Pociągiem po Apulii, czyli jak ogarnąć CZTERY dworce w Bari.

Zobaczcie, jak podróżować pociągiem po Apulii bez stresu. I niech już nic nic nie stanie Wam na przeszkodzie, by włoski obcas zjeździć wzdłuż i wszerz.


Loty do Bari kuszą niskimi cenami, Apulia kusi zachwycającymi widokami i wszystko wydaje się układać w piękną całość. No, tylko się pakować i lecieć! O tym, co spotka Was na miejscu, pomyślicie na miejscu. Apulia sama się nie zwiedzi! Nie martwicie się jednak, bo w końcu każde ma miasto jakiś dworzec – jak nie autobusowy, to kolejowy – i w XXI wieku nikt nie powinien mieć problemów z przemieszczaniem się między miastami. Przynajmniej w teorii, bo w końcu to Włochy. Tu nic nie jest oczywiste.

.
Pociągi w Apulii (zdj. Grzegorz Niedziałek)

.
Jeśli miasto ma jeden dworzec i jeden rozkład jazdy, to proste. Ale co, jeśli są ich… CZTERY? Cztery różne linie kolejowe, cztery kasy biletowe i systemy rezerwacji online? Jakby tego było mało, to i cztery różne budynki, co oznacza, że chcąc odwiedzić cztery różne miasteczka, powinniście znać te dworce jak własną kieszeń…
.

Czarno to wygląda i dlatego niniejszy artykuł napisałam specjalnie po to, by Wam powyższe wątpliwości skutecznie rozjaśnić. I od teraz będzie już tylko czarno na białym. Dzięki temu całą gamę kolorów zachwycicie się już w Apulii. Brzmi przyjemnie? Zaraz zobaczycie, że cała ta zawiła kwestia jest w rzeczywistości banalnie prosta.
.
Pociągi w Apulii (zdj. Grzegorz Niedziałek)
.


Pociągiem po Apulii – o co chodzi z tymi dworcami w Bari?

.
Logika dworców w Bari nie jest łatwa do zrozumienia dla cudzoziemca. Niby wszystko wiadomo, a na miejscu okazuje się, że któryś budynek zbyt ukryty, bilety kupuje się w kasie, a może jednak w barze… Bar okazuje się zamknięty, bo godziny siesty albo właściciel zrobił sobie wolne. Jeśli uda się zdobyć bilet, pociąg się spóźnia (choć podobno się nie spóźniają) i do końca nie ma pewności, czy ruszysz w tę podróż. Zawsze można liczyć na pomoc mieszkańców, ale co, jeśli nie spotkasz nikogo, kto by Ci pomógł?
.

Pociągi w Apulii – cztery dworce kolejowe w Bari.

.
Poniżej krok po kroku przestudiujemy, jakie połączenia oferuje Bari, skąd odjeżdżają pociągi do poszczególnych miasteczek Apulii, gdzie kupić bilety i ile euro na nie przeznaczyć. Na samym końcu znajdziesz całą listę drobnych (ale istotnych!) kwestii, na które warto zwrócić uwagę, podróżując po Apulii koleją. Życzę Ci, by z tym mini-przewodnikiem nie spotkały Cię w Apulii żadne nieprzyjemne momenty. Co najwyżej, te zaskakujące, dobre chwile, które się pamięta do końca życia.

A jeśli taką podróż masz już za sobą i chciałbyś uzupełnić mój tekst o własne doświadczenia czy porady, możesz to zrobić w komentarzach (lub napisać do mnie osobiście). Kolejne osoby z pewnością z nich skorzystają :)

.
Planer Podróży


Dworzec w Bari i cztery linie kolejowe Apulii

.
W Bari jest jeden duży dworzec, który należy do Trenitalia i trzy mniejsze, które należą do regionalnych linii:

 • Ferrovie Appulo-Lucane
 • Ferrovie del Nord Barese
 • Ferrovie del Sud Est

.
Który z nich wybrać? Prawdopodobnie za każdym razem inny. Bo tutaj do każdego zakątka podróżuje się inaczej. Siatka połączeń w regionie jest świetnie rozbudowana. W zasadzie tylko Półwysep Gargano zostaje na uboczu, czego nie mogę odżałować, ale i na ten region znajdzie się sposób (opiszę go przy okazji wpisu po Gargano).
.


1. Trenitalia

.
1. Gdzie znaleźć budynek dworca?  Południowa strona Piazza Aldo Moro.
.
2. Jakie miasta obsługuje?

 • Trasa zachodnia Bari-Foggia: m. in. Trani, Molfetta, Barletta.
 • Trasa wschodnia Bari-Lecce: m. in. Polignano a Mare, Monopoli, Ostuni, Lecce.
 • Trasa południowa Bari-Taranto: m. in. Taranto.

