Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeść

Bari, czyli 1001 powodów, dla których warto pojechać do Apulii.

Idę chodnikiem, a tu kierowca autobusu zatrzymuje się, żebym nie musiała iść pod górę. Kupuję porcję lodów – w zamian dostaję dwie, do tego hasło do wi-fi i stolik z widokiem na miasto. Uwielbiam Apulię.


I dlatego postanowiłam stworzyć ten praktyczny przewodnik, byś i Ty mógł poczuć się tam, jak w domu. W takim prawdziwie włoskim domu i to jak najmilej oczekiwany gość.
.
Zaczniemy od Bari – bo to nie tylko stolica, ale i świetna baza wypadowa, z doskonałym połączeniem lotniczym z Polski oraz połączeniami kolejowymi z (niemal) całym regionem.
.
Bari przewodnik .
Wiesz, że Apulia znalazła się w czołówce najchętniej odwiedzanych regionów w 2016 roku? Na razie głównie przez Włochów i ich rodziny, ale nie mam wątpliwości, że w 2017, my Polacy, z pewnością ich wyprzedzimy. Z drugiej strony, dobrze wiedzieć, że są jeszcze we Włoszech miejsca, gdzie turystów z Polski i tabliczek z napisem taniej niż w Biedronce jest tam wciąż jak na lekarstwo. 
.
A może byłeś już w Apulii? Jeśli chciałbyś uzupełnić mój tekst o własne przemyślenia czy porady, możesz to zrobić w komentarzach (lub napisać do mnie osobiście). W końcu, co dwie podróżujące głowy, to nie jedna :)
.
Jeśli taką podróż właśnie planujesz, marzy Ci się ona w przyszłości a lubisz też czasem podróżować bez wychodzenia z domu, to post właśnie dla Ciebie. Zarówno jeśli stawiasz na Apulię smakowaną po kawałku, jak i taką, którą chce się chłonąć w całości. Wystarczy przemyślany plan i dobra organizacja. I to chciałabym Ci dzisiaj ułatwić.
.


Wrzesień i październik to najlepszy czas, by wybrać się do Apulii. Wciąż jest tu bardzo ciepło, ale nie zabijają upały. Poniżej zebrałam dla Ciebie kilkanaście praktycznych porad:
.

 • jak podróżować pociągiem,
 • gdzie nocować,
 • co i gdzie zjeść,
 • jakie prezenty przywieźć,
 • gdzie mieć bazę wypadową,
 • i dokąd w Apulii najlepiej pojechać, by poznać same perełki.

.
Już teraz widzę, że to spora dawka wiedzy i jeden post to za mało. Zapraszam Cię na część pierwszą, dotyczącą samego miasta Bari – bazy wypadowej, i na kolejne części o pozostałych miasteczkach Apulii, które stopniowo będą pojawiać się na blogu.

Przeczytaj też: Co warto zobaczyć w Apulii? 15 najciekawszych atrakcji w okolicach Bari.
.


Dlaczego warto pojechać do Apulii?

.
Region to może biedny, ale niesamowicie piękny. Znajdziesz tu Bari – z portem i klimatycznym Starym Miastem, Alberobello z cudnymi domkami trulli, Polignano z jego klifami, uroczymi uliczkami i przepiękną maleńką plażą między skałami. Rzut kamieniem dzieli Cię od urzekającej, wykutej w skale Matery (choć to już Bazylikata). Tych miejsc Apulia ma do zaoferowania dużo więcej, ale o nich opowiem Ci w drugiej części wpisu, przy okazji zdradzając, jak do nich trafić (żebyś czym prędzej mógł zobaczyć je na własne oczy).
.
Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeśćźródło

.
Apulia to nie tylko urokliwe zakątki, ale przede wszystkim cudowni ludzie. Nie wiem, jak to widzisz, ale ja mam wrażenie, że im bardziej na Południe, tym ludzie bardziej otwarci i sympatyczni – szczególnie doświadczam tego w Apulii. Apulijczycy dają z siebie dużo więcej, niż człowiek się spodziewa. Są niezwykle pomocni, cenią sobie towarzystwo, więzi rodzinne i poczucie wspólnoty. Żadni inni Włosi nie cieszą się bardziej na widok przyjezdnych! Jeśli dotychczas podróżowałeś głównie na Północ, np. do Wenecji, poczujesz potężną różnicę.
.
Nigdzie we Włoszech nie mam poczucia tak dobrze wydanych pieniędzy, jak w Apulii. Wiem, że dla wielu Apulijczyków turystyka to jedyny sposób na przeżycie. A przy tym odnoszę wrażenie, że wcale im na zysku nie zależy. Bynajmniej nie bardziej niż na ludziach.
.
Ok, tyle tytułem wstępu. Czas na konkrety.
.


BARI – jak się tu dostać?

.
Najlepiej samolotem, do czego zachęcam! Zwłaszcza, że dostaniesz się do Bari bezpośrednio z Polski, a już sama stolica ma świetnie rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, by zwiedzić okolicę.
.
Do wyboru masz:

 • loty z Wizzair:
  .
  -> z/do Warszawy:
  Bari – Warszawa, środy i niedziele, lot w godz. 15:55 – 18:05
  Warszawa – Bari, środy i niedziele, lot w godz. 13:10 – 15:25
  Ceny od 29 €
  .
  -> z/do Katowic:
  Bari – Katowice, wtorek i sobota, lot w godz. 21:55 – 23:45
  Katowice – Bari, wtorek i sobote, lot w godz. 19:45 – 21:25
  Ceny od 29 €.
  .
 • loty z Ryanair:
  -> z/do Berlina, ceny od 28 €.
  -> z Polski (Poznań, Kraków, Warszawa, Wrocław)  z przesiadką w Bergamo lub Bolonii (warto obserwować te opcje, bo czasem można sporo zaoszczędzić).
  .

Lotnisko w Bari – informacje praktyczne.

.
Lotnisko w Bari im. Karola Wojtyły (plan lotniska tutaj), jest położone ok. 12 km od centrum miasta, do którego z łatwością można się dostać:
.

 • taksówką (postój taxi jest tuż przed lotniskiem, czas przejazdu ok. 15 min, cena ok. 20-25 €)
 • wypożyczonym samochodem (parkingi wypożyczalni są po prawej stronie od budynku, tuż za postojem taksówek).Ich przedstawiciele znajdują się w hali przylotów.
 • autobusem miejskim nr 16 (jego przystanek znajdziesz ok. 50 m na lewo do wyjścia z hali przylotów, cena biletu: 1 €, kupisz go w księgarni w hali odlotów na piętrze, w kiosku lub u kierowcy – 1,5 €). To zdecydowanie najtańsza i najbardziej barwna opcja, bo te autobusy mają często wysłużony tabor, jedzie się nimi ok. 40 minut i jakby nie patrzeć, mocno się wtedy doświadcza Apulii.
 • piechotą do stacji metra Europa (ok. 15 min), a stamtąd już metrem do centrum (czas: 12 min, cena biletu: 1,1 €)
 • innymi autobusami kursującymi do śródmieścia, np. Shuttle Bus Tempesta (cena 4 € za 30 min. jazdy)

.


BARI – co warto zobaczyć?

