z czym kojarzą Ci się Włochy

Z czym kojarzą Ci się Włochy?

Z czym kojarzą się Włochy? Z ich przycinaniem i depilowaniem? Nie, to nie ta bajka. Ale ja za to będę rwać sobie włosy z głowy, jeśli jedyne, co przyjdzie mi na myśl przy P to Piza, pizza, pasta i Pavarotti… Oto 20 najbardziej nietypowych skojarzeń – na każdą literę po jednym!


Opowiem Wam dziś o mojej osobistej Italii. Ale ponieważ taki temat grozi elaboratem, ograniczyłam się zaledwie do… skojarzeń wg liter alfabetu. Zadanie to trudne, bo nie używam przy tym ani nazwisk znanych osób, ani miast (tu z małym wyjątkiem). Inaczej zamiast alfabetu powstałby tu cały indeks! I choć emocje najtrudniej mi tu pokazać, to ich przywoływane w trakcie pisania dają największą frajdę. Dziś jestem jak Serce i Rozum w jednym. Czuję, co to za słowo i myślę, jak to przekazać.
.
Kolejna trudność to wybrać tylko jedno słowo do każdej litery. Jak ciężkie to zadanie, przekonacie się sami. Najpierw długo, długo pustka… ale jak człowiek zaczyna wymieniać, ani się obejrzy i cytuje słowniki.
.
Gotowi? No to zaczynamy
.


Z czym kojarzą się Włochy?  Oto moja lista.

z czym kojarzą się włochy, włoski alfabet, alfabet po włosku, włoski dla początkujących .
A jak Avanti!

Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Liczy się tylko naprzód, nieważne w jakim tempie. Italia mnie motywuje właśnie do rozwoju, do przekraczania siebie, do porzucania ciepłych kapci i wyruszania w drogę. Do bycia każdego dnia odrobinę lepszą wersją siebie samej.
.


B jak Barista

Dla niego kawa to świętość. Prawdziwy bohater narodowy! Ratuje życie (a na pewno poranki) milionom Włochów. Jego pasją jest kawa i powinna nią być też obsługa klienta, ale jak widać na przykładzie tych z Wenecji, nie często idzie to w parze. Bardzo mi się marzy takie profesjonalne baristyczne szkolenie. To praca, którą mogłabym podziwiać godzinami. Że o spijaniu jej efektów nie wspomnę.
.


C jak Cappuccino

Przez dwa p i dwa c. I tak, jak większość pamięta o podwojeniu p, to c nagminnie stoi samotne. Zapamiętując tę zasadę, będziecie najlepiej doinformowanymi Polakami w kraju, bo ta drażniąca (mam nadzieję, że nie tylko mnie) literówka tkwi w menu nawet najbardziej szanujących się restauracji. Oczywiście, nie omieszkam im tego uświadamiać, zamawiając swoje cappuCCino z wyjątkowym namaszczeniem.
.


D jak Degustazione

Tu degustuje się wszystko i wszędzie. A już na pewno w miasteczkach Toskanii, Apulii, Sycylii i wszędzie tam, gdzie wiedzą, że degustacja dźwignią handlu jest. Co oferują? Wina, likiery, sery, przysmaki nie z tej ziemi! Znaczy, że z tej. Włoskiej! Kończysz Waść z ciężkim żołądkiem, lekkim portfelem, ale szczęśliwszą duszą. Zyskałeś same perły włoskiej kuchni i przy okazji, wsparłeś lokalsów. A już oni dobrze wiedzą, co to gościnność, która procentuje!
.


E jak Espressivo

I tak jak espresso nie znaczy ekspresowe, ani tym bardziej zrobione w ekspresie. Tak ekspresywny Włoch nie znaczy, Włoch szybki, tylko… wyrazisty! Gdy Włoch wejdzie, na pewno go zauważysz. Gdy się odezwie, wszystko usłyszysz. Nawet jeśli nie mówi do Ciebie. A gdy się odezwie do Ciebie, to choćbyś przez telefon nie zrozumiał go za nic na świecie, to patrząc mu w twarz i czytając z jego dłoni, zrozumiesz go aż za dobrze!