.
3. Gdzie można kupić bilety? W kasach, automatach na dworcu lub online. Różnica jest taka, że bilety z automatów są ważne 2 miesiące od daty zakupu i 6 godzin od momentu skasowania, a bilety online ważne są przez 4 h od godziny wyznaczonej na bilecie. Pierwsze koniecznie kasujemy (PRZED wejściem do pociągu), drugie są już “skasowane”.
.
4. Rozkład jazdy na stronie: http://www.trenitalia.com
.
5. Pociągi kursują w niedziele, ale do rozkładu zawsze warto zajrzeć.
.
pociągiem po Apulii, Apulia, dworce kolejowe Bari, pociągi Apulia, jak zwiedzać Apulię, co trzeba wiedzieć o Apulii, polignano a mare, trenitalia
Pociągiem po Apulii – linia Trenitalia (zdj. Grzegorz Niedziałek)

.
Uwaga!

 1. Jeśli chcecie się dostać z Monopoli do Alberobello, nie musicie wracać pociągiem do Bari i dopiero stamtąd pociągiem do Alberobello. Naprzeciw dworca w Monopoli znajdziecie (o dziwo, czynną) informację turystyczną, gdzie dostaniecie rozkład jazdy i mapkę miasta. Warto wypytać się o bezpośredni autobus do Alberobello oraz o przystanek (zwykle mieści się po wschodniej stronie Piazza San Antonio, ale dobrze się upewnić. Na przystanku oczywiście rozkładu nie ma, chyba, że coś się zmieniło, to dajcie znać). Kurs do Alberobello obsługuje firma Cotrap, koszt biletu ok. 2,80 €. Godziny odjazdu na tamten moment wyglądały tak: 5:30, 11:00, 14:10, 17:00. Czas jazdy ok. 40 min.
  .
 2. Nie wszystkie pociągi jadące do Lecce zatrzymują się w Polignano a Mare! Planując wycieczkę do Polignano pamiętajcie, że w sezonie o godzinie 13:00 ciężko się wbić na słynną plażę. Pociągi kursują o 9:40, a później dopiero o 12:30, także polecam jechać tym wcześniejszym.
  .

2. Ferrovie Appulo-Lucane

.
1. Gdzie znaleźć budynek dworca?  Zachodnia strona Piazza Moro, budynek na rogu, trzeba wejść na górę.
.
2. Jakie miasta obsługuje?

 • Trasa południowa Bari-Matera: m. in. Altamura, Matera.

.
3. Gdzie można kupić bilety? Na dworcu, bezpośrednio w kasach lub w kioskach. Pamiętamy o skasowaniu biletów tuż przed wejściem do pociągu.
.
4. Rozkład jazdy na stronie: http://ferrovieappulolucane.it/ (pamiętajcie o wyborze treno przy wyszukiwaniu pociągów)
.
5. Pociągi NIE kursują w niedziele. Do wyboru są jeszcze autobusy (szukając rozkładu na stronie wybieramy opcję bus), przystanek mają na Via Capruzzi.
.

pociągiem po Apulii, Apulia, dworce kolejowe Bari, pociągi Apulia, jak zwiedzać Apulię, co trzeba wiedzieć o Apulii, ferrovie appulo lucanePociągiem po Apulii – linia Ferrovie Appulo-Lucane (zdj. Grzegorz Niedziałek)

.
Uwaga!

 1. Wybierając się do Matery, trzeba wiedzieć, że część wagonów jedzie tam, a druga część do Graviny. Najlepiej zapytać na stacji, które wagony jadą do Matery (wystarczy krótkie per Matera? do konduktora lub kogoś na stacji) ewetualnie przesiąść się do właściwych wagonów w czasie postoju w Altamurze.
 2. Do Matery można się dostać także autobusem, z przystanku na tyłach dworca (Via Capruzzi).
 3. Na miejscu w Materze warto udać się do punktu informacji turystycznej, gdzie dostaniecie mapkę zabytkowej cześci – Sassi.

.


3. Ferrovie del Nord Barese / Ferrotramviaria

.
1. Gdzie znaleźć budynek dworca?  Zachodnia strona Piazza Moro.
.
2. Jakie miasta obsługuje?