.
Jak w niemal każdym włoskim mieście i w Bari najatrakcyjniejsza jest stara część – Città Vecchia. Zbyt wiele do zwiedzania nie oferuje, ale ma swój klimat. Na pewno warto zobaczyć Basilica San Nicola (Bazylika Św. Mikołaja, godziny otwarcia i wszelkie szczegóły tutaj). Jeśli będziesz w tym miejscu w okolicy 9 maja, trafisz na święto patrona i czeka Cię nieziemska festa! I na co dzień bazylika robi wrażenie, tchnie z niej wielki spokój i daje się odczuć, że to miejsce święte.
.
Warto też odwiedzić romańską katedrę Św. Sabiny (Cattedrale di San Sabino) w dniu 21 czerwca, tj. w czasie przesilenia letniego. Odbywa się wtedy spektakl Pettali di Luce (Płatki Światła). Zaczyna się punktualnie o 17:10, gdy światło słoneczne wdziera się do wnętrza katedry przez olbrzymią rozetę. Promienie słoneczne przenikają przez nią skupiając się w wiązkę światła, która oświetla mozaikę w kształcie rozety na posadzce – idealnie się do niej dopasowując. Dzieje się tak prawie od tysiąca lat, co roku o tej samej porze!
.
bari, bari basilica, pettali di luce, płatki światła bari, bazylika w bari, bazylika św. Mikołaja, Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeśćźródło: barionline.it
.
Warto też wybrać się na spacer ulicą Corso Vittorio Emanuele II, gdzie można całkiem przyjemnie spędzić czas. Na końcu Corso Vittorio po prawej stronie jest wejście na lungomare (na końcu którego znajdziesz plażę), a po lewej stronie wejście na Piazza del Ferrarese i Piazza Mercantile, które jest centrum życia Włochów.
.
plan Bari, mapa Bari, zwiedzanie Bari, mapa Bari, plan Bari, Bari mapa, citta vecchia Bari, Bari ciekawe miejscaźródło: google.pl/maps
.
Z Piazza Mercantile już kilka kroków dzieli Cię od Città Vecchia – choć plątanina uliczek pełnych autentyczności i pań robiących domowy makaron (orecchiette baresi) to żadna atrakcja turystyczna, tylko po prostu… codzienne życie.
.
Warto przejść się krętymi zaułkami i zobaczyć, jak żyją ludzie. Zajrzeć do podniszczonych kamienic, starych kościołów i kameralnych restauracji. Doświadczysz tu niezwykłego klimatu, w którym prawie nie widuje się turystów i gdzie króluje naturalność. Nieomal dasz radę zajrzeć do mieszkań przez okno i przekonać się, że często mieszkańcom wystarczy do życia zaledwie jedno duże pomieszczenie.
.
Jeśli wybierzesz się do Bari latem, zauważysz mieszkańców starej części miasta dopiero późnym wieczorem. Siadają wówczas na uliczkach całymi rodzinami, rozmawiają z sąsiadami i odpoczywają po upalnym dniu.
.


.
Warto też zajrzeć na samą starówkę (ma swój klimat!) i na zamek (Castello Svevi di Bari), który też robi wrażenie.
.


Bari – gdzie się zatrzymać?

.
Przygotowując tę część bazowałam na własnym doświadczeniu, ale także na relacjach z podróży czytelników Primo Cappuccino (wrażeniami dzielimy się wzajemnie w tej grupie na Fb). Jeśli chcesz zatrzymać się w Bari na dłużej i potraktować to miasto jako bazę wypadową, skorzystaj z poniższej listy. Jeśli myślisz o noclegach w mniejszych miasteczkach Apulii, zaczekaj do przyszłego tygodnia, ukaże się wtedy przewodnik po apulijskich perełkach (jak do nich dojechać z Bari, gdzie warto zanocować, zjeść i co zwiedzić).
.
Planując noclegi w Bari warto obserwować okazje i promocje na Booking.com, a gdy trafi się ciekawa propozycja warto porównać ją w porównywarce hoteli HotelsCombined.pl, bo zwyczajnie może się okazać, że ten sam hotel na różnych portalach ma zupełnie różne promocje.
.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów (wg czytelników P.C.):

B&B Bella Bari – nie tak tanio, ale w samym sercu Bari. Polecany przez wiele osób. Daje wspaniałą możliwość wczucia się w klimat miasta.

Mercure Villa Romanazzi Carducci – świetne warunki i położenie w otoczeniu winnic apulijskich, do tego blisko dworca. Na miejscu wiele udogodnień, m. in. możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru do 1h, co spokojnie wystarczy na pobieżne objechanie miasta. Ok. 25 min. piechotą wystarczy, by dojść do zamku i do Starego Miasta.

Abbazia degli Svevi – klimatyczny pensjonat w przystępnej cenie, pokój 2+1 ze śniadaniami na dwie noce można zarezerwować już za 120 €. Mieści się w odrestaurowanym klasztorze, w zabytkowym centrum, zaledwie 300 m od Bazyliki Św. Mikołaja. Vis a vis pensjonatu toczy się życie mieszkańców miasta. Wrażenia niesamowite, zwłaszcza, gdy się chce pobyć w Bari chwilę dłużej.

Guest House Stazione Centrale – idealne miejsce dla tych, którzy chcą uczynić z Bari swoją bazę wypadową. Mieści się zaledwie 10 min. piechotą od dworca kolejowego. W standarcie wi-fi, klimatyzacja, mile widziane zwierzęta.

Appartamentino Vittorio Emanuele – bardzo przyjemne, małe mieszkanko w świetnej lokalizacji (kilkaset metrów od mieszkania strzeżony duży parking, Parcheggio Porto na Corso Vittorio Veneto 5) i dobrym stosunku ceny do jakości (ok. 250 € za 3 osoby na 4 doby).

Hotel Boston – bardzo dobry hotel w samym sercu Bari. Osobiście w nim nie nocowałam, ale z relacji świadków wynikło, że oprócz przeciętnych śniadań nie ma się tu do czego przyczepić. Hotel do tanich nie należy, ale często proponuje promocyjne ceny, i właśnie na nie warto polować.

Olive Tree – hostel oddalony od stacji kolejowej na odległość krótkiego spaceru. Zorganizowany w bardzo dużym mieszkaniu, w starej kamienicy. W każdym pokoju znajdują się piętrowe łóżka, lampki nocne i zamykane na kłódkę metalowe szafki. Do dyspozycji gości są 3 łazienki i kuchnia, którą gospodarze na własny koszt wyposażają w podstawowe produkty typu kawa, dżemy, płatki ect. Warto rezerwować go z wyprzedzeniem, bo zwykle jest wypełniony do ostatniego miejsca.

B&B San’t Anna – jedna z najlepszych propozycji w Bari, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Ciekawe pomieszczenia, fantastyczna lokalizacja (na starówce, 100 m od Bazyliki Św. Mikołaja, 500 m do portu, 5 min. spacerem do plaży). Śniadania jada się tu w uroczej pobliskiej kawiarni, na miejscu bezpłatna wypożyczalnia rowerów, własny mini ogródek i prawdziwie włoski klimat (obiekt dostępny również na AirBnb).

.
Którego noclegu lepiej unikać? 

