Trzech wspaniałych Włochów i ich inspirujące cytaty

Miały być przysłowia i powiedzenia, ale i jedne i drugie rzadko kiedy bywa mądre. A już na pewno nie inspirujące. Co innego mądrzy ludzie. Ich zdecydowanie warto słuchać.


Może to tradycja, ktoś powie, warto ją przekazywać następnym pokoleniom… Ale daleko mi do bezmyślnego powtarzania zasłyszanych zdań tylko dlatego, że ktoś tam kiedyś wymyślił, że warto. A w sumie nie wiadomo kto i nie wiadomo kiedy. Zdecydowanie dziwi mnie, dlaczego nazywa się je mądrościami i do tego ludowymi. Istny oksymoron! Nie powtarzam, nie promuję, nie wierzę w coś takiego. Tak jak nie wierzę w ten zestaw włoskich sposobów na szczęście.
.
Niezmiennie osłabiają mnie dziwne ludzkie gesty typu trza odpukać w niemalowane, nie witaj się w progu itp. I choć żadne zabobony nie mają wpływu na nasze życie, co najwyżej dostarczają lęku i bezsensownych ograniczeń, to już same słowa odciskają ogromne piętno. Słowa projektują rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, co sobie nawzajem wtłaczamy do głowy. Świadomie bardziej lub mniej. Bo jak to mówią…
.


Nie wyjmiesz, jeśli nie włożysz.


.
Efekty dobrych słów czy mądrych myśli, widać od razu. Rozpromieniona twarz, zamyślone oczy… To się dzieje już nawet u dzieci! Warto przez gęste sito przesiewać też słowa, które i próbują wmówić. Wiedzieć, że niektóre zostają z nami do końca życia. Oby były to tylko te, które nas budują. Oby wokół nas zawsze znaleźli się tacy, co słowem umacniają. Ale co, jeśli ich brakuje?
.
Trzeba szukać dalej. U tych, co żyli przed nami lub żyją dalej i wciąż mądrze gadają. Promować ich mądre myśli, powielać ich podejście do życia. To nie plagiat, to czysta inspiracja. Przełożyć czyjeś słowa na swoje życie. Część cytatów, które miały ogromny wpływ na moje dzisiejsze życie, spisałam w 30 wnioskach na trzydzieste urodziny :)
.
A dziś dziele się z Wami słowami z najmądrzejszych włoskich głów. Przekonacie się, że Włochom daleko do stereotypu leniwi, głośni i sprośni piraci drogowi, ale głębocy wrażliwi ludzie, którzy mają coś ważnego do zakomunikowania światu. Tobie i mnie, tu i teraz.
.
Wybrałam po kilka cytatów trzech Włochów, księdza, aktorki i jedynego świętego, do którego pielgrzymują ateiści. Zaczynamy!
.

Pino Pellegrino

.
Autor ponad pięćdziesięciu książek, w tym bestselleru 500 rozwianych myśli dla uporządkowanych dusz. To prześwietna pozycja i zbiór głębokich mądrości…
.


…których mogą dociec jedynie nie spieszący się ludzie. Jest zbiorem aforyzmów. Skoncentrowanego sposób myślenia, który pobudza rozum i uskrzydla duszę. To filiżanka kawy, którą pokrzepiła się nasza dusza. Aforyzm to poważna rzecz. Ziarnko gorczycy, które na pewno zakiełkuje.


.
Co takiego mądrego mówi nam dziś Pino?

.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

.
Nic dodać! Jak już człowiek przetrawi głębię tej myśli, warto ją nieco wyostrzyć… Bo co to znaczy, powodować zdarzenia?
.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu.
Do tego momentu w życiu dochodzą tylko nieliczni. Pozostali nadal obserwują. Ale i ci, którzy zdołali urealnić swoje sny, nie zawsze pamiętają o tym, że…
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

.
I co się dziwić Włochom, że wolą pracować, żeby żyćzamiast żyć po to, by pracować.

.


Sophia Loren

.
Idźmy jeszcze dalej! Jednym z najważniejszych aspektów życia jest… jedzenie. I mimo, że zaspokajanie głodu nie mieści się na szczycie piramidy Maslowa, to jest to czynność o wiele głębsza niż nam się wydaje. To nie tylko połykanie, czy co gorsza, zapychanie żołądka. Żeby jedzeniem się delektować, a posiłek celebrować, trzeba wiedzieć czym jest Dobre Jedzenie. Sophia wie.
.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

.
Sophia zna też przepis na prawdziwą włoską kobietę! To taka, co zna największą z włoskich tajemnic.
.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

.
Czyli na pytanie, jak zdobyć serce przyszłej włoskiej teściowej… Znacie już odpowiedź :)

.


Św. Franciszek z Asyżu

.
O samym świętym jeszcze z pewnością napiszę, bo jego życie może zainspirować chyba każdego człowieka na ziemi. Wg niego, dzień warto zaczynać od rozróżnienia dwóch kluczowych spraw
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu.
Takie kilka minut medytacji pozwala właściwie ustawić codzienne priorytety. Bardzo lubię tę chwilę! Potem już tylko czas na zaparzenie kawy, która nie tylko porządnie stawia na nogi, ale też budzi umysł. I wreszcie mamy czas na uświadomienie sobie, że…
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

.
No dobra, skoro to już sobie wyjaśniliśmy, czas zabrać się do roboty.
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

.


Tyle dziś ode mnie. A raczej od tych dwóch genialnych Włochów i jednej Włoszki. Mam nadzieję, że poczuliście się wzmocnieni. Jeśli tak, bierzcie te cytaty i inspirujcie innych. To będzie dla mnie największe docenienie.
.
A jeśli któryś cytat szczególnie Was poruszył, koniecznie dajcie znać. W końcu sam Pino powiedział, że nawet za całe złoto tego świata, nie da się kupić ani jednego uderzenia serca, ani jednego przebłysku czułości.
.

Zajrzyj też tutaj:

1. Antoni – człowiek od rzeczy, które warto odnaleźć.
2. 30 rzeczy, za które pokochasz Asyż.
3. I ślubuję Ci… spaghetti co drugi dzień! (przepis wg Sophie Loren)

.
zdj. główne Edgar Zuniga Jr. / Foter / CC BY-ND


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Posmakuj Kawowego Listuktóry poderwie Cię w górę lepiej niż tirami s?.

* Dołącz grupy Prawdziwe Włochy, w której spotykają się praktycy i entuzjaści włoskich klimatów.