Primo Cappuccino

Najciekawsze festiwale we Włoszech, czyli co i jak świętują Włosi

Ty lub Twoi znajomi wybieracie się do Włoch? Poznaj najlepszy sposób na autentycznie zwiedzanie tego kraju.


Festiwale we Włoszech zwykle pokazuję Wam na fanpage?u, ale planując drugą połowę czerwca zorientowałam się, że jest ich tak wiele i tak ciekawe są to momenty, że byłaby wielka szkoda, gdyby Wam umknęły (a jak wiadomo, na Facebooku umyka prawie wszystko).
.
Przygotowałam dla Was krótki przewodnik po lokalnych atrakcjach i wydarzeniach, które odbywają się we Włoszech w ostatnich dniach czerwca, w naciskiem na ostatnią niedzielę czerwca, kiedy to następuje prawdziwa kulminacja.
.
Dzisiejszy wpis dedykuję tym z Was, którzy:

 • planują być w tych dniach we Włoszech i są gotowi nagiąć plan podróży, jeśli w okolicy zadzieje się coś ciekawego
 • chcieliby się rozerwać, ale nie potrafią, więc wybierając jedno wydarzenie, chcą wiedzieć, co tracą w innej części Italii ;)
 • nie planują w tym czasie wyjazdu, ale wezmą pod uwagę poniższe inspiracje w przyszłości
 • uwielbiają lokalne smaki i klimaty, i nawet jeśli nie mogą być w tych miejscach osobiście, z chęcią przeniosą się tam duchem

.
Tym razem biorę pod lupę tylko ostatnie dni czerwca, jednak jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co się dzieje we Włoszech, zaglądajcie na mój fanpage (pod przyciskiem Obserwowanie –> ustawcie opcję Wyświetlaj najpierw lub Otrzymuj powiadomienia – będziecie powiadamiani o najświeższych postach i już nic Wam nie umknie.).
.
Natomiast o wszelkich informacjach praktycznych (typu jak dojechać, gdzie spać itp.), relacjach z podróży i pomocy przy ich planowaniu rozmawiamy w grupie Prawdziwe Włochy – grupa praktyków i entuzjastów. Jeśli jeszcze Was z nami nie ma, dołączcie koniecznie! To całkiem spora, do tego cudowna i na dodatek kochająca Włochy społeczność, która dzieli się nawzajem swoimi wrażeniami, zdjęciami, włoskimi odkryciami, ale też udziela sobie porad i wsparcia – bo tego nikomu nie odmawiamy :)
.
A tymczasem co w czerwcu we Włoszech grają i gdzie warto być ciałem i/lub duchem?

.


Najciekawsze festiwale we Włoszech

.
20. czerwca

 • Festiwal del Nodo d’Amore w Valeggio (Wenecja Euganejska) – kto wiecznie głodny, musi tu trafić! To jedna z największych imprez kulinarnych we Włoszech, podczas której do stołu o długości grubo ponad 1 km zasiada ponad 4000 osób! Impreza odbywa się w niesamowitej scenerii, u stóp Castello Scagliero na moście Visconteo.
  .
  Podczas świętowania co roku bije się tu rekord Guinessa w przygotowywaniu ręcznie lepionych pierożków tortellini. Średnia ich ilość osiąga liczbę nawet 600 tysięcy sztuk! Podejrzewam, że po takiej ilości, można mieć dość ich widoku przez cały kolejny rok ;)  Poniżej oficjalny film promujący akcję.

.

.


21. czerwca

 • Spektakl Pettali di Luce w Bari (Apulia), o którym więcej pisałam w przewodniku po Bari. Wydarzenie ma miejsce w katedrze Św. Sabiny punktualnie o 17:10 i powtarza się od prawie tysiąca lat, co roku o tej samej porze!

.źródło: barionline.it

.

 • Festa della Musica w Rzymie – czyli Święto Muzyki, w czasie którego każdy z Was może słuchać, śpiewać i grać do woli. Wszystkie koncerty i wydarzenia są bezpłatnie, a całe wydarzenie trwa od godziny 18:00 do północy. Po wejściu na stronę wydarzenia kliknijcie Ascolta, jeśli chcecie wybrać się na czyjś koncert lub Suona, jeśli macie ochotę dołączyć do ulicznego grania. Tego dnia cały Rzym utonie w genialnych dźwiękach!I mała zachęta od pani burmistrz Rzymu – Virginii Raggi :)

.