.
Hotel Pensione Romeospędziliśmy tu pierwszą noc w Bari i to był wielki błąd! Brudno! Ściany odrapane, wszystko stare i brzydkie. Na sniadanie recepcjonista kawę zrobił nam w ten sposób, że wsypał do dzbanka na oko 0,3l 1 łyżeczke kawy rozpuszczalnej!!! i zalał mlekiem, ledwo ciepłym… Uciekaliśmy stamtąd z poczuciem ulgi że lot był późno i spędziliśmy tam w sumie około 9 godzin. A na booking.com ktoś im podbija oceny do ponad 6. Hotel jest blisko dworca i rezerwowaliśmy go myślac, że z lotniska będzie fajny dojazd. Odradzam z całego serca. Klaudia
.
Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, Bari Vecchia, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeśćźródło

.
Linki skierują Cię do booking.com, gdzie często (zwłaszcza poza sezonem) można utrafić korzystne obniżki. Warto pisać też do hoteli bezpośrednio, najlepiej po włosku, negocjując jeszcze ciekawsze warunki. Godną polecenia opcją jest porównywarka HotelsCombined.pl, która zawiera w sobie nie tylko booking.com, ale o wiele więcej portali, takich jak np.: Agoda, Venere, Expedia, Hotels.com, Hotelclub, Hostelbookers, Lastminute w jednym miejscu. Możesz więc  mieć pewność wyszukania najtańszego rozwiązania.
.
Jeśli zastanawiasz się nad couchsurfingiem
(darmowe noclegi w domach gospodarzy) – ta opcja bywa na południu Włoch niepewna, jak donoszą mi moje czytelniczki. Zdarzają się niemoralne propozycje, podobnie jak w Palermo. Po prostu, idea couchsurfingu nie wszędzie jest poprawnie zinterpretowana. Znacznie bardziej bezpieczna jest opcja nocowania w wynajętych mieszkaniach na AirBnb i tę opcję bardzo polecam. Sama korzystam z niej np. w drodze do Włoch czy na terenie Polski (rejestrując się z powyższego linku można zyskać 100 zł za pierwszą rezerwację).
.


Co i gdzie warto zjeść w Bari? Polecane miejsca.

.
* W starej części miasta (Città Vecchia) warto spróbować lokalnego dania tzw. patate riso e cozze, czyli połączenie ryżu z ziemniakami i omułkami. Wieczorami spotkasz tu panie przygotowujące i czasem sprzedające prosto ze swoich domów na ulicę tzw. sgagliozze, (przekąski z mąki kukurydzianej, smażone prostokątne kawałki polenty) oraz popizze (smażone kulki z mąki pszennej).
.
Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, co zjeść w Apulii, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, popizze, sgagliozze, patate riso e cozze, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeść .

* Oprócz tego warto spróbować focaccię (tu wyjaśniam, co to takiego), którą w każdej chwili możesz zamówić w piekarni (panificio) albo w focacceria. Kosztuje przeważnie ok. 1 €. Na przekąskę świetnie nadają się też panzerotti (smażone duże pierogi), calzone di cipolla (słone ciasto z cebulą) czy taralli (typowe słone przekąski typu obwarzanki).
.

Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, calzone di cipolla, taralli, focaccia, panzerotti, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeść .
Gdzie warto udać się do piekarni:

 • Panificio Fiore, strada Palazzo di Città 38 (stara część miasta)
 • Panificio Violante, Via Addis Abeba 12 (blisko lungomare)
 • Panificio Magda, Via Prospero Petroni 32 (niedaleko dworca)
 • Focacceria Atena, Via Crisanzio 8 (także przy dworcu)

.
Polecane lodziarnie:

 • Gelateria Catullo, Corso Cavour 9 (niedaleko lungomare i starej części miasta)
 • Pasticceria Martinucci, Piazza Mercantile 3 (mówią, że najlepsza w mieście)

.
Adresy, gdzie zjesz dobrą pizzę i nie tylko:

 • zarówno świetną pizzę jak i panzerotti podają w Cibò, Piazza Mercantile 29
 • a świetne domowe jedzenie w Pizzeria Trattoria Il Rustico, Via Quintino Sella 95  (niedaleko uniwersytetu). Oferują mnóstwo przystawek, rodzajów pizzy, napoje bez ograniczeń, a nawet lody i likiery. Można tu zjeść dobrze za niewielkie pieniądze. Jedynym minusem może być duża liczba chętnych (i konieczność czekania na stolik), co mnie absolutnie nie dziwi, bo miejsce jest super.
 • nieco droższą, ale równie świetną pizzę podają w Pizzeria Bari – Napoli, Via Nicolò Piccinni 187/189 (tutaj zjesz także pizzę bezglutenową)
 • Pizzeria d’Autore, Via Calefati 199 (warto pamiętać, że na pizzę warto się tu udać do 14:00, lub dopiero wieczorem, po południu nieczynne. We wtorki też nieczynne!). Świetna atmosfera, dobra pizza, typowo włoski klimat.
  .

Na większe zakupy warto pójść:

 • w okolice dworca: Supermercato Al Risparmio Tre, Via Giuseppe Capruzzi 158
 • do centrum: Supermercati Dok – Via Putignani 180,
 • Sigma Supermercati – Via Nicolò Piccinni 180,
 • Dyskont Alter na Piazza Nicolo Balenzano,
 • na targi warzywne i do sklepów w starej części miasta

.
Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, Bari stare miasto, Bari Vecchia, Citta Vecchia, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeśćźródło
.

*******

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować obiad czy kolację, oto lista najlepszych sklepów i targów rybnych w mieście. Kupisz tu świeże ryby, owoce morza, ośmiornice i co tylko zapragniesz:
.

 • Pescheria del Centro (via Marchese di Montrone, 73) – zynny od wtorku do soboty, niedziele do 14:00.
 • La Pesciera (via De Rossi, 159) – nie tylko sklep, ale i miejsce, gdzie na miejscu zjesz smażone ryby, owoce morza, surowe lub już przyrządzone, działa od wtorku do soboty.
 • Pescheria dal Nonno (via della Marina 25, San Giorgio) – położony na południe od miasta, kilka kroków od morza. Jeden z najstarszych i najbardziej znanych sklepów rybnych w Bari. Czynny od wtorku do niedzieli.
 • Gino il Marinaio (via della marina 27/29, San Giorgio) – produkty tego sklepu są dostępne również na Mercato di Santa Scolastica (viale Papa Giovanni XXIII) w dzielnicy Picone. Jeden z najstarszych w mieście, znajdziesz tu także rzadko spotykane przysmaki, jak: małże, ostrygi, białe orzechy, taratuffi di mare, skorupiaki, ryby i owoce morza, carpaccio z tuńczyka, miecznika, okonia ect. Przewidują dostawę do domu. Otwarte od wtorku do niedzieli, niestety położone daleko od centrum Bari.
 • La Boutique dei frutti di mare (lungomare Cristoforo Colombo, 25/a) – na wybrzeżu na północ od miasta, znajdziesz tu żywe małże, głowonogi, skorupiaki, ryby świeże i mrożone. Na miejscu można poprosić o oczyszczenie, przerobienie i dostawę świeżych ryb do domu.
 • Mercato del Pesce (molo S. Antonio) – warto tu zajrzeć podczas porannego spaceru, świeże ryby codziennie od wczesnych godzin, a do tego niesamowity widok na morze.

.
Bari co warto zwiedzić, Bari informacje praktyczne, port w Bari, bari noclegi, lotnisko w Bari, noclegi w Bari, przewodnik po Bari, Bari, Bari zwiedzanie, Bari lotnisko, Włochy ciekawe miejsca, przewodnik po Bari, Bari przewodnik, co warto zwiedzić w Apulii, Bari gdzie zjeść .
Jeśli zamiast ryb, chcesz kupić:

 • mięso, polecam Macelleria Santa Croce, Via Crisanzio 74 (niedaleko dworca)
 • mozarellę di bufala, polecam małe lokalne sklepiki z nabiałem. Kupisz w nich także inne rodzaje sera, miej tylko na uwadze, że Włosi często chcą sprzedać więcej, niż prosisz. Może się zdarzyć, że wyjdziesz z kilogramowym kawałkiem :)
 • piwo na wynos dostaniesz w Chiringuito (Molo San Nicola) na lungomare, blisko starego miasta, albo w miejscach, gdzie robią panzerotti. Jeśli nie chce Ci się iść aż na molo, bywa, że wystarczy zajrzeć do lokalnego supermarketu, by natknąć się na… polskie piwo ;)

.


