7 przyjemnych sposobów na naukę języka włoskiego

Jesteśmy społeczeństwem multimedialnym. Szukamy tego, co nowoczesne, skuteczne i… szybkie. Zapominamy, że im więcej potu na treningach, tym mniej krwi w walce. I słusznie! Jak więc trenować język bez zmęczenia, krwi i potu. Za to efektywnie i z przyjemnością? Oto aplikacje do nauki włoskiego, których warto używać.


Ciężko się ogarnia taki temat, bo (wbrew temu, co mówi tytuł) kojarzy się z mozolną nauką. Z rezygnacją z przyjemności, z biczem nad głową, kartkówkami, wejściówkami i odgórnym musisz! Notorycznie ktoś ocenia nasze postępy i tępi niedociągnięcia… Też macie taki szkolny obraz w głowie?
.
Szczęśliwie ominął mnie w życiu przymus gimnazjalny, za to nie ominęły mnie staroświeckie metody nauki języka. Moje wspomnienia z czasów szkolnych zakrawają o pomstę do nieba. Wiedza, która kryje się głęboko w czeluściach mózgu, używana tylko w sytuacji: zakuć, zdać, zapomnieć. Nawet mój ukochany włoski doczekał się takich metod nauczania. I to za sprawą samego Włocha! (O tym więcej przeczytasz tu: Włoski dla odważnych).

.

Aplikacje do nauki włoskiego

.
Na szczęście nastały nowe czasy i jako społeczeństwo multimedialne nie godzimy się już na archaiczne metody. Nie motywuje nas strach. Motywuje nas pasja! Posiadamy dostęp do wszystkich możliwych kanałów nauczania. To, co nam zagraża w efektywnej nauce języka, to już nie brak, lecz nadmiar możliwości!

Od braku wyboru gorszy bywa jedynie informacyjny chaos, dlatego wykonałam tę robotę za Was. Poniżej znajdziecie moją (jak zwykle subiektywną) listę najbardziej przyjemnych i wartościowych stron oraz aplikacji do nauki języka włoskiego on-line. Audiowizualne, interaktywne, o zasięgu miedzynarodowym i w zaciszu własnego pokoju. Zaparzcie sobie Dobrej Kawy, yerby, zróbcie kakao (czy co tam Wam rozjaśnia umysł) i do dzieła!

.


Aplikacje do nauki włoskiego on-line w j. obcym

.

1. Kurs on-line MEMRISE
.

Bardzo przyjemny i przejrzysty portal, w którym dostęp do większości lekcji jest darmowy. Mamy do wyboru wiele kursów, w zależności od czasu trwania i stopnia trudności. Od kursów kilkugodzinnych do kilkunasto godzinnych. Każdy kurs zawiera informację: ile godzin nauki potrzebujemy do jego ukończenia. Dużo powtórek! Częsta nauka małych partii materiału – działa najefektywniej! Nauka idzie błyskawicznie i, co najważniejsze, skutecznie.
.Aplikacje do nauki włoskiego Aplikacje do nauki włoskiego – Memrise
.


2. Platforma językowa BABBEL
.

To strona, do której odsyła większość internetowych propozycji z nauką włoskiego on-line. Bardzo przyjemne ćwiczenia. Jedyne, co muszę robić, to klikać. Słucham lektora, oglądam obrazki, bardzo tu przejrzyście i przyjemnie. I się dzieje! Taka nauka pożera czas niczym Facebook, zostawia jednak po sobie same konkrety. No i wiem, gdzie ucieka czas, skoro po krótkim czasie zaczynam myśleć… po włosku!
.Aplikacje do nauki włoskiego Aplikacje do nauki włoskiego – Memrise

.
Same plusy! Minusy tylko dwa: brak obsługi w j. polskim i płatny dostęp do pełnej wersji (za darmo 1. lekcja, nie trzeba się logować).
.


3. Platforma do nauki jezyka DUOLINGO
.

Także tu mam okazję poćwiczyć znajomość dwóch języków, jeden podstawowy (np. angielski) drugi do nauki, czyli włoski. Po dłuższej chwili nauki, o dziwo, przestaję myśleć po polsku. A przecież o to chodzi w nauce języka: przestać analizować, w myślach nie tłumaczyć! Język ma wejść w krew, mózg i wszystkie szare komórki. Ta platforma oprócz korzyści, jakie dają dwa powyższe kursy, jest całkowicie za darmo.
.Aplikacje do nauki włoskiegoAplikacje do nauki włoskiego – Memrise

.


Kurs włoskiego on-line w języku polskim

.