.

 • 21. czerwca Festa della Musica odbywa się także w wielu innych miastach, w Turynie trwa nawet kilka dni, w Brescii, w Modenie, na Sycylii, w sumie w ponad 500 miastach i miasteczkach Italii. W tym dniu spontanicznie występują zespoły rockowe, chóry, bębniarze, orkiestry symfoniczne, i czego sobie tylko Wasze muzyczne dusze zapragną :)
  Listę miast i wydarzeń związanych z Festa della Musica 2017 znajdziecie tutaj.

.
Kalendarz Włoskich Eventów, kalendarz włoskich wydarzeń, wydarzenia we Włoszech
.


23. czerwca

Pozostając w temacie muzyki – tego dnia w Weronie rozpoczyna się Arena Opera Festiwal 2017, który potrwa do 27 sierpnia. To absolutnie wyjątkowa rzecz dla wszystkich wielbicieli sztuki operowej, baletu i rozgwieżdżonego włoskiego nieba :)
.


24. czerwca

Calcio Storico we Florencji – to drastyczny turniej florenckiej piłki nożnej, który rozgrywany jest tu w dzień Św. Jana, patrona miasta. Wielomiesięczne przygotowania zawodników, emocje, które trudno przeżyć, co dopiero opisać. A sam przebieg? Brutalny. Dozwolone faule, podcinania, blokowanie, uderzenia pięścią itp. MMA to przy tym nic! Po zdobyciu gola słychać huk armaty i wszystkie flagi lecą w górę. Jest głośno, tradycyjnie i (mimo fauli) bardzo radośnie, a wygrana dzielnica świętuje do rana. Nic tylko się przyłączyć!
Bilety i wszelkie info znajdziecie tutaj.

Czym dokładnie jest Calcio Storico? Zobaczcie chociażby w tym skrócie:
.

.

Z Florencji przenosimy się do Pizy. Dopiero co pizańczycy świętowali Luminaria di San Ranieri (spektakularne wydarzenie z udziałem 100 tysięcy świec), a już przed nimi kolejne świetne festiwale. Co powiecie, na przykład, na:

 • Gioco del Ponte – średniowieczne zawody między mieszkańcami różnych dzielnic miasta. Sęk polega na tym, że rywalizujące ze sobą drużyny próbują przepchnąć 7-tonowy wózek z jednego końca mostu na drugi. Zaciekłość, entuzjazm i moc wrażeń gwarantowane! W imprezie bierze udział ponad 700 uczestników (w tym 40 na koniach). Impreza rozpoczyna się o 19:30 na moście Ponte di Mezzo. Szczegóły tutaj, filmowa zachęta nieco niżej.

.
źródło: intoscana.it
.

 • Jeśli Piza to musi być i Krzywa Wieża – tę w okresie letnim możecie zwiedzać NOCĄ (od godz. 20:30 do 23:00) od 14. czerwca do 15. września. Ale nie musicie :)  Nie wiem, jak wygląda sprawa z kolejkami, spodziewam się, że są olbrzymie (jak zawsze, gdy o Wieży mowa), ale może nocą jest zupełnie inaczej? Jeśli coś o tym wiecie, dajcie znać.
  .

Ostatnia niedziela czerwca

.
Wiele ciekawych wydarzeń we Włoszech ma miejsce w ostatnią niedzielę czerwca, która w tym roku wypada nam:
.
25. czerwca

 • Il Palio di Pasqua Rosata w Asyżu – czyli zawody w strzelaniu z kuszy pomiędzy drużynami: żołnierzy i cywilów. Stroje z epoki średniowiecza, muzyka, tańce, magiczne sztuczki, ognie i czego sobie tylko nie wymarzycie. Przyjedźcie w ostatnią niedzielę czerwca i cofnijcie się w czasie. A wtedy już nikt i nic nie powstrzyma Was od tego, by zakochać się w Asyżu po same uszy.

.

.