Czy w Bari jest bezpiecznie?

.
Zarówno moje doświadczenie, jak i osób podróżujących po Apulii pokazuje, że w Bari jak najbardziej jest bezpiecznie. Oczywiście, nie w każdym miejscu i o każdej porze. Słabo oświetlone zaułki, tak jak na całym świecie, najlepiej po prostu omijać. Sami Włosi cały rodzinami (dzieci, starsi) siedzą na ulicach do późna w nocy.
.
Warto uważać na obszar między parkiem a deptakiem oraz na okolice dworców kolejowych, tam zawsze jest więcej obcokrajowców, czasem bywa gwarno, ale przeważnie widać w pobliżu jakiś patrol policji, więc sytuacja wydaje się być pod kontrolą. Nie zdarzyło mi się nigdy zostać zaczepioną przez tych ludzi, a już na pewno nikt nie wciskał mi na siłę chińskiego badziewia.
.
Myślę, że wystarczy omijać po zmroku okolice dworców, szczególnie Ferrovie del Sud Est i dworzec przy Piazza Umberto I (tam gromadzi się najwięcej ciemnych typów) i będzie dobrze. Ale tak, jak w całych Włoszech, szczególnie w miejscowościach turystycznych, warto uważać na kradzieże (i wiedzieć, jak ich uniknąć).
.


Na co uważać? Informacje praktyczne.

.
1. Punkty informacji turystycznej: 

 • A.P.T. ( Azienda di Promozione Turistica), Piazza Moro Aldo 33/A, tel. + 390805242244
 • I.A.T. (Ufficio Informazioni e di Accoglienza Turistica), Piazza Moro Aldo  32/A, tel. + 390805242361
 • Info Point Bari (Puglia Promozione), Via Toscanini 6, tel. + 39 0805494591, www.infopointbari.com

2. Sklepy (czasem także supermarkety) zamykane są w porze sjesty i otwierane dopiero popołudniami (16-17), za to zamykane są dość późno (nawet o 23:00).

3. Plan miasta Bari sprawdzisz lub wydrukujesz tutaj.

4. W restauracji zawsze pytaj o menu z cennikiem, bo może się okazać, że za zwykłą kawę możesz sporo przepłacić (nie tylko w Bari, ale w całych Włoszech). Jeśli jedziesz do Włoch po raz pierwszy, ta i inne wskazówki z pewnością Ci się przydadzą.

5. Nie zdziw się, gdy za zakupy w sklepach oddalonych od centrum nie otrzymasz żadnego paragonu. Bywają chwile, gdy dziwnym trafem sprzedawcom psują się kasy fiskalne. Nie przejmuj się, poradzisz sobie. Oni też jakoś muszą.
.


Ok. Mówiłam już o zakwaterowaniu, zwiedzaniu, jedzeniu, ale przecież na zwiedzenie Bari wystarczy jeden, góra dwa dni. Co robić w Apulii przez resztę czasu? To proste. Wyjechać z miasta. Codziennie w inne miejsce. O ile jednak w poruszaniu się po stolicy wystarczy dobra mapa i niczym nie zmącony zmysł orientacji (wg jednej z czytelniczek, centrum Bari wygląda jak zeszyt w kratkę), to w poruszaniu się po Apulii bez samochodu potrzeba już konkretnej wiedzy. Zapytasz, dlaczego? A to, na przykład, dlatego że…
.

Bari ma aż cztery dworce kolejowe.

.
Który zatem wybrać? Prawdopodobnie za każdym razem inny. Bo tutaj do każdego zakątka podróżuje się inaczej. Stąd też w kolejnych postach będziesz mógł przeczytać o: połączeniach kolejowych, autobusowych, cenach, polecanych miejscówkach, atrakcjach i zabytkach, czy miejscach, gdzie można poplażować, zaszyć w klimatycznych uliczkach i autentycznie podróżować. Jeśli chcesz przeczytać ten tekst jako jeden z pierwszych, zapisz się na newsletter, a powiadomię Cię osobiście o nowych tekstach.
.

A co warto zobaczyć w okolicy Bari i w całej Apulii?

.
Piękne Bari, Taranto, Polignano a Mare, Monopoli a Mare, Alberobello, Locorocondo, Ostuni, Grotaglie, San Giovanni Rotondo, Monte Sant’Angelo i pozostała część Półwyspu Gargano z pięknym Vieste na czele. W każde z tych miejsc odbędziesz niesamowitą podróż. Malownicze miasteczka i wioski których nie sposób nie zatrzymać w kadrze. I które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.
.
Jeśli choć odrobinę Cię zachęciłam, daj mi znać! A jeśli czegoś zabrakło Ci zabrakło w moim poście, chcesz coś od siebie dodać czy o coś zapytać, czekam na Ciebie w komentarzach. Nieźle się napociłam, by napisać dla Ciebie ten post. Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad. Jeśli czujesz, że to dobry materiał, poślij go, proszę, dalej.
.
A tymczasem, przesyłam Tobie przedsmak tego, co oferuje Apulia :)
.


Moments of Puglia from Oliver Astrologo on Vimeo.
zdj. główne: Małgorzata Błaszczyk


Teraz czas na Ciebie, razem tworzymy to miejsce. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

* Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.

* Posmakuj Kawowego Listu, który poderwie Cię w górę lepiej niż tirami sù :)

* Dołącz do mojej grupy na Facebooku, w której wspieramy się i dzielimy konkretnymi poradami nt. podróżowania do Włoch.


 • mst

  Witam! Super przewodnik. Bardzo miło się czyta i przy okazji bardzo praktyczny. Miałem przyjemność być w Bari ale bardzo krótko. Dodam swoje trzy grosze, może komuś się przyda. Byliśmy w Bari przejazdem własnym autem na blachach PL. Chcieliśmy wskoczyć gdzieś do morza. Na parkingu przed plażą pojawiła się policja i…. przestrzegła przed złodziejami. Okazuje się, że auto na obcych blachach to olbrzymie prawdopodobieństwo włamu do auta i kradzieży. Policja chciała abyśmy zabrali wszystko z samochodu a na plaży najlepiej jakby jedna osoba cały czas była przy bagażu i pilnowała. Ostatecznie zaproponowali nam plaże z parkingiem strzeżonym. Eskortowali nas do parkingu, kazali postawić auta na przeciwko bramkarza parkingowego, a jego poprosili o pilnowanie aut a my mogliśmy pójść popływać. Sama policja bardzo pomocna, ale bycie „jawnym” obcokrajowcem to gratka dla złodzieja. Oczywiście jak ktoś wypożycza auto, to nie ma tego problemu…. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie :)

  • Malwina Wasilewska

   Czesc, szkoda, ze nie przeczytalysmy tego komentarza wczesniej. Wlasnie konczymy 6 dniowe wakacje w Apulii. Czas spedzilysmy z siostra bardzo fajnie – od razu po przylocie wypozyczylysmy samochod i pojechalysmy na poludnie. Wczoraj wracalysmy w strone Bari z Matery i majac jeszcze troche czasu przed oddaniem samochodu postanowilysmy pojechac na plaze na polnoc od Bari (okolice Molfetty). Na plazy spedzilysmy około godziny. Niestety wybili nam szybe w samochodzie i ukradli bagaze (w zasadzie troche ubran tylko, wiec sie nie oblowili, a samochod ubezpieczony). Wczesniej w okolicach Monopoli taka sytuacja sie nie zdazyla, wiec nasza czujnosc zostala uspiona. Warto jednak bardziej uwazac.