 • Trasa Bari-Barletta: m. in. Barletta, Trani.
 • Trasa Bari-Andria (Castel del Monte)
 • FR2/FM2 trasa z/na lotnisko

.
3. Gdzie można kupić bilety? Na dworcu, w kioskach lub automatach. Pamiętamy o skasowaniu biletów tuż przed wejściem do pociągu.
.
4. Rozkład jazdy na stronie: http://www.ferrovienordbarese.it
.
5. Pociągi kursują w niedziele, ale jak zawsze, polecam się upewnić.
.
pociągiem po Apulii, Apulia, dworce kolejowe Bari, pociągi Apulia, jak zwiedzać Apulię, co trzeba wiedzieć o Apulii, ferrovie del nord barese, ferrovie appulo lucanePociągiem po Apulii – dworzec linii Ferrovie del Nord Barese (zdj. Google Street View)
.


4. Ferrovie del Sud Est

.
1. Gdzie znaleźć budynek dworca?  Uwaga, tu nie ma wejścia od Piazza Aldo Moro. Aby dostać się do dworca, trzeba pójść schodami od dworca głównego Trenitalia na ulicę Via Capruzzi (wejście na zdjęciu poniżej).
.
2. Jakie miasta obsługuje?

 • Trasa południowa Bari-Taranto: m. in. Grotte di Castellana, Locorotondo, Alberobello.

.
3. Gdzie można kupić bilety? Na dworcu, w kasach (zalecane) lub w starym automacie. Na trasie trzeba poszukać punktu sprzedaży biletów tej firmy (czasem jest to np. bar), dlatego w razie kłopotów zalecam pytać miejscowych o radę, a najlepiej od razu kupować bilety z opcją powrotu (andata e ritorno). Pamiętamy o skasowaniu biletów w kasownikach na peronie, tuż przed wejściem do pociągu.
.
4. Rozkład jazdy na stronie: http://www.fseonline.it (aby kupić bilet, trzeba się zalogować). Na stronie dostępny jest również rozkład jazdy dla autokarów tej firmy (na stronie do wyboru: treni – pociągi; autolinee – autokary).
.
5. Pociągi NIE kursują w niedziele. Autobusy tej linii zatrzymują się na przystanku na Via Capruzzi.

.
pociągiem po Apulii, Apulia, dworce kolejowe Bari, pociągi Apulia, jak zwiedzać Apulię, co trzeba wiedzieć o Apulii, ferrovie del sud estPociągiem po Apulii – dworzec linii Ferrovie del Sud Est  (zdj. Google Street View)

.
Uwaga!

 1. Do Alberobello trudniej dostać się w niedziele, autobusy rzadko jeżdżą, dlatego warto upewnić się co do ich kursowania. Peron, z którego odjeżdża pociąg do Alberobello (cena 4,90 €, jedziemy w kierunku Martina Franca), znajduje się na końcu stacji. Trzeba na niego wejść z tunelu, po ostatnich schodach po lewej (po prawej jest ulica) – znajdziecie tu wejście do mini dworca Ferrovie del Sud Est (są tam tylko dwa tory).

.
.


.

Pociągiem po Apulii – jak i gdzie kasuje się bilety?

.
Bilety kupuje się w automatach (zdj. po prawej), kasuje w kasownikach (zdj. po lewej). Poniżej widać te obsługiwane przez firmę Trenitalia, ale możecie spotkać się także z kasownikami np. koloru żółtego. Wszystko zależy od przewoźnika.
.
pociągiem po Apulii, Apulia, dworce kolejowe Bari, pociągi Apulia, jak zwiedzać Apulię, co trzeba wiedzieć o Apulii, pociągi we Włoszech, trenitaliaPociągiem po Apulii – jak i gdzie kasować bilety?  (zdj. Monika Brych)


Pociągiem po Apulii – przykładowe ceny biletów

.

 • Trani – 3,20 €  (ok. 30-40 minut jazdy)
 • Polignano a Mare – ok. 2,50 € (30 minut)
 • Ostuni – 5,60 €  (ok. 1 godz.)
 • Alberobello – 5 €  (ok. 1,5 godz.)
 • Matera – 4,90 €  (ok. 1,5-2 godz.)
 • Lecce – 10,50 €  (ok. 1,5-2 godz.)
 • lotnisko – 5 €  (ok. 15 min.)

.

I na koniec spisałam dla Was przydatne wiadomości i porady z naszej grupy dla miłośników Włoch (do której serdecznie zapraszam) – tych zafiksowanych na punkcie włoskich podróży i tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na podróże (lub jeszcze nie wiedzą, że mogą), a chcą przemycać włoskie klimaty do codziennego życia :)
.
Co w niej dostaniecie?
Mocną dawkę inspiracji! Tutaj raz w miesiącu spotykamy się na live’ach, tutaj się chwalimy podróżami, pomagamy innym zaplanować swoje. Piszemy o emocjach, zaskoczeniach, zdziwieniach w podróży, przestrzegamy przed błędami i ostrzegamy, gdy trzeba.

A wracając do tematu…
.


Pociągi w Apulii – o czym jeszcze warto pamiętać?

