Cinque Terre i Manarola, której trudno się oprzeć!

Manarola i 30 lat z życia jednego człowieka, 7 kilometrów kabli, 15000 lampek, 300 figur – oto recepta na świąteczny rekord Guinessa.


Kiedy nad Cinque Terre zachodzi wakacyjne słońce, większość turystów wyjeżdża, bo nie ma tu czego szukać. Wiosna, jesień, ewentualnie lato – Italia kusi wszystkimi walorami. Ale kto by pomyślał jechać do Włoch (i to na Północ) w środku grudnia? Żeby jeszcze na narty, to rozumiem, ale tak po prostu, pozwiedzać, poupajać się świąteczną atmosferą? Chyba nie. Zimą zaplanowalibyśmy ewentualnie Rzym, bo wiadomo, Rzym zawsze wypada cudnie, może jeszcze narty w Dolomitach albo Sycylię, żeby złapać trochę słońca.
.
I właśnie dlatego Cinque Terre polecam Wam zimą. To wtedy spotkacie na ulicach więcej Włochów niż turystów, zobaczycie więcej radosnych twarzy na żywo niż w telewizji, a gdy pojawicie się dzisiaj w Manaroli, w porcie, ok. godziny 17:30 taki widok będziecie mieli już za sobą…
.
Manarola, ciekawe miejsca w Ligurii, ciekawe miejsca we Włoszech, Liguria, manarola cinque terre, szopka w manaroli, włochy ciekawostki.
A taki przed sobą!
.
Manarola, ciekawe miejsca w Ligurii, ciekawe miejsca we Włoszech, Liguria, manarola cinque terre, szopka w manaroli, włochy ciekawostki


Taki widok Manaroli czeka na Was do końca stycznia! To pełne cudów miasteczko jest również świetną bazą wypadową do pozostałych miasteczek Cinque Terre (Vernazza, Riomaggiore, Corniglia, Monterosso) a także niezwykle malowniczego Portofino, niepowtarzalnej Genui i maleńkiego Portovenere. Jeśli szukacie najciekawszej opcji noclegu za stosunkowo niewielką cenę w tej okolicy, polecam zajrzeć tutaj – przekrój miejsc, gdzie warto się zatrzymać jest tu bardzo szeroki.

.


Cinque Terre – tu znajdziesz szopki w każdym rogu

.
Włosi kochają szopki 
bożonarodzeniowe (to u nich powstała pierwsza na świecie), ale to Manarola, jedno z pięciu miasteczek krainy Cinque Terre, słynie z największej! W tym szczególnym dniu, w święto Niepokalanego Poczęcia NMP – Manarola przyciąga uwagę tych Włochów, którzy akurat nie patrzą w stronę Rzymu, gromadzącego miliony wiernych, którzy tego dnia świętują rozpoczęcie Jubileuszu Miłosierdzia.

Tego dnia oficjalnie rozpoczynają się tu przygotowania do Świąt. Dekoruje się choinki, buduje w kościołach żłobki, oświetla miasta i uruchamia szopki. Specjalna wersja zagości nawet na Placu Św. Piotra w Watykanie.
.
W tym samym momencie mieszkańcy Cinque Terre gromadzą się w Manaroli, by w towarzystwie bliskich poczuć się znów jak małe dziecko, które zachwycało się ciężarówką Coca-Coli wyjeżdżającą niegdyś z ekranu. Manarolczycy co roku mają ten klimat na żywo!
.


Manarola – jak się tu bije rekord Guinessa?

.
30 lat z życia jednego człowieka, 7 kilometrów kabli elektrycznych, 15000 lampek, 300 figur naturalnej wielkości i na to wszystko – własna elektrownia słoneczna zasilająca instalację – to wystarczyło, by pobić rekord. Największą z szopek uruchamia się dokładnie co roku, 8 grudnia, co nie oznacza, że to koniec! Jeśli i Wam marzy się Manarola w bożonarodzeniowej scenerii, macie okazję podziwiać ją aż do końca stycznia!
.

Kto za tym stoi?

.
To były kolejarz, pan Mario Andreoli od ponad 30 lat dekoruje zbocze Manaroli w Narodowym Parku Cinque Terre w tak nietypowy sposób. Co roku do jego ekipy dołączają kolejne osoby i… nowe postacie, a od kilku lat inauguracji szopki towarzyszą też sztuczne ognie.
.
Mimo wieku, pan Mario ani myśli rezygnować. Konsekwentnie rok po roku zapala swoje światełka na najbardziej niezwykłym wzgórzu Ligurii. Najmocniej na świecie marzy, by po jego śmierci ktoś tę tradycję kontynuował…
.
Manarola, ciekawe miejsca w Ligurii, ciekawe miejsca we Włoszech, Liguria, manarola cinque terre, szopka w manaroli, włochy ciekawostki

Manarola

.Manarola, ciekawe miejsca w Ligurii, ciekawe miejsca we Włoszech, Liguria, manarola cinque terre, szopka w manaroli, włochy ciekawostki

Manarola

.

 


Nie wiem jak Wy, ja jestem pod wrażeniem zarówno tradycji, jak i pomysłu na życie pana Mario Andreoli. To się nazywa niezwykła osobowość! Do tego hart ducha, któremu niestraszne żadne przeciwności i oto mamy postać, której czyny będą pamiętać pokolenia Włochów (i być może Polaków!) :)

.


zdj. tytuł.: Fernando Stankuns / Foter.com / CC BY-NC-SA
zdj. 1: Miriam Rossignoli / Foter.com / CC BY
zdj. 2: Photo credit: eg65 / Foter.com / CC BY-NC-SA
zdj. 3 i 4


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Jeśli podobał Ci się tekst, dołącz do mnie na Facebooku, gdzie codziennie znajdziesz świeże inspirujące zdjęcia i ciekawostki.

* Po więcej informacji zapraszam Cię do grupy, w której się wspieramy i dzielimy konkretnymi pomysłami na podróżowanie do Włoch.
.