 • Jolanta Dąbrowska

  Blog genialny jestem zachwycona wybieramy się grupą starych sprawdzonych przyjaciół w sierpniu jutro bukujemy bilety a potem niech opatrzność prowadzi skontaktujemy się jeszcze Pozdrawiam cieplutko ale jestem podekscytowana zbliżającą się podróżą Jola

 • Natalia Miler

  Droga Aniu! Dzięki Twoim informacjom i radom znalazłyśmy super miejscówkę na tygodniowy erasmusowy wyjazd do Bari. Wiemy, co i gdzie jeść oraz gdzie pojechać, zobaczyć jeszcze więcej. Bari jest naprawdę cudowne. Ach, te uliczki-labirynty, w których można się tak fantastycznie zgubić (i to parę razy dziennie;-)! Ach, te kapliczki poukrywane w najmniej spodziewanych miejscach! Ach, te salony-jadalnie, do których można zajrzeć prosto z ulicy i zobaczyć, co dziś u włoskich Kowalskich na obiad! Jest dokładnie tak, jak opisywałaś;-) Dziękujemy i pozdrawiamy – jeszcze z Bari – Natasza i Anita

 • Pola

  Witam! Super blog! :D właśnie planuję urlop w Bari w sierpniu. Mam dwa pytania: jak z plażami? Mogę nastawiać się na wylegiwanie na słońcu? Czy w sierpniu można się tam usmażyć???

 • Monika Skowron

  Drodzy koledzy i koleżanki. Czy możecie mi pomóc i powiedzieć czy wstęp na plaże w mieście typu: Lido San Francesco Alla Rena są płatne? Jak tam na plażach jest z infrastrukturą typu darmowe prysznice i toaleta?

 • Dorota

  Lecimy dopiero w sierpniu na 2 tygodnie.Pozdrawiam.

 • Magda

  dzięki za wskazówki. Lecę w sobotę i Twój blog baaardzo mi pomógł. myślę ze było by super gdybyś to spisała w mini przewodnik który można by tu kupić w wersji papierowej. Kupiłam kiedy taki, dziewczyna opisała trapani i okolice i na miejscu przydał się bardzo. Ja jednak jestem typem podróżnika nie online ale wlaśnie z przewodnikiem w ręku. Dlatego skopiowałam i wydrukowałam cały wpis i zabieram ze sobą. pozdrawiam

 • Anita Nowosadzka

  Dzięki za poświęcony czas i dużo praktycznych informacji :) Lecę w przyszłym tygodniu na przedłużony weekend więc blog bardzo pomocny :) pozdrawiam

 • Magda Otowska

  Przekonałaś nas ! W czerwcu na całe 10 dni Bari jest nasze :)

 • Marcin Marcin

  Cześć a ja z synem ( 12 lat ) myślałem o okolicach 20 czerwca, na 3-4 dni.
  Czy to dobry pomysł? A czy będzie można się gdzieś popluskać ?

  • Ty wiesz najlepiej, czy to dobry czy zły pomysł ;) W Bari jest kilka plaż, także wszystko zależy od pogody i od liczby turystów.

 • Ewa Pająk-Ważna

  Dziękuję za skondensowane informacje ;) Będziemy w Apulii i Puglii w kwietniu. Lista must-see nam się rozrasta, już wiemy, że bez samochodu ani rusz ;) Na razie na liście: Bari (1 nocleg)- rejon Gargano (3 noclegi)-Mattinata-Monte Sant Angelo-Spiaggia del Pizzomunno-plaża Vignanotica-Vieste-San Giovanni Rotondo oraz Manopello (w dniu Wielkanocy), na koniec Pescara i okolice (1 nocleg, jeszcze nie wiemy co warto zobaczyć w Puglii). Jedziemy w rodzinnym składzie m.in. 2,5 latek i 8 latek oraz seniorka rodu 72 lata (powinniśmy wpisać się w wielopokoleniowe włoskie klimaty) :) Jesteśmy ciekawi jak Włosi na południu obchodzą Wlk. Tydzień i Wielkanoc, więc jedziemy sprawdzić ;)

 • Wyjątkowe miejsce, chętnie się tam kiedyś wybiorę :)

 • Teresa Bochenek

  Na pewno się wybiorę, narazie choroba mi to uniemożliwiła, ale jest to na mojej liści „to do”. Być może na jesień lub w przyszłym roku.
  Aniu, w jaki sposób najłatwiej wrócić do Twoich wspaniałych informacji po dłuższym czasie?
  Pozdrawiam – Teresa

  • Tereso, bardzo polecam Ci aplikację Pocket – to wtyczka do przeglądarki Google Chrome, która pozwala zapisywać artykuły „na potem” :) Zapraszam Cię też do newslettera, mailowo powiadamiam wtedy o artykułach nowych i czasem przypominam starsze. No i życzę Tobie szybkiego powrotu do zdrowia!!

 • Anna Beć

  Mam pytanie, czy jestem możliwość zwiedzenia winnicy w okolicy Bari, albo miejsc gdzie wyrabiane są lokalne specjały?

  • Aniu, przy okazji wizyty w Alberobello polecam winnicę Paco Wines, dziś ukaże się druga część wpisu, w której wspominam o tym miejscu. W całej Apulii jest wiele małych gospodarstw, które produkują swoje wino, namierzę kilka adresów i umieszczę je w kolejnych wpisach :)

   • Anna Beć

    Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

 • Ania

  Dziękuję za ten wpis, był pomocny przy planowaniu wyjazdu. Już jutro wybieram się do Bari, w planie mamy też Alberobello i Poligano a Mare. Mam pytanko: czy korzystając z transportu koleją istnieje możliwość zrobienia takiej trasy za jednym zamachem? Nie mogę się doszukać połączenia pomiędzy Alberobello a Poligno. Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam

  • Agata

   Wydaje mi się, ze trzeba (nie mam pewności), wrócić jednak do Bari. Pociąg do Alberobello odjeżdża z bocznego dworca Sud Est.

   • wszystkonawariata.blogspot.com

    Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj wróciliśmy z Bari- było rewelacyjnie. Niebawem relacja na naszym blogu ;) Alberobello odwiedziliśmy w sobotę. Zgodnie ze wskazówkami wsiedliśmy do pociągu na dworcu bocznym i jak się okazało był już w połowie zapełniony pasażerami z Bari Centrale ;) Polignano a Mare zwiedziliśmy następnego dnia- trafiliśmy na paradę z okazji zakończenia karnawału ;)

    • Cudownie! Dzięki za treściwą relację. Czyli tym razem nie było „wszystko na wariata”? ;)

     • wszystkonawariata.blogspot.com

      Świeżo przed wylotem na Bari wróciliśmy z wyprawy do Indonezji i Singapuru. Po 3 wariackich tygodniach w azjatyckich warunkach postanowiliśmy, że wypad do Włoch będzie uporządkowany. Na jakiś czas mamy dość wariactwa ;)
      Gdybyś miała ochotę zapraszamy do lektury- systematycznie wrzucamy wpisy ze wspomnieniami.