 • Ostatni weekend czerwca to także start Chianti Festiwal, który potrwa aż do 2 sierpnia. Rozpocznie się w cudnej miejscowości Castelnuovo Berardenga, gdzie na piazza Castelli di San Gusm? przez trzy kolejne wieczory będziecie mogli oglądać niezwykły spektakl pieśni i tańca, charakterystyczny dla ludowej tradycji – Il Bruscello.
  .
  W aktorów wcielają się mieszkańcy miasteczka Castelnuovo i każdego roku, po wielomiesięcznych próbach, wystawiają co innego – tym razem będzie to Gian Burrasca. Tak więc zobaczyć możemy tu: pracowników biurowych, geodetów, sekretarki, mechaników czy pracowników rolnych, ale sami zobaczcie, jak wysoki poziom prezentują!

  23-25 czerwca
  , codziennie o godz. 21:30. Wstęp 12/10 ?. Szczegóły tutaj. A poniżej próbka :)

.

.


29. czerwca

 • Święto Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie – czyli uroczystość patronów miasta. Z tej okazji co roku na Zamku Anioła odbywa się tu spektakl pirotechniczny La Girandola di Castel Sant’Angelo (fajerwerki przy akompaniamencie włoskiej muzyki klasycznej) – zwyczaj pozdrawiania Świętych przez mieszkańców miasta.

.

.
Spektakl przez lata odbywał się na Zamku Anioła, ale w zeszłym roku został przeniesiony na Wzgórze Pincio (więcej o tarasach widokowych Rzymu pisałam tutaj). W tym roku będzie tak samo. Festiwal zmienia nazwę na La Girandola di Roma – i  tego dnia warto zająć na Piazza del Popolo najlepsze miejsca, a jeszcze lepiej nad nim, na tarasie widokowym Pincio, bo niebo nad Rzymem rozbłyśnie w rytm muzyki równo o 21:40!
.

 • 29 czerwca. to także przygotowania do palio w Sienie, które ma miejsce 2 lipca. Jeśli chcecie zobaczyć je osobiście, już dziś wyruszajcie w drogę. Zanim jednak dotrzecie na miejsce, zapoznajcie się z tymi brutalnymi faktami o dżokejach. Jak się okazuje, przekręty i przekupstwa są tam na porządku dziennym.
  .
  Na trzy dni przed wyścigiem burmistrz losuje konia dla każdej kontrady (dzielnicy). I jak dżokej (tylko) teoretycznie pozostaje wierny swojej drużynie, to konie, od których zależy cały wyścig, losuje się w ciemno.
  .
  Potem już jest cała seria zdarzeń, w których warto uczestniczyć o wiele bardziej niż w samym wyścigu – ten trwa raptem 90 sekund. Ale to, co się dzieje przed zawodami, cała ta jedność, poczucie wspólnoty, sąsiedzkie wsparcie, entuzjazm i hołdowanie tradycji – tego nie zaznacie nigdzie indziej na świecie. Nie bez powodu jednym z moich marzeń jest zdobycie obywatelstwa Sieny ;)

.
Na koniec (rewelacyjna!) relacja z wnętrza Sieny, czyli co palio robi z Włochami:
.

.


I tak kończy się czerwiec we Włoszech. Dajcie znać, czy podobają Wam się tego rodzaju wpisy. Póki co, chcę zobaczyć, czy takie kaledarium przyjmie się na blogu – jeśli tak, spodziewajcie się, że będzie tego więcej. Następnym razem z większym wyprzedzeniem :)


.
No i na koniec, dołączmy do świętowania! Bez smartfonów, aparatów i kamer. Ręce będą nam potrzebne, do grania, klaskania, trzymania kieliszków z winem, cudzych rąk lub własnej głowy, zakręconej od natłoku emocji – słowem zapraszam Was do celebrowania codzienności.

Akurat tego z powodzeniem możemy się od Włochów nauczyć :)

.
Kalendarz Włoskich Eventów, kalendarz włoskich wydarzeń, wydarzenia we Włoszech

.


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Zapisz się na Kawowe Listy.

* Dołącz do grupy Prawdziwe Włochy ? grupa praktyków i entuzjastów.

Więcej w Informacje praktyczne, Podróże, Rzym bez paniki, Tajemnicza APULIA, Toskania od zaraz
Kalabria. Krok po kroku do nieskończoności.

Podczas pierwszego pobytu gadałam tu z włoską papugą, podróżowałam polnymi drogami w autokarze, a w naszym rajsko położonym hotelu (dla odmiany) na...

Zamknij