.
1. O skasowaniu biletów przed wejściem do pociągu. To będę przypominać do znudzenia, bo kary za jego brak wynoszą nawet i 200 €. Czasami się zdarza, że dla zapominalskich konduktor bywa wyrozumiały i zaznaczy, że bilet został przez niego sprawdzony, ale lepiej być przygotowanym.

2. Nigdy nie dawajcie biletu do skasowania obcej osobie, która sama z siebie proponuje pomoc. Czasem spotykałam na włoskich peronach osoby, które korzystały z dezorientacji turysty i wyłudzały pieniądze za udzielenie rady, skasowanie biletu czy jego zakup. Nie muszę chyba mówić, że Wasz bilet może przepaść razem z tym “pomagaczem”.

3. Na dworcu głównym można otrzymać wszelkie informacje i rozkłady jazdy, spotkacie się tam z bardzo miłą obsługą.

4. Aby ułatwić sobie wyszukiwanie połączeń kolejowych warto ściągnąć sobie aplikację TIME TIMETABLE ITALY. Jest niezwykle pomocna.

5. Tak, jak wszędzie, i tu zdarzają się kradzieże. Do każdej podróży pociągiem lub autobusem warto przeczytać artykuł: Kradzieże we Włoszech – jak ich uniknąć? Polecam uwadze komentarze pod artykułem, są równie pomocne!

6. Dobrze sprawdzić połączenia jeszcze przed wyjazdem, szczególnie planując podróż na przełomie sezonów. Sezon zaczyna się w czerwcu, kończy we wrześniu, i w tym okresie pociągi mogą mieć zmienione kursy. Zdarza się, że poza sezonem znikają połączenia między mniejszymi miasteczkami.

7. Są też takie autobusy, które nie przyjeżdżają, choć powinny. Takie sytuacje z transportem publicznym to zwykła sprawa w regionie. Najlepiej zawsze zapytać kierowcę/konduktora, czy gdzieś jest przesiadka lub gdzie znajduje się przystanek na kurs powrotny.

8. Fascynaci Apulii mówią, że wysiadając na dowolnym przystanku na trasie Bari-Lecce, zawsze będzie pięknie :)

9. Kasy dworcowe w mniejszych miejscowościach nie działają cały dzień (mają przerwę w ciągu dnia, jak sklepy itp.), późnymi wieczorami nie pracują, a w weekendy są otwarte krócej. Wówczas jedyne wyjście to mieć zakupiony wcześniej bilet powrotny lub automaty. Ale znów, jedne mają zepsute wejście na banknoty, inne na kartę. Warto nosić ze sobą cały zestaw: banknoty, monety i kartę.

10. Również toalety w niektórych miastach mają siestę ;) Np. w Materze są zamknięte pomiędzy 13:00 a 15:00.

11. Jeśli lokalizacja dworców w Bari nadal sprawia Wam trudności, spójrzcie na poniższą mapkę. Po kliknięciu ikonki czerwonego pociągu pojawią się informacje pomocnicze wraz z oznaczeniem i adresem dworca oraz możliwymi połączeniami.
.

.

12. W niedziele i święta wiele pociągów nie kursuje, a autobusy stosunkowo rzadko. Dobrze zorientować się w rozkładzie przed wyjazdem. Bywa, że w godzinach sjesty wszystko jest pozamykane, busy nie chodzą, bo niedziela, co np. w Ostuni może być kłopotliwe, gdy dworzec kolejowy znajduje się 7 km od centrum. W ostateczności można brać taksówkę. Natomiast spośród dwudziestu pociągów na trasie Bari-Polignano, w święta kursują cztery.
.
Trzeba przyznać, że Włosi umieją się bawić i odpoczywać. Potrafią cieszyć się życiem. I chyba tego chcemy doświadczyć podróżując do Apulii.

.
pociągiem po Apulii, Apulia, dworce kolejowe Bari, pociągi Apulia, jak zwiedzać Apulię, co trzeba wiedzieć o Apulii, pesa we włoszech, pesa, ferrovie del sud estPociągiem po Apulii – linia Ferrovie Sud Est (firmy PESA). Tak jak i ja, pochodzi z Bydgoszczy :)
.


Na dziś to wszystko. Spędziłam nad tym artykułem wiele godzin, jeśli więc polecić mój blog kolejnym osobom, tym samym naprawdę docenisz moją pracę. Świadomość, że swoim wkładem pomagam innym w poznawaniu prawdziwej Apulii, motywuje mnie najmocniej.
.
No to co, szerokich torów! (czy jak to się tam w slangu kolejowym – tudzież w dialekcie apulijskim – mawia). I czekam na Wasze relacje! :)

.

.Planer Podróży