć, to niezłomność, determinacja i niewiarygodny hart ducha, które doprowadziły tę rodzinę do ocalenia życia.
.
Najważniejsza scena to dla mnie ta, w której główna bohaterka (grana przez Naomi Watts) ostatkiem sił wynurza się z wody, gwałtownie rozbryzgując ją wokół siebie. Masz wrażenie, że zaraz ochlapie ci twarz, tak dosłowny jest to moment. I tak mocno zapada w pamięć. Tą sceną kończy się poniższy zwiastun. Gorąco ci polecam go obejrzeć.
.

.
Gdy się NIE poddajemy, niemożliwe staje się możliwe.
.
Patrzysz na te sceny i wydaje ci się, że takie rzeczy się nie dzieją. Albo dzieją się gdzieś daleko i nie mają związku z twoim życiem. A potem przychodzi w życiu coś, co cię przygniata i wcale nie musi to być tsunami.
.
Niech ta scena wynurzenia, jak i cały film pomoże ci się wydobyć się na powierzchnię za każdym razem, gdy życie okrutnie zacznie cię podtapiać.

.


1000 lat po Ziemi (After Earth, 2013)

.

.
Nie jest to film najwyższych lotów i znalazł się w moim zestawieniu nie ze względu na poziom efektów specjalnych. Pojawił się tu ze względu na jedną scenę, która pomogła mi opanować przerażenie i stres w wielu momentach życia.
.
Jest taki moment w filmie, gdy syn musi uratować ojca. Warunki wydają się nie do pokonania dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla kilkunastoletniego chłopca, który musi zdać się na samego siebie na obcej i wrogiej planecie. Jest jednak cały czas w kontakcie ze swoim tatą, który czeka na jego ratunek, przebywając na rozbitym statku.
.
Najważniejsza dla mnie scena, to ta, w której chłopaka dopada przerażenie tak wielkie, że nie umie zrobić kroku. Czas mija, zbliża się zmrok i, wiadomo, pewna śmierć. Oboje z ojcem tego czasu nie mają. Co robi ojciec?
.
Przemawia do chłopaka spokojnie:
.


– Osadź się w chwili obecnej. Widok, dźwięk, zapach. Co teraz czujesz?


.
Zatrzymaj się. Do zera. Poczuj zapach, który cię otacza, rozejrzyj się – co widzisz, a potem wsłuchaj się w każdy dźwięk, który dobiega do twoich uszu.
.
Naraz wyparuje z ciebie cały stres. Skupisz się na tym, co tu i teraz, zdając sobie sprawę, że tylko na to masz wpływ. Zrozumiesz, że najważniejszy jest tylko następny krok, a potem następny, i jeszcze jeden. I że w tym kroczeniu nie ma miejsca na panikę.
.


„Strach nie jest prawdziwy. Pojawia się tylko w myślach o przyszłości. Jest wytworem wyobraźni. Boimy się tego, co nie istnieje i może nigdy nie zaistnieć. To nienormalne. Nie zrozum mnie źle, niebezpieczeństwo jest rzeczywiste, ale strach to nasz wybór.”
.


filmy o niezłomności, prawda o strachu, strach to złudzenie, nie bój się

.


Niezłomny (Unbroken, 2014)

.
filmy o niezłomności, Niezłomny, film NiezłomnyNiezłomny – plakat promujący

.
Niezłomny to historia, która opowiada o życiu włoskiego imigranta Louisa Zamperiniego, amerykańskiego olimpijczyka. W czasie drugiej wojny światowej, po katastrofie spędza jako rozbitek kilkadziesiąt dni na otwartym ocenie. „Uratowali” go Japończycy, którzy następnie urządzili mu dwuletnie piekło w obozie jenieckim.
.
Film w reżyserii Angeliny Jolie, to nie sztampowy amerykański dramat wojenny. To film, który wybitnie pokazuje emocje i pozwala utożsamić się z bohaterami, poczuć to co oni. Niewielu mężczyzn reżyserów tak potrafi, bo oni inaczej widzą świat. „Niezłomny” to wspaniały i przejmujący film. I bardzo realistyczny.
.
Niezwykłości dodaje mu fakt, że Angelina Jolie konsultowała jego powstawanie z prawdziwym Zamperinim, a gdy film był już gotowy, obejrzeli go wspólnie przed premierą, na szpitalnym łóżku bohatera. Zamperini miał wówczas 97 lat.
.
Gdy w 1945 r. został uratowany, powiedział słowa:
.


Gdybym wiedział, że będę musiał przeżyć coś takiego jeszcze raz, zabiłbym się.


.
A jednocześnie po tych słowach przeżył jeszcze 60 lat, podczas których ewangelizował i wspierał ludzi na całym świecie. Ile razy w ciągu najtrudniejszych lat pytał się siebie „po co to wszystko?”
.
On jeden wiedział, że odpowiedź przyjdzie. Jeśli nie dziś, to w przyszłości. Grunt, by wytrwać. I kiedyś zebrać tego niewiarygodne owoce. Owoce, które są dostępne tylko dla tych, co wytrwali.
.

Niezłomny – trailer.
.


Te trzy filmy uczą skupienia tylko na rzeczach, na które mamy wpływ.
.
Jeśli zastanawiasz się, co by było gdyby, rozpamiętujesz minione wydarzenia, chcesz cofnąć to czy tamto, to cały czas siedzisz myślami w przeszłości. A przecież to już ZA tobą. Życia nie cofniesz.
.
Nie zmienisz go też, wyobrażając sobie najczarniejsze scenariusze, które mogłyby się wydarzyć.
.
Zmienisz go teraz, gdy skupisz się tylko na tym, co się akurat dzieje, nad tym czego pragniesz, co daje ci siłę, i jaką masz motywację, by STANĄĆ do walki. Dopóki walczysz, wygrywasz.
.


Która z moich propozycji najbardziej do ciebie przemawia? A może jest tak, że zacząłeś czytać ten artykuł ze swoimi tytułami w głowie i chętnie dopisałbyś je teraz do mojej listy? 

 

.


Zobacz też:

  1. Trzy filmy o Włoszech, których NIE polecam.
  2. Filmy o Włoszech i z Italią w tle.
  3. Filmy o Wenecji – najlepsza dziesiątka.