     • Pewnie! zajrzę z przyjemnością :)

     • A jak ludzie w Singapurze, tak wyluzowani jak Włosi? ;) we Włoszech przydaje się czasem to uporządkowanie, tak dla równowagi z otoczeniem :)

     • wszystkonawariata.blogspot.com

      W Singapurze wszystko działa jak w zegarku. A mieszkańcy tego miasta są zupełnym przeciwieństwem Włochów ;)

     • I wszystko jasne! :)

     • wszystkonawariata.blogspot.com

      Za to Indonezyjczycy ze swoim luzem biją Włochów na głowę… ;)

     • Chętnie o tym poczytam na Waszym blogu :))

     • wszystkonawariata.blogspot.com

      Zapraszamy ;)

  • Agata

   Potem do Polignano z Bari Centrale pociąg w kierunku chyba Lecce. Polignano a Mare to około pół godziny jazdy. Pociągi Regionale, bo można niepotrzebnie przepłacić, a i tak nie wiem czy się inne zatrzymują. Cena biletu do Polignano 2,5 euro od osoby w jedną stronę. Gdy w miarę wcześnie wrócicie z Alberobello jest szansa zdążyć też do Polignano. Najlepiej kupować bilety w obie strony od razu na dworcach.

 • Inka Ciemnoczołowska

  Niecałe 2h od Bari , znajduje się Gallipoli do zwiedzenia nie ma za dużo ale w sezonie letnim miasteczko zamienia się w „włoska Ibizę ” spędziłam tam 2 miesiące pracując w jednym z klubów ;) jeżeli ktoś chciałby się wybrać zeby się pobawić totalnie polecam ! A w klubach grają dj z całego świata (np Klub Praja)

 • Foto N

  Czy w okresie świąt wielkanocnych w Bari należy spodziewać się tłumów lub ograniczeń w transporcie? 16-17.04 to wiadomo, ale czy w piątek lub w sobotę (14-15.04) da się spokojnie zwiedzić np. Alberobello?

  • Myślę, że w piątek jeszcze nie będzie problemu, z sobotą bywa różnie, a już w święta pociągi kursują inaczej, czasem niektóre kursy są w ogóle odwołane. Do ostatniego dnia warto sprawdzać połączenia na stronie przewoźnika, bo bywa, że np. na dwa dni przed terminem połączenia zostają odwołane, ale to Apulia, po prostu ;)

 • Malgorzata Stepien

  Planujemy lecieć do Bari na dwa tyg w sierpniu, chcemy spać kilka dni to tu to tam by zwiedzić jak najwięcej ale też pobyczyc się na plażach.Mogłabyś polecić jakieś fajne miejscówki?

 • Stanisław Majewski

  Bardzo się cieszę, że trafiłem na ten świetnie napisany i naprawdę praktyczny przewodnik po Bari. Będziemy tam za dwa tygodnie. Teraz już wiem, że jest to trafiony wybór. Z niecierpliwością czekam na obiecane informacje o atrakcjach w pobliżu. Pozdrawiam.

 • Anna

  super tekst – jak zawsze :)

 • Karolina

  Świetny opis na pewno mi się przyda! Wybieramy się za 2 tyg ze znajomymi do Bari, jednak mam pytanie – lądowanie mamy dopiero koło 23:00 … jak dostać się najlepiej do Centrum ? Są jakieś połączenia o tej porze? Mieszkać będziemy obok przystanku pociągu ‚Bari Centrale’. dziękuję za pomoc!

  • Agata

   Kolejka Nord Barese. Cena 5 euro od osoby. Pomogą kupić bilet i jeszcze skasują.

   • Karolina

    Dziękuję za pomoc! :)

 • Alicja Karwowska

  Świetny tekst! Wybieramy się w lutym do Bari i na pewno skorzystamy z wielu Pani rad :) Nie możemy znaleźć wspomnianego tekstu o atrakcjach miasteczek w pobliżu Bari – ukazał się? Pozdrawiam!

  • Alicjo, dziękuję :) Tekst wstrzymałam na przerwę zimową, pojawi się na początku lutego. Jeśli masz jakieś pilne pytania, zapraszam Cię do naszej grupy na Facebooku, wspieramy się tam jak możemy!

   • Kog

    Też akurat wybieram się w okolice Bari w lutym. Trzymam za słowo, że druga część artykułu pojawi się na początku miesiąca ;) Pierwsza bardzo pomogła w zaplanowaniu zwiedzania samego miasta

    • A gdzie planujesz się wybrać w Apulii? Masz konkretne plany czy moja druga część zaważy na decyzji? ;)

     • Kog

      Będziemy na stałe mieszkać w Bari i po jego zwiedzeniu mamy zamiar zjeździć okolicę wynajętym samochodem.

      Na ten moment przejrzeliśmy w internecie informacje o miejscach proponowanych przez Ciebie w ostatnim fragmencie i na tej podstawie wybraliśmy kilka, które chcielibyśmy zobaczyć. Nie było tych informacji wiele (głównie suche fakty i zdjęcia), tak więc opisy miejsc i atrakcji z pierwszej ręki mogą zdecydowanie zaważyć na naszych planach :)

 • Adrian Spiesz

  Witam Aniu, wybieram się do Bari na trzy dni. Proszę o informację jak dojechać w niedzielę do Arbelobello pozdrawiam

 • Ewelina

  Świetny tekst i cudnie napisany:-) Jedziemy do Bari pod koniec marca i już nie mogę się doczekać. Właśnie szukam noclegów. Napisałaś, że hotel – B&B San’t Anna jest 5 min spacerem od plaży. Możesz mi napisać w którym miejscu tam w okolicy jest plaża? Nie mogę jej nigdzie zlokalizować;-( dziękuje i pozdrawiam

  • Dziękuję Ewelina! Co do portu, to rzeczywiście można dojść do morza w 5 minut, a co do plaży, to również 5 minut, ale samochodem/autobusem, plaża znajduje się (patrząc na mapkę) na prawo od Lungomare. W sezonie jest zatłoczona, ale poza nim to fajna, pusta plaża z płytką, czystą wodą.

 • dosia

  dziękuję <3 jedziemy do Bari w dniach 11-14 marca grupą 5 znajomych. Okazuje sie ze wszytskie najlepsze rzeczy sa od naszego apartamentu w promieniu 2-15 minut na piechotę :) Post mega przydatny !

  • Lucyna61

   A jaki apartament wynajęliście? Dasz namiar?

 • Asia

  Super. Przydałoby sie jeszcze cos o plazach ;) pozdrawiam:)

  • Asiu, dzięki! O plażach mam już gotowe wskazówki, pojawią się w drugiej części wpisu, zajrzyj tu lub na moją fanpage po 20 stycznia, będzie na pewno :)

   • Malgorzata Stepien

    też czekam na wpis o plazach

 • Anna

  witam chcemy w tym roku wybrać sie do Bari z 7 latkiem, czy mozesz mi napisać ktore miejsc mozna zobaczyc z dzieckiem bardziej plazowo niz zwiedzająco

 • Ania

  Witam :)
  Lecimy do Bari za 2 tygodnie, w styczniu podobno najzimniej ale liczymy na to, że śniegu nie będzie!
  Przeczytanie tego posta znacznie ułatwiło zaplanowanie tego co chcemy zobaczyć na miejscu. I strasznie podoba mi się ten plan miasta, do którego dołączyłaś linka, na pewno przyda się nie raz!

  Mogłabyś powiedzieć coś więcej na temat tych dworców kolejowych. Planujemy podróżowanie pociągami do pobliskich miasteczek, ale 4 dworce mogą chyba sprawić trochę kłopotu.
  Pozdrawiam, Ania

 • Paweł

  Droga Aniu,
  mogę Cię prosić o pomoc?
  Będę w Bari wyłącznie trzy dni. Mogłabyś wskazać mi te najbardziej atrakcyjne miejsca, które w tak krótkim czasie będę w stanie odwiedzić?
  Dziękuję!