.

.


F jak Fiat 500

Rzymianie (podobnie jak Paryżanie) mają po dwa samochody. Gorszy i mniejszy po mieście, większy i lepszy do jazdy poza miastem. Choć ciężko nazwać Fiata 500 gorszym, bo ma same zalety. Jest mały, szybki i przebiegły. Wszędzie się zmieści, wciśnie w każdą szczelinę! W koncu to Włoch. Nie istnieją dla niego żadne zakazy ani brak miejsc parkingowych. A kodeks Szalonego Włoskiego Kierowcy to jedyne, czego przestrzega.
.


G jak Grande

Zapytaj Włocha, co we Włoszech najlepsze? Wszystko! – Odpowie. Po czym szybko doda, że jego kraj ma: najsmaczniejszą kuchnię, najszybsze samochody, najwięcej zabytków w Europie, najdłuższą historię i najlepsze marki na świecie! I najlepsze jest to, że ma rację.
.


H jak Hotel

Niezbyt oryginalne, ale włoskie hotele są mi bliskie z racji zawodu. Podsumowując liczne w nich perypetie śmiem twierdzić, że Hotel jaki jest, (nie) każdy widzi. No i oczywiście: Hotel (z Północy) hotelowi (z Południa) nierówny.
.


I jak Ignoranza

Natłok turystów w Rzymie jest tak ogromny, że jedyny sposób na przeżycie w tłumie, to ignorancja. Podobnie w metrze. Spotkasz tam wszystkie możliwe narodowości, więc pogadać, nie pogadasz, widoków nie pooglądasz. Co najwyżej możesz przejrzeć się w szybie i zatopić nos w gazecie. Nawet wtedy, gdy ścisk jest taki, że o głębokim wdechu możesz tylko pomarzyć.
.


L jak Lentamente

Proszę, mów wolniej to najważniejsze zdanie w dialogu polsko-włoskim. I zdecydowanie najczęstsze, przynajmniej z początku. Co najważniejsze, ten zwrot czyni cuda! Włosi się reflektują, ostro zwalniają a nawet upraszczają język do poziomu łopatologicznego. I proszę, jak chcą, to potrafią!
.


M jak Montagna

Ponad 75% kraju stanowią wyżyny i góry. To one witają mnie, gdy przekraczam włoską granicę. To w górach piję swoje primo cappuccino. To na szczytach gór położone są najpiękniejsze włoskie miasteczka. To na wzgórzach mamy najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie. Wymieniać dalej?
.


N jak Niente

Niente da fare = dolce far niente. Słodki stan chwilowego nic nie robienia! Absolutnie potrzebny, by w tym szalonym świecie, dać sobie po hamulcach i tu i teraz bezawaryjnie się zatrzymać. Żyć prosto i uważnie. Tylko tyle, a tak wiele!
.


O jak Opera

Pomyślicie La Scala! To też. Ale nie tylko. Opera = dzieło. Na tym polu Włosi mają się czym pochwalić! Ich kraj zgromadził połowę dzieł sztuki całego świata i najwięcej zabytków UNESCO.
.


P jak Passeggiata

P jak puste ulice w czasie pausa pranzo i te późne popołudnia, gdy parki, promenady i podwórka zapełniają się spragnionymi towarzystwa mieszkańcami :). Nikt już nie biega, za to ławeczki robią się pełne rozmownych kobiet i rozglądających się mężczyzn. Młodzież podpiera murki. O dziwo, rozmawiać woli face to face niż peer to peer. Małe południowe miasteczka. Za to je kocham.
.R jak Roma

Nie będę oryginalna. Nie mogłabym tu wstawić nic innego. Rzym to dla mnie kwintesencja Italii. Ma w sobie wszystko, czego szukam we Włoszech. Każdy z kontrastów!


