Najciekawsze festiwale we Włoszech, czyli co i kiedy świętują Włosi w czerwcu?

Na pewno jest to nowy sposób podróżowania. Nie szlakiem miesc, muzeów i listy rzeczy do zobaczenia. Tylko szlakiem smaków, emocji i spotkań z ludźmi, które się pamięta do końca życia.


Festiwale we Włoszech zwykle pokazuję na fanpage’u, ale tych wydarzeń w skali roku i wszystkich 20 regionów jest tak wiele i tak ciekawe są to imprezy, że wielka szkoda, gdyby Ci umknęły (a jak wiadomo, na Facebooku umyka prawie wszystko).
.
Przygotowałam dziś krótki przewodnik po lokalnych atrakcjach i wydarzeniach, które odbywają się we Włoszech w ostatnich dniach czerwca. To akurat na tyle dużo czasu, by już dziś spokojnie zacząć planować letnią podróż do Włoch.
.
.


Dzisiejszy wpis jest dla Ciebie, jeśli:

  • planujesz być w czerwcu we Włoszech i z chęcią weźmiesz udział w jakimś wydarzeniu
  • nie planujesz w tym czasie wyjazdu, ale lubisz wiedzieć, co dzieje się we Włoszech i jak świętują Włosi
  • doceniasz lokalne smaki i nieturystyczne klimaty, i nawet jeśli nie możesz być w tych miejscach osobiście, z chęcią przeniósłbyś się tam myślami

.
O wszelkich informacjach praktycznych (typu jak dojechać, gdzie spać itp.), relacjach z podróży i pomocy przy ich planowaniu rozmawiamy w grupie Prawdziwe Włochy – grupa praktyków i entuzjastów. Jeśli jeszcze Cię z nami nie ma, dołącz koniecznie! Nasza społeczność kocha Włochy autentyczną miłością i chętnie dzieli się nawzajem swoimi wrażeniami i odkryciami.

.


Najciekawsze festiwale we Włoszech – kiedy i gdzie je zobaczyć?

.


20 – 28. czerwca – Festa Artusiana w Forlimpopoli

.

Dzięki Festa Artusiana miasteczko Forlimpopoli (Emilia-Romania, 70 km od Bolonii) składa hołd swojemu najbardziej znanemu obywatelowi, Pellegrino Artusi – którego słynny podręcznik Włoska sztuka dobrego gotowania znacząco przyczynił się do kształtowania tożsamości kulturowej i językowej w kraju.

Festiwal oferuje wiele wydarzeń kulinarnych, degustacje tematyczne, występy muzyczne i teatralne, wystawy oraz imprezy kulturalne, które zaspokoją nawet najbardziej wymagających uczestników. Każdego wieczoru, historyczne centrum Forlimpoli zamienia się w „miasto do spróbowania”, w którym zmienia się nazwy dziedzińców, alejek, ulic i placów zgodnie z rozdziałami podręcznika Pellegrino Artusi.

.

.Festiwale we Włoszech – Forlimpopoli
.


21. czerwca – Pettali di Luce w Bari

.

Spektakl Pettali di Luce w Bari (Apulia), o którym więcej pisałam w przewodniku po Bari. Wydarzenie ma miejsce w katedrze Św. Sabiny punktualnie o 17:10 i powtarza się od prawie tysiąca lat, co roku o tej samej porze.

.Festiwale we Włoszech – Bari (źródło: barionline.it)

.

Festa della Musica w Rzymie

.

Święto Muzyki (Rzym), w czasie którego każdy z Was może słuchać, śpiewać i grać do woli. Wszystkie koncerty i wydarzenia są bezpłatnie, a całe wydarzenie trwa od godziny 18:00 do północy. Po wejściu na stronę wydarzenia kliknijcie Ascolta, jeśli chcecie wybrać się na czyjś koncert lub Suona, jeśli macie ochotę dołączyć do ulicznego grania. Tego dnia cały Rzym utonie w genialnych dźwiękach!I mała zachęta od pani burmistrz Rzymu – Virginii Raggi.

.

.


Festa della Musica w 500 miastach i miasteczkach

.

21. czerwca Festa della Musica odbywa się także w wielu innych miastach, w Turynie trwa nawet kilka dni, w Brescii, w Modenie, na Sycylii, w sumie w ponad 500 miastach i miasteczkach Italii. W tym dniu spontanicznie występują zespoły rockowe, chóry, bębniarze, orkiestry symfoniczne, i czego sobie tylko Wasze muzyczne dusze zapragną :)
Listę miast i wydarzeń związanych z Festa della Musica 2020 znajdziecie tutaj.

.


13. czerwca – otwarcie Arena Opera Festival 2020

.

