Trzech wspaniałych Włochów i ich inspirujące cytaty

Miały być przysłowia i powiedzenia, ale i jedne i drugie rzadko kiedy bywa mądre. A już na pewno nie inspirujące. Co innego mądrzy ludzie. Ich zdecydowanie warto słuchać.


Może to tradycja, ktoś powie, warto ją przekazywać następnym pokoleniom… Ale daleko mi do bezmyślnego powtarzania zasłyszanych zdań tylko dlatego, że ktoś tam kiedyś wymyślił, że warto. A w sumie nie wiadomo kto i nie wiadomo kiedy. Zdecydowanie dziwi mnie, dlaczego nazywa się je mądrościami i do tego ludowymi. Istny oksymoron! Nie powtarzam, nie promuję, nie wierzę w coś takiego. Tak jak nie wierzę w ten zestaw magicznych sposobów na szczęście.
.
Niezmiennie osłabiają mnie dziwne ludzkie gesty typu trza odpukać w niemalowane, nie witaj się w progu itp. I choć żadne zabobony nie mają wpływu na nasze życie, co najwyżej dostarczają lęku i bezsensownych ograniczeń, to już same słowa odciskają ogromne piętno. Słowa projektują rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, co sobie nawzajem wtłaczamy do głowy. Świadomie bardziej lub mniej. Bo jak to mówią…


Nie wyjmiesz, jeśli nie włożysz.


Efekty dobrych słów czy mądrych myśli, widać od razu. Rozpromieniona twarz, zamyślone oczy… To się dzieje już nawet u dzieci! Warto przez gęste sito przesiewać też słowa, które i próbują wmówić. Wiedzieć, że niektóre zostają z nami do końca życia. Oby były to tylko te, które nas budują. Oby wokół nas zawsze znaleźli się tacy, co słowem umacniają. Ale co, jeśli ich brakuje?
.
Trzeba szukać dalej. U tych, co żyli przed nami lub żyją dalej i wciąż mądrze gadają. Promować ich mądre myśli, powielać ich podejście do życia. To nie plagiat, to czysta inspiracja. Przełożyć czyjeś słowa na swoje życie. Część cytatów, które miały ogromny wpływ na moje dzisiejsze życie, spisałam w 30 wniosków na trzydzieste urodziny.
.
A dziś dziele się z Wami słowami z najmądrzejszych włoskich głów. Przekonacie się, że Włochom daleko do stereotypu leniwi, głośni i sprośni piraci drogowi, ale głębocy wrażliwi ludzie, którzy mają coś ważnego do zakomunikowania światu. W tym Tobie i mnie. Dzisiaj. Tutaj.
.
Wybrałam po kilka cytatów trzech Włochów, księdza, kucharki i jedynego świętego, do którego pielgrzymują ateiści. Zaczynamy!
.

Pino Pellegrino

Autor ponad pięćdziesięciu książek, w tym bestselleru 500 rozwianych myśli dla uporządkowanych dusz. To prześwietna pozycja i zbiór głębokich mądrości…


…których mogą dociec jedynie nie spieszący się ludzie. Jest zbiorem aforyzmów. Skoncentrowanego sposób myślenia, który pobudza rozum i uskrzydla duszę. To filiżanka kawy, którą pokrzepiła się nasza dusza. Aforyzm to poważna rzecz. Ziarnko gorczycy, które na pewno zakiełkuje.


Co takiego mądrego mówi nam dziś Pino?

.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

Nic dodać! Jak już człowiek przetrawi głębię tej myśli, warto ją nieco wyostrzyć… Bo co to znaczy, powodować zdarzenia?
.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu.
Do tego momentu w życiu dochodzą tylko nieliczni. Pozostali nadal obserwują. Ale i ci, którzy zdołali urealnić swoje sny, nie zawsze pamiętają o tym, że…
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

I co się dziwić Włochom, że wolą pracować, żeby żyć – zamiast żyć po to, by pracować.


Sophia Loren

Idźmy jeszcze dalej! Jednym z najważniejszych aspektów życia jest… jedzenie. I mimo, że zaspokajanie głodu nie mieści się na szczycie piramidy Maslowa, to jest to czynność o wiele głębsza niż nam się wydaje. To nie tylko połykanie, czy co gorsza, zapychanie żołądka. Żeby jedzeniem się delektować, a posiłek celebrować, trzeba wiedzieć czym jest Dobre Jedzenie. Sophia wie.
.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

Sophia zna też przepis na prawdziwą włoską kobietę! To taka, co zna największą z włoskich tajemnic.
.
inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

Czyli na pytanie, jak zdobyć serce przyszłej włoskiej teściowej… Znacie już odpowiedź :)


Św. Franciszek z Asyżu

O samym świętym jeszcze z pewnością napiszę, bo jego życie może zainspirować chyba każdego człowieka na ziemi. Wg niego, dzień warto zaczynać od rozróżnienia dwóch kluczowych spraw
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu.
Takie kilka minut medytacji pozwala właściwie ustawić codzienne priorytety. Bardzo lubię tę chwilę! Potem już tylko czas na zaparzenie kawy, która nie tylko porządnie stawia na nogi, ale też budzi umysł. I wreszcie mamy czas na uświadomienie sobie, że…
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