 • Gina

  Świetne informacje. Lecę do Bari w przyszłym tyg i bardzo jestem ciekawa tego regionu. Byłam we Włoszech parę razy ale miłośc to Hiszpania..choć sama nie wiem Portugalia też cudna, klimat , ludzie oj oj kawa itp. itd., zapach kocham uwielbiam. Sprawdzam pogodę i trochę mam z mężem obawy bo akurat widzę jakieś załamanie, a ja fotoamatorka i może mi się nie udać coś fajnego popstrykać…u nas pogoda deszczowa i nic konkretnego jeżeli o zdjęcia chodzi nie zrobiłam zatem ten wyjazd dla mnie związany ze straszliwą chęcią focenia . Najbardziej cieszy mnie również jedzonko przepyszne i tutaj u Ciebie znalazłam adresy pizzerii i restauracji.Świetny blog, dzięki za przydatne informacje, pozdrawiam :-D

  • Dziękuję Gina :) Co do pogody, to jedna wielka niewiadoma, trzeba śledzić codziennie i łudzić się, że nawet jak się załamie, to da ciekawe światło :) Daj znać po powrocie, będę bardzo ciekawa, jak Ci poszło „focenie”. Widać, że bardzo lubisz to robić!

 • Anna Wałach

  Czy ktoś był w listopadzie? Wybieram się za 3 tygodnie. Idealny poradnik wszystko w jednym miejscu! Już planuje podróż!!!

  • Aniu, pisało do mnie kilka osób, że wybiera się w najbliższych tygodniach. Może się gdzieś miniecie :) Będziesz głównie w Bari?

   • Anna Wałach

    Jedziemy w dwie rodzinki 4 dorosłych i 2 dwulatków :) Głównie w Bari ale planujemy tez zwiedzac :) Obawiam się tylko pogody. W Polsce już tak zimno :(

    • No to tam będzie zdecydowanie cieplej, choć co do wilgotności nic nie mogę obiecać, deszcze to loteria :)

 • Magda Mazurkiewicz

  Chciałam tylko sprostować, że spektakl Pettali di Luce odbywa się nie w Bazylice Św. Mikołaja, a w Katedrze… żeby komuś nie wpadło do głowy szukanie rozet właśnie w Bazylice :)

 • Karolina

  Ile dni najlepiej przeznaczyć na zwiedzenie Bari + okolic?

  • Karolina, na samo Bari wystarczy dzień, jeśli czasu masz mało, to i krócej. Na okolice to i miesiąc nie starczy (region jest rozległy i pełen perełek, w każdym miejscu warto tak naprawdę pobyć dłużej), ale na start to myślę tydzień będzie ok, dwa tygodnie to już coś!

 • Magda

  Potwierdzam to, co napisałaś na temat Martinucci i Il Rustico – dwa miejsca, które sa po prostu jedyne w swoim rodzaju i nie ma sensu porównywać ich do niczego innego ;) Jeśli chodzi o pizzę to polecam rownież La Chicca – mała pizzeria blisko dworca prowadzona przez bardzo sympatyczna rodzinkę. Mieszkałam w ich sąsiedztwie przez kilka miesięcy i nieraz uratowali mi wieczór pyszną pizzą albo gorącym panzerotto wypiekanym na miejscu. A co do miejsc, to w Apulii warto odwiedzić też Trani i Molfettę :)

 • Hanka Kotomska

  Zainspirowałam się bardzo, dotąd podróżowałam tylko do Rzymu, który wiadomo, cudowny, ale zawsze chciałam czegoś jeszcze. Apulia jest dla mnie wręcz idealna! Zarezerwowałam już lot, a na bookingu szukam noclegu. Dzięki wielkie, pozdrowienia,. Hania

 • Olga Sawicka

  Właśnie miesiąc temu wróciłam z Apulii – Bari, Polignano a Mare, Monopoli, Gallipoli, Alberobello, Locorotondo, Ostuni, Santa Margherita in Leuca, i dodatkowo Matera. Przepiękne miejsca, do których na pewno wrócę :)

  Super porady :) tylko chciałam dodać, że na lotnisko w Bari można też dojechać pociągiem – w Bari „dworzec” Ferrovie Apullo Lucane, w budynku obok Stazione Centrale, przy Piazza Aldo Moro.

 • Bardzo praktyczny i ciekawy przewodnik z wieloma szczegółami. Nigdy nie byłam we Włoszech i dzięki Twojemu wpisowi wiem, że właśnie tak bardziej na południe bym chciała pojechać.

 • Bardzo fajny przewodnik. Ja mam jednak z Apulią problem – strasznie się nią zawiodłam :( Zebrałam masę zdjęć i materiałów, by o niej pisać, ale nie mogę się na to zdobyć. No nie ma miłości :(

  • No to u mnie wręcz przeciwnie. Miłość jest od dawna, ale dopiero teraz znalazłam w sobie tyle słów, by o niej napisać. Ale to co Ty z Apulią, mam z niektórymi miejscami we Włoszech, nie ma chemii, nie ma efektu – ale kto powiedział, że być musi? :) Pozdrawiam!

 • Olu, dziękuję Ci za tak wyczerpujący komentarz! Współczuję nagabywań ze strony ulicznych handlarzy, przed nimi trzeba po prostu uciekać, nie odpowiadać, nic nie pozwolić sobie zakładać, wciskać ect. A Twoje polecenie Yogo dopisuję do postu, jeśli oczywiście się zgadzasz :) Pozdrawiam Cię serdecznie!

 • Katarzyna Buda

  Aniu, jesteś niesamowita:-) O Apulii myślę od kiedy zobaczyłam na zdjęciach trulli:-) Czy może ktoś wie jak w praktyce wygląda sprawa pogody w drugiej połowie lutego? Po głowie chodzą mi ferie we Włoszech, ale jak zajrzałam na średnie temperatury to wychodzi, że w Bari jest zimniej niż w Rzymie i
  najwięcej pada! – myślałam, że na południu jest cieplej:-)
  Aniu, jeśli chodzi o resztę regionu, to ja bym miała zapotrzebowanie na informacje, czy są tam jakieś wzniesione szlaki do połażenia, z widokiem na morze. Byliśmy we wrześniu tydzień w Cinque Terre i mój mąż zakochał się w tamtejszych szlakach i chce takich więcej:-))

  • Kasiu, Cinque słynie z tych szlaków, ale poszperam specjalnie na ten temat i w Apulii :) Zapisuję sobie do notatek! Pogodę trudno przewidzieć, temperatura zimą to ok. 10-15 stopni, ale wiadomo, może być różnie, wiać, padać, albo wręcz przeciwnie.

 • Od dawna mam straszna ochote na Wlochy i w koncu musze zaplanowac jakis wyjazd w tamte regiony :)

 • Świetny przewodnik po Bari. Jak będę się tam wybierała to na pewno jeszcze tu zajrzę :-)
  P.S.
  Piękne zdjęcia

 • Świetny wpis i bardzo duzo informacj. Dziękuję.

 • JanH

  W Bari byłem jakeś 3 tygodnie temu. Przez przypadek, a właściwie na skutek paskudnej pogody w Umbri i Toskani. Atmosfera starego miasta jest bajkowa. Może to za sprawą kremowych, a w słońcu niemal białych kamiennych płyt, którymi wybrukowane są uliczki, jakże innych od tych neapolitańskich czarnych i często niezbyt czystych. Drzwi większości mieszkań na parterach domów wychodzą bezpośrednio na ulicę, którą mieszkańcy traktują jak naturalne uzupełnienie swoich mieszkań. W porze posiłku, przy odrobinie roztargnienia łatwo przez pomyłkę usiąść przyczyimś stole.
  Stare miasto jest bardzo czyste. Wielokrotnie widziałem biały kamienny bruk zmywany mopem.
  Uliczki starego miasta w Bari są bezpieczne. Wieczorny spacer, gdy znikną jednodniowi turyści dostarcza niezapomnianych wrażeń.