Pozostając w temacie muzyki – tego dnia w Weronie rozpoczyna się Arena Opera Festiwal 2020, który potrwa do 5. września. To absolutnie wyjątkowa rzecz dla wszystkich wielbicieli sztuki operowej, baletu i rozgwieżdżonego włoskiego nieba.

.


24. czerwca – Calcio Storico we Florencji

.

Calcio Storico we Florencji to drastyczny turniej florenckiej piłki nożnej rozgrywany w dzień Św. Jana, patrona miasta. Wielomiesięczne przygotowania zawodników, emocje, które trudno przeżyć, co dopiero opisać. A sam przebieg? Brutalny. Dozwolone faule, podcinania, blokowanie, uderzenia pięścią itp. Zawody MMA to przy tym nic! Po zdobyciu gola słychać huk armaty i wszystkie flagi lecą w górę. Jest głośno, tradycyjnie i (mimo fauli) bardzo radośnie, a wygrana dzielnica świętuje do rana. Nic tylko się przyłączyć!
Bilety i wszelkie info znajdziecie tutaj.

.
Czym dokładnie jest Calcio Storico?
Zobaczcie chociażby w tym skrócie:

.

.

Z Florencji przenosimy się do Pizy. To właśnie tutaj w połowie czerwca odbywają się..
.

Luminaria di San Ranieri w Pizie

.
… czyli spektakularne wydarzenie z udziałem 100 tysięcy świec, którego atmosferę czuć już w czasie przygotowań. W całym mieście rozstawiane są pobielane instalacje (tzw. biancherie), na których mieszkańcy Pizy zawieszają tysiące zapalonych lampki. Dzięki temu, wieczorne świętowanie odbędzie się zupełnie bez światła elektrycznego. Tej nocy całe miasto wzdłuż rzeki Arno tonie w romantycznej atmosferze. W ostatnich latach luminaria wzbogacono o lampki unoszące się na wodzie oraz moment wypuszczania w powietrze lampionów. Całości towarzyszą sztuczne ognie i przepiękna muzyka.

.

.


27. czerwiec – Gioco del Ponte w Pizie

.

Średniowieczne zawody między mieszkańcami różnych dzielnic miasta. Sęk polega na tym, że rywalizujące ze sobą drużyny próbują przepchnąć 7-tonowy wózek z jednego końca mostu na drugi. Zaciekłość, entuzjazm i moc wrażeń gwarantowane! W imprezie bierze udział ponad 700 uczestników (w tym 40 na koniach). Impreza rozpoczyna się wieczorem na moście Ponte di Mezzo. Szczegóły tutaj.

.

.
..


Festiwale we Włoszech na koniec miesiąca

.


29. czerwca – La Girandola di Roma

.

I jednocześnie święto Apostołów Piotra i Pawła, patronów Rzymu. La Girandola (fajerwerki przy akompaniamencie włoskiej muzyki klasycznej) – zwyczaj pozdrawiania Świętych przez mieszkańców miasta. Spektakl przez lata odbywał się na Zamku Anioła, następnie został przeniesiony na Wzgórze Pincio (jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Rzymu). Publiczność może podziwiać całość pod wzgórzem, na Piazza del Popolo. W tym dniu niebo nad Rzymem rozbłyśnie w rytm muzyki o 21:30, ale oczywiście warto być tu nieco wcześniej.

.

.

.

29. czerwiec – przygotowania do palio w Sienie

.

Na trzy dni przed wyścigiem burmistrz losuje konia dla każdej kontrady (dzielnicy). I jak dżokej (tylko) teoretycznie pozostaje wierny swojej drużynie, to konie, od których zależy cały wyścig, losuje się w ciemno.
.
Potem już jest cała seria zdarzeń, w których warto uczestniczyć o wiele bardziej niż w samym wyścigu – ten trwa raptem 90 sekund. Ale to, co się dzieje przed zawodami, cała ta jedność, poczucie wspólnoty, entuzjazm i pilnowanie tradycji – tego nie zaznacie nigdzie indziej.

.
.


.
No i na koniec, sam dołącz do świętowania! W swoim czasie i w swoim stylu. Nie ważne, czy będzie to historyczna parada w Abruzji, Święto Chleba na Sycylii czy Otwarte Winnice w Toskanii. Ważne by być tam całym sobą. Bez smartfonów, aparatów i gps-ów. Ręce będą Ci potrzebne, do klaskania, trzymania kieliszka z winem, cudzych rąk lub własnej głowy, zakręconej od natłoku emocji. Bo jedyne, na czym warto się wtedy skupić, to celebrowanie codzienności. 

Czerpiąc siłę z włoskiej gościnności i z całą mocą doceniając chwilę, która trwa.

I może nie zapamiętasz wszystkich miejsc, które zwiedziłeś, ale te chwile, i te emocje zapamiętasz do końca swojego życia.

.


.