4. Platforma BUSUU.COM

.
Interaktywna strona do nauki j. włoskiego on-line. Oferuje lekcje, testy, nagrania głosowe, sprawdza mój akcent, umożliwia kontakt z włoskimi lektorami na Skype, rozmowę on-line z użytkownikami z Włoch. Dodatkowo ćwiczę umiejętność pisania, a użytkownicy z Włoch poprawiają moje prace. Na plus obsługa strony w języku polskim. Także spora część lekcji jest za darmo. Aby mieć do nich dostęp trzeba się zalogować (przez e-mail, konto na Facebooku lub Google). Dostęp do pełnej wersji wymaga opłaty (wyższej niż w Babbel), za to w przeciwieństwie do Babbel, zdecydowana większość kursu jest tu bezpłatna.
.Aplikacje do nauki włoskiego, busuu język włoskiPowszechnie uczymy się literackiego języka włoskiego, który z prawdziwym życiu nijak się ma do realnych rozmów. Tutaj mamy szansę poznać język, który naprawdę żyje. I przy okazji poznać kogoś ciekawego.
.włoski dla początkujących, włoski na telefon, jak uczyć się włoskiego.

5. Kurs SuperMemo.

Jako jedyny w tym zestawieniu nie wymaga dostępu do internetu, z powodzeniem używam go też off-line. Co więcej, mogę przenosić naukę między różnymi urządzeniami: przykładowo rano korzystam z niej podczas jazdy tramwajem, wieczorem przy laptopie – a moje postępy synchronizują się automatycznie po połączeniu z siecią. To też jedyny kurs w pełni płatny, a co za tym idzie, ale jednocześnie doskonale przemyślany, komfortowy i, wnioskując po moich postępach, skuteczny.
.
supermemo, aplikacje do nauki włoskiego, język włoski online, włoski dla początkujących, włoski na telefon


Rozmowy on-line w języku włoskim

.

6. Strona My Happy Planet

Miejsce, gdzie spotkać mogę native speakerów z całego świata, w tym z Italii. Ludzie z różnych krajów poznają się tu za pośrednictwem Skype. Wpisuję w wyszukiwarce kraj pochodzenia i język, w którym chcę rozmawiać. Ale ta strona to nie tylko rozmowy! Mogę tu też korespondować, wymieniać się doświadczeniami oraz uczyć się kultury i języka z lekcji i filmów stworzonych przez członków społeczności. Uczę się języka od ludzi z całego świata! Czy istnieje bardziej przyjemny sposób poznawiania języka i ludzi?

.Aplikacje do włoskiego, jak uczyć się włoskiego.


Książki on-line po włosku

.

7. Liberliber.it

Darmowa strona z książkami w języku włoskim. Ponad 3000 książek, 6000 utwórów muzycznych i dziesiątki audiobooków za symboliczne 2 ?, czyli tyle, ile kosztuje wyrobienie karty bibliotecznej.  A tu proszę, z dostawą do domu! Polecam szczególnie audiobooki, są nieocenione, jeśli znajdujecie się w ciągłym ruchu, czy to w podróży, na nartach, w porannym autobusie, w czasie opieki nad dziećmi czy podczas sadzania kwiatków. Zawsze wtedy, gdy macie zajęte ręce i wolne myśli.
.

8. Easy Readers In Italian

To tzw. readersy, czyli lektury uproszczone. Idealne pozycje dla osób z podstawową i średniozaawansowaną znajomością języka włoskiego. Pisane nie tylko prostszym językiem, bowiem readersy w zestawie mają też słowniczki, zeszyty ćwiczeń oraz płyty CD do odsłuchu. Polecam Wam tę stronę, bo zawiera readersy odpowiadające aż 4. poziomom znajomości języka. I mają tylko jeden minus. Niestety są płatne (jeśli znacie miejsca w sieci z darmowymi readersami, podzielcie się, proszę, w komentarzach)..

Pod linkiem książki o Włoszech znajdziesz inne włoskie pozycje, które polecam.

 


Na pocieszenie dla tych, którzy co wrzesień czy też styczeń wciąż i wciąż próbują od nowa przyłożyć się do nauki i nic z tego – niech Was te próby nie zniechęcą, bo nie od dziś wiadomo (i warto to sobie mówić co rano), że:
.

Sukces to 1% talentu i 99% pracy. I wbrew temu, co sugeruję na samym początku, warto się napocić. Bo krzywa sukcesu nie biegnie po lini prostej. Za to zdecydowanie cześciej wygląda tak.
(Zdj.: tytułowe, ostatnie)

droga do sukcesu, jak naprawdę wygląda sukces

.
Sukces jest wtedy, gdy linia idzie zawsze ku górze. I niech właśnie tak będzie w Waszym przypadku.

Życzę Wam sukcesu we wszystkim, na czym naprawdę Wam zależy. Jeśli kiedykolwiek będę mogła Wam w tym pomóc, to jakby co wiecie, że ja… zawsze i wszędzie!

.

 

.

.

 


  1. Język włoski jak uczyć, by zapamiętać go na całe życie?
  2. Bajki po włosku – czyli jak uczynić naukę włoskiego dziecinnie prostą.
  3. Włoski dla początkujących – włoski dla odważnych.
  4. Trudne słowa po włosku – zaskocz nimi znajomych.
  5. Włoska telewizja i włoskie radio – gdzie ich szukać w sieci.