  Po drodze do Bari konieczne trzeba zobaczyć Castel Del Monte – 13 wieczny zamek Fryderyka II, https://uploads.disquscdn.com/images/0a6947c8f604cd8eee15177b058cca94ac2cce72e19ff0b2fe7d065f4852a8ea.jpg położony na przedmieściach Andrii. Budowla na planie ośmiokąta z ośmiokątnymi basztami w każdym narożniku. Wewnętrzny dziedziniec oczywiście też ośmiokątny. Czysta geometryczna forma. Podobno tam Fryderyk II pracował nad swoim traktatem o skolnictwie. Uważa się, że to dzieło do dziś stanowi podstawowe źródło wiedzy w tej dziedzinie.

  Jeśli zdarzy Wam się podóżować motocyklem, to w Bari na noc warto zostawić go w garażu a nie na ulicy. Rozmawiałwem ze studentami przed Uniwesytetem i radzili, żeby, jeśli już decyduję się pozostawić motocykl na noc na ulicy, to właśnie blisko Uniwesytetu i z solidnym łańcuchem na kole. Policjant szczerze odradzał taki sposób parkowania. Po odrobinie negocjacji koszt takiego ‚noclegu’ to 10 EUR.

  • Dziękuję Ci! O zamku wspomnę na pewno w drugiej części, a co do wskazówek dot. podróżowania motocyklem, to bardzo cenna uwaga :) Wiem, że motocykliści też tu zaglądają i domyślam się, że sam zwiedziłeś Włochy w ten sposób?

   • JanH

    Tak, jeżdzę do Italii od 8 lat, zwykle we wrześniu , a czasami w maju. Podróżowanie na dwóch kołach pozwala docierać do miejsc niedostępnych dla samochodów. Historyczne centra miest zwykle nie są dostępne dla samochodów. Nie dotyczy to jednak motocykli. Włosi do jednośladów mają słabość, co przekłada się na bardziej pobłażliwy stosunek policji do turystów na motocyklu.
    Wielokrotnie człowiek w mundurze polizia municipale pomagał mi przedostać się przez zatłoczone uliczki centro storico. Czasem sugerował możliwość jazdy pod prąd (Florencja) czasem mówił, że na zakaz ruchu można przymknąć oko, ale jak dojdzie do wypadku, to moje wina będzie bezsporna (Padwa).
    Ponadto w centrum miasta jednoślad ma łatwiej, a emocje jakie towarzyszą przeciskaniu się przez korki sprawiają, że czuję się trochę jak mieszkanec Italii :).

    https://uploads.disquscdn.com/images/37c9798aff213d08cd020ff64e06d5bfbb291727dffae9fdb553330aeed44444.jpg

    • Włosi (włoska policja szczególnie) w wielu sprawach są wyrozumiali i zamiast się czepiać, po prostu doradzą :) Mam nadzieję, że Twoje wskazówki kiedyś i mi się przydadzą, mój mąż to motocyklista i twierdzi, że kiedyś w ten sposób zwiedzimy Włochy (może jeszcze przed emeryturą, choć kiepsko to widzę) ;)

 • Ewa Iskierka

  Świetny post, tym bardziej że planuję podróż do Bari +okolice, więc wszystko już mam podane jak na tacy i nie muszę marnować czasu na szukanie tych info w necie. Dzięki Aniu, bardzoooooo mi pomogłaś. Pozdrawiam. Ewa

  • Cieszę się! Jeszcze w tym roku się wybierasz? :)

   • Ewa Iskierka

    Chciałam pod koniec października wybrać się do S.G.Rotondo i M.S.Angelo, ale wizzair podwyższył cenę lotu zanim zdążyłam zarezerwować cokolwiek. A teraz zmieniłam zdanie i wybiorę się prawdopodobnie na wiosnę i na nieco dłużej, szkoda byłoby nie zobaczyć tych wszystkich innych perełek, jak Alberobello, Ostuni czy samo Bari. Tak więc czekam na Twoją drugą część postu. Pozdrawiam.

    • Do SGR i Monte San’t Angelo niestety akurat najtrudniej dostać się z Bari komunikacją publiczną, ale nie jest to niemożliwe :) Zdecydowanie warto je zobaczyć, i nie tylko, tam się po prostu inaczej żyje, przeżywa. Pozdrawiam Cię!

 • Aneta Augustyn

  Aniu swoim wpisem zmieniłaś moje plany na przyszłoroczny urlop :). Miało być południe Hiszpanii :), będzie Bari…super artykuł, już nie mogę doczekać się kolejnych części.

 • Wojtek Wysocki

  Aniu. czytam uważnie wszystkie Twoje wpisy

  Ten jest niesamowity. ma w sobie tyle południowego słońca i uśmiechu…

  Bardzo się podoba :)

  • Ale miło! Takie słowa z Twoich ust :)

   • Wojtek Wysocki

    … bo chciałoby się powiedzieć…. byłem…. widziałem…. tęsknię… A w ramach tęsknoty kilka dni nad Como z ambitnym planem kolejek górskich i punktów widokowych… byle tylko pogoda dopisała :) :) :) już od jutra. :)

    • Dobrze Cię rozumiem! Niech Ci Como słonecznym będzie :)

     • Wojtek Wysocki

      …i MOC niech będzie z nami….

 • Ostatnio mam coraz większą ochotę na Włochy. Zawsze wiedziałam, że są piękne, ale nigdy jakoś nie stawiałam ich w czołówce miejsc, do których chcę pojechać. W ostatnim czasie znajduję jednak mnóstwo miejsc, które mnie zachwycają. Chciałabym poczuć tę włoską atmosferę :) Niedawno przeglądałam ceny lotów z Bułgarii (tu mieszkam) do Włoch i właśnie moje oko zawiesiło się na Bari :) Na razie raczej nie uda mi się tam pojechać, ale może później. Na pewno Twój post będzie wtedy bardzo przydatny. Dziękuję :)

  • O, a to ciekawe! Jak cenowo wyglądają loty z Bułgarii? Życzę Ci tej włoskiej podróży :)

   • Dziękuję :) Nawet za mniej niż 150 zł w dwie strony można coś znaleźć :) Świetne ceny są też do Bolonii. Bardzo kuszą takie okazje :)

    • To rzeczywiście niewiele! Daj znać, jak będziesz w Bari, coś czuję, że to całkiem niedługo nastąpi :)

 • Super miejsce! Jak tam pięknie! Świetny wpis! :)

 • Idealnie! Wlasnie jade za pare dni do Bari i wyszukuje w internecie informacje :) Czytam z zaciekawieniem i czekam na kolejne czesci!

 • Magda Mazurkiewicz

  Bardzo dziękuję za ten post! Akurat za tydzień wybieram się na kilka dni do Bari i w okolice i te informacje są dla mnie bardzo pomocne. Mam nadzieję, że nie pogubię się na dworcu ;)

  • Postaram się zdążyć z kolejną częścią, zanim wyjedziesz :) Będziesz mi miała wszystkie dworce jak na dłoni!

   • Magda Mazurkiewicz

    Super – bardzo dziękuję :)

 • La Blonde Vita

  Koniecznie chcę wrócić do Bari <3

Przeczytaj poprzedni wpis:
Vespa, włoskie inspiracje, orange vespa, ciekawe miejsca we Włoszech
Inspirująca włoszczyzna z niewłoskich blogów #11

Ślub po rzymsku i do tego w saunie, kilka wskazówek, jak rozpoznać dobrą kawiarnię, Florencja - która koi zmysły i...

Zamknij