S jak Scrivere

Italia już zawsze będzie mi się kojarzyła z pisaniem. Z ubieraniem w słowa tego wszystkiego, co od lat siedzi mi pod kopułą. Z listą tematów w głowie, która zamiast się zmiejszać, niebezpiecznie się wydłuża. A skoro pisać to i czytać! Kolejne skojarzenie to książki o Toskanii. Te wszystkie cuda; mądrości; smaki; dni; głosy; miłości, remonty; rozstania i kryzysy… w Toskanii. Pisze się tu chyba wszystko. Prócz kryminałów. Tych jak na lekarstwo.
.


T jak Torre

Punkty widokowe we Włoszech to nie tylko wzgórza, to przede wszystkim wieże. A także kopuły, dachy i tarasy. Czyli wszystko to, dokąd trzeba się wspiąć, gdzie turyści (prawie) nie docierają, gdzie można spojrzeć z dystansu, się zadumać i zachwycić do woli! Tu też powstają najlepsze ujęcia. To mój absolutnie ulubiony sposób na zwiedzanie włoskich miast.
.


U jak Uscita

Pierwsze słowo, którego uczą się moi podopieczni w Italii. Przydaje się wszędzie. W toalecie, w sklepie, na stacjach, dworcach, w metrze, muzeach itp. Zdecydowanie brakuje go jednak w kawiarniach, pizzeriach i lodziarniach. Jakby tam nie można było się zgubić.
.


V jak Vaticano

Obowiązkowe miejsce w Rzymie, ale tylko i wyłącznie w niestandardowych godzinach. Późną nocą lub wczesnym rankiem. Wschód słońca na placu Św. Piotra to jedno z najpiękniejszych doznań w Rzymie. Całą resztę można też obejrzeć na wirtualnym zwiedzaniu Rzymu i Watykanu.
.


Z jak Zampone

Jeśli i Wy nie chcecie obrzydzić sobie Włoch, absolutnie nie klikajcie w ten link. Grozi Wam bowiem skojarzeniami, których mieć nie chcecie! Zampone – jedna z tradycjnych i ulubionych potraw Włochów, po których bym się nigdy nie spodziewała, że kręcą ich takie stylowe odnóża!
.


A ponieważ od kilku dni ograniczyłam cukier na rzecz orzechów itp. (co by Wam tu pisać mądrzejsze teksty), po głowie chodzą mi też takie skojarzenia jak amaretti, cannoli, gelati, Ferrero, Nutella czy moje ukochane Rafaello… Z samych słodkości utworzyłabym ten alfabet :). No a jak już przy jedzeniu jesteśmy, to wróćmy jeszcze na chwilę do tej pizzy, pasty i Pavorottiego, bo z tych emocji zrobiłam się okrutnie głodna! Także wstawiam wodę, nastawiam muzykę i zabieram się za spaghetti z sosem pomidorowym wg Sophie Loren!

.
A jak już się najem i nasłucham, to wracam do Was, bo zżera mnie nie tylko głód, ale i ciekawość o Wasze skojarzenia. A te, jak widzicie, aż same cisną się na klawiaturę! :)
.

Jeśli macie ochotę na więcej włoskich wyrazów, tutaj znajdziecie nowe włoskie słówka wraz ze skojarzeniem.

.


.


To też Cię zainteresuje:

  1. Język włoski jak uczyć, by zapamiętać go na całe życie?
  2. Bajki po włosku – czyli jak uczynić naukę włoskiego dziecinnie prostą.
  3. Włoski dla początkujących – włoski dla odważnych.
  4. Aplikacje do nauki włoskiego – 7 przyjemnych sposobów.
  5. Włoska telewizja i włoskie radio – gdzie ich szukać w sieci.

.