No dobra, skoro to już sobie wyjaśniliśmy, czas zabrać się do roboty.
.inspirujace cytaty, cytaty, cytaty Wlochow, pino pellegrino, slynni Wlosi, sophia loren, sw. Franciszek z Asyzu

Tyle dziś ode mnie. A raczej od tych dwóch genialnych Włochów i jednej Włoszki. Mam nadzieję, że poczuliście się wzmocnieni. Jeśli tak, bierzcie te cytaty i inspirujcie innych. To będzie dla mnie największe docenienie.
.
A jeśli któryś cytat szczególnie Was poruszył, koniecznie dajcie znać. W końcu sam Pino powiedział, że nawet za całe złoto tego świata, nie da się kupić ani jednego uderzenia serca, ani jednego przebłysku czułości.
.

A po więcej cytatów znanych Włochów zapraszam Was tutaj :)

.
zdj. główne Edgar Zuniga Jr. / Foter / CC BY-ND


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Dołącz do mnie na Facebooku, gdzie codziennie znajdziesz świeże zdjęcia i ciekawostki a także do Newslettera, w którym osobiście powiadomię Cię o nowych wpisach na blogu.

* Zapraszam Cię też do mojej grupy, w której wraz z Czytelnikami wspieramy się i dzielimy konkretnymi poradami dotyczącymi podróży do Włoch.


cytaty Włochów
Wpis powstał w ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata”, w której różni blogerzy raz w miesiącu publikują własną interpretację wspólnego tematu. Grupę warto śledzić lub do niej dołączyć, jeśli prowadzicie bloga kulturowego (/językowego). W lutym temat bazuje na powiedzeniach i przysłowiach danego kraju.

Oto lista pozostałych blogów:

Biały Mały Tajfun – Chińskie powiedzenia i przysłowia
Madou en France – Piękne francuskie cytaty
Français-mon-amour – Francuskie powiedzenia i przysłowia
Między Francją a Szwajcarią – Francuskie przysłowia z kotami w roli głównej
Blog o Francji, francuzach i języku francuskim – 5 francuskich mądrości ludowych
Bzik Iberyjski – Hiszpańskie powiedzenia i przysłowia
O języku kirgiskim po polsku – Kirgiskie przysłowia
Na Litwie – Litewskie powiedzenia i przysłowia
Niemiecki po ludzku – Przysłowia związane z czasem
Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Rosyjskie powiedzenia związane z jedzeniem
Szwajcarskie Blabliblu – Mądrości ludowe Szwajcarów – szwajcarskie powiedzenia i przysłowia
Szwecjoblog – 5 zaskakujących szwedzkich powiedzeń
Suahili online – Suahilijskie przysłowia
Angielskic2 – Przysłowia w obrazkach
Specyfika języka – Powiedzenia i przysłowia angielskie – zgadniecie jakie?
English with Ann – Money, money, money czyli kasiate angielskie powiedzenia
Angielski dla każdego – Po co słuchać piosenek na lekcjach angielskiego?
Studia, parla, ama – Powiedzenia i przysłowia
Obserwatore – Dzwonimy po fachowca – słowniczek zwrotów i mądrości życiowych

 • Maria Gorawska

  Aniu ,uswiadamiasz nam wage slow;pokazujesz w delikatny sposob ,ktora droga warto isc,Twoje teksty sa madre i zawsze z podtekstem (tu nawiazuje do komentarza KAWOHOLIKA-nie wszystko nalezy czytac doslownie,to jest wlasnie ten specyficzny ,inteligentny rodzaj pokazywania nam swiata przez Anie).Dla mnie sprawianie by mijajace dni sie liczyly jest wazne,a uswiadamianie sobie,ze dokonalo sie czegos niemozliwego jest jednym z najcudowniejszych uczuc.

  • Pisząc, zawsze wyobrażam sobie swojego Czytelnika jako kogoś inteligentnego, kto w mig pojmie, co jest ironią, co w podtekście, co pisane wprost, a czego warto się domyślić :) I się, droga Mario, jeszcze nie zawiodłam na tym podejściu.

 • „trzech Włochów, ksiądz, kucharka i jedyny święty, do którego pielgrzymują ateiści” na tle kilkuset milionów ” leniwych, głośnych i sprośnych piratów drogowych” urodzonych od czasu Juliusza Cezara to jeszcze zniosę.

  Błąd statystyczny. Nie każdy studiował matematykę:).

  Ale nazwanie Sophii Loren KUCHARKĄ!!! i utożsamianie jej w tym wpisie tylko z przepisami kucharskimi to mi się już w głowie nie mieści.

  Moi dziadkowie pewnie by się w grobie poprzewracali gdyby przeczytali tego bloga.
  Wy kobietki jesteście jednak zawistne.

  Zamieszczam linka do zajebistego filmiku na YouTubie. Można zobaczyć jak Sophia Loren „gotuje”. A kuchcikami są najprzystojniejsi faceci sprzed 60 lat (tak twierdzi moja mama).


  Stanowczo domagam się umieszczenia filmiku na tym blogu, rzetelnego wyjaśnienia kim była i jest Sophia Loren i nie mącenia młodszym czytelnikom w głowie.
  Z kobiecej zawiści :) czy z jakichkolwiek innych powodów!

  • Cieszmy się zatem, że Twoi dziadkowie nie muszą czytać mojego bloga :) Bo KAŻDY człowiek na świecie wie, że Sophia Loren była i jest świetną aktorką. NIE każdy wie, że także świetnie gotuje i ma na koncie książkę kucharką.
   To blog dla ludzi inteligentnych, którzy mają pojęcie o świecie i którym podstawowych rzecz NIE trzeba tłumaczyć
   I żeby była jasność. To ja decyduję, jakie filmiki umieszczam na tej stronie.

 • Szczególnie spodobały mi się słowa Pino Pellegrino. Bardzo mnie w ogóle zaciekawiła jego osoba, aż chyba sprawdzę, coś, co stworzył :)

 • basetla

  Św.Franciszek to, wbrew pozorom bardzo wymagający święty.Cytaty piękne, ale nie łatwo wcielić je w życie.Z robieniem, tego, co konieczne nie mam większych trudności, ale brak wiary w siebie sprawia, że często rezygnuję z tego, co jeszcze możliwe.Dlatego, pewnie nigdy nie uda mi się dokonać „niemożliwego”.Ale, kto wie, może z pomocą św. Franciszka?

 • Uwielbiam cytaty. A w nich to, że takie jedno niepozorne zdanie zawiera tak wiele treści, pobudza myślenie, motywuje, czasami nawet odmienia życie. Jedno zdanie. Taka mądrość w pigułce. Łykam i już wiem jak żyć.
  Moja top lista wygląda tak:
  miejsce 3 – Pino i jego podział ludzi na 3 grupy.
  miejsce 2 – Sophia i cytat o jedzeniu.
  miejsce 1 – tamdaram (fanfary) – Franciszek i jego „Boże daj mi odwagę…” Znałam już ten cytat i uważam, że to genialny sposób na życie. Zmieniać co można, akceptować to czego zmienić nie można i odróżniać jedno od drugiego. I prosić Boga by w tym pomógł. Recepta na szczęśliwe życie. :)

 • Franio wymiata <3 jak zobaczyłam ten jego tyci habicik to serce mi drgnelo jak nad wlasnym dzieckiem (ktorego jeszcze nie mam :D) Nota bardzo na tak, jeszcze tu wroce!!!!!!!

  • Oj, wymiata! Pisać o nim to czysta frajda. Wracaj, kiedy chcesz, miło Cię tu widzieć :)

 • Słowa mają potężną moc – szkoda, że ludzie na co dzień niezbyt często to doceniają. Piękne cytaty, do zantowania wracania do nich co jakiś czas.

 • Jo

  Ja łykam wszystko, co mówi Święty Franciszek, to mój taki prywatny i osobisty święty :D

  • W takim razie, witaj w gronie :) Życzę Ci, żeby Cię kiedyś poniosło do Asyżu. Zakochasz się na amen.

 • Najbardziej podoba mi się zestawienie tych cytowanych osób- głównie dlatego weszłam na Twojego bloga :) Wspaniały zestaw inspiracji- coś dla ciała i coś dla ducha. Sophia Loren obok Franciszka z Asyżu? Kupiłam to od razu!
  Pozdrawiam

  • właśnie tak! Zestawienie jest rewelacyjne :D

   • Magdalena Surowiec

    Zgadzam się. Od razu pomyślałam o tym, że nie jest ważna epoka, bo wartości pozostają takie same

   • Dzięki!

  • Dzięki Basiu! To była czysta intuicja. No i właściwe osoby na właściwym miejscu załatwily resztę :)

 • Cytat o bogactwie i pracy bardzo krzepiący, przekażę dalej :)

  • Dużo mi dał przez ostatnie lata. Cieszę się, ze krzepi :) Dzięki!

 • Świetne te cytaty. :)
  Moim ukochanym Włochem jest Petrarca – kocham go całym swoim humanistycznym serduszkiem. :)

  • A jakże! Masz jakiś ulubiony cytat? :)

   • Chyba cały „Sonet 61” jest moim jednym wielkim ulubionym cytatem. :)

 • Piękne te cytaty, dają do myślenia. :)

 • Franciszek przemawia do mnie najbardziej :)
  A tak poza tym – piękne grafiki!

 • Ja uwielbiam wszelkiego rodzaju cytaty, aforyzmy i złote myśli. Także lektura twojego wpisu sprawiła mi dużo przyjemności :). Ostatni cytat muszę sobie dobrze zapamiętać :)

Przeczytaj poprzedni wpis:
co to jest Instagram, do czego służy Instagram, jak używać Instagram, jak wykorzystać Instagram do rozwoju, popularne hashtagi, włoskie profile na Instagram
Jak Instagram pomaga podróżować?

...czyli jak móc w każdej chwili i w każde miejsce przenieść się i w czasie, i przestrzeni. Najpierw wirtualnie, potem realnie. Z...

Zamknij